Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Létezik-e még a saláta-uborka?

Létezik-e még a saláta-uborka?

Figyelt kérdés

Erre a kérdésre igazán csak a legalább 40 éven felettiek tudnak hitelesen válaszolni.

Emlékezetem szerint a kígyó uborka - akár csak a cukkini -, a görög és bolgár saláta /Sopszka/ készítési igény hatásra, úgy 25 évvel ezelőtt jelent meg és terjedt el Magyarországon.

Az megelőzően a klasszikus, hagyományos uborkasaláta, egy másik fajta - nem a kovászolni való! - uborkából készült. (Azt általában meg kellett hámozni, mert a héja keserű volt.)

Létezik még ez az uborka vagy már kihalt?


2010. nov. 18. 10:16
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
77%
Persze, hogy létezik. Hosszúkás, rücskös. Legutóbb 300 Ft-ért láttam a Bosnyákon.
2010. nov. 18. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
16%

létezik, bár én még csak 30 vagyok...

piacokon, zöldséseseknél szoktam látni, néhány napja volt a Sparban is

2010. nov. 18. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
75%

az a rücskös, az a fürtösuborka. valóban volt régen saláta

uborka, ami jó nagyra és kövérre is megnőtt. sokszor csupa mag volt a belseje.

az oroszok, a bolgárok pont azt imádták....

ma direktbe nemigen termelik, éppen azért,mert hamar

magosodik.

azóta sokkal jobb fajtákat nemesetítettek, igy lassan feledésbe merül a salátauborka.

azért hívták így, mert ez külömböztette meg az eltenni való , vagy a kovászolni való uborkától.

a a görög és a sopszka salátába tényleg a kigyóuborka

jobb, mint a saláta legalábbis itt Mo-on, mert pl Bulgáriában a mai napig belevágják azokat a "tökös" uborkákat is a sopszkába.

üdv-bolgár kertész menye-

2010. nov. 18. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm mindhárom választ!


Szerintem az első két hozzászólás téves, és ebben a „Bolgárkertész kedves menye” is megerősített. Annak viszont örülök, hogy tényleg jól emlékeztem, és ugyanúgy.

(Nem hiába állítom azt, hogy erre csak a negyven éven felüliek tudnak hitelesen válaszolni – illetve az, aki a termesztéssel hivatás-szerűen foglalkozik -, ugyanis több, mint egy emberöltő eltelt, amióta a kígyó uborka megjelent, és könnyebb fogyaszthatóságával – ti. nem kellett meghámozni – felváltotta, kiszorította a korábbit.)


Imádom a Sopszkát – főleg valódi Szirenével -, de a hagyományos, a „klasszikus” – cukros, ecetes lében állni hagyott – uborkasaláta – amit azután pirospaprikával hintettünk meg - az általam hiányolt, illetve keresett uborkából lenne az igazi. Egészen más íze van.


A „rücskös” uborka - szerintem – nyersen nem élvezhető, inkább csak érlelve, savanyítva. Gyerekkoromban, a mikor szezonja volt, mindig ott „készült” a konyhaablakban, egy-egy ötliteres üvegben a kovászos uborka, és nem emlékszem arra, hogy a nyers uborkát, az üvegbe tömködés helyett kedvem lett volna megkóstolni.

2010. nov. 18. 23:50
 5/20 anonim ***** válasza:
74%

Most miért is csak 40 éven felüliek válaszolhatnának?

Létezik mivel nekünk is van a kertünkben...


16/L

2010. nov. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Istenem! Bárki válaszolhat, de nem biztos, hogy az, aki 25 évvel ezelőtt még csak 5-10 éves volt, minden konyhai dologra pontosan emlékszik - Ebbe a hibába esett az első két kedves hozzászóló is -, hát még az, aki csak 9 évvel később jött a Világra!

Biztos, hogy arról az uborkáról írtál, amelyikről a harmadik kedves hozzászóló is? Abból nyersen szoktatok uborkasalátát készíteni?

Ha viszont így van, a kérdést olvasó többiektől azt kérdezem, miért nem lehet kapni a piacokon?

2010. nov. 21. 16:22
 7/20 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Én 50 éves nő vagyok, házi asszony. A mai napig meg voltam győződve arról, hogy ami nem kovászolni való apró, és nem a kigyó uborka,- az a saláta uborka. Nagy ,kicsit rücskös, sötét zöld és meg kell hámozni, az a saláta uborka. Azt tudtam, hogy ez a fürtös uborka, de azt hittem, hogy a kettő ugyanaz. De ezek szerint tévedtem, jól meg is büntettek, lásd a pontjaimat.
2010. nov. 21. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

tegnap 17:37 vagyok.


Igen biztos, hogy az. Mindigis nagy kertünk volt és régóta megvan már ez az uborkatipus, mindig ültetünk újakat, hogy ha elhal valamelyik akkor legyen még utána is.

2010. nov. 21. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Ja azt elfelejtettem, hogy egyébként nem terem olyan sokat, hogy piacra lehessen vinni.
2010. nov. 21. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%
Megint az első vagyok. Látjátok még mindig nem tiszta a kép. Kedves Kérdező linkelj be egy képet, ha tudsz az uborkáról. Azért is érdekel, mert bánt a lepontozás. Előző kertes válaszolónak küldtem két pontot.
2010. nov. 21. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!