Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Melyiket érdemes használni...

Melyiket érdemes használni főzésnél? Sima olaj, olívaolaj, kókuszolaj, sertészsír?

Figyelt kérdés

Mihez mit érdemes használni?

A kókuszolajra azt mondják hogy nagyon egészséges.. mik a tapasztalatok?



2016. okt. 22. 15:33
 1/9 anonim ***** válasza:
17%
Zsírt, akár sertés, akár baromfi. Napraforgó olajat csak akkor, ha bő zsiradékba kell sütni valamit. Olivát csak salátákhoz. Kókuszolajat semmihez.
2016. okt. 22. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
43%

A kókuszzsír rosszabb mint a sertészsír.


Egyrészt ízlés kérdése.

Másrészt ha egészségügyi szempontból nézed, akkor érdemes az omega zsírsavak, hidrogénezett zsírok és a telítetett, telítetlen és többszörösen telítetlen zsírok arányára odafigyelni.


A telítetlen, többszörösen telítetlen zsírok azért jók, mert nem ártanak a koleszterinszintnek, míg a telítettek igen.


Ha egy hozzávetőleges sorrendet akarsz, akkor:

olívaolaj, napraforgóolaj, vaj, margarin, sertészsír, kókuszolaj.


A legegészségesebbek persze a tökmagolaj, avokádóolaj, szőlőmagolaj, repceolaj, mandulaolaj, dióolaj, stb., de nem mindegyik alkalmas főzésre (a füstölési pontnak kell utánanézni, és fontos az is, hogy hogyan sütnél benne - ha a palacsinta alá teszel egy kanállal az más, mint ha 20 percen át bő olajban akarsz sütni).


A sertésszsír azért kiemelkedően rossz, mert semmilyen omega zsírsavat nem tartalmaz, de ezzel szemben 70%-ban telített is.


A kókuszzsír pedig azért rosszabb még a sertésnél is, mert 90%-ban telített, rengeteg hidrogénezett zsírt tartalmaz, ráadásul sajnos őserdők kiirtásával állítják elő és magasan környezetszennyező. Erről bővebben itt:


[link]


Az állati zsírokból a liba és a kacsazsír meglehetősen jó tulajdonságokkal rendelkeznek, a növényi olajakkal vetekednek pozitívumokban.

2016. okt. 22. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
71%

Pörköltekhez, tokányhoz, gulyáshoz csak zsírt használok, ugyanis tapasztalatom szerint ez homogenizálódik, míg az olaj különválik a szafttól, és egyrészt gusztustalan, másrészt csak a gond van vele, hogy hogyan szabaduljak meg tőle.

Napraforgó olajat sütéshez használok, salátákhoz extra szűz olívát.


Hogy mi az egészséges? Koronként (lobbinkként) változik. Elég öreg vagyok már, megéltem néhány korszakot. Vol, hogy csak a sertészsír volt egészséges, aztán a napraforgó olaj, később jött a repceolaj, ami baromi egészséges, aztán kiderült, hogy frászt, inkább káros, mint egészséges, volt mangalica zsír fétis, legújabban kókusz- és pálmazsír, de már ezekről is kiderült, hogy egészségtelenek, aztán volt zéró tolerancia a zsírokkal szemben, meg Atkins diéta, hogy zsírt zsírral kell enni, ember legyen a talpán, aki eligazodik. Tapasztalat meg nincs, legalábbis rövid távon nincs. Ha károsak is ezek a zsiradékok, az nem egy-két éven belül jelentkezik, ráadásul az egyéni tapasztalatok nagyon szubjektívek.

2016. okt. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
27%

Kedves utolsó, az hogy mi az egészséges SOSEM változik (maximum ha egy adott alapanyagnak új tulajdonságait fedezik fel), az, hogy mit REKLÁMOZNAK annak az igen. De a kettő között nagy különbség van.


Értem én, hogy a hozzád hasonló egyszerű ember csak arra figyel, amit a tévében lát, de ne állíts valótlant kérlek. Az hogy mi egészséges - kutatások, egészségügyi világszervezetek szerint - nem igazán változott. Az, hogy melyik iparág pénzelte jobban a médiát, az valóban. De annak nem sok köze van az egészségesség kérdéséhez.

2016. okt. 22. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
40%

Jujjujjj, kedves négyes válaszoló, és ismét csak jujj :)

Egyszerű, tévéből kulturálódó emberként én már megéltem a tojás háromszori felemelkedését és bukását, mindezt tudományos alapokon bebizonyítottan, széleskörű kísérletekkel igazoltan, hivatalos és nagy tekintélyű intézmények ajánlásával alátámasztva :)

Zsírokkal meg kicsit gyorsabb, és színesebb a folyamat.

Közben meg azt látom (ez a saját tapasztalat), hogy egyre egészségtelenebbül táplálkozunk, ennek ellenére egyre magasabb a születéskor várható átlagéletkor (minél egészségtelenebbül táplálkozik egy adott populáció, annál magasabb, vö. természeti népek, kontra nyugati civilizáció, vagy a 2-3-500 évvel ezelőtti, kontra jelenlegi átlagéletkor), közben trendi divatirányzatok jönnek, mennek, az egyszerű emberek meg köszönik szépen, jól vannak. Azok is, akik úgy kosztolnak, mint a nagyszüleik, meg azok is, akik csak olyan ételeket esznek meg, amiknek a még egyszerűbb többség a nevét sem tudja kimondani.

2016. okt. 22. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
28%

Utolsó, ha néha használnád az agyadat, akkor rögtön megkapnád a választ a megfejthetetlen kérdéseidre...


"Közben meg azt látom (ez a saját tapasztalat), hogy egyre egészségtelenebbül táplálkozunk, ennek ellenére egyre magasabb a születéskor várható átlagéletkor"


Higiénia, vakcinák, régen halálos betegségek ellenszerének megtalálása, orvostudomány fejlődése, a fejlett országokban a háborúk ritkulása stb. Régen minden kb. 3. nő gyermekszülés közben halt meg, minden 2. férfi meg a csatatéren, nem csoda, hogy alacsony volt a születéskor várható élettartam mikor statisztikailag rengeteg fiatal meghalt természetellenes okok miatt.


"(minél egészségtelenebbül táplálkozik egy adott populáció, annál magasabb, vö. természeti népek, kontra nyugati civilizáció, vagy a 2-3-500 évvel ezelőtti, kontra jelenlegi átlagéletkor)"


Milyen következtetés az, hogy a természeti népek egészségesen táplálkoznak?

Nem lehetsz túl művelt,ha erre a megállapításra jutottál.

Pontosan ezek a népcsoportok azok, akik rengeteg szükséges tápanyaghoz nem jutnak hozzá - lásd eszkimók, indiánok, afrikai törzsek, akiknek az étrendje nagyon egyhangú, így sok tápanyag hiányzik belőle -, ezt leszámítva pedig nyilvánvalóan rossz higiéniai körülmények között élnek, egészségügyi ellátások nélkül, ráadásul sokszor belterjesek, ami rengeteg genetikai, degeneratív betegség oka...



"közben trendi divatirányzatok jönnek, mennek, az egyszerű emberek meg köszönik szépen, jól vannak."


Szerintem nincsenek. Éppen ez az, hogy az étrendből adódó betegségek száma emelkedőben van. Szív-és érrednszeri problémák, elhízás, cukorbetegségek, emésztőrendszeri rák, vese-és májbetegségek - a népesség nagyrésze küzd olyan problémákkal, amik helytelen étkezésre vezethetőek vissza.

2016. okt. 22. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
78%

Kérdező, itt egy tanulmány arról, hogy mi az egészséges és egészségtelen zsír:

[link]


Remélem hasznát veszed.

2016. okt. 22. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
70%

Tényleg nem akarom szétoffolni a kérdést, de épp a mikró veszélyeiről folyik egy másik oldalon egy másik vita, ez inspirálta a válaszomat. Biztos van egyedül üdvözítő módszer az egészséges táplálkozással kapcsolatban, de ahogy én látom, ez legtöbbször csak divathullám, jön, tarol, elmúlik. Mint írtam, elég öreg vagyok, megéltem már a tojás, a tej, a zsír tündöklését, és bukását, a hús fontosságát, majd méregnek kikiáltását, volt már, hogy a guárliszt volt az egyedül üdvözítő élelmiszer, egy év múlva közellenséggé vált. Nem olyan rég a tengeri halak fogyasztását sulykolta belénk a média, mert kifogyhatatlan forrása az omega akáremennyinek, most meg kiderült, hogy súlyosan mérgező, mert felhalmozódnak bennük a nehézfémek. Ettük pár éve a nyírfacukrot, mert az egészséges, amíg ki nem derült, hogy az olcsó "nyírfacukor", azaz xilit kukoricakóróból készül, ami akár génmódosított is lehet.

Most quinonát eszünk gojibogyóval, édesburgonyát chia maggal, holnap meg jön valaki, aki tudományosan megalapozza, hogy kavicsot kell ennünk, tölgyfalevéllel.

Háááát... fene tuggya... Lehet, hogy én vagyok a tévéreklámokon szocializálódott agyhalott, de engem ezek az irányzatok teljesen hidegen hagynak. Változatosan, kiegyensúlyozottan táplálkozom, orvos csak a szűrővizsgálatokon lát, és köszönöm, jól vagyok.

2016. okt. 22. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
39%

Teljes mértében egyetértek #8-as hozzászólásával.

Nem azon van a hangsúly, hogy mit miben főzöl, mit mivel eszel.

A mérték a lényeg.Ez vonatkozik mindenre az életben.

Semmi bajod nem lesz, ha sertészsírral főzöl, vagy a rántott húst napraforgóolajban sütöd ki.

Ezek a kókusz meg pálmazsírok...Egy idióta divat lett.Kérdezz meg '40-es években főzött háziasszonyt.Volt a sertészsír, oszt jónapot!

Sok hülye hóbortnak bedőlnek az emberek, mondom ezt 30 évesen.

Ami nekünk jól esik, azt igenis együk meg.Lesz.rom, hogy mit mondanak a világ egészségügyi szervezetei.

A kedvükért nem fogok legelni mint a marhák!

2016. okt. 23. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!