Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ha egy dolgozót a főnöke,...

Ha egy dolgozót a főnöke, felettese megvádol azzal, hogy ittas, megszondáztatja, és kiderül, hogy nem az, akkor a dolgozó beperelheti őt rágalmazásért?

Figyelt kérdés

Elméleti kérdés! Tehát mondjuk, hogy a dolgozóról a főnöke valamiért azt hiszi, hogy ittas vagy másnapos. Mert mondjuk dülöngél, álmosnak néz ki, nehézkesen végzi a munkát vagy ilyesmi. És ezt ki is nyilvánítja neki, esetleg kerekperec le is szidja, hogy mit képzel, hogy piásan jött be, ezért lehet hogy repül onnét. Majd odahozatja a szondát, és az eredmény negatív, tehát kiderül, hogy tévedett. A dolgozó más miatt viselkedik és teljesít úgy, mert mondjuk betegség tört rá, vagy magánéleti gondjai adódtak.

Ekkor a dolgozó beperelheti a felettest, élhet valamiféle hivatalos támadással ellene? Hisz ez alapjában véve rágalmazás.



márc. 6. 08:14
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
92%
Joga van megszondáztatni baleset elkerülése végett. Perelgetés helyett menj és folytasd a műszakot.
márc. 6. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
77%
Ha dülöngélsz, akkor az nem munkaképes állapot. Szóval simán számonkérheti rajtad, mivel ha történik veled valami, azért őt veszik elő. De ez nálunk mindenhol le van írva, hogy hogy állhatsz munkába. Eddig mindig megkaptam kinyomtatva. Neked nincs ilyen papírod?
márc. 6. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

1: Joga van, de amíg nem bizonyított az ittasság, addig nem helyénvaló véleményt nyilvánítania. Ha úgy teszi, mintha ez egy szúrópróbaszerű ellenőrzés lenne, és esetleg még más dolgozókat is megszondáztat, az teljesen rendben van. De a példámban a főnök a dolgozó arcába vágja, hogy ittasnak hiszi, és előre fenyegeti, hogy lehetnek majd következmények.

Nem esett még meg velem, írom, hogy elméleti kérdés.

márc. 6. 08:23
 4/28 anonim ***** válasza:
86%

A szondáztatást nyilván nem mindenki előtt végzik, ergo a negatív eredmény (mármint hogy tiszta a dolgozó) nem fogja megtudni senki, csak a vádat. Az meg elég a pletykákat indítani, és 10 kisfőnökből 12 nem fogja nyilvánosan vállalni, hogy alaptalanul vádolt, főleg, hogy elintézi annyival, hogy azt szondáztat és annyiszor, ahányszor akar, mert joga van hozzá.


Másfelől viszont a legtöbb munkaszerződésben benne van, hogy a dolgozó munkára képes állapotban köteles időben érkezni a munkahelyére. Ha szarul van, lázas, szédül (ami gépek, nehézgépek működtetésekor kész balesetveszély magára és másra) akkor nincs munkaképes állapotban, esetleg fertőző is lehet (ami meg mondjuk egy csirke-vágósoron felvet némi élelmiszerbiztonsági aggályt is).


A magánéleti gondok meg nem részegség tüneteit produkálják.

márc. 6. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
96%

Nálunk vannak munkakörök, ahol kezdés előtt minden alkalommal van szondázás. Ahol nem mindennapis, ott havonta szúrópróbaszerűen van vagy ellenőrzéskor mindig.

Ezt leszámítva, munkahelyi balesetek esetén mindig. Indokolt esetben, mint amit leírtál bármikor lehet. Az az igazság, ha egy főnöknek gyanús lesz ilyesmi, akkor ott a kollégák is látják, hogy hogy valami nem okés. Szóval nem kell ezt személyes sértésnek venni. Kiderülhet persze, hogy pl gyógyszer mellékhatása vagy kialvatlanság, de az nem a szondázásból fog kiderülni. Nincs ebben semmiféle rágalmazás, egy egyszerű ellenőrzés, ami munkavédelmi szempontból nem elhanyagolható.

márc. 6. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

2: Van ám úgy, hogy a dolgozó csak munkakezdés után kezdi rosszul érezni magát, akkor realizálja, hogy nincs egészen munkaképes állapotban.


4: Nekem volt már úgy, nem is olyan régen, hogy egy délután és este alatt összejöttek problémák, felidegesítettem magamat rajtuk, így végül csak 2 óra hosszát bírtam aludni. Másnap eléggé vörös volt a szemem, dülöngéltem kicsit, és néha leejtettem vagy melléraktam dolgokat. Gondoltam is, ha a felettes látna, jóllehet azt hinné, másnapos vagyok.


5: Ha a síma kialvatlanságot vesszük, ha egy dolgozó betelefonál, hogy "Halló, főnök! Nem tudtam aludni, egész éjjel csak forgólódtam, így most inkább nem mennék be dolgozni.", akkor arra a főnök mennyi eséllyel fog rábólintani?

márc. 6. 09:14
 7/28 anonim ***** válasza:
49%
A munkaképes állapot azt is jelenti, hogy kialudtad magad.
márc. 6. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
72%

#6

Ez azért nagyon sokminden függvénye. Pl egy nehezgép kezelője vagy egy Volánbusz sofőr kell hogy rendelkezzen ennyi felelősségtudattal, hogy munkaképes állapotban van vagy sem. Teljesen mindegy, hogy a főnök ehhez mit szól. Háziorvos és betegállomány, ha valaki nem tudja ellátni a munkáját.

márc. 6. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
96%

Éppenséggel beperelheti a főnököt, ha az a becsület csorbítására alkalmas módon nyilvánosan állította, terjesztette, hogy ittas az illető. Viszont a főnök azzal fog védekezni a bíróságon, hogy a dolgozó viselkedése alapos indokot szolgáltatott arra, hogy ezt gondolja. Bocsánatot kér, ezzel az ügy le lesz zárva.

Aztán el lehet képzelni a folytatást: ritkán veszi jó néven egy munkáltató, ha a munkavállaló kapásból bírósági ügyet csinál valamiből. Szerintem számíthat rá a dolgozó, hogy árgus szemekkel figyelik minden mozdulatát, és az első hibánál megválnak tőle.

márc. 6. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
92%

Ha megszondáztatja, akkor nyilván nem megvádolta vele, hanem fölmerült benne a gyanú. Ez egészen más eset.

A "megvádolta vele" ill. a rágalmazás az az lenne, ha tényként kijelentené és mindezt a kollégái előtt, ill. előttük is ezt terjesztené. Anélkül, hogy tudná bizonyítani.

Aki szondáztat, az pont nem biztos benne, csak él a gyanúval, ezért akar bizonyosságot.

márc. 6. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!