Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Megaláznak a munkahelyen és...

Megaláznak a munkahelyen és nem tudom megvédeni magam, mit tudok tenni?

Figyelt kérdés

A munkahelyen belül egy olyan részlegen vagyok, ahol huszan vagyunk egy csapatban/csoportban.


16-an alap munkát végeznek, négyünknek viszont az alap munka mellett vannak más feladataink is, például a 16 ember alapmunkáját ellenőrzni, korrigálni, illetve 16 embernek nem kell semmi adminisztrálni, csak dolgozni, nekünk pedig a 8 órából 2 óra csak papírmunka. (Nyilván több fizetést kapunk ezért négyen, de nagyobb is a felelősségünk a csoportban).


A mi négyesünkből az egyik srác (nevezzük S-nek) nálam 10 évvel fiatalabb, és ő az alapfeladaton, ellenőrzésen, adminisztráción kívül még a koordinációt is végzi (szintén bónuszért), amire már én is azt mondom, hogy nem semmi teljesítmény 8 órába belesűríteni. Elismerem a munkáját.


De a stílusa nagyon bántó tud lenni sokszor. A 16 emberrel alig foglalkozik, ők "csak csicskák", igazából a négyesünkből egy emberrel nagyon jóban vannak, 3. ember teljesen közönbös nekik (hol együtt lógnak, hol nem, teljesen semleges a viszony), engem meg a világból is kiszekál.


A főnökök megdicsérnek, hogy jól végzem a munkám, de S. mindig csak kritizál és beszólogat, hogy "ha én lennék a főnök téged rúgnálak ki elsőnek", vagy ha oda kell mennem S.-hez, egyeztetésre, akkor elhord mindenféle szerencsétlen hülyének.

Múltkor szó szerint nekem dobta a felmosóvödröt és a rongyot, hogy indítsak a mellékhelyiséget kitakarítani.

Mondtam neki, hogy már elnézést, én is éppen dolgozom, kérjük meg a takarító személyzetet, mint eddig bármikor máskor. És különben is, neki nem az a munkaköre, hogy megszabja, hogy én mit csináljak, ilyen utasítást nem is adhat nekem, mert nem tartozik a feladataim közé.

Aztán annyit felelt rá, hogy "rendben, igazad van, ne haragudj. Tudhatnám, hogy te még wc pucolásra is alkalmatlan vagy."


Azt hittem felrobbanok, micsoda pimasz módon viselkedik. De nekem nincsenek jó szövegeim, ilyenekre sose tudok és nem is merek visszaválaszolni, mert félek, hogy még ennél is jobban megaláz valahogy.


Közben volt egy olyan hét is, hogy külső okok miatt kicsit el voltunk maradva a munkával, ezért 8 óra helyett 10 órát kellett bent lennünk egy nap. Mind a húsz embernek. (Persze behoztuk a lemaradást, már újra 8 órába vagyunk, a túlórát is kifizették).

De amikor mondta a főnök, hogy ez van, 10 órát kell 1 hétig dolgoznunk, S. máris beszólt úgy, hogy mindenki hallja, hogy "Köszönjétek meg Banyának!" (igen, ezt a gúnynevet is S. aggatta rám..)

Nem értem, én erről miért tehetek. A többi részleg is 10 órát volt bent azon héten, nem csak a miénk...


Néha miközben teszem a dolgom, odajön hozzám, leül a mellettem levő székre és szándékosan cukkolni kezd, mint valami óvodás gyerek:

"Hogy halad a munka? Sikerül? Kell segíteni? Oda lentre a mai dátum kerül, tudod... A jobb oldalra pedig a saját nevedet kell írni. Tudod a saját neved? Vagy segítsek abban is?" és vihorászva kimegy az irodából.


Ezeket még úgy csendben tűrtem eddig, de egyszer már jeleztem az egyik kisfőnöknek, hogy gondom van S.-sel, rámakaszkodott és nem hagy rendesen dolgozni. Annyit mondott, hogy köszöni hogy szóltam, megbeszéli vele.

Na, ez olaj volt a tűzre. A piszkálódása már mindennapossá vált. Mikor elmegyek mellette már MINDIG van valami megjegyzése rám, és én nem tudok semmi frappánsat válaszolni neki, csak bemegyek a mosdóba és visszatartom a sírásom.

A helyzet már annyira eldurvult, hogy a munkámat kritizálni kezdte a főnököknek is. Múltkor véletlenül beragadt a papír a nyomtatóba és összegyűrt 2-3 lapot (jaj, micsoda anyagi veszteség!). Egyébként ha éppen S. fénymásolt volna, akkor pont ő kapja be ezt a bakit a géppel. De amilyen szerencsém van, pont én fogtam ki. Megoldottam, újranyomtattam, 2 perc alatt megszűnt a gond.

Még aznap délután mondta az egyik ember a csoportból, hogy S. 2 főnökhöz és egy kisfőnökhöz is odament, hogy én majdnem tönkretettem a vadiúj, drága fénymásolót, keressenek nekem más munkakört, mert én csak tönkreteszek mindent ami körülöttem van. (Aki ezt mesélte, vele nagyon jó barátságban vagyok, biztos hogy igazat mond. Mondta is, hogy azért mondta el, hogy tudjak róla, ne érjen váratlanul, ha esetleg megkeresnek valamiért fentről. Megköszöntem neki).


A 2 főnök a héten már nem is köszönt vissza nekem a folyosón. A két főnök egyébként most tavaszra nagyon jó haverok lettek S.-sel, mert benyalta magát náluk. Mindig koslat utánuk, mint egy kiskutya és lesi minden szavukat, ha ránéznek, már ugrik is fel a helyéről és vigyáz állásban előttük áll.

A kisfőnök pedig pénteken félrehívott, hogy minden rendben van-e velem, mert zavartnak látszok és idegesen járkálok. El akartam mondani neki, hogy van egy kis gondom S.-el, de pont akkor láttam meg a falikép tükröződéséből, hogy a mögöttem lévő ajtóból figyel és néz be az irodába. Úgyhogy nem mondtam semmi a kisfőnöknek. Nem is tudom, hogy elmondjam-e, legutóbb is csak nagyobb bajom származott ebből.


Pénteken ebédszünetben egyébként S. felhívott, hogy vigyek neki kávét.

Mondtam, hogy ha ráér szaladgálni a főnökök után, akkor neki is útba esik az automata. Erre belekiabált a telefonba, hogy ő most munkát ellenőriz, nem ér rá kimenni, különben is sok a papírmunka, nincs rá ideje.

Hopp-hopp, kávét ide!

Aztán mondtam neki, hogy nekem is van még dolgom, ugyanannyi idő lemennem az automatához, mint neki. Aztán annyit mondott, hogy "kösz Banya, tudtam egy csóró mihaszna ember vagy, aki még egy gombot se tud lenyomni az automatán. És hogy 200 forintod se telik kávéra." Majd lerakta a telefont.

Szerencsére aznap már nem is futottam össze vele, mert valahova eltűnt délutánra, gondolom vitta a papírkupacot a főnököknek, én meg hamar befejeztem a munkát, bezártam a szekrényem és siettem a parkolóba, hogy semmiképp se fussak vele össze többet a héten.


Gyomorgörcsöm van, nem akarok bemenni hétfőn. Nem tudom megvédeni magam ellene. Ő egy 190 magas, 90 kilós 20 éves srác, én meg egy 165cm/52 kilós nő vagyok. Esélyem sincs lerendezni vele a parkolóban munka után.

Ha szólok a vezetőségnek? S. már annyira jóban van mindenkivel, hogy sorra kapja a dicséreteket és ingyen kaját a főniktől, szóval nekem senki sem hisz a közvetlen kisfőnökön kívül. Talán ez az egy esélyem lenne, hogy rajta keresztül tudok valamire jutni, aki hisz nekem. De félek szólni neki, mert legutóbb is rontott csak a helyzetet, hogy bepanaszoltam nála S.-t.


A munkahelyet nem merem otthagyni, nagyon nehezen találtam új munkahelyet a Covid miatt, ami jól fizet és magát a munkát is szeretem csinálni. De az ember maga az ördög. A merő, nyers rosszindulat. :(


2021. ápr. 11. 11:48
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
83%
Nem olvastam végig, mert az első néhány mondatnál, amikor elkezdted részletezni mit művel, már tudok is véleményt mondani. Egy hatalmaskodó kisebbségi komplexusos p(Ö)cs, aki féltékeny rád, mert valószínűleg jobb vagy nála és fél, hogy előbb-utóbb felé kerülsz, ha már a főnök is dícsér.
2021. ápr. 11. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
*dicsér
2021. ápr. 11. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Az biztos, hogy hatalommániás, mert úgy viselkedik a csoportban, mint egy diktátor. Holott nem felettese ő ott senkinek, csak több pénzért több munkát csinál.

Néha kiáll az iroda elé, ahol mindenki jól látja és hangoztatja, hogy "együtt megcsináljuk, más részlegen nincs ilyen jó együttmüködés, mint nálunk, és hogy itt nem kollégák vagyunk csak, hanem barátok, akik mindig számíthatnak a másikra."

Aztán később már az irodában mondja nekünk, hogy "csicska ez, csicska az".


Politikusnak tökéletes lenne.

2021. ápr. 11. 12:15
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Fű ez nagyon nehéz lehet,ezért már simán fel is jelenthetnéd mint munkahelyi zaklatás,telefonra fel veszed a hangokat és be mutatod,hát ha változna valami.

Másik opció ami lehet hogy nehéz lesz,nem foglalkozol vele,levegőnek nézed,csak akkor hallod meg amit mond ha muszáj pl munka ügy,ha el kezd veled szórakozni ott hagyod,ne szólj vissza neki és ezzel kár vitatkozni is mert ő ezt élvezni,ha nem foglalkozol vele akkor idővel rá fog unni.

Semmilyen körülmények között ne foglalkozz vele ha nem munkával kapcsolatban keres.

Minden esetben szépen nyugodtan beszélj vele de csak is munka,ne lássa rajtad hogy ideges vagy semmi képpé.

2021. ápr. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 11. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
71%
A tipikus eset, amikor egy arra alkalmatlant tesznek ilyen semmitértő vezetőnek mondott pozícióba, mint csoportvezető pl. Vagy felmondasz, vagy várod amíg a sok negatív visszajelzés, veszekedés, nagyobb fluktuáció feltűnik egy szinttel feljebb is és a körmére néznek.
2021. ápr. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat.


Hú.. Hát ráveszem magam holnap, hogy bemenjek, de tudom, hogy semmit nem fogok aludni ma éjjel.

Tartok attól is (bár elengedem a fülem mellett a megjegyzéseit, mint ahogyan eddig), hogy ennyivel nem éri be, hiszen már kezd kifúrni engem a munkahelyről. Az a baj, hogy mindenféle felnagyított hazugsággal (pl. beragadt papír = Banya majdnem megsemmisítette a fénymásolót) végül nem ő fog pórul járni, ahogy megérdemelné, hanem engem küldenek el.

És nem mondhatom azt a főnöknek, hogy "de én nem is hibáztam!" - mert hibáztam. Csak S. másképp adja elő, kiszínezi itt-ott és ezzel teljesen leír engem mások szemében.


Úgy érzem, ha csak ölbe tett kézzel ülök és várok a végére, akkor úgy fognak kirúgni engem, hogy fogalmam se lesz róla hogy miért és hogy és mi okból..?

2021. ápr. 11. 13:13
 8/23 anonim ***** válasza:
77%

Sajnos a munkahelyi terror nagyon gyorsan darálja le a személyiséget, én féléves terroron nem tudtam túllenni még utána három év mulva se, még ma is álmodom róla.


Hogy mit érdemes tenni, sokban függ a helyzettől.


Kisebb testkamerát lehetne talán viselned, ha jól tudod rejteni, valamivel leplezve, talán valamilyen kendővel vagy egyéb figyelemelterelő ruhán viselhető dologgal.


Sajnos amiről tudok, az a kamera csak egy-két órát tud felvenni, viszont könnyebbség, hogy pár tízpercet képes ,,előrevenni'' és valami átmeneti tárban tartani. Vagyis ha váratlanul művel a bántalmazó-zaklató kolléga valami szemétséget, akkor nem akkor kell ott helyben a kapcsolgatással bajlódnod, hanem ráér az akció után is valahány percig, szóval így könnyebb feltűnésmentesen tartani a kameramunkát, és dolgozni egy nagyobb felvételi anyag összeállításán.


Ha vannak jól fölvett eseteid, akkor már jobban alkupozícióba kerülsz, akármilyen színtéren: akár a bántalmazóval szemben, akár a főnökök előtt, akár a bíróságon.


Az lenne a fontos, hogy a dolog rendszeres és tendenciózus jellegéről összeállhasson egy kép.


Amúgy a munkahelyi terror felfoghatatlan aljas dolog szerintem, ezek Magyaroszág legnagyobb kártevői: rengeteg anyagi kárt is okoznak (lelki betegségek, és az ezáltal kieső társadalmi értékek). Ezeknél még az utcai rabló is egyenesebb, az ugyanis valamilyen szinten kockázatot vállal, elvileg akár meg is sebesülhet. A munkahelyi zaklatók viszont jobban ki tudják ismerni az áldozatukat, így majdnem teljesen kockázatmentesen tudnak rombolni, hosszú időn át.


Lehet, hogy segítene az az ötlet is, ha a zaklatónak ügyvédi felszólítást íratnál ügyvéddel. Sajnos valószínűleg ez nem minden személyiségtípus esetén működik, inkább csak a ,,kishalak'' ellen. Szóval ha az a jellegzetes ,,erőszakos-de-amúgy-gyáva-féreg'' típusú a zaklató-bántalmazó kolléga, akkor valószínűleg bejönne ez a húzás, a komolyabb pszichopaták ellen azonban nem biztos hogy elég.

2021. ápr. 11. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
55%
A többiek mennyire nyitottak arra, hogy együttműködjenek Veled? Kisebb strájk vagy egyéb közös tiltakozás szóba jöhet?
2021. ápr. 11. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
80%

Egyes bunkók esetében beválik az, ha négyszemközt, erélyesen elbeszélgetsz vele, hogy vegyél vissza öcsém. Van, akire hat az, hidd el. Aki nem bírja perceken keresztül a lecseszést és a farkas szemet nézést, annál beválhat, hátha elszégyelli magát.

Olyan esetről hallottam, hogy valaki a szemtelen főnökének meg merte mondani, hogy vegyél vissza, mert az anyád lehetnék (ott természetesen akkora is volt a korkülönbség, a te esetedben 10 év, úgy látom). Van, aki az életkor kártyát is kitudja játszani egy dominancia harcban.

Szerintem nem érdemes ráhagyni a szemtelenséget, mert csak rosszabb lesz...

2021. ápr. 11. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!