Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » A magyarok miért használják...

A magyarok miért használják minden italra a pálinka megnevezést?

Figyelt kérdés
Pl a gint sokan borókabogyó pálinkának hívják,vagy a tequilat ageve pálinkának,mi köze van ezeknek a pálinkához?

2020. júl. 1. 17:47
 1/10 anonim ***** válasza:
25%
Semmi. Előbbiek jóval kulturáltabb italok jóval komolyabb előállítási folyamattal mint a pálinka.
2020. júl. 1. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%

Mert még nem volt alkalmad kioktatni mindenkit.

Ha kitartóan terjeszted az igét, mindenki okosabb lesz.

2020. júl. 1. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
91%

A pálinka szavunk sokkal régebbi, mint az EU-s pálinka védjegy, ami csak Magyarország területén termesztett gyümölcsből készült alkoholpárlatot jelöli.

Mondhatni gyűjtőfogalom volt a röviditalokra, és igen mondták régen a whiskeyre, hogy gabonapálinka vagy a vodkára, hogy burgonyapálinka, és így tovább. A kenyérgabonából való szesz főzést régen erősen szabályozták(lásd német sör tisztasági törvény, melynek egyik célja a búzasör "tiltása" volt), ezért maradt a gyümölcs, mint alapanyag az átlagos falusinak, így vált a pálinka szó egyre inkább a gyümölcsből készült szesz megnevezésévé. De most jól eszembe juttattad a Tizedes meg a többiek egyik jelenetét:

– Ital van a házban?

– Van, uram. Mária Terézia Brandy, Zwack Unicum, Black And White, Courvoisier, Scotch, Altvater Gessler, Grand Marnier, Pernod Fils …

– Pálinkaféle nincs?

– Ez mind az… uram!

2020. júl. 1. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
76%
Én ilyet még nem hallottam, hogy a magyarok ilyet tennének. Le vagyok maradva nagyon, ezek szerint.
2020. júl. 1. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Phoney ***** válasza:
93%

A pálinka eredetileg nem konkrét italfajtát, hanem évszázadokon át csak égetett szeszt jelentett, az értelmező szótárban még most is ezt a jelentést találod.


Az csak a 20. század második felében kezdett homályosan (!) kialakulni, hogy önmagában általában a gyümölcs- és törkölypálinkára utalnak vele. Hogy a pálinka egy konkrét italfajta legyen, azt pedig gyakorlatilag mesterségesen vezették be az EU-s eredetvédelemmel, na meg a hozzá kapcsolódó, azóta is aktív kormányzati marketinggel.


Egyébként még az 1990-es években forgalombe került piros Johnnie Walker magyar címkéjén is azt írták az összetevőkhöz, hogy „„Víz, Érlelt Skót Gabona Pálinka [sic!]” :)

2020. júl. 1. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
87%

ma 18:07-es! :D

Nekem is pont ez az idézet ugrott be! És kihangsúlyozván, hogy "pálinkaFÉLE".

2020. júl. 1. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
92%

Pálinka röviditalt is jelent.


Osztrákok, meg képesek minden rövid italt schnaps-nak nevezni.

2020. júl. 1. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Én ezeket az agave-pálinka meg borókabogyó-pálinka neveket akkor szoktam hallani, ha megpróbálják gyorsan elmagyarázni az ital tulajdonságait dedósítva. Ebből kiderül hogy miből van, és hogy tömény.
2020. júl. 1. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
31%
Igen sajnos ez elég népszerű betegség a tájékozatlan emberek között akik próbálnak okosak lenni. En pl azthittem megőrülök mikor azt mondták nekem hogy a tequila kaktusz(!!!) pálinka. Attól hogy valami párlat nem lesz pálinka.
2020. dec. 8. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Phoney ***** válasza:
71%

ma 13:14

Egy szó jelentését nem lehet 20 év alatt kiirtani/megváltoztatni egy tollvonással, és hülyének nézni mindenkit, aki ennek még nem hajolt meg. A pálinka nem attól fog szigorúan csak gyümölcspálinkát jelenteni, hogy a kormány az ezredfordulón azt mondta, hanem attól, ha a magyar anyanyelvűek majd nem használják többé az eredeti értelmében. (1-2 generáción belül valószínűleg így is lesz.)

Hogy mit lehet pálinka néven forgalomba hozni, illetve mit neveznek pálinkának az italszakmában, az egészen más kérdés.

2020. dec. 8. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!