Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Mi a véleményed a magázódásról?

Mi a véleményed a magázódásról?

Figyelt kérdés
Vannak szavazati lehetőségek, de kérem hogy azon felül is fejtsétek ki, hogy mit gondoltok. Minden KULTÚRÁLT véleményt szívesen fogadok, de kérem szépen hogy undorító, bunkó megnyilvánulások, egymás szidása ne legyen.

2020. okt. 13. 15:40
A kérdező szavazást indított:
Teljesen felesleges, értelmetlen szokás, utálom, kihalhatna/kihalóban van.
Nem nagyon látom értelmét, ellennék nélküle, de nincs vele baj.
Nekem semleges. Valahol jó hogy vagy, néha azt gondolom nem kéne. Jó is meg nem is.
Jó hogy van, van jelentősége, szerepe a nyelvünkben, és két ember kapcsolatának milyenségét is mutatja.
A magázódás KELL! Alap tiszteletadási forma, nélküle sok dolgot nem tunánk kifejezni.
45 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
61%
Tisztelet adás egyik eleme. Most egy 70 éves öreget miért kéne tegeznem? Vagy az egyetemi professzort?
2020. okt. 13. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Lena7 ***** válasza:
89%

Háát....

Én nemtudom🤷‍♀️

Néha azt sem tudom, hogy például egy eladóval hogyan beszéljek.


(Pl ha az eladó idősebb nálam jó pár évvel, viszont még nem öreg. Én szívem szerint magáznám, viszont akkor leleszek szólva, hogy ne öregítsem, viszont ha meg nem magázom, hanem tegezem, akkor meg tiszteletlen vagyok vele szembe)

2020. okt. 13. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
86%

Valószínűleg kisebbségi álláspontot képviselek, de én szeretek magázódni, bár nagyon kevesekkel szoktam. Magánéletben ma már alap, hogy tegeződünk ismeretlenül is, ezt elfogadom, de hivatalos személyt (rendőr, orvos, ügyintéző) nem tegezek soha, és bántja a fülemet, ha ők kezdeményeznek tegeződést.

A gyerekeim tanítói is mind magázódnak, szerintem teljesen rendben vam ez így.

35/N

2020. okt. 13. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
84%

Teljesen felesleges, nem úgy kell tiszteletet mutatni/adni hogy miként szólítod meg a másikat hanem hogy hogyan. Állítólag a globalizáció miatt kihaló félben van mivel londonul sincs magázás.

(Jó napot, tudna adni egy cigit?

Agyon mán egy zigit

Szia, tudnál adni egy cigit?

Agyá cigit bástya)

2020. okt. 13. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
78%
Én először a 4.-re szavaztam, de inkább átrakom szerintem a 3-asra, mert megszoktam és ha valahogy kitörlődne a nyelvünkből, kellemetlennek, furának érezném, hogy akiket eddig magáztam, azokat hirtelen tegeznem kéne. (Már akkor is így érzem magam, amikor pl. egy régi tanárom, aki már nem tanít, felajánlja, hogy mostmár tegezzem :D) De emellett az is igaz, hogy pl. az angol nyelvben elég jól megvannak magázódás nélkül is, és enélkül is rá lehet jönni angol nyelvű szövegeket olvasva/hallva, hogy kb. milyen lehet a 2 beszélő viszonya, azaz hogy 2 barát vagy mondjuk egy dolgozó és a felettese között folyik a beszélgetés. Szóval annyira sok értelme nincs és azt leszámítva, hogy a fülemet sértené kicsit, nem igazán zavarna, ha kikopna a nyelvünkből.
2020. okt. 13. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
59%
Remélem ki fog halni ez a dolog
2020. okt. 13. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
84%

Nem úgy fog kikopni a nyelvből, hogy egyik pillanatról a másikra nem használjuk, hanem úgy, hogy egyszerűen kihal az a generáció, aki használta. Nagymamám (most lenne 89 éves, ha még élne) még emlékszem, bőven magázódott a barátnői férjeivel, pedig ezer éve ismerte őket. Anyukám (60-as) ilyen közeli ismerősökkel már nem magázódik, de a felületesen ismert szomszéddal igen. Én (35) csak a sokkal idősebb szomszédokat magázom, a saját korosztályommal és a kicsit idősebbekkel tegeződöm ismeretlenül is. A gyerekeim pedig (általános iskola 4. és 3. osztály) a tanítóikat is tegezik. Ők valószínűleg már senkivel nem fognak magázódni, mivel egyszerűen nem hallják, nem tanítja meg rá őket senki, és igény sincs rá igazán.

Szóval így fog kikopni a nyelvből, aminek én személy szerint nem örülök, de a folyamat elég nyilvánvaló.

2020. okt. 13. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
79%
Nem lenne vele gond, ha konkrét szabályai lennének, amiket a komplett társadalom is ismerne és betartana, nem csak "nálunk így szokás" alapon működne a dolog. Sokszor kellemetlen helyzeteket szül, az alapvetően jószándékú ember ellen tudják fordítani azok, akik direkt kötekedni akarnak (pl ha egy kamasz srác magáz egy anyja korú nőt, aki gúnyosan megkérdezi tőle, hogy komolyan ennyire öregnek gondolja-e...). Fiatal nő vagyok, engem arra neveltek a szüleim, hogy az idősebbet, idegen felnőttet, magasabb "rangút" (tanárt, főnököt, stb) magázzam, de azonnal újra az iskolapadban érzem magam, mikor ők tegezve válaszolnak.
2020. okt. 13. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
79%

Alapvetően szeretem, mert szép forma szerintem, de sok bonyodalmat okoz. Pl én eladó vagyok, mindig magázva köszönök, mert abból baj nem lehet. De kb mindig tegezve köszönnek vissza. (Fiatal lány vagyok.) Ami engem nem zavar, csak nem tudom, hogy akkor elköszönésnél mit válaszoljak. Meg vannak törzsvendégek, akik azt hiszik, megjegyzem őket, és azt is, hogy tegeződni vagy magázódni szoktunk, pedig legtöbbször csak az arcuk van meg, ilyenekre nem mindig emlékszem.

Vőlegényem távoli rokonainál, akikkel ritkán találkozunk sem mindig emlékeszem, hogy most kivel miben maradtunk.

Egyetemen sem egyértelmű, mert sok fiatal, fiatalos tanár van, akik tegeződnek, de az idősebbek meg magázódnak.

2020. okt. 13. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
27%
Szerintem tirpák dolog valakit csakúgy letegezni, főleg ha a büdös életbe nem láttad az illetőt. De úgy látszik már az egymás iránti tisztesség is kezd kihalni, ahogy az látható néhány válaszból. Ha valaki odalép hozzám az utcán, ne kezdjen már velem úgy beszélni, mintha a rokona volnék.
2020. okt. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!