Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Böjt alatt mely ételek fogyasz...

Böjt alatt mely ételek fogyaszthatóak, mi tiltott?

Figyelt kérdés
Én nem szoktam böjtölni, de szeretném tudni, hogy mit szabad ilyenkor enni. Reggelire ehetnek pl. tükörtojást? Mi van az édességekkel? Fánkok, sütik, fagylalt? És szeszes ital fogyasztható?

2013. jan. 17. 12:31
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy MILYEN böjtöt akarsz tartani: vallási okokból, vagy húsmenteset, mert nem mindegy.
2013. jan. 17. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 poet1 ***** válasza:
Wá!! Kímélő dolgot. Joghurt,müzli, gyümölcs,saláta, tea. Ilyesféléket,hisz a lényeg a méregtelenítés.
2013. jan. 17. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
81%

Elméletben a katolikus böjt a húsfogyasztást "tiltja".

Viszont ki lehet váltani, ha például dohányzol, akkor azt mondod, hogy 1 hétig nem cigizel és akkor számodra az lesz a böjt.

2013. jan. 17. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Nem akarok böjtölni, csak érdekelt volna, hogy akik csinálják, mit esznek ilyenkor és mit nem. Én konkrétan a vallási böjtre gondoltam, ami farsang és húsvét között van.

Mert annyira hirdeti a tévé is minden évben a torkos csütörtököt, de nekem nem világos, milyen a hagyományos böjti menü-heteken keresztül ráadásul.

2013. jan. 17. 13:01
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

A valláson alapuló böjt alatt semmiféle húst nem szabad fogyasztani (halat lehet), zsirt és vajat szintén nem, olajat, margarint igen.

ALkoholos italokat nem szabad fogyasztani.

Elvileg az egész büjti idöszak alatt csak annyit szabad összesen enni, hogy ne legyél nagyon éhes, pukkadásig jóllakni szintén tilos.


Az egésznek a lényege, hogy az evés-ivás csak létfenntartás legyen, és a lehetséges minimumra legyen csökkentve.

2013. jan. 17. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
0%

"A valláson alapuló böjt alatt semmiféle húst nem szabad fogyasztani (halat lehet), zsirt és vajat szintén nem, olajat, margarint igen.

ALkoholos italokat nem szabad fogyasztani.

Elvileg az egész büjti idöszak alatt csak annyit szabad összesen enni, hogy ne legyél nagyon éhes, pukkadásig jóllakni szintén tilos.


Az egésznek a lényege, hogy az evés-ivás csak létfenntartás legyen, és a lehetséges minimumra legyen csökkentve."


te jó ég, és ez mire jó? Szenvedni csak úgy? Régen muszáj volt böjtölgetni, mert nem volt mit enni, be kellett osztani, de most... Felesleges.

2013. jan. 17. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

"te jó ég, és ez mire jó? Szenvedni csak úgy? Régen muszáj volt böjtölgetni, mert nem volt mit enni, be kellett osztani, de most... Felesleges."

Ez arra jó, hogy lélekben mértékletességre intsen. Egy általában jól táplált, kiegyensúlyozottan étkező ember számára egyáltalán nem okoz gondot, ha néhány napos böjtöt tart, csökkentett mennyiséget eszik és bizonyos dolgokat meg nem fogyaszt stb.

Saját tapasztalat, hogy ha nem eszek túl sokat, csak annyit, amennyi épp kell a testemnek, akkor nem vagyok fáradékony, aluszékony, jobban koncentrálok a feladataimra.

Másrészt a böjt lehet egyfajta vallási gyakorlat része vagy a természettisztelet kifejezése is, például ilyenkor biztosan nem pazarolsz, tisztábban látod mások és a magad életét.


Kérdező, attól függ, milyen típusú böjtöt akarsz. Pl. bizonyos vallási irányzatok követőinek speciális étrendje van ilyenkor. A keresztény-katolikus kultúrkör a húsmentes étkezésről szól böjt idején.

Ha belegondoltok, nem is olyan nagy marhaság. (Úgy mondom, hogy sem katolikus nem vagyok, és hús nélkül, állati fehérjék, zsírok nélkül sem igazán tudok élni. Max. rövid ideig.) A húsok emésztése elég nehéz folyamat, az eredeti magyar konyha ráadásul igen bővelkedik húsokban, zsírokban, és ezeket jó néha-néha visszafogni. Nem olyan nagy marhaság. :)


Az is lehet böjt, ha nem eszel külön cukros édességet, nem iszol alkoholt és nem dohányzol. Valaki számára ez jelenti a böjtöt. ;)

2013. jan. 17. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

A hús, a zsír, és zsíros kajákat szokták ilyenkor hanyagolni.

Persze minimális szinten valahol mégis ott van, mert az egyszerű rántott levesben a rántásban, vagy a túrós tésztát is csak átforgatod egy kis zsíron, olajon. De ez esetben pl. a pirított szalonna-kockákat már nem teszik rá.

Szóval azért nem kell teljesen szó szerint venni, de az átlagoshoz képest azért jelentősnek nevezhető a visszafogás.

2013. jan. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
94%
Az muszlimoknál is van böjt, ez a Ramadán. Ez egy hónap. Napkeltétől napnyugtáig nem esznek és nem isznak semmit csak amikor nincs fent a nap.
2013. jan. 17. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
A húshgyó keddtől Húsvétig tartó böjt alatt a hívő keresztényeknek nem szabad sem húst, sem állati zsiradékot enniük. A tojás is tilos elvben, innen a húsvéti tojásfestés- ajándékozás. A böjt alatt összegyűlt tojásokat ilyenkor fogyasztják el a hívők.
2013. jan. 18. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!