Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ha tudomásom van arról, hogy...

Ha tudomásom van arról, hogy egy munkaadó nem jelenti be korrekten az alkalmazottját és nem biztosít megfelelő munkakörülményeket neki, hol tudom bejelenteni?

Figyelt kérdés

A szóban forgó munkavállaló nem én vagyok, különben már rég nem dolgoznék ott. Anyukámról van szó, aki miatt nagyon aggódok. Sajnos érzelmileg könnyen zsarolható, úgy ragadt ebbe a helyzetbe már lassan 8 éve.


A történet röviden annyi, hogy egy kicsi ruhaboltban dolgozik, mint szabó. Két órára van bejelentve (ha be van), ez az utóbbi 2 évben alakult így, előtte 4 órában volt, én erről most szereztek tudomást sajnos... Egyébként már nyugdíjas (64 éves, a két gerincsérve miatt hamarabb ment nyugdíjba). Ennek ellenére elvárják tőle, hogy 8 órát legyen benn és dolgozzon, szolgálja ki a vásárlókat is, teljesen egyedül.


Egy ideig tétlenül néztem a helyzetet, akkoriban sajnos nem tudtam volna segíteni anyagilag rajta, mert magamat is éppcsak bírtam fenntartani és egyébként is, úgy gondoltam, hogy ha nagyon rossz neki, úgyis vátoztat vagy legalábbis elmondja nekem. Nem tette. Novemberben telt be nálam a pohár végleg, akkor ezen a helyen kapta el a covidot, a főnök csak zaklatni tudta telefonon, hogy miért nem megy dolgozni, meg oda akarta vinni neki a lakására a munkát. Anyukám egy hétig magas lázzal dolgozott az üzketben, majd két hétig feküdt otthon, alig bírt felkelni, alig evett, nagyon rosszul volt. Ez a rohadt qrva meg csak hajszolta. Ez a szerencsétlen meg meg akart felelni neki. Majdnem elvesztettem az anyukámat...


Most otthon van, egyelőre csak pár órát dolgozik, amennyihez van kedve és ereje, a nap nagy részében pihen szerencsére, ezért viszont havonta húszezret fizet neki ez a nő, aki az üzlet tulajdonosa. Természetesen nincs olyan, hogy táppénz vagy szabadság... Ezek nincsenek számontartva. A nevelőapám csak annyit tudott elérni a nővel való balhézása által, hogy abba belemenjen, hogy anya idén itthon marad és gyógyul. De ez nekem nem elég. Kértem, hogy ne menjen vissza, korábban vállalkozó is volt, simán tudna magától is dolgozni, ha akarna (van olyan kuncsaftköre) és úgy legalább nem vennék le a fizetése kétharmadát... Emellett, keresek olyan jól, hogy legalább annyival ellássam rendszeresen, amennyit ott keresett. Nem kellene dolgoznia. Ez nem okozna gondot. De folyamatosan azt hajtogatja, hogy az az ember a barátja és számít rá és nem akarja elárulni meg egyébként is éhen halna (ez egyáltalán nem igaz).


Nem tudom meggyőzni, nem bír nemet mondani. Viszont az kínzás, amit ez a nő művel vele... A munkakörülmények is... A boltban egy másfél négyzetméteres helyen kell neki gubbasztania a géppel, hogy ne legyen elől, miközben dolgozik. Télen-nyáron a fülledt melegben is. Egy kemény fa széken görnyed egész nap. Én ezt nem bírom nézni.


És több sebből vérzik, amit ott látok.

-állítólag írtak szerződést, amiben két óra volt munkaidőnek, ehhez képest napi 8-at van benn

-nincs szabadnap, betegszabadság, semmi...

-nincs fix fizetése, csak úgy tessék-lássék alapon kap napi 5-10 ezer forintot, ha benn van. Ha otthon, akkor hetente ennyit. Holott az egész üzlet bevételének 80%-át ő termeli a megrendelésre készített ruhákkal és javításokkal

-számomra embertelen az, amilyen helyen dolgozik

-abban sem vagyok biztos, hogy kaphat egyszerre nyugdíjat és fizetést, de ebbe már bele sem kötök, mindenesetre van elég baj azzal, ami ott történik.


Hol tudom jelenteni ezt az egészet, ha anyukám magától nem vet neki véget? Milyen bizonyítékokat kellene gyűjtenem hozzá? A bíróságra adjam be vagy egyszerűen jelezzem a nav felé (úgy tudom, lehet névtelenül is bejelentést tenni, de én vállalom a nevem ehhez). Az sem érdekel, ha anyukámat is megbüntetik, kifizetem a bírságot helyette, de addig nem nyugszom, amíg be nem zár végleg a hely és rá nem vernek annyit erre a ringyóra, hogy belepusztul és soha többé nem nyit ki. Abban biztos vagyok, hogy ha odakerül az ügy, már bátrabb lesz édesanyám is és el fog mondani jóhiszeműen mindent a bíróságon, amit csak tud, nem fogja mentegetni ezt a patkányt, de amíg nem indítok lavinát, addig csak vakon szolgálja ezt a nőt, mert az szépen kérte...


2020. dec. 28. 06:49
1 2 3 4 5
 1/44 anonim ***** válasza:
95%
Ebből nem fog jól kijönni anyud valószínűleg. A munkáját tuti elveszíti, kártérítésre egy kis szabóságnál pedig ne számíts.
2020. dec. 28. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/44 anonim ***** válasza:
76%
Alap, hogy mindenki a saját dolgával foglalkozik.
2020. dec. 28. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/44 A kérdező kommentje:
3: nem érdekel. Nem kártérítés kell, hogy örökre bezárjon a hely. A munkáját nem baj, ha elveszíti, már írtam, meg tudjuk oldani, simán tudok neki havonta 150-200 ezret adni a nyugdíja mellé, még jobban is jár velem, mint ezzel.
2020. dec. 28. 07:09
 4/44 A kérdező kommentje:
Oké, akkor majd megkérdezem az ügyvédem, köszi a rendkívül segítőkész válaszokat.
2020. dec. 28. 07:10
 5/44 anonim ***** válasza:
28%
Anyud nem ok nélkül van ott. Bocsáss meg de egy ilyen akaratos és erőszakos behatás elég rosszul is el tud sülni. Na meg ne haragudj, de más is elveszítheti a munkáját. Ehhez pedig semmi, de semmi jogod nincs. Na meg anyud esetében az hogy hány órára van bejelentve nem lényeges, hiszen már nyugdíjas. Ha több pénzt kap mint a bejelentett 2 órás munkaidő akkor pedig nem akkora a gond.
2020. dec. 28. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/44 anonim ***** válasza:
94%

Munkaügyi főfelügyelőség.


De csak szólok: anyád úgysem fogja azt mondani, hogy igen, feketén dolgozok ám, ergo semmi sem fog valtozni. Ha meg azt mondja, igen, feketén dolgozok, akkor 1, megszívja, mert adócsalást követett el, 2, kirúgják.

2020. dec. 28. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/44 anonim ***** válasza:
67%

"A munkáját nem baj, ha elveszíti, már írtam, meg tudjuk oldani, simán tudok neki havonta 150-200 ezret adni a nyugdíja mellé, még jobban is jár velem, mint ezzel."


Na és anyád szerinted örülni fog a te könyöradományodban? Nem véletlenül dolgozik ám, kell az önbecsülésének

2020. dec. 28. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/44 anonim ***** válasza:
91%
ahogy 8-as mondja, még elő is fogják venni adócsalásért...ha 8 órában benn van, feltételezni fogják, hogy 2 óra ki van fizetve hivatalosan, a többi meg zsebbe...aztán bizonyítsa be, hogy nem így volt, és volt olyan idióta, hogy éveken keresztül napi 6 órát ingyen dolgozott...tudod, ki hiszi el.
2020. dec. 28. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/44 anonim ***** válasza:
36%
Bemész a kormányhivatalba (vagy felhívod őket) és útba igazítanak. DE! Nagyon fontos, hogy anyukád névvel vállalja a bejelentést. Ne hallgass a károgókra, gyanítom életükben nem láttak munkaügyi bejelentést vagy munkaügyi vizsgálatot. Anyukádat NEM fogják elővenni adócsalásért, ha ő tesz bejelentést, ugyanis ilyenkor a hatósággal való együttműködés szabálya áll fenn, illetve a méltányosság elve.
2020. dec. 28. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/44 A kérdező kommentje:

Ez nagyon hülyén fog hangzani, de nem tudja, hogy ez illegális. Azt hajtogatja, hogy ő be van jelentve két órára, a többit csak azért tölti ott, mert nem jön időben a főnök és amúgy is csak szívesség. Meg egyébként is a munkával arányos a bérezése és ez így szabályos.


El tudja mondani részletesen, hogy mit hogy csinál a munkahelyén, mit írt alá, stb, de annak egyszerűen nincs tudatában, hogy ez probléma lenne. Szerinte ő 2 órát dolgozik, a többi pedig csak ártatlan szívesség és kötelesség.


Nem akarom bántani, de szegényen érezni, hogy idős és azt is, hogy egyszerű ember... Egyszerűen hiába mondod neki, hogy ez illegális és kihasználás, ő azt hiszi, hogy ennek ez a rendje. Tudom, hogy a törvény nem ismerése nem mentesít annak betartása alól, de ha valaki egy nem kifejezetten beszámítható nyugdíjas embert dolgoztat, aki úgymond jóhiszeműen teljesít neki, akkor ő fogja a rövidebbet húzni, nem az idős. És akárhogy büntetnék meg, kifizetném a bírságot.

2020. dec. 28. 07:35
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!