Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Magyar helyesírás: -BA, -BE,...

Magyar helyesírás: -BA, -BE, -BAN, -BEN hibás használata. Benneteket nem zavar?

Figyelt kérdés

Néha azt gondolom, hogy csak engem zavar ennyire, hogy az emberek egyre kevésbé tudnak helyesen írni és beszélni. Az egyik legjobb példa erre, hogy az emberek nagy része egyszerűen nem tudja megjegyezni, hogy mikor kell -ba -be, mikor -ban -ben-t használnia.

Mondok egy példát:

Benne legjobb 5-be... mondják sokan, holott helyesen Benne vagyok a legjobb 5-ben...

Másik példa:

Bemegyek a BalatonBA (HOVA?)

Bent vagyok a BalatonBAN (HOL?).


Mérhetetlenül idegesít, hogy lépten nyomon belefutok ebbe a hibába. Munkahelyen, tévében stb.


Benneteket nem zavar?Mondok egy példát:

Benne legjobb 5-be... mondják sokan, holott helyesen Benne vagyok a legjobb 5-ben...

Másik példa:

Bemegyek a BalatonBA (HOVA?)

Bent vagyok a BalatonBAN (HOL?).


Mérhetetlenül idegesít, hogy lépten nyomon belefutok ebbe a hibába. Munkahelyen, tévében stb.



2013. jún. 26. 15:11
1 2 3 4
 11/35 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!


Köszönöm az észrevételed.

Ha Téged ez elgondolkodtat, akkor gondolkozz bátran. :)

Bár számomra rejtély, hogy két vessző, egy kötőjel, és egy dupla beillesztés milyen messzemenő következtetéseket von maga után. Inkább kötözködésnek érzem, nem a kérdésemre szánt válasznak...

2013. jún. 28. 11:54
 12/35 anonim ***** válasza:
64%

Nem mindegy? Akik ide írnak, azok bajban vannak. Nem azok írnak, akiknek a Madách Színházba volt bérletük..

Ne ebbe köss már bele! Úgy beszél, ahogy tud. Nem mindenkinek adatott meg, hogy ez legyen a legnagyobb gondja. Olvasom a kérdéseket...szívem elszorul, és nem tűnik fel a helyesírási hiba.

Nyugodtan javíthatod a helyesírási hibáimat! Nem érdekel.

2013. jún. 28. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
53%

"Inkább kötözködésnek érzem, nem a

kérdésemre szánt válasznak..."


Inkább a kérdésed kötözködés, gerendatekintetű barátom. Szóltam pedig, hogy gondolkodni kéne kicsit többet, de te tudod. Nehogy itt agyrákot kapjál...

2013. jún. 29. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
15%

12-es: Nem mindegy!


Nekem is ezerszer nagyobb gondjaim vannak, mégis képes vagyok helyesen írni, bármiféle megerőltetés nélkül. Akkor mégis hogy van ez?

2013. jún. 29. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim válasza:
Engem is nagyon zavar, de sajnos akiket ez nem érdekel, azokat nem lehet megváltoztatni.
2013. jún. 29. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
78%

"Benne vagyok az első 5-ben"


Engem is nagyon zavar, mikor helytelenül írják a ban-ben ba-be-t.

De ez a mondat is zavar, ne haragudj, kedves kérdező!

Kismillió példa között válaszhattál volna. "Olaszba voltunk a párommal" - ettől kiráz a hideg. "Aszonták az iskolába" - szép ez is, nem?

A példamondatot azonban - és nem "azomba", amely alak szintén sokszor szerepel az itteni repertoárban -, nekem gyerekesnek tűnik.

"Az első öt között voltam" vagy "bekerültem az első öt közé" szebben hangzik a fülnek...


És most, hogy kellőképpen hasogattam a szőrszálat, szép vasárnapot kívánok mindenkinek!

2013. jún. 30. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 A kérdező kommentje:
Én is szerencsétlenne érzem a példamondatot, de másoltam egy valódi levélből, változtatás nélkül a hibás formát. A helyes formánál pedig csak a helyes végződést javítottam a szemléletesség kedvéért :)
2013. jún. 30. 10:01
 18/35 anonim ***** válasza:
És ismét nem volt elég az igyekezet. Gratulálok!
2013. jún. 30. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
0%

Az boldogul, aki nem tud még írni sem. 880 ingyenes ebédet osztanak ki a romáknak, rászorultságból. Hüjjjjje magyar vásároljon, főzzön. Számít a helyesírás? Nem!

Mi gürizünk, adózunk, nekik meg minden.

Persze, illik tudni....Évekig tanultunk, taníttattuk a gyerekeinket. Minek?

2013. jún. 30. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:
Egy időben engem is nagyon zavart, ma már elnézőbb vagyok e tekintetben. Amitől viszont herótom van, az egyelőre/egyenlőre összekeverése, meg a BE-csinálás. Ma mindenki mindent Be csinál. Beájul, besír, stb.
2013. júl. 1. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!