Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Házi fűszertartó tippek...

Házi fűszertartó tippek azoknak, akik sokféle fűszerrel (min. 40, max. 100 vagy annál több fűszerrel) dolgoznak?

Figyelt kérdés

Igaz, hogy ez a a kérdés az "Otthon" szekcióban kéne helyet foglaljon. Viszont szerintem egy rendesen megtervezett fűszertartó rendszer egy olyan alapvető kelléke az otthoni "szakácsoknak", ami nélkül úgy hiszem hogy nem lehet hatékony az otthoni sütés-főzés. Ezért úgy gondolom hogy az "Ételek" témakörben inkább kapok használhatóbb válaszokat, mivel ezt a szekciót ilyen szempontból kompetensebb emberek látogatják - azaz olyan személyek, akik szintén imádnak főzni és akiknek ezért szintén szívügyük a normális fűszer tárolási rendszer.


Én már pl. évek óta "gumis zacskókból" dolgozom. Ami azt jelenti, hogy van a szekrényben egy nagy műanyag edény, abba meg egy csomó fűszer, mind műanyag meg papír csomagolásban, természetesen befőttes gumival elkötve - megjegyzem, amikor ilyet látok, egyszerűen sírógörcsöt kapok.


Ráadásul én egyszerűn imádom az ázsiai, de főleg az indiai konyhát. A fűszer repertoárom már most is van kb. egy zsáknyi. Ráadásul (hely hiányában) egyenlőre nem tudom megfelelően tárolni az otthon készített különféle indiai "Masalákat" (értsd; frissen [kőmozsárban] őrölt indiai fűszerkeverékek).


Ez elsősorban a "rossz családi környezet" hatása. De mivel szerencsére úgy alakult, hogy külön tudtam költözni, ezért megfogadtam hogy ki fogok építeni egy rendes és átlátható fűszer tárolási rendszert.


Én nemigazán kultiválom ezeket a bolti "túlárazott" és "giccses" tartókat, én inkább a "home-made"-re esküszöm. Azaz hogy legyen minél kreatívabb, viszont elsősorban minél átláthatóbb és azon túl hogy ne nézzen ki úgy, mintha kókány módon odahányták volna, hanem mondjuk passzoljon bele egy modern konyha környezetébe (nézzen ki jól), azon túl meg lehessen az egészet oldani "fillérekből". Ld.: [link]


Én csak tippeket szeretnék kérni ill. tapasztalatokat gyűjteni, hogy pl. aki velem hasonló cipőben jár, az hogyan oldotta meg ezt a problémát és milyen kreatív "home made" fűszertárolási rendszert alakított ki magának.


Minél több tippet kapok, annál hálásabb leszek. 😊



2020. júl. 4. 15:04
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Valami hasonló állványt készítenék, apró, egyforma csavaros tetejű kis üvegeket felcimkéznék, és szigorúan ABC-sorrendbe raknám rá a különböző fűszereket.

Főzés előtt csak leszedem róla a munka asztalra az éppen szükségeseket, majd vissza a helyükre...

2020. júl. 4. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
82%
Én is szeretem a fűszereket. Nekem van nyitott polc, a szekrényben meg doboz zacskókkal, illetve különféle üvegek a kiürült gyógyszerestől, a mustároson át a lekvárosig. A rendezettséget pedig címkézéssel oldom meg. Ha valakinek 50 féle fűszere van, soha nem lesz átlátható, csak azzal, ha felhasználás szerint rendezi azokat.
2020. júl. 4. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

"Ha valakinek 50 féle fűszere van, soha nem lesz átlátható, csak azzal, ha felhasználás szerint rendezi azokat."


Már miért ne lenne átlátható? Hiszen ha az egyén a saját elképzelései szerint, a saját igényeinek megfelelően tervezi meg a saját fűszertárolási rendszerét, akkor ez a rendszer annak az illetőnek maximálisan átlátható lesz. (Az pedig nem számít, hogy egy másik, idegen, kivűlálló ember számára ez az egész átláthatatlan, az a fontos, hogy a szakácsnak mi az optimális.)

Itt van egy külföldi (sajnos nem magyar) példa: [link]


Csak annak nem átlátható, akinek fogalma sincs, hogy melyik fűszer ill. hozzávaló mire jó. De amúgy annak - aki az egészet napi szinten használja - egy pillantás is elég ahhoz, hogy levegye a polcról azt a fűszert, amire az adott illetőnek az adott pillanatban szüksége van.

2020. júl. 4. 16:04
 4/10 anonim ***** válasza:

Felhasználás szerint = és amit többféle célra is fel lehet használni, akkor abból több helyen, több csoportba is rakjak 1-1 üveggel???


Kár lenne! Inkább az ABC-sorrend, és ha borsot akarsz, akkor majd a B-betűsök között keresed, a Majorannát az M-esek között, és mindegy hogy sülthöz, leveshez, vagy csak páchoz akarsz belőle...

2020. júl. 4. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Én valami ilyesmiben gondolkodnék:


[link]


Csak több rekesztékkel és kevesebb holttérrel. Meg persze kell hozzá szerezned egy csomó kicsi üveget, és legyen tartalék is, mert néha törik...


Amit viszont nagyon ritkán használsz, azt zacskóban hagynám. Nem érdemes egy üveget fenntartani olyan fűszernek, amit évi 2x veszel elő.

2020. júl. 4. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt van még néhány tipp, és egy hasonló kihúzható polc nagyobb méretben:


[link]


De én nem a hűtő melletti résbe tenném, mivel a hűtő hatékonyságát rontja, ha nem tud kijönni mögüle a meleg levegő. Abba a résbe maximum partvist érdemes tenni. Meg a fűszereknek is túl meleg esetleg (előnye viszont, hogy fénytől védett).

2020. júl. 4. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
5-ösnek igaza van, ha a ritkábban használtakat benne hagyod a zacsiba, ott figyelni tudod a szavatossági időt is! Azoknak viszont valami külön tároló-féle kell, hogy az is könnyen kezelhető legyen.
2020. júl. 4. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk egy szárított fűszernek nagy baja nem lesz, ha lejár, csak csökken az aromája és többet kell belőle használni. Azért én még nem dobnám ki.
2020. júl. 4. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy nem rögtön kidobni, egy jó ideig még használható, de amikor 2-3 éve lejárt fűszert selejteztem. Jó, ha az eredeti csomagolást látjuk a ritkábban használatosaknál.
2020. júl. 5. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én jelenleg bébi ételes üvegekbe tárolóm és megpróbálom nagyjából csoportosítani(bár nem igazán lehet) ha találnék rá olyan ötletet ami nekem jobban bejön és könnyen meg is valósítható akkor változtatok rajta. Én is imádom a különböző füszereket.
2020. júl. 14. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!