Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Magyar helyesírás: -BA, -BE,...

Magyar helyesírás: -BA, -BE, -BAN, -BEN hibás használata. Benneteket nem zavar?

Figyelt kérdés

Néha azt gondolom, hogy csak engem zavar ennyire, hogy az emberek egyre kevésbé tudnak helyesen írni és beszélni. Az egyik legjobb példa erre, hogy az emberek nagy része egyszerűen nem tudja megjegyezni, hogy mikor kell -ba -be, mikor -ban -ben-t használnia.

Mondok egy példát:

Benne legjobb 5-be... mondják sokan, holott helyesen Benne vagyok a legjobb 5-ben...

Másik példa:

Bemegyek a BalatonBA (HOVA?)

Bent vagyok a BalatonBAN (HOL?).


Mérhetetlenül idegesít, hogy lépten nyomon belefutok ebbe a hibába. Munkahelyen, tévében stb.


Benneteket nem zavar?Mondok egy példát:

Benne legjobb 5-be... mondják sokan, holott helyesen Benne vagyok a legjobb 5-ben...

Másik példa:

Bemegyek a BalatonBA (HOVA?)

Bent vagyok a BalatonBAN (HOL?).


Mérhetetlenül idegesít, hogy lépten nyomon belefutok ebbe a hibába. Munkahelyen, tévében stb.



2013. jún. 26. 15:11
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:

Sok idegen szó használata feleslegesen: segítség helyett:help. A rövidítések: telcsi, uncsi, lécci ubi, foscsi.

Ezek jobban, mint a ragozás hiányossága.

2013. júl. 1. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:

"besír, beájul"


Tényleg nagyon csúnya, de még mindig jobb, mint a "be sír, be ájul, beakar sírni, beszeretne ájulni"...

Ezek a be-szavak csak múló divat, ilyenek mindig léteztek és csöndben kimúltak.

Sajnos a helyesírási alaphibák nemhogy nem tűnnek el, de egyre szélesebb körökben és rétegekben terjednek.

Ha pedig valaki szóvá teszi őket, százötven felháborodott válasz inti le az illetőt és küldi el melegebb éghajlatra, még azt a szörnyű gyanúsítást is a fejéhez vágják, hogy esetleg intellektuális... Mintha ez egy rémséges fogyatékosság lenne, amin sürgősen javítani kell!

Mintha az "inteligencs" ember közellenség lenne, a bűnözők legrosszabbikából...

Az alapműveltségről nem is beszélve, az a "mai világban teljesen fölösleges"!

2013. júl. 2. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 A kérdező kommentje:
Julianna: egyetértünk
2013. júl. 2. 12:57
 24/35 A kérdező kommentje:

Van akit más zavar:

[link]

2013. júl. 2. 12:59
 25/35 A kérdező kommentje:

és ez is kapcsolódik:

[link]

2013. júl. 2. 13:00
 26/35 anonim ***** válasza:
De, zavar, de csak írásbaN zavar. :)
2013. szept. 23. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:

Hogy helyes:

egybe írva vagy egyben írva??????

2015. júl. 27. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:

"Hogy helyes:

egybe írva vagy egyben írva?"


Így egyik sem helyes.

Maradjunk abban, hogy egyes szavakat "egybeírunk". Mint pl. az igekötőt az igével.

2015. júl. 28. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 pontdugard válasza:

[link]


A ba be használata a ban ben helyett a köznyelvben egyáltalán nem számít hibának!!! Ez a régies Magyar nyelv hagyatéka.Grétsi lászló mondotta volt, hogy a nép nyelve, nem helytelen, még a tájszólás sem!!! Csak ugye néhány "túlművelt" sznob ezt nem tudja. Az akadémia szabályozhat ugyan, de a nép nyelve,marad úgy is a meghatározó.

2016. jún. 15. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:

Engem is idegesít. Az -e kötőszó rossz helyen való használata viszont jobban.

De ez az utolsó hozzászólás érdekes. Ezt mondja Grétsy László? Ha ő ezt mondja... elgondolkodtató.

2016. okt. 28. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!