Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Mi a különbség a befolyásolás...

Mi a különbség a befolyásolás és a manipuláció között?

Figyelt kérdés
2013. júl. 1. 21:47
 1/8 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen a manipuláció egyfajta befolyásolás..
2013. júl. 1. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szerintem az, hogy a manipuláció esetén észrevétlenül befolyásolnak.
2013. júl. 1. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
45%
Miért szerinted van olyan, hogy észrevehetően befolyásolnak? Ha tudsz róla akkor az már nem is befolyásolás..
2013. júl. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"Ha tudsz róla akkor az már nem is befolyásolás.."

Ezt nem gondolod komolyan?! Gondolj csak a reklámokra!

A sajtóba, a napi politikában rendszeresen befolyásolják az embereket, akár csak a tények megfogalmazásával.

Egy vicces példa a régmúltból: Hruscsov és Kennedy futóversennyel akarták eldönteni egymás között, hogy a kommunizmus, vagy a kapitalizmus-e a jobb irány. A végeredményt az orosz sajtó így kommentálta: Hruscsov elvtárs az igen előkelő második helyen futott be, míg Kennedy csak az utolsó előtti lett...

2013. júl. 2. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

A manipuláció egy befolyásolási technika. Jellemzői: 1.A "célszemély" nem tud a befolyásolás valódi céljáról, így nincs módjában ellenállni sem. Ezért rendkívül hatékony és egyben rendkívül veszélyes technika is az ilyen. Ettől azonban még nem manipuláció. Gondoljunk csak bele, hogy a jó nevelési módszerek nagy része ilyen. Pl.: olvasok egy mesét az olvasni már tudó gyerekemnek, majd a legizgalmasabb résznél azt mondom, most nem tudom folytatni. Nagy valószínűséggel ezzel arra késztetem őt, hogy saját maga olvassa tovább. A gyerek nyilván nem tudja a befolyásolás igazi célját (hogy olvasson), ezért nem is áll ellent. Ez nem manipuláció, mert a befolyásolás az ő érdekét szolgálta.

2. Ebből már talán világos, hogy a másik lényeges kritérium a befolyásoló érdekeinek egyoldalú kiszolgálása. Ma a politika és a kereskedelem ezerrel műveli ezt a műfajt. Had hivatkozzak a közelmúlt eseményeire: Pearl Harbor, ma már történelmi tény, hogy tudatosan előidézett tragédia volt annak érdekében, hogy az USA belépjen a háborúba. A manipuláció kártékony, erkölcstelen, antihumánus.

2013. júl. 3. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Pearl Harbor újkori (okot adó) machinációja a WTC tornyok repülős lerombolása. Ok arra, hogy az USA a terrorizmusra hivatkozva a világ minden táján (legálisan...) eljátszhassa a csendőr szerepet...
2013. júl. 4. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Tudtok olyan magyar nyelvű online könyveket, melyek az ember, mint egyén és nem mint csoport manipulálásával foglalkozik?
2013. aug. 17. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"A manipuláció egy befolyásolási technika. Jellemzői: 1.A 'célszemély' nem tud a befolyásolás valódi céljáról, így nincs módjában ellenállni sem. Ezért rendkívül hatékony és egyben rendkívül veszélyes technika is az ilyen. Ettől azonban még nem manipuláció. Gondoljunk csak bele, hogy a jó nevelési módszerek nagy része ilyen. Pl.: olvasok egy mesét az olvasni már tudó gyerekemnek, majd a legizgalmasabb résznél azt mondom, most nem tudom folytatni. Nagy valószínűséggel ezzel arra késztetem őt, hogy saját maga olvassa tovább. A gyerek nyilván nem tudja a befolyásolás igazi célját (hogy olvasson), ezért nem is áll ellent. Ez nem manipuláció, mert a befolyásolás az ő érdekét szolgálta."


Tévedés. Az is manipuláció, amit csinálsz a gyerekkel, legfeljebb nem rossz, hanem jó manipuláció. De még ezt sem lehet egyértelműen eldönteni, mert számodra jó célt szolgál egy adott dolog, más számára meg lehet, hogy nem. Ki dönti ezt el? És a kimenetel is kétséges. Lehet, hogy te jót akartál a gyereknek, de végül egy türelmetlen, kíváncsi, frusztrált, sunyi stb. embert nevelsz belőle a módszereddel. Nem tudhatod.


De igazából az a fő probléma az általad leírt dologgal, hogy egy másik embert nem emberként, hanem tárgyként kezelsz. Ez még akkor sem bocsánatos bűn, ha gyerekről van szó. Te eldöntöd, hogy mi neki a jó ahelyett, hogy hagynád, hogy maga döntse el. Ez is félre fogja vinni az életét.


Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nem kell nevelni a gyereket. Kell, de még véletlenül se így. Mesélni kell neki, venni ajándékba jó könyveket olyan témákról, amik látod, hogy érdeklik, vagy csak egyszerűen egyenesen megmondani neki, hogy jó dolog az olvasás. A gyerek sem hülye, meg fogja érteni, ha tisztességesen beszélsz vele. Az pedig, hogy követi-e a tanácsot, már rajta múlik. Lehet, hogy nem fogja, ez benne van a pakliban. De el kell fogadnod, hogy a másik ember is egy önálló, gondolkodó lény, te pedig nem vagy diktátor, akinek joga van rákényszeríteni az általad helyesnek tartott akaratodat.


Saját tapasztalatomból tudom egyébként, hogy a személyiségnek milyen károkat okoz az ilyen nevelés. Ugyanis apám is olyan végtelenül ostoba, felmérhetetlen társadalmi károkat okozó pszeudopszichológusok könyvei alapján nevelt, mint Dale Carnegie, ahelyett hogy egyszerűen csak a józan paraszti eszére hallgatott volna, mint minden normális szülő. Meglepődve hallottam anyámtól és nagyanyámtól évtizedekkel később, hogy milyen idióta nevelési módszerei voltak, amik bennem már nem maradtak meg tudatos emlékként, de a személyiségemre örökre hatással maradtak, és nem éppen pozitív módon. Apám meg csodálkozik, mert pl. sokszor hangulatilag labilis vagyok, meg hasonlók, de ilyenkor mégis engem hibáztat, a saját elcseszett nevelési módszerében valahogy még ma se lát problémát. Pedig talán annak is lehet benne szerepe, hogy milyen lettem. Na de hagyjuk, ez az én egyéni szocproblémám, nem akarok vele senkit terhelni.


Legalább annyi eredménye lett a dolognak, hogy azonnal megérzem, ha valaki manipulálni próbál. Ha az illető rossz dologra akar rávenni, akkor pl. csak rámosolygok, és odaszólok, hogy "Ne szórakozz!", erre ő is elmosolyodik, mert érti, hogy lebukott. Ha viszont azt érzem, hogy valaki általa jónak tartott dologra akar rávenni, attól mindig nagyon dühös leszek. Valószínűleg, mert dühít, hogy milyen jogon akarja a másik eldönteni helyettem, hogy mi nekem a jó. Természetesen ezek a manipulációk soha nem is érnek célt. Mielőtt még igazán tudatosulna bennem, hogy manipulálni próbálnak, de már belül érzem, sejtem, azonnal nagyon óvatossá válok ösztönösen, és már itt meg is bukott a próbálkozó. A tényleges felismeréstől kezdve pedig már tudatosan, csak azért is ellenállok. Egyébként, mint az előbb leírtakból látszik, azért se működnek ezek a manipulációs technikák, mert az emberek túlnyomó többségének van annyi esze, hogy messziről megérzi, ha a másik nem őszintén akar tőle valamit, nem őszintén érdeklődik, nem őszintén dicséri stb. Ami egyébként nem mellékesen nem is egy egyenes dolog. Aki ilyen nem őszinte dolgokat csinál, mindegy, milyen céllal, azt én onnantól úgy kezelem, hogy valószínűleg rosszabb dolgokra is képes.


Aki pedig valóban profi manipuláló, azok a pszichopaták. Az ő trükkjeiket már elég nehéz észrevenni, mert minden pillanatban jön egy újabb, és mert nagyon észrevétlen. Illetve vannak nem-pszichopata profi manipulálók is, akik pedig hosszú évek frusztráló tapasztalatai után tanulják meg profi módon a manipulálást. Ez még hasznos is lehet olyan helyzetben, ha van egy rossz vezetés pl. egy állami vagy céges intézményben, és nincs más lehetőség ennek a helyzetnek a megváltoztatására, mint az ott vezető pozícióban lévő korlátolt emberek manipulálása. Ez az egyetlen eset, ahol elfogadhatóak ezek a technikák, mert itt a hatalom jelenléte miatt nincs más lehetőség, valamint korlátolt emberekkel szemben megengedhető, akik nem vesznek róla tudomást, hogy mennyi kárt okoznak.

2016. márc. 18. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!