Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Cégalapító valóban képes a...

Cégalapító valóban képes a saját cége halálát okozni azzal, ha nem ismeri be, hogy eljárt felette az idő, és megöregedett?

Figyelt kérdés

Most tanulok egyetemen többek között vállalat-szervezettant, és az egyik alapműből (ADIZES: SZERVEZETI ÉLETCIKLUS MODELL) idézet:


„Láthatjuk, hogy amellett, hogy az alapító képes „életre hívni” a céget, a halálát is okozhatja, ha nem tudja kinevelni az utódait, nem tud hatásköröket átruházni vagy nem tudja a már nem működő alapértékeket, működési irányokat módosítani.“


Vagyis ha van egy főnök, aki hajdanán nagyon jó volt. ő hozta létre és futtatta fel a céget de alaposan megöregedett, kiégett és már nem hasznára hanem épp kárára van a saját cégének a hülye, elhibázott idejétmúlt ötleteivel, alap nélküli üres terveivel stb-akkor épp ő lesz az, aki padlóra viszi a helyet?

És ebben a szituban nem lenne elvárható hogy átadja a stafétát másnak, aki talán képes még kivinni a céget a gödörből?

Mert ha a volán a mostani kézben marad, akkor záros határidőn belül KO.


2021. jan. 29. 10:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A mai világ arról szól, hogy aki nem tartja a lépést (minden téren, nemcsak a digitalizáció, meg a technikai fejlődés terén), az lemarad.

Ez így van most, és így lesz - fokozottan így lesz - 30-40 év múlva is. Nyilván más szintet jelentett a dolog 2-3 éve, mást ma, és mást fog 3-4, vagy 10-20, és megint mást 40, vagy épp 100 év múlva.


Ha valaki ezzel - bármikor is - nem tartja a lépést (bármilyen téren, jogszabályok, előírások nyomon követése, stb.), azt elsöpri a világ.

2021. jan. 29. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Na jó de ez nem válasz igazából a kérdésre, mert ha ez így van és ennyire nyilvánvaló, akkor a cégvezetőnek a CÉG érdekében nem kéne felállni a székéből?


És ha nem áll fel magától, kinek kell kipakolni őt onnan?

Mert övé a cég, nincs felette senki.


Én ezt nem értem. Pampogjuk hogy ez nem érzelmi kérdés, a cég érdeke fontosabb mint az egyén érdeke-hát és akkor miért nem áll fel a vezető?

És ki fogja őt felállítani? Senki?

2021. jan. 29. 11:00
 3/11 anonim ***** válasza:

Az idézet nem csak erről szól, sőt, általában nem ez történik.


Képzeld el, van egy vállakozásod, mondjuk csillámfaszapónikat állítasz elő. Kis cég, egyedül viszed. Aztán egyre inkább rájönnek az emberek, hogy nem lehet csillámfaszapóni nélkül élni, beindul az üzlet, nem bírod egyedül a gyártást. Először csak a szomszéd gyereket hívod át hétvégére 2000 forintos órabérért segíteni, de aztán szükséged lesz egy teljes munkaidős alkalmazottra. Aztán még egyre, meg még egyre... Az embereknek több csillámfaszapóni kell, te kitalálod, hogy egész szériákat kéne előállítani...


És ha itt nem váltasz módszert, akkor bedől a vállalkozás, mert a felépítése nem felel meg a méretének. Eddig ugye egy személyben te voltál az isten, mindent tudsz, mindenért te vagy a felelős. De már kéne egy gyártásért felelős valaki, egy tervezésért, kell valaki, aki olcsó alapanyagra vadászik, lassan olyan sokan vannak, hohy egy normális HR-es is jól jönne, meg ugye a pénzügyi osztály, természetesen a marketing sem maradhat el, mert időközben mások is elkezdtek csillámfaszapónikat árulni.


Ha nem adod le a hatásköröket, akkor ennyi volt, elkaszálod nem csak a cég fejlődését, hanem magát a céget is, mert már nem éri meg manufakturális módszerekkel csillámfaszapónikat gyártani.

2021. jan. 29. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

És újra odajutunk: ha a cégvezető ezt magától nem látja be, kinek a dolga őt felállítani akár erőszakkal a székéből, mégpedig a CÉG érdekében?


mert a cég érdeke az első, és nem a recskajani főnöké aki ragaszkodik a székéhez miközben süllyed a hajó.

Na ez a valódi kérdés és erre nincs válasz.

2021. jan. 29. 11:37
 5/11 anonim ***** válasza:

Senkié. Az ő cége, azt csinál vele, amit tud. Persze bárki adhat neki tanácsot, de ha nem áll fel magától, akkor ennyi volt. Mindenkinek joga van a saját vállalkozását elkaszálni.


Rengeteg vállalkozás csődöl be amúgy emiatt világszerte, mert pont ezt a lépést nagyon nehéz megtenni, még akkor is, ha belátja, hogy a régi módszer már nem jó.

2021. jan. 29. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ha nem tulajdonosa a cégnek, csak - akár csúcson levő - vezetője, akkor hosszútávon úgyis felállítják (megéltem ilyet alkalmazottként nem egyszer, hogy kirúgták a főnökömet... nagyon sok ilyenben volt már részem beosztottként).

Ha tulajdonosa, akkor meg egész egyszerűen elrobog mellette az idő, mint bicikli mellett az InterCity.

2021. jan. 29. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

"ha belátja, hogy a régi módszer már nem jó"


ezt a részét se értettem soha amikor a 30 éve a székében levő főnök szajkózza hogy én már 30 éve így csinálom



igen? Hát akkor épp ideje lenne változtatni, mégpedig addig míg van min változtatni. mert ha bedől az egész akkor nem lesz min.

2021. jan. 29. 11:58
 8/11 anonim ***** válasza:
Nemrég olvastam eg tanulmányt, mely szerint hazánkban rendszerváltás során a magyar magántulajdonba került nem mini cégek közül jóformán csak azok növekedtek, fejlődtek, amelyekben a tulajdonos leszármazottai, rokonai vittek tovább, vagy legalább a vezetésében jelentős szerepet töltenek be. De mi van akkor, ha a családban nincs erre alkalmas személy, vagy amikor látják, hogy egy cég vezetése mennyi munkát, szabadidő feláldozást jelent, erre hajlandó személy nincs. Kívül állónak átadni a vezetést, akit nem hajt a tulajdonosság tüze, az nem fog olyan felelőségteljesen dolgozni, mint a tulaj, hiszen ha nála csődöl be a cég, legfeljebb tovább áll. Ismeretek, ismeretségek, tapasztalatok híján lehet hogy előbb megy tönkre a cég, mint az öregedő tulajjal. Tehát erre alkalmas személyt találni nem könnyű.Az, hogy valaki fiatal, az nem jelenti azt, hogy ő aztán mindent jobban csinál. Ehhez tényleg ki kell nevelni az utódot, ami azért öt-tíz év.
2021. jan. 29. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"Ehhez tényleg ki kell nevelni az utódot, ami azért öt-tíz év."


Még az utód kinevelése ELŐTT van egy nagyon fontos elemi lépés.

ELISMERNI hogy egyszer kell majd egy utód.


És ez az ami nem megy. MIért? Mert ehhez be kéne látni fel kéne fogni a "T" főnöknek hogy ő sem lesz itt örökké, egyszer neki is kicsengetnek. Be kéne látni-nem látja be.

Hát akkor eggyel több cég lesz a cégtemetőben.

2021. jan. 30. 09:05
 10/11 anonim ***** válasza:

Abban mondjuk nagyon tévedsz, hogy a cég érdeke az első. A tulajdonos érdeke az első, és ha ő egyben a cég vezetője is, akkor jogában áll olyan döntéseket hozni, amivel csődbe viszi a cégét.


De miért fáj ez neked? Azért tanulsz ilyenekről, hogy ha majd ilyen helyzetbe kerülsz, akkor felismerd, nem azért, hogy megváltsd a világot.

2021. jan. 30. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!