Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Mi a véleményetek az Iskola a...

Mi a véleményetek az Iskola a határon c. könyről? Csak én látom ezt a helyzetet teljesen logikátlannak benne?

Figyelt kérdés
Az alábbiról lenne szó: egyes fiúk terrorizálták a többit, egy db fiú vezetésével, aki semmivel nem állt a többi fölött, de mégis mindenki tűrte az értelmetlen megaláztatásokat, senki nem szólt vissza komolyabban vagy mondta azt neki vagy a "talplnyalóinak", hogy menjenek a francba. Érthetetlen, szerintem ilyen helyzet a valóságban nemigen állhatna fenn hosszabb ideig. A "talpnyalóit" sem értem, mégis miért érezték kötelességüknek, hogy annak az egy fiúnak engedelmeskedjenek és az ő nevében terrorizálják a többieket?! Én pl. biztos hogy a fejéhez vágtam volna valamit előbb utóbb....

2018. júl. 13. 15:42
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

A regényben szereplő gyerekek 11-12 éves fiúk. Ha láttál már ilyen fiúkat, a valóságban is pont ugyanilyenek, tudom, mert általános iskolai tanár vagyok, és sok ilyen korosztállyal volt már dolgom. Verbális vagy fizikai agresszióval (amiből a felnőttek nagyon keveset látnak) kemény hierarchiát alakítanak ki maguk közül, és aki a hierarchia csúcsán van, azt tényleg ugyanúgy tisztelik, mint a regényben. A hierarchiában mindenkinek megvan a helye, van, aki a "főkolompost" szolgálja ki, de azok is a csúcsún vannak. Van, akit pedig állandóan bántanak. A valóságban ez verést jelent vagy lelkiterrort. És akit bántanak, az sem árulja el őket a felnőtteknek.


És ami még megdöbbentőbb: hogy egyáltalán nincs lelkiismeret bennük, teljesen természetesnek veszik, hogy az erősebbek eltiporják a gyengébbet. Az erősek is és a gyengébbek is...


A lányok ezt nehezen értik meg, de az ötödikes korosztály tényleg ilyen alá-fölé rendelten gondolkodik, mint valami ősközösség vagy állati falka. Az empátia később fejlődik ki bennük. A regény nagyon is realisztikusan, sőt, naturalisztikusan adja vissza ezt, teljesen valósághű.

2018. júl. 13. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Egyetértek a 11-es válaszolóval, de annyit még hozzátennék, hogy ez a regény az ötvenes évek diktatúráját ábrázolta, a katonaiskola a társadalmi berendezkedést jelképezte kicsiben, természetesen más történelmi korba helyezve, hiszen nyíltan erről nem lehetett beszélni. A tisztek a kormányt, felsőbb vezetőket, Merényiék az ávót testesítették meg. Bemutatja a diktatúra felpuhulását is, amikor a regény végén Merényiék hatalma meggyengül, végül kirúgják őket. Bemutatja azt is, hogy ki hogyan alkalmazkodik a diktatúrához. Medve például képtelen rá, Bébé a művészetbe menekül, vannak olyan fiúk is, akik teljesen elfogadják a rendszert.
2018. júl. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Ez csak egy olvasata a regénynek, pont ezért jó, mert sokféleképpen lehet látni. Számomra inkább a felnőtté válás regénye a mű, vagyis a társadalom elvár mindenféle szerepeket az embertől, és az a kérdés, hogy behódolunk-e ezeknek a szerepeknek, vagy pedig megőrizzük a lelkünk legbelső mélységeit, az önazonosságunkat? Ez sokkal általánosabb megközelítés, és rá lehet húzni a diktatúra-ellenességre is, de általánosan az egyén és társadalom kérdése is lehet, így időtlenül lehet kezelni.
2018. júl. 15. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

"... ez a regény az ötvenes évek diktatúráját ábrázolta..."


Ja! A Piroska és a farkasban meg a farkas az a Farkas Mihály!

2018. júl. 15. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!