Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Milyen indokkal húzhatja a...

Milyen indokkal húzhatja a főnök a szabadság kiadását ha több szabadságon napom van benn mint amennyi a hátralevő munkanapok száma?

Figyelt kérdés

A helyzet marha egyszerű van 25 szabis napom benn és nincs ennyi munkanap hátra az évből. Vagyis ha egy napot nem mennék be idén többet akkor is maradna benn szabim. És ugye ott vannak a szabis kérvényeim melyek megmutatják hogy nem én, a dolgozó tartalékoltam hibásan a szabimat én kértem többx és nem kaptam. nem szabit még választ se nagyon.

Mert ugye az Mt szerint a szabi tárgyévben kiadandó pénzben meg nem váltható és át nem vihető (ill max 5 nap erejéig átcsúszhat a köv évre).

Szóval a szitu egyszerű mint a bot elvileg kibúvási lehetsőége nincs a cégnek. Tovább nem tolható nincs hova. Semmiféle indok nem képzelhető el még a munkáltató kielemelt gazdasági érdeke sem, mert ez az indok működhet az év többi részében amíg van hova tolni a szabit de ha nincs már ez se működhet.

Ráadásul a munkáltató még rám se kenheti a dolgot mert

1) írásban kértem többx a szabit

2) ha nem kértem volna, a szabi kiadása a munkáltató joga és egyben felelőssége vagyis ha a dolgozó nem is kéri a szabit neki akkor is felelősséggel terhelt kötelessége hogy kiadásra kerüljön

De az szabit akkor se adják ki: és akkor most mit tehetek?

De olyan megoldást mondjatok ami nem bíróság mert nincsenek éveim míg a bíróság megrágja az ügyet nekem itt és most kell megoldás.

Mi van ha holnaptól nem megyek be aztán csók? Csak a szám jár persze hogy megyek ha nem mennék azonnal kirúgnának.

De akkor mit lehet tenni?


2016. dec. 6. 08:31
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Mivel az egyetlen lehetséges választ elutasítod, így nincs megoldás, le kell ezt nyelni.
2016. dec. 6. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

"Mivel az egyetlen lehetséges választ elutasítod"


Az mi lenne?

De nehogy azt mondd hogy bíróság.

Mikorra dönt az? mert ha egy héten belül akkor oké, de ha nem akkor kutyatöke az egész.

2016. dec. 6. 08:36
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Pedig a bíróság az egyetlen lehetséges megoldás.

Mivel a fönök nem adja ki a szabadságodat, ezért el fogod veszteni, ha nem fordulsz még most a birósághoz - ugyanis jövöre már megszünik az igényed erre.


Ha meg nem mégy be, akkor egy fegyelmit kapsz, és adott esetben elbocsátanak.

És jog szerint járnának el, mert önkényesen nem mégy be, és erre nincs jogod, mert szabadságot csak akkor vehetsz ki, ha engedélyezve van.

2016. dec. 6. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

"Mivel a fönök nem adja ki a szabadságodat, ezért el fogod veszteni"


Na de ha ez így van akkor hülye az a cég aki egy napot is kiad a dolgozónak. nem adok ki egész évben egy napot se majd a köv évben vállat vonok és közlöm hogy bocsika dolgozó elveszetted a szabidat mert nem vetted ki időben...

Ez ilyen egyszerű lenne, Nem hinném! Akkor miért nem ez megy az összes munkahelyen?

2016. dec. 6. 08:44
 5/21 A kérdező kommentje:

", ezért el fogod veszteni,"


És hogy számol el vele? Pénzben meg nem váltható még akkor se ha én kérem-mit ír majd be mikor adta ki?

Uis nem mondhatja hogy nem kértem azért nem mert neki akkor is ki kell adnia ha nem kérem.

2016. dec. 6. 08:45
 6/21 A kérdező kommentje:
Ja és a legegyszerűbb kérdés: megtörténhet hogy bíróságra megyek és nagy hirtelen előkerül ezer kamu papír ami mind azt bizonyítja hogy én kivettem az összes szabim? Kamu jelenléti ívek munkalapok stb.
2016. dec. 6. 08:48
 7/21 anonim ***** válasza:
Ha nem fizeti ki idén, jövőre se fogja. A fennmaradót lecsúszod jövőre. Ha ebbe se megy bele, gondba leszel később...
2016. dec. 6. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha közvetlen főnököd nem akarja kiadni a szabit, akkor levélben kérd munkáltatódat (ez jellemzően nem a közvetlen főnök) a szabadság kiadására.


Ezt add át boríték nélkül főnöködnek vagy titkárságának. Fénymásolati példányán írasd alá főnököddel vagy titkárságával, hogy átvette. Szerintem főnököd nem fogja égetni magát azzal, hogy a kérelmedet felső vezetőhöz vigye, hanem saját hatáskörben rendezi. Ha főnököd nem veszi át, akkor jelentsd neki, hogy viszed a munkáltatóhoz (titkárságára).


Munka Törvénykönyve

60. A szabadság kiadása

122. § (1) A szabadságot - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató adja ki.

(2) A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

(3) A szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben - a szabadságként kiadott napon túl - a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.

(4) A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell.

(5) A szabadságot - a 125. §-ban foglaltakat kivéve - megváltani nem lehet.

123. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.

(2) A szabadságot, ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.

(3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

(4) Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.

(5) A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén

a) a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja,

b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja,

c) kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.

(6) A munkáltató - a felek naptári évre kötött megállapodása alapján - a 117. § szerinti szabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki.

(7) A munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. Az (5) bekezdés b) pontban foglalt esetben a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.

124. § (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.

(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.

(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság - a (2) bekezdéstől eltérően - az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.

(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.

(5) Munkaidő-beosztás hiányában a szabadságot az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni, valamint a (4) bekezdésben foglaltakra tekintettel kell nyilvántartani.

125. § A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell váltani.

2016. dec. 6. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Hát köszönöm a jogszabályt de ezzel sokra nem megyek ezt én is ki tudom ollózni de hiába tudom hogy kéne lennie ha nincs úgy és a kezem kötve mert állást bukni meg nem akarok.

Mehetnék bíróságra még akár eredménye is lenne de állások meg azonnal buknám.

És így már nem jó biznisz nekem.

2016. dec. 6. 11:55
 10/21 anonim ***** válasza:

Akkor mi akadályoz meg abban, hogy átadj főnöködnek/titkárságának egy munkáltatódnak címzett ilyen levelet, hogy


"Tisztelt Munkáltató! Kérem ...-tól -ig szabadságomat adja ki (... nap szabadságom van még, melynek kivételét ... alkalommal utasította el eddig közvetlen főnököm) , vagy előzetes meghallgatást biztosítson."


Ennyire ki kell állnod saját magadért, minden konfliktust nem szabad kerülni. Aki minden konfliktust kerül az gyáva rabszolga.

2016. dec. 6. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!