Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Önéletrajz: túlbonyolítás,...

GombaPorkolt kérdése:

Önéletrajz: túlbonyolítás, logikátlanság, idiotizmus. Miért?

Figyelt kérdés

Egyre inkább hallom és látom, hoyg sokakat azért nem vesznek fel 1-1 munkahelyre, mert nem lett jó az önéletrajzuk, vagy "nem tetszett a HR-eseknek", mivel "nem volt olyan, mint aminek lennie kell", stb. Sokan arra panaszkodnak, hogy túl sokat írt az illet a CV-be, ez nem kisregény, mások azért, hogy túl szűkszabvú volt, magáról/a hobbijáról jó lett volna bele 2-3 mondat; megint mások emiatt dobják is ki a szemétbe. Ez a világ legnagyobb idiotizmusa. A CV nem arra való, hogy "bemutatkozz" benne, nem arra való, hogy elmeséld az életedet, senkit nem szabadna, hogy érdekeljen, hogy írtál-e bele magadról valamit vagy nem. A CV arra való, hogy az OBJEKTÍV, MÉRHETŐ és ALÁTÁMASZTHATÓ tudást mutassa. Értem itt az olyanokat, mint: nyelvi kompetencia, nyelvvizsgák, elnyert díjak, ösztöndíjak, elismervények, stb., tehát amikn valamilyen dokumentációval alátámaszthatóak, amik OBJEKTÍVEK (újra hangsúlyozom).


Az, hogy "kitűnó problémamegoldó készség" (például, de írhattam volna akármi más ilyesmit is) szubjektív. Könnyen lehet, hogy X munkahelyen a főnök dicséri alkalmazottja problémamegoldását és gondolkodásmódját, majd Y munkahelyen ugyanazon a szakmakörben pedig az új főnök ócsárolja, és teljesen nem ért vele egyet. Ugyanez igaz a többi hasonló szubjektív dolgokra is.


Nincs konszenzus, hogy milyennek KELL a CV-nek lennie, és ez irritáló és idióta mentalitás. Nem konzisztens a rendszer. Most legyen mindenkinek 4-6 különböző CV_je, mert más munkaterületek más-más CV_ket követelnek meg (pl programozói vagy HR-es állás esetén)? Miért, hiszen attól, hogy másképp fogalmazom meg, mik a készségeim, nem fognak változni. Ha azt írom "C1-es német nyelvtudás", vagy "a német nyelv beható ismerete, tárgyalóképes nyelvtudás" tök ugyanaz, és nem változik ettől semmi, ezt a HR-esek is tudják.


Illetve ismét: miért kéne szubjektív dolgokat feltűntetni benne? Miért nem jó egy sablon, amit mindenhova be lehet adni, állástól függetlenül, és nem fogják visszadobni, mert "rossz"?


A CV_nek nem az a lényege, hogy autobiográfia legyen, hanem hogy leírja a MÉRHETŐ, ALÁTÁMASZTHATÓ tudását a jelentkezőnek, mint egyfajta adatlap, például a személyi. AKkor személyire is írjon az ember személyes jellemzést ennyi erővel, hiszen az is a személyisége része??? Idiotizmus és inkonzisztens gondolkodásra vall ez. Miért nem lehet csak egyfajta, szabvány önéletrajzot mindenhova beadni, amin minden adat rajta van, illetve miéer kérnek néhol szöveget az emberről (akár a hobbijáról is, amikor köze nincs a munkához), máshonnan meg miért dobják vissza, ha ezek benne vannak? Nem változtat a készségeimen semmit az, hogy hogy írom le őket, és nem is szabadna így nézniük az önéletrajzokat, mint most.



2018. szept. 1. 21:14
 1/10 anonim ***** válasza:
86%

Egyrészt teljesen igazad van. Ha a személyiséged is érdekli (írásképből próbál valamit totózni) akkor dolgozzon ki egy adaptált tesztet a nyomi.


Másrészt a magyar HR az nincs sehol. Csoda, hogy ereszkedik a gazdaság. Eleve honnan veszi, hogy én 2 hónap gyakorlattal nem fogom überelni a 20 éve ott levő kollégát? Röhejes ahogyan futnak a papír után is, sosem voltam alkalmazott de néha röhögök, hogy vhova állatorvost szeretne a kis cuki, holott bőven megtenné egy gyakorlott lovász is.

Európa különben ilyen, szabályok, űrlapok hazája.

2018. szept. 1. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%
Mi a baj? A te CV-det is visszadobták?
2018. szept. 1. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#2 Nem, szerencsére engem még nem ért ilyen probléma, de sok jó barátomat igen, illetve ők is mesélték ismerősök történeteit, és ez szerintem gyalázatos...
2018. szept. 1. 22:51
 4/10 anonim ***** válasza:
76%

Régebben ez olyan volt, hogy volt egy adatos rész és külön a motovációs levél. Mert az állást meg kellett pályázni, ami mégiscsak azt jelenti, hogy neked kell meggyőznöd őket, hogy téged akarjanak. Gondolom ilyenkor az számít, hogy a profilod mennyire illeszkedik a céghez. Nem tudom, mindig utáltam az ilyen formaságokat és egymás győzködését. Tényleg tisztább lenne, ha első körben csak a képesítést és a tapasztalatokat néznék, de ha túljelentkezés van, valami alapján dönteni kell. Én még valamikor azért hoztam létre facebook profilt, mert az egyik munkatársamat onnan fejvadászkodták le. Ugye mennyivel jobb? Oda tényleg csak az adatokat kiteszed, akarjanak téged, ne te akard a munkát! :D

Viszont ha nagyon kell a munka, akkor az önéletrajzot fényezed... ez van.

2018. szept. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
70%

Hivatalosan ez lenne a lényege, ebben igazad van. A CV a "száraz" rész arról, hogy hol dolgoztál, hol tanultál, milyen képesítéssel rendelkezel. A motivációs levél pedig az, ahol elmondhatod, mit is akarsz valójában, ki vagy te emberileg.

Gyakorlatilag ez Magyarországon sehol se tart jelenleg. Én épp állást keresek egy hete, naponta 10-20 helyre beküldöm a CV-m kísérőlevéllel, erre felhívnak napi hat helyről, és olyan dolgokról érdeklődnek, amiket egyértelműen leírtam mindkettőben. Volt olyan, ahol a HR-es a szememre vetette telefonban, hogy nekem nincs releváns szakmai tapasztalatom, mire elmondtam neki, hogy de, van, nézze csak meg a legutolsó munkahelyem... Valószínűleg meg volt előtte nyitva, mert azonnal elnézést kért, hogy ja, igen, látja, hogy már mióta a szakmában vagyok.

A másik furcsaság, hogy miért kellenek olyan dolgok, mint a lakcímem, vagy egy fénykép rólam? Fotót sosem csatolok, mert az utolsó profi által elkészített, vállalható fotóm az érettségi tablóképem, aminek már sok-sok éve... Meg amúgy is, nem mindegy, hogy hogy nézek ki? Az meg, hogy hol lakok... Volt most egy interjúm, ahol elmagyarázta a leendő főnök, hogy nálunk milyen a munkaidő, és hogy Gyálról, Szigetszentmiklósról nem vesznek fel senkit, mert mekkora szívás hozzájuk bejutni. Én értem, hogy akár tömegközlekedéssel, akár saját autóval, biciklivel van olyan, hogy szívás a bejutás. Most épp Budapest belvárosában lakom, de volt olyan, hogy az újpesti munkahelyemre Diósdról (Dél-Buda, Nagytétény mellett) jártam vonattal, és egyszer sem késtem. Ez is egy olyan dolog, ami az én egyéni felelősségem, és értem, hogy spk rossz tapasztalatuk lehet, de attól még baromság ez alapján szortírozni. Újpesten volt olyan munkatársam, aki gyalog 15 percre lakott, és képes volt elkésni :D

Viszont mentségükre szóljon, hogy rengeteg önéletrajzot néznek meg kis idő alatt. És ők is nagy nyomás alatt állnak.

2018. szept. 2. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
78%

A legszebb inkább az, hogy úgy hívják be az embert interjúra, hogy előtte el sem olvasták se az önéletrajzot, se a motivációs levelet.

Behívnak, leülsz, és kérnek egy kis időt mire megnézik, mert eddig nem volt rá idejük. Utána közlik rögtön, hogy nőt erre a munkára nem alkalmaznak/nincs megfelelő végzettséged/nem te kellesz.

2018. szept. 2. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
87%

"A CV arra való, hogy az OBJEKTÍV, MÉRHETŐ és ALÁTÁMASZTHATÓ tudást mutassa."


Az alapfeltevésed téves, és ezért nem érted azokat amire a sok kérdésedet felsoroltad:

A CV arra való, hogy felkeltse a munkaadó érdeklődését a jelentkező iránt, hogy személyesen is tudjanak találkozni.

A jelentkező az áru, amit el akar adni és a CV a reklámanyag.

2018. szept. 2. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
75%

Te valami lelkibeteg HR-es vagy, vagymi?


Amúgy meg tök hlyeség, amiket írsz.


Ha pl. egy építés-kivitelezéssel foglalkozó helyre adnék be valamit, akkor ott megemlíteném, hogy mennyi olyan helyen melóztam, ahol különféle kivitelezéseket csináltunk, meg félig alvállalkozókkal építkezéseket is, mennyire van gyakorlatom-rálátásom stb... de ha mondjuk számítógépes hálózati szakinak, vagy rendszergazdának akarnék elmenni, akkor a fentinél inkább az lenne hangsúlyos hogy hol építettünk ki számítógépes hálózatokat és stb...


Emellett pedig igenis számítanak azok, amiket te szubjektívnek nevezel... mégha sokan kamuznak is benne, vagy nincsenek tisztában magukkal.


Továbbá az is totál relatív, hogy mondjuk valaki feltüntet az önéletrajzában valami programozási nyelvet, mert ezt csak a hlye HR-esek hiszik, hogy ennyi és kész, mikor valójában eléggé van ezeknek is mélysége is.

2018. szept. 2. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
google: personal branding
2018. szept. 2. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nézzük fordítva.


Ha csak a tapasztalatot és tudást néznék, akkor a frissen végzettek 99%-a soha nem jutna munkához, mert a nagy büdös semmit tudná beleírni. Ha csak a magam önéletrajzát nézem egyetem közben írt önéletrajzom egy nagy vicc a mostanihoz képest. Szó szerint üres lenne. Most meg 2 tömör oldalt össze tudnék írni szép referencia munkákkal.


Vagy volt haverom, aki teljesen korrekt és tartalmas önéletrajzot írt, ami egyben motivációs levél is volt. Releváns tapasztalata 18-20 évesen nem is volt, viszont kirajzolódott belőle egy ember képe.


Ez a problémamegoldó készség i vicces dolog. Tipikus írd bele, hogy legyen. Viszont van akinél valóban "átlag feletti". Pár éve én is üres szóként írtam bele. Manapság már alá is tudnám támasztani, hiszen a projektvezetőt helyettesítve 2-3 párhuzamos projekten oldottam meg olyan feladatokat aminél más csak pislogott.


Vagy átlátok és kezelni tudok olyan projekteket amin más rég elveszti a fonalat. Volt hogy konkrétan alvállalkozó hívott fel, hogy tudok-e még valamiről amit nem számlázott le...

2018. szept. 7. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!