Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Hogyan tudok megváltozni és...

Hogyan tudok megváltozni és legyőzni ezt a félelmet, szorongást? (hosszú, de fontos)

Figyelt kérdés

Leírni is nagyon ciki, hogy milyen helyzetben vagyok most, lehetőleg a trollok kíméljenek.


Tehát 21 éves leszek 4 hónap múlva, és az életem romokban hever. Elektív mutizmusom volt 20 éves koromig, tehát a közeli családon kívül senkivel nem voltam képes beszélni szóban. A közeli család alatt apámat, anyámat és keresztanyámat értem, rajtuk kívül a családból sem tudtam senkivel beszélni. Jelenleg már képes vagyok idegen emberekkel beszélni ha muszáj.

Mivel nem tudtam beszélni senkivel így egyértelműen a kapcsolataim is rosszak. 21 leszek és még nem volt barátnőm, mert eddig nem tudtam ismerkedni, most meg félek. Magántanulóként tanultam általánosban mert ugye nem beszéltem senkivel, így a tanárokkal se, ezért barátokat se nagyon tudtam szerezni. Neten online játékban megismerkedtem pár emberrel akikkel egész jól összebarátkoztunk, de személyesen soha nem is találkoztunk még. Tehát az ismerkedéssel is gondjaim vannak. Jelenleg tanulok egy felnőtt képzésen, és van egy osztálytársam akivel mondhatni baráti viszony alakult ki, de ő kezdeményezett.

Kb leírtam a történetemnek azt a részét ami fontos lehet, most beszélek a félelmeimről, remélem itt már tényleg csak azok járnak akik valóban segíteni szeretnének.


Adódik ugye a kérdés, hogy miért félek ismerkedni? Attól félek, hogy teljesen hülyét csinálok magamból, hogy megaláznak, kinevetnek. Ez alatt a barátkozást, lánnyal való ismerkedést is értem.


Távolabbi ismerősökkel(pl osztálytársak) miért nem tudok beszélgetést kezdeményezni? Itt is attól félek, hogy hülyeséget mondok vagy csinálok. Esetleg akaratlanul is ráakaszkodom valakire stb. Sajnos még másodikban történt amikor még nem voltam magántanuló, hogy egy mellettem ülő srác kihasználva, hogy nem tudok szólni, vagy megvédeni magam, egy kicsit sem halk "galambot" rám fogott persze az egész osztály rajtam nevetett, ezzel piszkáltak szünetben az udvaron mások előtt is és ez kb 1 hétig így ment. Odáig jutottam, hogy már sírva keltem fel, hogy ne kelljen iskolába menni. Ez után lettem magántanuló, így már nem találkoztam annyit másokkal.

Ettől az érzéstől félek az ismerkedésnél, hogy mindenki rajtam fog megint röhögni, vagy mondok egy hülyeséget pl osztálytársnak ő elmondja az osztálynak és ugyan azt élhetem át újra mint másodikban.


Sajnos bizonyos érzéseket sem tudok kimutatni, főként a családom előtt, pl ezeket az érzéseket amiket most itt leírtam sem merem felvállalni előttük. Előttük egyébként beszélni se tudok idegenekkel, vagy olyan ismerősökkel akik kapcsolatban vannak a családdal, pl szomszédok, de távolabbi rokonokkal se megy még, de tudják hogy képes vagyok idegenekkel már beszélni.


Szeretném végre, ha normális kapcsolataim lennének végre mint baráti mind szerelmi téren. Egyre többet van rossz kedvem, mivel minden érzésemet magamban tartok, és a szüleimmel se túl jó a kapcsolatom nagyon sokat veszekszünk, és mivel személyesen barátaim se nagyon vannak csak 1, de ő is messze lakik tehát csak ritkán találkozunk, nagyon magányosnak is érzem magam.


Bármit megtennék, azért hogy képes legyek legyőzni ezeket a félelmeket és érzéseket. Az iskolában is mondta az egyik osztálytársam, hogy milyen jó nekem, hogy ennyire jó tanuló vagyok (4-es a legrosszabb jegyem). Nem mondtam neki, de én meg őt irigylem, 17 fős "osztályból" már az első napon összehaverkodott 5-6 emberrel.


Tényleg hosszú lett sok lényegtelen információval, de jó volt végre kiírni magamból azokat a lényegtelen dolgokat is.

Köszönöm ha valaki elolvasta és válaszol.



2019. jan. 5. 22:20
 1/4 anonim válasza:

Szia!

Szerintem nem kell tul aggodnod ezt a dolgot, csak allj hozza lazan, nemhinnem hogy beegetned magad vagy rosszul sulne el valami, csak termeszetesen.... Nem azt mondom hogy a te esetedben konnyu de hidd el sikerulni fog... Sok szerencset

16/L

2019. jan. 5. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
58%
Ebből az írásból most eléggé magamra ismertem. Talán annyi a különbség csak, hogy nekem egy időben még nem okozott különösebb gondot a barátkozás, kapcsolatteremtés. Emlékszem, mikor alsós voltam még volt 1-2 barátom, bár már akkor is érződött, hogy kicsit más vagyok, mint a többség. Például én ilyen hülyeségekbe soha nem mentem bele, hogy szivassuk meg a tanárt, meg a különféle játékokba sem tudták általában bevonni, valamiért nem szerettem őket. A rémálom aztán a középiskolában kezdődött. Nem tudom mi lehetett az oka, de 9.-re még az a maradék, kevés önbizalmam is elfogyott, ami előtte volt. Azt láttam, hogy kb. mindenki már az első napon megtalálta a közös hangot a többiekkel, nekem meg fogalmam se volt, hogy kezdjek el nyitni a többiek felé. Valamiért nekik olyan könnyű volt, én meg csak állandóan agyaltam, szorongtam, kellemetlenül éreztem magam. Sajnos ez azóta sem változott és ami a legrosszabb az egészben az az, hogy ha nagy ritkán szól is hozzám valaki, 1-2 mondanál többet nem bírok kinyögni magamból, az meg hogy vissza is kérdezzek egyenesen lehetetlen. Ezenkívül tanulási nehézségeim is vannak, mindig annyira rágörcsölök egy-egy dolgozatra, szóbeli feleletre, hogy minden energiám teljesen feleslegesen a stresszre fordítódik. Ezt nem tudom hogyan tudnám végre kiiktatni az életemből. Több szakembenél is jártam már eddig, nem mindegyikük konkrét pszichológus volt, hanem más terapeuta (is), de már pontosan nem emlékszem rá. Volt, hogy pl. írták fel nekem gyógyszert (nyugtató), az valamelyest segített nekem, bár ha nagy mértékben eluralkodott rajtam a szorongás, akkor az sem használt. Másrészről azért sem lehettek számomra hatékonyak ezek a pszichológiai beszélgetések, mivel általában nem mertem őszinte lenni. Nem mertem bevallani, ha nem sikerült valamit meglépnem, mindig kicsit ferdítettem az igazságon, pedig alapvetően nem szoktam hazudni, de valamiért ott nem sikerült úgy megnyílnom, ahogy szerettem volna. Hát nem biztos, hogy jutottál előrébb a válaszom által, inkább csak gondoltam leírom az én személyes tapasztalataimat, élményeimet. 18/L
2019. jan. 5. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Pszichológusnál voltál már? Ez komolyabb problémának tűnik, amit talán csak szakember segítségével tudsz kezelni
2019. jan. 5. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Szia!


A szüleid tudják, hogy van ilyen problémád? Remélhetőleg tudják. Kérd meg őket velük tudsz kommunikálni, hogy segítséget kérsz. Ne szégyeld elmondani azt amit itt leírtál. Ha ez nem megy keress fel egy pszihológust, ne félj tőle mert segíteni akar. Ne félj, mert ha bármit megtennél azért, hogy ne félj és az érzéseid, érzelmeid, félelmeid legyőzöd akkor le fogod győzni. Kérjél segítséget a szüleidtől vagy külső szakembertől. Biztos vagyok abban sikerül legyőzni a félelmeidet és az érzéseid is rendben lesznek. Ha ezek teljesülnek normális kapcsolataid lesznek kiemelve a szerelmi kapcsolatot.

2019. jan. 31. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!