Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Ti mit gondoltak a heti 5...

Ti mit gondoltak a heti 5 tesis dologról?

Figyelt kérdés

Én akkor kezdtem épp a 9.-et, amikor bevezették és mivel mindig is rühelltem tesizni, már a 9. előtti nyáron nyavajogtam miatta :D Persze mindenkitől megkaptam, hogy jajj pedig ez milyen egészséges és majd meglátom, milyen jó lesz, hogy nem csak ülünk egész nap...

Azóta ugye már rég le is érettségiztem és még mindig azt gondolom, hogy hülyeség. Kezdjük ott, hogy napi 45 perc alatt, amiből minimum 20 perc "futás", meg melegítés, nem igazán lehet semmi értelmes testmozgást végezni szerintem. Ill. az már csak hab a tortán, hogy amikor valamennyire leizzadtunk a reggeli/délelőtti tesiórán, utáni egész nap úgy ültünk büdösen, minden egyes nap. És hiába volt heti 5 tesink 4 éven át, én a gimi 4 éve alatt konkrétan több, mint 20 kg-ot híztam. Mellesleg sose voltam az a chipsezős, édességezős, gyorséttermekbe járós ember, inkább főtt kajából ettem többet és azért hízhattam meg, vagy talán azért, mert amikor siettem, hogy beérjek a kikúrt 0. órás tesire, nem volt időm itthon reggelizni és kénytelen voltam beszaladni a pékségbe előtte valami péksütiért. Egyébként általánosban talán 3 tesink volt egy héten és azokat is elég sokszor ellógtam, vagy ha részt is vettem rajtuk, amikor csak tehettem, pihentem és beszélgettem, stb., mégis mindig normál testsúlyú voltam...Aztán gimi után okj-n voltam, ahol ugye nem volt szerencsére tesi óránk és simán csak az étkezésemre odafigyelve kevesebb, mint fél év alatt le is adtam kb. 5-6 kg-ot, amiből azóta se híztam vissza egy dekát se, pedig az utóbbi pár hónapban felfüggesztettem ezt a fogyókúrás dolgot.

De amúgy nem csak magamon, hanem a gimis osztálytársaimon is ugyanezt vettem észre, hogy hiába volt minden nap tesink, nagyon sokan kikerekedtek 4 év alatt. Közülük pár emberrel találkoztam utána okj-n és többen is, hozzám hasonlóan, pont akkor fogytak, amikor nem is volt tesi óránk. Még azt se lehet mondani, hogy több szabadidejük volt és biztos kondizni jártak, stb., mert ugyanannyi óránk volt, mint anno gimiben (ha nem több), ill. többen is dolgoztak suli mellett, mert már nem otthon laktak és el kellett tartaniuk magukat, stb...

Szóval valaki megmagyarázná, miért nyomatják még mindig mindenhol ezt a "jajj de jó ez a heti 5 tesi, milyen egészségesek és kisportoltak lesznek tőle a gyerekek!!!" dolgot? Legalábbis én azt látom, hogy ha mondjuk ezen az oldalon felmerül ez a téma, mindenki egyetért abban, hogy ez milyen jó és mennyi értelme van, pedig a saját bőrömön és az osztálytársaim példáján pont az ellenkezőjét tapasztaltam.


2019. aug. 26. 01:15
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

a hülye iskolai tesi miatt utáltam meg a test mozgást...

nagyon motiváló amikor a tanár folyamatosan aláz a sárga földig... azóta is szorongok amikor eszembe jut...

2019. aug. 26. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk is ugyanez van,annyi különbséggel,hogy aki jár valamilyen egyesületbe,és erről van igazolása,annak csak 3 órára kell bejárni tesizni az 5-ből.En például már 3 éve önállóan edzek,de mivel nem járok egyesületbe,ezért szívtam.Kedvencem,amikor már 4 tz-n meg nemtom hány felelésen túl vagyok,focisták meg kosarasok mennek haza,én még mehetek tesizni 9.órában.Utálom ezt a rendszert.
2019. aug. 26. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
100%
9. óra wut. Pár éve érettségiztem, nekem faktokat nem számítva 6-7 órám volt egy nap. Rip, neres tanulók
2019. aug. 26. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%

Nem lenne rossz, ha nem a kötelező hülyeségeket kéne csinálni.

Napi 20 perc jóga és\vagy stretching (nyújtás) hasznosabb lenne, mert átmozgatna. A hét minden napján más testrészt átmozgatni. És akár 20 perc életmódbeli tanácsadás (táplálkozás stb.). Fogyni úgysem a tesi órától lehet. A testmozgás édes kevés ahhoz.

2019. aug. 26. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk magasról tojt rá mindenki, még a tanár is. Sportegyesületi igazolással, kondibérlettel ki lehetett váltani, hogy tényleg jársz-e, az senkit se érdekelt. Az iskola felének kamu igazolása volt. Aki szeretett mozogni, az bejárhatott a délutáni órákra, ami elvileg kötelező volt, de az ugye senkit nem érdekelt. Alapból nem napi egy tesi volt, hanem egy nap délután 2 óra, rendes órarendben pedig egy nap kettő és egy nap egy. Szóval aki akart, az tudott rendesen mozogni. Az órarendi órákon mindenkinek kellett, de lehetett választani, hogy röpizni akarsz, kosarazni, focizni vagy floorballozni. És azt csináltad amit választottál. Tollasozni is lehetett, ők ütögettek kb öt percet aztán leültek beszélgetni. Ilyen cooper futás, kötélmászás meg hasonló nem volt sose.

Így jó volt igazából, mert aki sportolni szeretett volna, annak volt lehetősége az iskolán belül ingyen, aki meg nem akart, annak nem kellett.

Magát a koncepciót a tesitanár is baromságnak tartotta.


Idén érettségiztem, azért a múlt idő.

2019. aug. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%

Az még lemaradt, hogy az iskolának voltak saját bringái, így amikor jó volt az idő, akkor elmentünk a délelőtti két órában biciklizni. Azt élvezte mindenki. Néha fagyizni is megálltunk.

Télen pedig korcsolyázni mehetett aki akart.

15. voltam.

2019. aug. 26. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

A fentieken kívül:

Olyan körülmények között, hogy a gyereknek matek óra után van tíz perce átöltözni a koszos, lábszagú öltözőben egy zsebkendőnyi helyen, majd a tesióra végén van szintén tíz perce átöltözni, pisilni, enni-inni, megkeresni a termét, arról nem is álmodhat, hogy normálisan lezuhanyozzon, de sokszor még a mosakodásról sem, majd beesik összeizzadva, szúró tüdővel mondjuk a töri témazáróra, hát ez enyhén szólva gyerekkínzás. Egy normális mozgásnak, sportnak úgy kellene kinéznie, hogy az embernek van egy öltözőszekrénye, egy normális pad, ahol hely is van leülni, átöltözni, a mozgás után van elég ideje normálisan lezuhanyozni, felöltözni, pótolni a folyadékot, netán harapni pár falatot, szusszanni egyet, majd felfrissülve folytatni a napot. Ez alsó hangon húsz perc, ha nem kell várnod a zuhanyfülkére, és hajat sem mosol.

Ettől a heti öt tesitől senki sem lesz sportosabb, mert aki szeret sportolni, az úgyis elmegy az iskolán kívül olyan foglalkozásra, amilyenre akar, aki meg nem, az meg igyekszik úgy ellógni, ahogy tudja. (Mint a kényszermunkát, kb.)

2019. aug. 26. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Amikor ezt bevezették már nem voltam iskolás, de ahova jártam gimibe ott már tudták hogy ez lesz, és ugye kísérletként be akarták ott vezetni hogy milyen lenne ha heti 5 tesi lenne és az igazgató inkább beadta a felmondását mert mondta hogy lehetetlen megszervezni egy olyan iskolába ahol egy tornaterem van, illetve egy még kisebb fitnesz terem féleség pár kondigéppel amit nem akartak emiatt kidobni mert akkor sem lett volna sokkal több hely.

Akkor ugye az összes évfolyamnak kellett volna és nem csak úgy hogy a 9. esek kezdjék el és így haladjon fokozatosan a dolog.

A másik meg az volt hogy több tanár is megjegyezte hogy a tesiórák semmit nem érnek mozgás szempontjából hosszútávon, ez csak maximum arra jó hogy picit megmozgassák az embert de tartós változást, fogyást, edzettséget nem lehet ezzel elérni. Ugye amik voltak tananyagok például kosárlabda, medicin labdás feladatok, atlétikás feladatok, szertorna stb... ezek is csak ízelítők legfeljebb, de aki sportolni akar normálisan akármit bármit annak egy olyan szakkörre kéne járnia ahol eleve nem így kezdik az egészet ahogyan a tantervbe van hanem megszerettetik vele a dolgot és apró lépésekkel kezdenek, nem hirtelen bele egy szekrény ugrásba. Ezzel én is egyet értek hogy ha a kormány azt akarja ezzel elérni hogy sportosabbak legyenek a gyerekek akkor nem heti 5 tesivel kéne, meg eleve ezt a testnevelést ami jelenleg van teljesen meg kellene szüntetni és helyette sport órát kéne bevezetni ami egy választott sportág lenne akár iskolán kívül is, ezt például délutáni órára kellene betenni heti 4x45 perc minimum akár versenyszerűen csinálná valaki akár csak hobbi szinten de ha járna rendszeresen akkor az alapján igazolnák le az iskolának hogy részt vesz ezeken, ha nem megy akkor rendes igazolást kellene leadni hogy miért nem ment, ha egyáltalán nem járna akkor következményeket kellene bevezetni hogy nem értékelhető és emiatt évismétlést kellene tennie a gyereknek, vagy külön abból a sportból amit választott de nem jár abból vizsgázzon nyár végén mint ha pótvizsgán lenne és nyáron járjon be edzésekre amikor nem lenne kötelező hogy értékelhető legyen. Meg az értékelésnek sem úgy kellene lennie hogy jegyre hanem két opció lenne hogy Megfelelt vagy Nem felelt meg ennyi. Szerintem ez sokkal hatékonyabb módszer lenne a gyerek kedvét sem venné el attól hogy ha nem olyan ügyes akkor ne legyen abból hármasa főleg ha mindenből 4-5ös tanuló hanem legyen egy megfelelt és ennyi, az átlagba meg egyáltalán ne kerüljön számításba.

Én személy szerint hasonlóan tenném, bár hallottam ennél jobb ötleteket is.

2019. aug. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Én is utáltam. Nagyjából azok miatt, amit már előttem is leírtak. Nagyon sok iskolában nehéz megoldani, hogy minden osztálynak legyen hely és egyáltalán be lehessen írni a heti 5 tesit valahová, nemhogy még jó időpontokat találjanak vagy esetleg több időt biztosítsanak a szünetekben. Nálunk is volt egy tornaterem és egy picike tornaszoba, így amikor az udvaron nem lehetett tesizni (kb. csak hóban, sárban vagy esőben nem, mert amúgy mindig kimentünk meg hidegben is mert muszáj volt) akkor át kellett sétálni egy másik iskolába, mert akkor annak a tornatermében tudtunk tesizni. Na így meg pláne nem volt idő olyanokra hogy normálisan összekapd magad, mert sietni kellett, hogy visszaérj a következő órára. A helyhiány miatt pedig sokszor volt több osztály is összezsúfolva egy terembe, amikor kb. semmit nem lehetett csinálni. Illetve ez valójában nem napi testnevelés volt, hanem heti 5 óra tesi, tehát volt olyan, hogy egy napra volt berakva 2-3 óra, mert csak így tudták beosztani. Én nagyon szerettem a tesitanárom, de nem sok értelmes dolgot csináltunk és ő is tudta, hogy ennek így semmi értelme nincsen. Emiatt sokszor szabad program volt vagy akár tanulhattunk más tárgyakra is az órán. Én nagyon sokszor éreztem azt, hogy csak elveszi az időt és energiát más tárgyaktól... Első két órában tesiztünk reggel és akkor még 9-10. órában ott ültem matek fakton. Arról nem is beszélve, hogy tesi után mindenki izzadt, büdös és hiába voltak zuhanyzók, ha ott is öltöztek (nem tértünk el az öltözőben), nem tudtam volna hová tenni a cuccaidat és idő sem lett volna arra, hogy normálisan lezuhanyozz vagy esetleg csak megmosakodj. Nálunk az egyetemen nincsen tesi. Viszont még én is gondolkozom rajta, hogy felveszek valamit, mert én is látom, hogy mennyivel normálisabban van megoldva pl. választhatsz sportot, nem órák között kell rohangálni retkesen, hanem inkább csak délutáni vagy esti időpontok vannak és normálisan le tudsz fürdeni, van normális öltöző, zuhanyzók.
2019. aug. 26. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
100%

Én pont ötödikes voltam, amikor bevezették, szóval lassan 9 éve szenvedek vele.

Szeretek mozogni, világ életemben sportoltam valamit, de a tesi óra egy tömény szenvedés.


Eleve, aki mozogni akar az úgyis fog, aki pedig nem, az a tesi órát is ellógja valahogy. Ráadásul az iskoláknak kapacitásuk sincs ennyi testnevelésre. Nekünk van a városban a legnagyobb tornatermünk, de mindig 4-5 részre kell osztani, hogy minden osztálynak jusson (általános iskola is van a gimivel együtt). Biztos sok mindent lehet csinálni egy ekkora helyen.


Plusz az átöltözés elveszi a pofátlanul rövid, 10 (max 15) perces szüneteket, de késni meg ugye nem lehet. Főleg a menzások szívnak emiatt.


Eleve a tananyag is rosszul van felépítve, kapsz mellé egy utálatos tanárt és el van cseszve az egész. Miért kell nekem értenem focihoz, kosárhoz, atlétikához és talajtornához is? Csak rossz emlék marad, hogy az egész osztály előtt bénázok, megutáltatja velem a legtöbb sportágat.


Sokkal jobb lenne egyéni tanrend, amikor választhatsz, hogy a kötelezőkön kívül (töri, matek, stb) mit akarsz még tanulni. Vagy ha összvissz csak 2 tesi lenne, és kiváltható lenne kondibérlettel, vagy egyesületi igazolással (mint a sporttesi manapság).

2019. aug. 28. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!