Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Miért tartják a csirkemájat a...

Miért tartják a csirkemájat a szegények ételének? Nem értem.

Figyelt kérdés

Ma hallottam a villamoson, de korábban egy netes cikkben is olvastam róla.

Komolyan nem értem, nálunk 1-2 hetente egyszer biztos, hogy van, imádjuk.

Mi friss gombával, hagymával és tv paprikával csináljuk és főtt krumplival esszük. Kb. 4-5 adag 1500-2000 forintból jön ki. A rántott csirke se kerül többe, sőt ha vannak otthon alapvető élelmiszerek (tojás, liszt, zsemlemorzsa, olaj), akkor a felébe se kerül.

Ráadásul a máj iszonyú egészséges és nem hizlaló. Azt nem állítom, hogy a libamáj nem finomabb, de azt csak évente 1-2 alkalommal engedheti meg magának egy átlagos család, nálunk is csak ünnepekkor van. A csirkemáj ahhoz képest valóban nem költséges, de azért olcsónak se mondanám az elkészítését.



2016. jan. 9. 14:30
1 2
 1/15 anonim válasza:
100%
Pizza is a szegények étele, mégis az egész világ eszi. :) Amúgy ezt a csirkemájra nem hallottam, de én is nagyon szeretem resztelt vagy rántott formában is...
2016. jan. 9. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt ez egy viszonylagos olcsóság, például a tízszeres árú libamájhoz képest, másrészt meg biztos, hogy ez egy régebbi mondás. A belsőségek ára hol nagyon alacsony, hol meg nagyon magasan van. Az árat nem a valós érték szabja meg, hanem a kereslet-kínálati arány.

Például a köröm, meg a bőrke. Ez általában a sertés legértéktelenebb alkatrésze, szezonon kívül filléres, vagy egyszerűen eladhatatlan áru, visszáru, szemét.

Aztán eljön a kocsonyaszezon, és a köröm a rövidkarajjal vetekszik árban. Sennivel nem lett közben értékesebb, csak többen akarnak körmöt venni, ezért (szégyentelenül) többet lehet kérni érte.


Így van a csirkemájjal is. Néha 300 ft kilója, máskor meg 800. Gyerekkoromban például olcsó volt a belsőség, viszont sehol nem lehetett kapni. Aztán lehetett kapni, de drága volt.

Nem a reklám helye, de a jövő héten például 358 forintért lesz a csirkemáj az egyik diszkont láncban. Azt tényleg a szegények is meg tudják engedni maguknak.

2016. jan. 9. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
65%
Azért mert olcsó! Nem gondoltad volna mi? Ha 4 adag csirkemájat 2000 forintból hozol ki, akkor ti bizony fejenként egy kilót esztek.
2016. jan. 9. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
52%
Hát mert tényleg az ! A hízott libamáj valóban jobb és nem mindenki engedheti meg magának.
2016. jan. 9. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Én azt olvastam, hogy abból ered, amikor régebben egy farmon dolgozó szegény gazdálkodó paraszt munkás aki csirkéket tenyésztett péládul, eladta a drága húsukat a család meg otthon megette a beésőségeket.

Mellesleg pedig valóban az egyik legolcsóbb "húsipai" termék.


Ez még nem jelenti azt, hogy kellemetlenül kellene érezned magad ha azt eszed, nem azt jelenti hogy csak a szegények esznek májat, hanem azt, hogy olyan olcsó, hogy még a szegények is megengedhetik maguknak.

2016. jan. 9. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim válasza:
89%
Tény, hogy egészséges, de nem javasolt hetente egynél többször enni. Ez mindenféle állat májára igaz.
2016. jan. 9. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Hogy lenne már olcsó a csirkemáj? Nálunk 800 forint 1 kg. A csirkecomb 750, a sertés lapocka 850, karaj, comb, dagadó 1000, oldalas 1100 forint volt ma. Ma jártam a hentesnél. Ezek is a szegények ételeinek számítanak?


Nem 3-as, nem 1 kilót eszünk meg fejenként, mégis majdnem 2 ezer forintos költséggel jár.

1 kiló csirkemáj nálunk 800 ft

0,5 kiló gomba 500 ft.

néhány fej hagyma 100 ft.

tv paprika 3 db 300 ft.

hegyes erős 100 ft.

+ köretnek krumpli 4 adagnak megfőzök egy kilót 250 forint

=1950 Forint


Ez egy napi ebéd a 4 fős családnak. Tehát a főzéshez szükséges dolgok mellé még veszek minden nap alapvető élelmiszereket is, mint például a kenyér, péksüti, tej, joghurt, sajt, felvágott stb. Így a bevásárlás naponta 4 ezer forint körül van, amiben a főzés is benne van ugye.

Akkor mi csak erre 80 ezret elköltünk havonta és akkor a hétvégi nagybevásárlásról ne is beszéljünk, ahol a tartós élelmiszert vesszük meg (cukor, olaj, liszt, üdítő, stb.) És szegénynek számítunk egyesek szerint (a villamoson utazó nénik szerint legalábbis biztos), mert a csirkemáj és a hasonló árfekvésben lévő húsok nálunk gyakori ebédnek számítanak. Pedig én azt hittem, hogy jól élünk, mert mindig tele a hűtő, minden nap van hús és jó minőségű élelmiszereket veszünk.

Köszönöm egyébként a válaszokat! Rádöbbentem, hogy ideje átértékelni a helyzetünket. Jövőre már nem fogok tartós élelmiszereket venni és adományozni, inkább én fogok támogatást igényelni, hogy évente ne csak 1-2 alkalommal ehessünk libamájat. Már csak egy kérdésem, a tisztánlátás kedvéért.

Ma Magyarországon ki számít középosztálybelinek és gazdagnak, ha én a családomnak rendszeresen a szegények ételét főzőm?

2016. jan. 9. 22:43
 8/15 Sowilo ***** válasza:
53%
Általában az európai országok lakosságához képest a magyarok nagy része szegénynek számít. Németországban élő ismerőseim asztalán is minden nap van hús, de nem csirkemáj, és nem is csirkemell, hanem lazac, tonhal, bélszín, és társai... de kit érdekel? Ha te meg vagy elégedve az életszínvonaladdal, minek agyalsz ilyesmin? Villamoson ülő öregasszonyok véleményére adsz?
2016. jan. 10. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
71%

Ha kiszámolom, akkor egy főre a menüd kb 48o forint.

Mi az, ha nem olcsó?

Mi csak ketten vagyunk, de itt is ennyibe kerül egy menü minimum egy főre.

2016. jan. 10. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Sowilo ***** válasza:
Nnna. Akkor tessék szépen leírni, miben nincs igazam. Ha megy a 0%-ra lepontozás, bizonyára az indoklás is menni fog.
2016. jan. 10. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!