Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Magyar helyesírás: -BA, -BE,...

Magyar helyesírás: -BA, -BE, -BAN, -BEN hibás használata. Benneteket nem zavar?

Figyelt kérdés

Néha azt gondolom, hogy csak engem zavar ennyire, hogy az emberek egyre kevésbé tudnak helyesen írni és beszélni. Az egyik legjobb példa erre, hogy az emberek nagy része egyszerűen nem tudja megjegyezni, hogy mikor kell -ba -be, mikor -ban -ben-t használnia.

Mondok egy példát:

Benne legjobb 5-be... mondják sokan, holott helyesen Benne vagyok a legjobb 5-ben...

Másik példa:

Bemegyek a BalatonBA (HOVA?)

Bent vagyok a BalatonBAN (HOL?).


Mérhetetlenül idegesít, hogy lépten nyomon belefutok ebbe a hibába. Munkahelyen, tévében stb.


Benneteket nem zavar?Mondok egy példát:

Benne legjobb 5-be... mondják sokan, holott helyesen Benne vagyok a legjobb 5-ben...

Másik példa:

Bemegyek a BalatonBA (HOVA?)

Bent vagyok a BalatonBAN (HOL?).


Mérhetetlenül idegesít, hogy lépten nyomon belefutok ebbe a hibába. Munkahelyen, tévében stb.



2013. jún. 26. 15:11
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
31%

Engem nem zavar! Falun lakunk. Néha olyan szavakat hallok, csak pislogok, mit is jelenthet. Megkérdezem, és ennyi.

Attól, hogy nem tud ragozni, még lehet jó ember.

2013. jún. 26. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 A kérdező kommentje:

Teljesen igazad van, ettől nem lesz valaki rosszabb ember. Azért én úgy látom, hogy -szerencsére - bizonyos műveltségi szint felett ciki egy ilyen szbályt nem ismerni.

Egy dologtól félek: egy nyelv folyamatosan egyszerűsödik. Ne az én életemben kerüljenek bele ilyen egyszerűsítések a nyelvbe, végképp ne a Magyar Helyesírás szabályai közé.

2013. jún. 26. 15:31
 3/35 anonim ***** válasza:
69%

Én nem tolerálom a rossz helyesírást. Nem érdekel, hogy ettől nagyképűnek tűnök-e, de nekem sosem voltak ilyen gondjaim. Alapból jön a jó helyesírás, mindenféle megerőltetés nélkül.


Aki nem képes arra időt szánni, hogy helyesen írjon és inkább kifogásokat keres, mint a klasszikus "siettem, azért írtam úgy!" vagy "mit számít hogyan írok a neten?" és társai, az nem fog magasra jutni az én mércém szerint.


Nem tudom elviselni a rossz helyesírású embereket hosszútávon. Ez van.


A -ba -be és -ban -ben pedig még a legkevesebb, bár ez is zavaró. De vannak sokkal cifrább problémák is.

2013. jún. 26. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
85%

Tényleg ez a legkevesebb!

lécci, mongyad, hüje, hogyé, mennyé, nem-e?

ződ, hogy vagyol? és hasonlók jobban zavarnak.

2013. jún. 26. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
59%
Én falun nőttem fel. Jó a helyesírásom, megvan az a "bizonyos műveltségi szint"-em, de pl. a "-ban -ben"-re nekem nehezen áll rá a szám. Ha olyan társaságban vagyok, ahol oldottabban lehet beszélni, akkor nem nagyon használom. Ez nem butaság, egyszerűen van olyan része az országnak, ahol ez a természetes. És ettől függetlenül nekem is sokszor égnek áll a hajam, hogy pl. itt is sok kérdező a legalapvetőbb helyesírási szabályokkal sincs tisztában. De ezt a fajta primitívséget nem kéne összemosni a (többek között) mi környékünkön is elterjedt beszédmóddal, vagy nem is tudom, mi erre a jó szó.
2013. jún. 26. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
18%

Attól, hogy falun nőttél fel még nem lesz jogosabb, hogy helytelenül írj vagy beszélj. Ez csak titeket minősít, hogy nincs igény arrafelé a helyes beszédre.


Én nem nézem el, hülye kifogás.

2013. jún. 26. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 A kérdező kommentje:
Ha valaki beszédben elharapja a szó utolsó betűjét (és ezért hangzik -ba-nak a ban) az indokolt is lehet az illető gyors beszéde okán, akár. Viszont írásban számomra megbocsáthatatlan és az egyik legzavaróbb hiba.
2013. jún. 26. 16:31
 8/35 anonim ***** válasza:
55%

Van, akit meg a beképzeltséggel vegyes arroganciája minősít. Témát részemről lezártam.


Kérdező, egyébként érdekes, amit írsz, írásBAN én se engedek meg magamnak soha eltérést a szabályoktól, és ezt másoktól is elvárom. Beszélgetés közben viszont nem veszem ilyen szigorúan, de azt nem tudom, miért alakult pont így.

2013. jún. 27. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
78%
Mikor írják ki facebook-ra, hogy itt vagyunk olaszba, meg spanyolba..... nekem ettől herótom van! nem vagy egyedül :)
2013. jún. 27. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
30%
Óvatosan megjegyezném: a nyitóban a lépten-nyomon kötőjele picikét kimaradt, és a központozás is megérte volna az átnézést, nem beszélve az igényes dupla beillesztésről. Ez azért erősen elgondolkodtató kellene legyen.
2013. jún. 28. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!