Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Kóser húsnál hogy van ez?

Kóser húsnál hogy van ez?

Figyelt kérdés

Tényleg úgy készítik elő a kósernek ítélt húsokat, hogy elvágják az állat torkát, még életben van, és hagyják kivérezni?


Ez nekem elég meredeken hangzik...



2013. jan. 9. 16:34
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
95%
zsidó konyha alapszabálya az, hogy a vallás által megengedett szárnyasok és emlősök húsa csak akkor fogyasztható, ha a sakter kóserra vágta őket, és a sózás meg az öblítés tökéletesen vértelenítette, majd az erre a célra elkülönített edényekben a hagyományok szerint készítették el. A kóser, vagyis a tiszta hús előkészítésének ez az alfája és omegája. Minden más tréfli, vagyis rituális célból nem fogyasztható, tisztátalan.
2013. jan. 9. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
96%

Igen, és az iszlám (halal) vágás szerint is így csinálják.


Mi ebben a meredek? Szerinted a "hétköznapi" vágóhidakon esti mese mellett altatják el az állatokat a nekik tetsző időpontban? Sok szempontból a kóser/halal henteshez kerülő állatoknak tisztességesebb élete volt, mint a tömegtermelésre kerülő farmokon lévőknek.

2013. jan. 9. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
94%

Csak azokat az állatokat szabad enni, amelyeknek 1. hasított patájuk van, és amelyek 2. kérődznek. Az összes többit tilos.


Nem elég, ha az állat csak az egyik kritériumnak felel meg. A csak hasított patájúak és a csak kérődzők mint tiltottak név szerint fel vannak sorolva. Ezek között szerepel a teve, a disznó, a nyúl és a szirti borz. Azok az állatok, amelyek megfelelnek a "tisztaság" jellemzőinek, a következők: a birka, a marha, a kecske és a szarvas.


Csak azokat a halfajtákat szabad enni, amelyeknek uszonyuk és pikkelyük van. Az összes többit tilos. A tengeri állatok többsége a tiltottak közé tartozik, például a homár, az osztriga, a garnélarák, a kagylók és a rákok. Vannak olyan állatok, amelyeknek besorolása vitatható: nem egyértelműen pikkelyesek például a tokhal és a kardhal, ezért a legutóbbi idők szaktekintélyeinek állásfoglalása ellenük szól.


A szárnyasok közül, miután nincsenek közös jellemzők, amelyek alapján megengedett vagy tiltott kategóriába lehetne sorolni őket, a Tóra megadja a tiltottakat, helyesebben név és fajta szerint felsorol összesen huszonnégyet. Ebből a felsorolásból állította össze a Talmud a tiltott szárnyasok jellemzőit. Ezek többnyire ragadozók, vagy ragadozók módjára táplálkoznak: keselyű-, holló-, sólyom-, bagoly-, strucc-, pelikán-, gólya-, gémfajták stb. Megengedett szárnyasok a hagyomány szerint a tyúk-, pulyka-, liba-, kacsa- és galambfélék.


A kétéltűek és a rovarok tiltottak, mint olyan élőlények, amelyek "hasukon" csúsznak-másznak (a kígyó kategóriájába tartoznak), "szárnyas rovarok" vagy a rágcsálók és a gyíkfélék közé sorolhatók. "...utálatosak... ne tegyétek magatokat tisztátalanná velük..." (3Mózes 11:42-43.) Az olyan "ínyencfalatokat", mint az angolna, csiga, csörgőkígyó, hangya és a különböző bogarak, a Tóra tiltja.


Minden élőlényt szabad enni, ami a Tóra szerint táhor, vagyis tiszta. Ezek kóserok, ami azt jelenti, hogy a törvénynek megfelelően fogyasztásra alkalmasak. A tiltott élőlények támé – tisztátalan, szennyes – dolgok; sékecként, utálatosságként és toéváként is szerepelnek. Ezek nem kóserok. A köznyelvben a tréfá ("tréfli") kifejezést használják rájuk, és minden olyan ételre, amely nem felel meg a zsidó törvények rituális étkezési szabályainak. Nem lehet őket kóserítani sem.*


A nem kóser élőlények termékei sem kóserok. Tilos a nem kóser szárnyasok tojását enni, a nem kóser állatok tejét inni, nem kóser halból származó olajat használni. Az egyetlen kivétel a méz, amelynek fogyasztását a Tóra megengedi, talán azért, mert a méhek a virágok nektárjából állítják elő.


A zsidó vallási törvények tartalmaznak egyértelműen higiéniai szabályokat is. Az egészségre ártalmas ételek fogyasztása akkor is tilos, ha megfelelnek a kóserság feltételeinek. Ezeket az ételeket a rabbik azon az alapon tiltják, hogy az egészséget veszélyeztető dolgok – szákáná – kategóriájába tartoznak, amiről a Biblia így ír: "Nagyon vigyázzatok azért magatokra!" (5Mózes 4:l5.)


Lábjegyzet

* A zöldségekből készült, mesterséges festékkel vagy fűszerekkel színezett ennivalókat, amelyek külsőre a tiltott ételekre hasonlítanak, sok helyütt árulják. Bár ezek az ételek kóserok, véleményem szerint mégis helytelen, hogy "Kóser szalonna" vagy "Kóser rák" felirattal látják el őket. Maga a kifejezés ellentmondásos, mivel a szalonnát vagy a rákot semmi módon nem lehet kóserrá tenni.



A kóser vágás – a sehitá – követelményei


A Tóra tiltja minden "tiszta" élőlény (állat) fogyasztását, amely természetes módon elpusztult, vagy nem rituális vágás – sehitá – útján ölték meg. "Nem szabad megennetek semmiféle döglöt állatot..." (5Mózes 14:21.) Az ilyen tetemeket nevelának vagy tréfának hívják. "...levághatsz marhádból és aprójószágodból... úgy, amint parancsoltam néked, és egyél..." (5Mózes 14:21.) Amit ezeknek a rendelkezéseknek megfelelően vágtak le, az ehető; amit nem, az tiltott.


A vágás jóváhagyott módjait, a sehitát a Szóbeli Tóra részletezi. Csak az eszerint vágott állatok nem veszítik el kóserságukat.


A rituális vágás szabályai csak a négylábúakra és a szárnyasokra vonatkoznak, a halakra nem. A Tóra kifejezetten különbséget tesz, amikor így ír: "...juhot és szarvasmarhát vágni nekik ... gyűjteni a tenger minden halát..." (4Mózes 11:22.)


A rituális vágásnak az a célja, hogy minél kevesebb szenvedést okozzanak az állatnak, és minél több vért távolítsanak el belőle. A nyak gyors oda-vissza mozdulattal történő átmetszéséhez megfelelő hosszúságú, tökéletesen éles, hibátlan pengéjű kést használnak. A kés a másodperc törtrésze alatt elmetszi a légcsövet, nyelőcsövet, a bolygóidegeket, a nyaki verőeret és vénát. Az eszméletvesztés majdnem azonnal, két másodpercen belül fájdalommentesen bekövetkezik, így a vágás már nem okoz szenvedést: gondoljunk csak arra, hogy ha borotválkozás közben megvágjuk magunkat, nem abban a pillanatban érezzük a fájdalmat, és a vér is csak később serken ki. A világ legjobb fiziológusai, patológusai és egyéb tudósai abszolút humánusnak ismerik el ezt a módszert.


«IP2»Az elkábítás, amit az állatvédők javasolnak a szenvedés csökkentésére, tréflivé teszi az állatot. A nem kóser vágás kegyetlen és fájdalmas módszereivel mindegy, hogy kapott-e bódítószert az állat, de a kóser metszés maga is egyfajta elkábítás, mert azonnali érzéketlenséget okoz.


A sehitá, azonkívül hogy humánus, még valamiben különbözik minden más módszertől: lehetővé teszi a vér teljes és azonnali eltávolítását, amely így nem tud a húsba beszívódni. Ezzel eleget tesz a vérevés tilalmának, és a higiéniai követelményeknek is.


A sohet ("sajhet") nem egyszerűen egy zsidó böllér. Istenfélő, hívő embernek kell lennie, ismernie kell a Sulchán Áruchnak a sehitára vonatkozó szabályait és az állat fiziológiáját; szigorú vizsgán kell keresztülmennie, és megfelelő rabbinátusi bizonyítvánnyal kell rendelkeznie. Jámborsága és nagy tudása miatt – különösen a kisebb közösségekben – gyakran tölt be egyéb hitközségi funkciót is. Mindezek a szabályozások a bibliai hagyomány alapján állnak (5Mózes 12:21.). Részleteik kidolgozása a Talmudban található meg (Hullin 1-2.), kodifikációjuk pedig a Sulchán Áruchban (Joré Deá 1-28.).



A hús kóserítása


A vér tilalma


A Tóra tiltja a vér fogyasztását, még a kóser állatok véréét is. Ez nem vonatkozik a hal vérére. "Semmi vért ne egyetek a ti lakhelyeiteken, sem madárét, sem baromét. Az a személy, aki vért eszik, irtassék ki népe közül." (3Mózes 7:26-27. és 17:10-14.)


E tilalom betartása érdekében a vért el kell távolítani a húsból, az alábbi két módszer valamelyikével:

* a "kisózás" – áztatás és sózás – módszerével, amelyet általában "kóserításnak" neveznek,

* nyílt lángon, elektromos sütőben vagy roston való kisütéssel: ezzel a módszerrel a láng vagy az elektromos tűz hatására a vér kicsöpög.


A kisütés vagy a kisózás mindenképpen szükséges. A megfelelően vágott állatokat is kóserítani kell.


Ha a húst – még a kóser módon vágott kóser húst is – a vér eltávolítása nélkül készítjük el, tréflivé, nem kóserrá válik. Főzés közben a húsban maradt vér kiszivárog, ezáltal a hús az annyira tiltott vérben puhul meg, s így minden, ami az edényben van, tréfá lesz.

2013. jan. 9. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Minden állat életben van még akkor, amikor levágják.
2013. jan. 9. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Abban egyet értek, hogy lehet, jobb életük volt, csak nekem az hangzik rosszul ebben, hogy egy állat attól, hogy elvágják a nyakát, nem érzi, hogy mi történik vele? Szerintem ettől még tudatában van a dolgoknak, de javítsatok ki, ha tévedek.


Igazából nagyon szeretem a húst, de úgy vagyok vele, hogy ha már ölni kell, az legyen minél gyorsabb, minél könyörületesebb. Ezért a húst olyan gazdáktól vásárolom, ahol tudom, hogy ezért a lehető legtöbb dolgot megtették.

2013. jan. 9. 16:47
 6/14 anonim ***** válasza:
32%
idézetek a tórából.....nem vagyok megelégedve....
2013. jan. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

A kóser vágásnál pont az a lényeg, hogy a lehető legkevesebbet szenvedjen az állat.

Utána lehet nézni, hogy a nagyüzemi csirkét, borjút, marhát hogy vágják - annál a kíméletes vágás sokkal jobb.

A kivéreztetés pedig nem azt jelenti, hogy hagyják szenvedve elvérezni, hanem azt, hogy úgy készítik elő a húst, hogy ne legyen véres, amikor a felhasználásra kerül.

2013. jan. 9. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
39%
7 bipsinek fejbelövik a marhákat,disznókat,a csirkék nyakát egy gépsoron fejezik le a nagyüzemi mészárszéken..ha elvágod a nyakát egy nagytestű állatnak azt ne próbáld meg humánus és Istenek tetszőként beállitani..ok?legalább olyan oldalon ne ami nyilvános
2013. jan. 9. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Csak tudni kell, hová kell szúrni és nagyon gyorsan elvéreznek.. Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy szétkaszabolod a nyakát az állatnak..
2013. jan. 9. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

"a csirkék nyakát egy gépsoron fejezik le a nagyüzemi mészárszéken"


Ez kb ugyanaz, mint amikor az állatoknak NAGYON ÉLES késsel EGYETLEN vágással elvágják a nyakát.


Annyi a különbség, hogy a gépsoron sok esetben - mivel nincs megfelelöen karbantartva - nem leVÁGJA, hanem leTÉPI az állatok fejét.

2013. jan. 9. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!