Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Paradicsomot szeretnék az...

Paradicsomot szeretnék az erkélyen ültetni, de hogyan?

Figyelt kérdés

Sok helyen olvastam, hogy a magokat már február környékén elkezdik kis poharakban gondozni, elvetni, és májusra már a kis palántákat kiviszik a szabadba.

Arra gondoltam, egy kis pohárban megpróbálok palántázni az erkélyen.


(Amíg anyuékkal laktam, kertes házban laktunk, a páromék is kertesben laknak, mi is kertesben akarunk majd, de egyelőre a panelos albérlet maradt addig is, hogy együtt legyünk, és elég fura így.)


Nos, megtehetem ezt még valahogyan?

Vagy mit ültethetnék?


2015. máj. 13. 08:25
 1/10 A kérdező kommentje:
páromék is kertesben laktak*
2015. máj. 13. 08:25
 2/10 anonim ***** válasza:
Ültettem már paradicsomot erkélyre,balkonládába.A magokat ne rakd túl sűrűre,én ott szúrtam el,illetve kapjon rendes napfényt,ne árnyékban legyen :) Anyám kis palántákat vett,szépen kifejlődtek,normális kis paradicsomok voltak rajta.
2015. máj. 13. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Most nagyon egyszerű, még a piacok tele vannak szép nagy palántákkal, vegyél olyat, ami balkonra való. Biztosan kapni fogsz olyat, amin már van virág vagy bogyó is és törpe növésű. Ezt egy vödör méretű cserépbe vagy akár vödörbe ültesd ki és rendszeresen locsold. Anyukámnak is szépen terem az erkélyen. A tövébe fokhagyma gerezdeket szokott dugni, az is kihajt. Szóval palántát vegyél inkább, mert a magról ültetett már idén nem sok termést hozna.
2015. máj. 13. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszi :)

A magoknál egyébként 1 magot kell egy helyre rakni? tehát mondjuk 10 centinként 1 mag? vagy több apró is lehet?

2015. máj. 13. 08:55
 5/10 anonim ***** válasza:
Fűszereket, levélpetrezselymet lehet még balkonon nevelni - ez praktikus, mert kis helyen elfér és a friss fűszerrel fel lehet dobni az ételeket. Létezik balkon eper is, egyszer ettem valakinél. Egy tő nem terem sokat, de az élmény miatt megéri. Eperből létezik folytontermő (ami egész nyáron terem), de balkonból nem biztos, hogy van olyan, lehet hogy túl nagy a tápanyagigénye.
2015. máj. 13. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Szia! Magukat a magokat nem szoktam ritkán rakni, hanem ha kihajtott, akkor átpalántázom a kívánt távolságra. Sosem hajt ki minden egyes mag, meg van amelyik satnya stb., bár kidobni sosincs szívem.
2015. máj. 13. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Hosszú balkonládába raktam a magokat,két sorba .Ha véletlenül sűrűre sikeredik,maximum kiveszed,és átülteted más edénybe.
2015. máj. 13. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Ügyet Lenke ***** válasza:
Szerintem is jobb ha elsőre piacon veszel pár tő palántát, koktélparadicsomot, a palántázás nem könnyű, tapasztalat nélkül lehet nem marad meg egy sem amit majd kiültethetsz. Veszel palántát a piacon, kiülteted ládába, megkérdezed még az eladót is, ellát jótanáccsal.
2015. máj. 13. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ha most akarod magról vetni, az kb. augusztus végén fog teremni.
2015. máj. 13. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ehh, erről egy picit lekéstem. De hátha számít még a hozzászólásom valamit.


Ha először van paradicsomod, ne magról nevelj, hanem vegyél palántát! Előnyök:

- Tele van velük a piac, épp most van a szezonja.

- Sokkal kevésbé lehet elrontani, jobb arányban marad meg. Nagyobb sikerélmény :)

- Ha most vetnél magot és történetesen meg is maradna, abból max. augusztusra lenne valamid.

Szóval szerintem várj a palántázással jövő februárig - akkor már talán több fogalmad lesz arról is, hogy mit szerettek és mi marad meg nálatok. (Én idén neveltem először paradicsomot magról, 50% érte meg a 10 centis kort, elég frusztráló.)


A paradicsomokat növekedés szerint két nagyobb csoportra szokták osztani:

- determinált avagy bokros növésű (ők azok, akik a max. 60 centijükkel relatíve picik maradnak).

- indeterminált avagy folytonnövő (fajtától függően akár 2-3 méter magasak is lehetnek, komoly támrendszer kell hozzájuk). A cuki kis koktélparák folyton növők.

Gyakorlatilag ha tudod biztosítani a megfelelő méretű edényt és támrendszert nekik, szinte bármelyik mehet erkélyre. Vannak kifejezetten balkonládákba kitenyésztett paradicsomok is, ilyen például a Vilma és a Bajaja (ez a kettő van most nekünk).

Ha egy picit keresgélsz neten, nagyon jó útmutatókat, véleményeket lehet találni.


Ha a joghurtos poharas módszernél maradsz, akkor is érdemes több magot ültetned, messze nem 100%-os az eredési arány. Ha véletlenül túl zsúfoltak lesznek, majd szétülteted őket.


Fűszereket érdemes még erkélyen nevelni: bazsalikom, oreganó, majoránna, kakukkfű, metélőpetrezselyem, metélőhagyma... Elvileg rozmaring és zsálya is mehet, de azok batár nagyra megnőnek. (Természetesen erkély tájolásától függően.)

Érdemes szétnézni chili paprikák terén is. Belőlük végképp érdemes palántát venni, magról nevelni a hő- és fényigényük miatt nagyon macerás. A palántákat viszont nemrég kezdték árulni a piacon. Szintén érdemes rákérdezni a növény várható méretére, mert fajtától függően elég nagy eltérések lehetnek.

Balkon epret mi kaptunk egy ismerőstől: a végén kitoltuk a kerti eprek közé, mert folyton elfelejtettük tápozni. Egyébként folytontermő lett volna.

2015. máj. 18. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!