Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mennyire helyes/helytelen egy...

Mennyire helyes/helytelen egy gyerekbe egy adott vallást belenevelni?

Figyelt kérdés
A kérdés kiírása egy "keresztelős" kérdés olvasása kapcsán merült fel bennem. Szerintem az a kérdés alapvetően hibás volt. Szóval egy befolyásolható - mert ugyebár azok - gyerekbe mennyire helyénvaló belenevelni a hitet/vallást? Mert koránt sem valószínű, hogy befolyásolás (belenevelés) nélkül hinne az adott vallásban (szülei vallásában). Durva leszek: mennyire tekinthető szándékos manipulációnak, egy fajta toborzási módszernek a fiatalok manipulációja és ezáltal a "jámbor" hívek számának gyarapítása?

2012. máj. 28. 07:49
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nyílván az adott hívek egyedül üdvözítőnek tartják vallásukat, így mondhatni megmentik gyerekeiket (szerintük).

Viszont én úgy gondolom, hogy az (sok vallásban azonos) értékes(nek nevezett) tulajdonságokat kéne csak a gyerekbe nevelni (pl. szeretet, becsület, stb.) és majd ha felnőttként elkötelezi magát valamelyik út mellett, akkor ezt legalább kis mértékben úgy tegye, hogy volt lehetősége megismerni a többit is.

2012. máj. 28. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ezt más szempontból kell megközelíteni. Egy szülő nyilván szereti a gyermekét, tehát nyilván értéket akar adni számára. Nyilván milyen értéket ad? Ami számára is értéket jelent. Tehát ez azt jelenti, hogy a katolikus szülők katolikus hitben nevelik (vagy legalábbis arra keresztelik... - ez még nem jelent nevelést...), a református szülők református hitre keresztelik stb. a gyereküket. Ugyanakkor ez még egyáltalán nem jelenti azt, hogy az adott gyerek abban a felekezetben fog felnőni, amelyikbe belekeresztelték - főleg a mai világban, ahol egyrészt nem jelent problémát sem információt szerezni bármiről, sem felekezetet váltani, ezért a keresztelő - emberi szemmel nézve - csupán egy lehetőség az adott gyermeknek arra, hogy tartozzon valahova.
2012. máj. 28. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Szeresd őt nagyon és erre tanítsd őt is, hogy szeressen.
2012. máj. 28. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Ozmium42 ***** válasza:
39%
Hát a katolikus vallás kifejezetten elvárja, hogy a gyerek katolikusnak legyen nevelve, de szerintem ez érthető, és helyeslendő. Ugyan miért kellene egy katolikus meggyőződésű embernek a saját gyerekét másra nevelni, mint amit maga helyesnek tart? Ki szólhat bele ebbe?
2012. máj. 29. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Mindenki belenevel valamit a gyerekébe, olyan nincs, hogy semmit se nevelsz bele. Beleneveled a család szokásait és értékrendjét, azt, hogy hánykor vannak az étkezések, milyen típusú ételeket esztek, milyen szavakat használtok, mi mindent beszéltek meg egymással, hová jártok hétvégenként, milyen a családmodell stb. A gyereknevelés egy olyan folyamat, amelynek során minden szülő akaratlanul és óhatatlanul is beleneveli a gyerekébe a saját értékrendjét, szokásait.

Amennyiben egy vallás helyes értékeket közvetít, helyes azt belenevelni a gyerekbe, hiszen így a társadalomban élés alapvető szabályait, normarendszerét, etikáját neveled bele - magyarul szocializálod.

2012. máj. 30. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
A mi vallásunkban nincs keresztelés gyermekkorban. Viszont nyilvánvalóan amit én jónak tartok, úgy nevelem a gyermekem is, aztán ha felnő, eldöntheti, hogy akar-e vallásos lenni egyáltalán.
2012. máj. 31. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Kösz a válaszokat. Ugyan nem értek egyet velük, de a vallásosak szempontjából teljesen jogos és érthető. Azért kicsit elgondolkodtató is. Tényleg kösz.
2012. máj. 31. 08:56
 8/9 anonim ***** válasza:
Szerintem egy gyerek nem kompetens az ilyen kérdésekben. Ahogy gazdasági, világi, egyéb dolgokban sem döntőképes hivatalosan 18 éves koráig, ebben sem. Hiba belenevelni egy gyerekbe bármit is. Párom is és én is ateisták vagyunk, de mindketten érdeklődünk a vallások, vallástörténet iránt. Józan ésszel, tárgyilagosan meg fogjuk ismertetni a gyerekeinket a vallásokkal, előnyükkel és hátrányukkal, aztán amikor olyan korba ér, döntse el ő maga, hogy elkötelezi-e magát akármelyik felekezethez, vagy sem. Nem fogjuk tiltani, nem fogjuk kötelezni, ha viszont olyan szekta markába kerül, amelyek veszélyesek, akkor kiszedjük onnan. Mi párommal mindketten magunk döntöttünk, egyikünk sem követi a szülei hitét, ás jól érezzük így magunkat.
2012. máj. 31. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
70%
Szerintem undorító egy gyereket ránevelni bármilyen vallásra. Egy kisgyerek feltétel nélkül igaznak fogad el mindent amiket a szülője mond. Utána meg ha pl.ellentmondásosnak találja a vallása tanait, akkor jöhet a lelki összeomlás. Jobb esetben mondjuk csak irogatni fog a gyakon...
2012. máj. 31. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!