Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Miért nem változik a kötelező...

Miért nem változik a kötelező olvasmányok listája, már vagy minimum harminc éve?

Figyelt kérdés

Tegnap beszélgettem a nagynénémmel, és kérdezte, hogy milyen kötelező olvasmányok vannak feladva. És ő mesélte, hogy az ő gimis korában is pont ugyan ezek voltak, még több, mint harminc évvel ezelőtt. Az általános iskolai kötelezők meg a lassan nyolcvan nagymamám gyerekkora óta nem változtak, legalábbis a visszaemlékezése alapján. Az ő idejéből a középiskolai olvasmányokról nem tudok nyilatkozni, mivel ő anno nem tanult tovább általános iskola után a családi háttere miatt.


De tényleg ennyire nem haladunk a korral sehova, hogy minimum harminc éve nem változott a kötelező olvasmányok összetétele? Ennek mi értelme?


2020. júl. 7. 15:05
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez mindig felvetődik, igazából elképesztően gyakran, nem tudom milyen szinteken ütközik falba a dolog, de dacára annak hogy óriási a változtatás támogatottsága semmi nem változik. A mi magyartanárunk önkényesen mást adott fel Rejtő Jenőt, vagy a végtelen történetet. Még a végén élveztük az olvasás nézz oda...


Nem tudom hol kéne ezt a dolgot elintézni, igény van rá. Mai gyereknek már nem ugyanazt mondja a könyv, amit lássunk be már a szüleink is utáltak...

2020. júl. 7. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
19%
Nem mindegy? Úgysem olvassa el senki ezeket.
2020. júl. 7. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
74%

De, változik.

Csak a változás nem azt jelenti, hogy dobjunk ki mindent, ami nem az utóbbi 20 évben keletkezett.

Hogy mik lesznek a konkrét kötelező olvasmányok, azt nem a véletlen dönti el. Szükséges, hogy a tananyaghoz kapcsolódjanak, tehát amikor történelemből és irodalomból is a középkort tanulják, akkor szakszerűtlen lenne mondjuk a Mester és Margaritát kötelező olvasmánynak kijelölni, mert egyszerűen nem passzol abba a tananyagba. (Egyébként ez is egy példa volt a változásra: nekünk közelező olvasmány volt. Kb. egy évtizede senkiről nem tudok, akinek ezt kellett volna elolvasni.)

Aztán fontos, hogy az életkori sajátosságoknak megfeleljen. Tehát egy 5.-es tanulónak butaság lenne pl. az Ivan Iljics Halálát adni, mert egyszerűen nem egy 12 évesnek való.

További köveletmény, hogy az adott mű jól tükrözze azt az időszakot, amihez kapcsolódóan tanulják, és lehetőleg valamelyik meghatározó írónak legyen a műve.

Így már alaposan leszűkül a kör. Pl. ha a 19. század magyar irodalmából egy általános iskolásnak milyen kötelező olvasmányt lehetne adni? Toldi, vagy János Vitéz. Miért? Nyilván ha a 19. századi magyar irodalom a téma, akkor abból kell választani, nem lehet ott kötelező olvasmányként a Rómeó és Júliát feladni. Illeszkednie kell az életkori sajátosságokhoz, és illeszkedik is, mert bár epikai műfaj, és ezáltal nem a legegyszerűbb a nyelvezete, de egy 13 évesnek már érthető. Témáját tekintve passzol a legtöbb korabeli gyerek fantáziavilágához, és a kor legmeghatározóbb költőinek a legismertebb műveiről van szó. Miért nem mondjuk Gaal Józseftől a Szirmai Ilona a kötelező? Azért, mert egy egyébként cseppet sem lebecsülendő, de alig ismert, a korabeli irodalmi élet szempontjából kevésbé meghatározó író-költő egy kissé absztraktabb, a korosztály számára kevésbé élvezhető művéről van szó.

Nem akarok bő lére ereszteni: egyáltalán nem önkényes alapon történik a kötelező olvasmányok kiválasztása. (Kivéve talán 1-2 címet.) Ami pedig bevált, azon miért kéne változtatni? Nem fog 30 év alatt változni az a tény, hogy kik voltak pl. az ókor legnevesebb írói.


Egyébként pedig a kötelező olvasmányok rendszere a legkártékonyabb dolgok közé tartozik, amit az oktatásban el lehet követni. Mert való igaz, hogy szakszerű elvek mentén válogatják ki őket, csak épp két dologról feledkeznek el:

- Amit erőltetnek, az soha nem lesz az igazi. Ha a gyerek azt látja, hogy olvasni kötelező, akkor nem fogja megkedvelni. A cél pedig pont az olvasás megszerettetése lenne.

- Továbbá: az embereknek nem azonos az ízlése. Lehet, hogy 70%-nak kifejezetten izgalmas az Egri Csillagok, de 30%-ot meg egyáltalán nem érdekelnek a háborús történetek.

2020. júl. 7. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
89%

3.


"Ami pedig bevált, azon miért kéne változtatni?"

Azért, mert lehet hogy valami jobban beválik, ez a hozzáállás csak gátolja a haladást, másrészt meg NEM VÁLT BE! Generációk utálnak meg olvasni ezen könyvek által sajnos.


"Aztán fontos, hogy az életkori sajátosságoknak megfeleljen."

Fontos lenne, de sajnos nem felel meg. Az élvezhetőbb kötelezők közül is kb minden inkább 2 év múlva válik valóban olvashatóvá ahhoz képest, amilyen korosztálynak feladják.

2020. júl. 7. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Nincs kifejezetten központosítva. A mi magyartanárunk 2-3 olvasmányt adott meg, amelyek közül egyet ki kellett választani és elolvasni.

Még mindig jobb, mintha azt mondaná, hogy márpedig a Hamletet olvassátok el, ha töik, ha szakad.

2020. júl. 7. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
91%

szerintem érdemes lenne a GYEREKEK körében felmérést csinálni. mi tetszett és mi nem, ezek miért igen és miért nem. imádok olvasni, rengeteg könyvem van, viszont a kötelezőktől falra tudtam volna mászni. voltak jók, amiket tényleg szerettem (pl. Az aranyember, Anyegin, Mikszáth novellái), de voltak olyanok, amiket ha megkínoztak volna se tudnám elolvasni (pl. A szigeti veszedelem). Nyilván fontos, hogy a nagy magyar művekről tudjunk, de ezek legtöbbje egy életre veszik el sok fiatal kedvét az olvasástól, mert nagy részük nem gyerekeknek készült, szóval a legtöbbeknek nem lesz szórakoztató. Mondjuk lehetne részleteket feladni, a többit meg összefoglalni.

A másik, hogy kényszerre olvasni sem jó. Soha nem szerettem és teherként éltem meg legtöbbször, pedig tényleg nagyon szeretek olvasni (évente 50-100 könyv között mozog az olvasmánylistám már évek óta). Nehéz mindenki ízlésének megfelelni, szinte lehetetlen és vannak olyanok, akiknek bármit adnál a kezébe nem tetszene, de érdemes lenne azokat a kötelezőket kivenni, amiket mindenki nyűgként él meg és érdemesebb lenne a közkedveltebb és érthetőbb művekre koncentrálni. Meg szerintem adhatnának kicsivel nagyobb mozgásteret a tanároknak is, nyilván ő jobban meg tudja ítélni, hogy milyen az osztály ízlése, mint fentről egy irodában dolgozó.

2020. júl. 7. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A kötelező olvasmányok listája eléggé nagy, ebből válogatják ki, hogy mit adnak az adott iskolákban. Például nekem teljesen mások voltak a kötelezők általános iskolában, mint mondjuk egy másik általános iskolából jött volt középiskolai osztálytársamnak. Van, aki változtat az évek során, esetleg az adott osztályhoz igazítja, van, aki nem, mert megszokta azokat, amiket adni szokott, azokat már jól ismeri.
2020. júl. 7. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem speciel vegyes tapasztalataim vannak. Én élveztem az Egri csillagokat és a Pál utcai fiúkat, de a Tüskeváron nehéz volt átvergődnöm, a Rab ember fiai pedig dög unalom volt nekem, ahogy a Nagyenyedi kétfűzfa is, pedig az rövid volt.

Nekünk nem volt olyan, hogy választani lehetett, megmondták, hogy mit kell kiolvasni és kész. Szerintem, ha mindig lehetett volna választani vagy 3 mű közzül, akkor tudtam volna mindig nekem megfelelőt találni.

Viszont jelenleg nem lenne túl sok potenciál a kötelező olvasmányok megváltoztatásában, abból kiindulva, hogy az utóbbi időben hozott tantervi változtatások túlnyomó többséggel negatív változást hoztak. A tantervet erősen politikai háttérrel változtatják mostanában.

2020. júl. 7. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk már 30 éve is úgy volt, hogy a tanár "feldobott" 3 db kötelezőt, amiből 2-t kellett elolvasni. Szóval ha valami nagyon nem ment, egyszerűen kihagyta az ember. Vagy pl adott korszakból, alkotótól 1-et lehetett szabadon választani és olvasni (pl Örkénynél sem volt megkötve, hogy mit, én speciel a Tóték színdarab változatát olvastam).

Mindemellett van változás, mert egyre több helyen bekúszik Rumini, Harry Potter, és még egyéb kortárs alkotó könyve is.


"Az élvezhetőbb kötelezők közül is kb minden inkább 2 év múlva válik valóban olvashatóvá ahhoz képest, amilyen korosztálynak feladják."

-ezzel pedig sajnos sok esetben egyet kell értenem. Nekem Az arany ember volt ilyen. Utáltam olvasni, és nem 2 év, hanem 20 kellett ahhoz, hogy úgy tudjam elolvasni, hogy értsem, megértsem, élvezzem, megszeressem. Ma már az egyik kedvencem.

2020. júl. 9. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!