Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Mért várják el a futáros és...

Mért várják el a futáros és pincérek a borravalót?

Figyelt kérdés

Én csak akkor adok borravalót amikor az elvártnál többet tesz a pincér vagy futár.


Pl.: Ha csak 20 ezres van nállam és nem tud vissza adni, ezért le megy pénzt váltatni a futár, akkor természetesen megjutalmazom a kedvességét és fizetek az elvesztegetett idejéért....


Ezt természetesnek veszem, de nem értem, hogy mért vár el minden pincér és futár borravalót, még akkor is ha kifejezetten rossz munkát végeztek. Pl.: Egyszer véletlenűl sima colat hoztak light helyett és még neki állt feljebb, hogy mindenképpen fizessem ki mert eddig cipelte. Persze a cola árát levontam a végösszegből és nem kértem el, de még ezek után is borravalót akart...


Egyedül azt szoktam érvként hallani, hogy olyan sokat dolgoznak olyan kevés pénzért, hogy mindenki aki nem ad borravalót egy paraszt...

Rengeted foglalkozás van ahol minimál bérért vagy kevesebbért keményen dolgoznak, mégsem adunk nekik sajnálatból pénzt...


Az nem az én problémám, hogy az étterem tulajdonos rosszul árazta a menüjét és már nem jutott sok a személyzetre... emeljék meg az áraikat, de ne várják azt, hogy a vásárló lelkismeret furdalásának mértéke döntse el, hogy mennyit kap az alkalmazotja.

Ez a vásárlónak és alkalmazottnak is kellemetlen.


Kíváncsi vagyok mások véleményeileg. Ti mire szoktatok borravalót adni? Vannak történeteitek pofátlan futárról/pincérről vagy vásárlóról?



2017. júl. 11. 21:07
 1/6 A kérdező kommentje:

Persze a szerviz díjjat is hülyeségnek tartom.... Nem azért mert több pénzt kell fizetnem... inkább félrevezető.

Mért nem tudják bele rakni az étel árába?

Ha 10%al többe kerülne az étel, akkor is megvenném, de külön a végén felszímolni a szerviz díjjat meg kicsit gerinctelen félrevezetésnek tűnik.

2017. júl. 11. 21:16
 2/6 Noblesse Oblige ***** válasza:
100%

Nekem 1 pénzes konfliktusom volt a futárral, még diákkoromban. Lejárhatott a munkaideje, vagy tudom is én. De vissza kellett volna adnia pénzt, és nem állt neki számolgatni az aprót, hanem kiborította a pénztárcája tartalmát a léptetőre és faképnél hagyott.

Így közel 50%-os kedvezménnyel kaptam a pizzám. :D


Az étteremben ahova járunk elve van szerviz díj az árban. És a pincérek is olyanok, hogy a fenekedet is kinyalják, még akkor is ha csak egy pohár csapvizet kérsz. 1x adni akartunk az egyiknek még ezen felül borravalót, de nem fogadta el!


Amikor pultos voltam, nálunk szabály volt, hogy nem rakhattuk el a borravalót, az a pénz ugyanúgy a tulajé volt. Így én is, soha nem kértem, és nem fogadtam el borravalót a vendégektől, pedig olyan bőkezű ügyfeleink voltak, hogy simán kiegyeztem volna abba, hogy enyém a felajánlott borravaló és nem kérek fizetést! :D

2017. júl. 12. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
37%
Sokszor megfeleltük már: a kicsi alapfizetésük úgy van megállapítva, hogy borravalóval legyen megfelelő.
2017. júl. 12. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
67%
És? Egy csomó alulfizetett szakma van. Azok miért nem kapnak borravalót?
2017. júl. 12. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
67%

Az alulfizetős szakma és a borravalós szakma két külön dolog.

Az alulfizetett szakmát nem úgy kezded el tanulni, hogy végzel, dolgozól pár évig, majd Tahitin veszel nyaralót.

Amikor felvesznek, sem igérnek semmit.

De vannak munkakörök, amelyeket hagyományosan borravalóra alapznak.

Azt mondják, van ennyi fixed, s ehhez könnyedén hozzákereshetsz még egyszer annyit.

Sok futár saját járművét használja. Ha csak a fizetéséből élne, akkor még ő veszteséges lenne.

Pizzásokat nem tudom, de pl. azok, akik nálunk az ebédet hozzák, saját autóval járnak, s minimális költséget kapnak rá. A munkával járó használatot messze nem fedezi a rá kapott összeg.

2017. júl. 12. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%

"Sokszor megfeleltük már: a kicsi alapfizetésük úgy van megállapítva, hogy borravalóval legyen megfelelő."


"Az alulfizetős szakma és a borravalós szakma két külön dolog. ... De vannak munkakörök, amelyeket hagyományosan borravalóra alapznak. Azt mondják, van ennyi fixed, s ehhez könnyedén hozzákereshetsz még egyszer annyit."


Ezzel van a gondja annak pont, aki nem helyesli a borravaló rendszert. Mi az, hogy két külön dolog... nem, nem az. Alulfizettettek ők is. A munkáltató a ténylegesen adott és az elfogadható közötti rést meg rávetíti a vásárlókra (mármint ez nyilván egy hosszabb idő alatt létrejött folyamat eredménye). A borravaló azt volt hivatva kifejezni, ha különösen meg voltál elégedve a kapott szolgáltatással, nyilván jól jött annak aki kapta, de jó pár évtizednyi torzulással alakult ki a jelenlegi állapot, amikor kvázi bunkó vagy, ha nem adsz, merthát neki úgy van a fizetése megállapítva blahblah. A minimálbért feltételezem, meg kell kapniuk. Ha nem, mert mondjuk tényleg létezik hivatalosan is ez a kategória fizetésnél, hogy "borravalóval kompenzált" vagy mittudomén, akkor tényleg nincs miről beszélni, de akkor basszus üssék rá a blokkra kötelező jelleggel. Ha igen, akkor pedig simán ezek is alulfizetett szakmák, ha nem tetszik akkor ugyanazt kell nekik is tanácsolni, mint a többi alulfizetett szakmájúnak, hogy keressen akkor másikat.


"Az alulfizetett szakmát nem úgy kezded el tanulni, hogy végzel, dolgozól pár évig, majd Tahitin veszel nyaralót."

- SZEMBEN a Pizzafutár Akadémiával vagy mi az isten?

2017. júl. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!