Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Nagyobb az ökológiai lábnyoma...

Nagyobb az ökológiai lábnyoma annak ha rendelek főzés helyett?

Figyelt kérdés

Jelenleg rendelem az ételt hétfőtől péntekig, ez kb. 15 műanyag doboz hetente. Annak ellenére, hogy nincs lehetőségem most főzni, nagyon zavar, mert alapvetően igyekszem védeni a környezetemet.


Na most, ez minden reggel házhoz érkezik, tehát nem kell elmenni érte. Ami energia ehhez szükséges az a hűtés és a mikrózás, illetve az evőeszközök elmosogatása (mosogatógéppel), de ezek akkor is megvalósulnának ha főznék, ergo a szennyezésem továbbra is az a 15 db műanyag doboz/ hét.


Ha megfőznék, akkor valószínűleg többet kellene vásárolni járnom, az több CO2-t jelent, mivel autóval megyek. Műanyag hulladék ugyanúgy keletkezik csomagolások, dobozok formájában, igaz talán közel sem 15 db/ hét. Itthon indukciós lapon főzök, árammal sütök, megy a páraelszívó, ég a lámpa, és ezt heti 3-4x meg kellene ismételnem. Persze nem felejtem el azt sem, hogy a rendelt ételem is elkészül valahol. Hozzáteszem, ha itthon főznék, akkor a mosogatógép is kvázi 2 naponta menne, jelentős áramot és vizet felhasználva.


Nem megnyugvást keresek, tényleg nem tudok most főzni itthon. Szerintetek a fentieket figyelembe véve károsabb rendelni?



2020. okt. 6. 09:32
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Belegondolva, közvetve így is szennyezek CO2-vel, hisz a futár hozza az ételt. :/
2020. okt. 6. 09:39
 2/12 anonim ***** válasza:
88%

Persze hogy károsabb rendelni. Írom ezt úgy, hogy én is szoktam ha úgy van, de ettől még nem tagadom.

Mondjuk fura, 15 doboz brutálisan sok.... nekem heti 4-5 dobozzal jár, ha rendelek.


"Ha megfőznék, akkor valószínűleg többet kellene vásárolni járnom"

Meg lehet tanulni előre tervezni, én is 1-2 hetente vásárolok be főzéshez.


"Műanyag hulladék ugyanúgy keletkezik csomagolások, dobozok formájában, igaz talán közel sem 15 db/ hét"

Igen, közel se annyi. Most főztem pl. lencséből ebédet, műanyag zacskós lencsét tudtam venni, így nem tudom, saccra 10 adag étel kijön egy zacskónyi lencséből. Rendelve 1 doboz / 1 adag étel.


"Itthon indukciós lapon főzök, árammal sütök, megy a páraelszívó, ég a lámpa, és ezt heti 3-4x meg kellene ismételnem"

SZERINTEM ennek még mindig kisebb a lábnyoma, mint a doboz legyártása meg az ipari konyha fogyasztása, stb. Az indukciós lap igazán nem használ sok energiát, egy takarékos izzó se fél óra alatt. Elszívó helyett ott a nyitott ablak, 0 ökolábnyommal. :)


"Hozzáteszem, ha itthon főznék, akkor a mosogatógép is kvázi 2 naponta menne, jelentős áramot és vizet felhasználva."

Nem minden recepthez kell 100 edényt elhasználni, nekem nem szokott sok mosatlan lenni.


Ismét leírom, szerintem nem sátáni dolog a rendelés, ha alapból igyekszel odafigyelni akkor nem ezen múlik a világ dicsősége szvsz, de sajnos szerintem nem a legzöldebb a rendelés.

Inkább azt nézném meg, hogy nincs-e lehetőség 1 dobozban hozzájutni az ebédemhez, hogy ne napi 3 dobozt használjak el.

2020. okt. 6. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
88%

Mindenképp károsabb rendelni, már csak azért is, mert jóval szigorúbb szabályoknak kell megfelelnie az ételkiszállítónak, mint neked a konyhában. Az elkészült ételt azonnal sokkolva hűtik, majd végig ipari hűtőben tárolják, jobb esetben a futár is legalább hőszigetelt dobozban szállítja, bár ez nem jellemző szerintem. Továbbá a céghez is teherautóval érkezik az alapanyag, lehet messzebbről, mint neked a bolt távolsága.


A lényeg, hogy a cégnek, akitől rendelsz jóval nagyobb CO2-kibocsátást eredményez elkészíteni és eljuttatni hozzád az ételt. Bevásárolni meg amúgyis kell neked, szóval ez inkább szervezési kérdés, nem kell többször bevásárolni ha előre tervezel. Áramot meg a rendelt étel melegítésére is használsz, meg a villany főzés nélkül is ég, csak ha főzöl a konyhában, ha nem akkor pedig a nappaliban vagy a hálóban.

2020. okt. 6. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Ketten vagyunk, leves + főétel az 2 doboz nálam, feleségem nem mindig fogyaszt levest.


Sajnos egy idióta per miatt már jó ideje áll a lakásfelújítási projekt, így sajnos maradt ez az opció. :(

2020. okt. 6. 09:46
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Hármas válaszoló vagyok, ahogy második is írta, ettől nem leszel szörnyeteg vagy bármi, csak válaszoltunk a kérdésre, hogy nagyobb így a CO2 lábnyomod. Ha már egyáltalán foglalkoztat a kérdés, tuti jóval kisebb a lábnyomod, mint az átlagnak.


Mondjuk én a kocsihasználatot limitálnám, meg alacsony fogyasztású eszközöket, világítást használnék a lakásban, első lépésnek ennyi bőven elég szelektív hulladék mellett.

2020. okt. 6. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%

A gyárakhoz, multicégekhez képest az egyszeri fogasztó kb a fejére is állhat, akkor is csak csepp a tengerben.


Vannak emberek akik privát repülőkkel meg hasonlókkal endelkeznek, azon más esetleg elgondolkoznék...


De a nagy olajcégek kibocsájtása, különösen azok amiket nem is szabályoznak pl amerikában, egy nap, ső pár óra alatt túltesznek mindenen amit te ha nagyon megfeszülve egy év alatt produlkálsz.

2020. okt. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
# ami a bolt polcaira kerül alapanyag, az is legyártásra kerül valahol x co2 felhasználásával, illetve aztán napi szinten fuvarozzák őket egy központi raktárba onnan pedig egyenesen a boltokba, így én nem tudnám azt kijelenti, hogy a rendelés emiatt jóval nagyobb kibocsátást eredményezne
2020. okt. 6. 09:59
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

#7

Ez nem tudom, kinek ment, de az ételfutár is megveszi az alapanyagot valahol, szóval ez önmagában nem sokat számít. (Bár de, ha magadnak vásárolsz akkor választhatod a környezetbarátabb terméket a boltban.)

2020. okt. 6. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
19%
A dinóknál nagyobb lábnyomot nem hagysz ezzel,hidd el nekem ifjú padavan
2020. okt. 6. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Nagyobb az ökológiai lábnyoma annak, aki rendel főzés helyett. Ráadásul ha magadnak főzöl, legalább tudod, hogy mi van benne. Talán nem tűnik lényeges szempontnak, pedig az.
2020. okt. 7. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!