Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » A forrásban lévő vízben...

A forrásban lévő vízben főzést hogy kell érteni? Együtt forralni vagy forró vízbe tenni a valamit?

Figyelt kérdés

Ez egy csomószor zavarba hoz főzéskor még úgy is, hogy szinte mindig csak olyan főznivaló köretnek valót veszek (rizs, lencse, hajdina rizstészta, egyéb növényi alapú tészták, tápióka, stb.), aminek a zacskójára rá van írva, hogy hogy kell főzni, mert nem tudom, hogy együtt forraljam a vizet a főznivalóval vagy forrázzam le a vízforralóban forralt vízzel és utána főzzem még x ideig, pláne hogy külföldön élve angolul vagy más nyelven így fordítható le a leírás.


Értem én, hogy ez nem annyira nagy különbség vagy nem olyan lényeges, de nem értem, miért nem lehet egyértelműbben fogalmazni a csomagok leírásain, mert nem a nyelvtudásom hiánya miatt nem értem pontosan, hogy mit várnak el, hanem minden nyelven mindig rájövök, hogy lehetne máshogy is fogalmazni, hogy az egyértelmű legyen számomra is.


Tegnap pl. először főztem életemben bab-borsó-kukoricából készült tésztát, ott is ez volt, ám ott azzal a logikával, hogy forrás után csak öt percet kellett főzni, leforráztam és utána főztem tovább, gondolván, hogy tán míg gázon felforrt volna a víz, szétázott volna a "tészta". Most meg először vettem életemben tápiókát nagy örömmel és lelkesedéssel, ám megint megakadtam a hülye leírása miatt: "cook in boiling water..." - ez most megint mit jelent? Vele együtt csapvízből gázon forraljam a vizet vagy az elektromos vízforralóban forralt vízzel öntsem le és úgy forraljam tovább?


Azt is tudom, hogy rizst meg tésztát mindig úgy szoktuk főzni, hogy leforrázás után főzzük tovább, de kérdés, hogy mindig mindent lehet így főzni vagy nem feltétlenül és egyáltalán: miért nem lehet egyértelműbben fogalmazni a csomagok leírásain?



#főzés #vízforralás #Forrásban lévő víz
2020. aug. 5. 08:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Felforralod a vizet, hogy bugyogjon, akkor teszed bele a főzendő anyagot és főzöd tovább bugyogás mellett (egy picit lehűl a víz, amikor beleteszed az anyagot, de 1-2 perc után újra 100°-os lesz).
2020. aug. 5. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
70%

Forrásban lévő vízbe a száraztésztát tesszük. Rizst, krumplit, bulgurt, virslit, tojást hideg vízbe tesszük és együtt melegítjük forrásig, majd tovább is, hogy megfőjön. Ezt jól tudod.


A "leforrázom" nekem azt jelenti, hogy forró vízzel leöntön egy szűrőben, pl. nagyon zsenge zöldségnél el tudom képzelni...

2020. aug. 5. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem a "cook in boiling water" teljesen egyértelmű: szerezz forrásban levő vizet (bárhogy), majd ebben főzd (tehát továbbra is maradjon "boiling" a "water", célszerűen úgy, hogy a tűzhelyen alápörkölsz).


De ez még nem jelenti azt, hogy tényleg egyértelmű. Nekem azért az, mert számtalanszor láttam anyát főzni, és tudom, hogy ez egy tipikus út. Ha a recept valami atipikusat kérne, akkor részletezné.


Az egyértelműség meg csalóka dolog, az ember hajlamos úgy érezni, hogy az ő értelmezése az egyértelműen jó. Ezért nagyon nehéz úgy fogalmazni, hogy mindenkinek egyértelmű legyen: kénytelen vagy egy rakás emberen letesztelni, ha biztosra akarsz menni.


Erre kísérletet is csináltak. Képzeld magad elé a következő jelentet: "The man is chasing a woman on a bicycle."


Szerinted a férfi vagy a nő ül a biciklin? Nem kell válaszolnod, de ez volt a kérdés a kísérletben. A részvevők egyik részének (véletlenszerűen) olyan képet adtak, amin a férfi biciklizett, a másik részének olyat, amin nő. És a résztvevők nagy része azt állította, hogy az a nyilvánvalóan korrekt értelmezés, ami az ő képén szerepel...


Itt olvashatsz a témáról: [link]

2020. aug. 5. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Fú, nagyon köszi a bölcs válaszokat mindhármotoktól! Ment a hasznosnak értékelésem jele mindenkinek és tényleg köszönöm!


Az első válasz olvasása után már bele is vetettem magam a főzésbe, azaz felálltam és kinyitottam a gépet is, hogy minden lépést pontosan feljegyezzek magamnak a tapasztalataimmal együtt :D és közben láttam a gépen a másik két választ is, amelyek közül a második tök logikus és tényleg jó irányelv, köszönöm, a harmadik meg köztudottan (számomra legalább is) tök érdekes és persze szintén logikus, ezért is írom magamnak is a saját tapasztalataimat mindenről, mert amúgy úgyis elfelejteném.


Na, most már akkor semmi nem állhat az utamba! :) Nosza, tápióka, gyere, hadd ismerjelek meg! :D

2020. aug. 5. 09:42
 5/6 anonim ***** válasza:
69%

Szerintem akik ezeket ráírják a zacskóra, valójában fogalmuk sincs, hogyan kell főzni :D :D


Sok próbálkozás után én már csak megbízható receptek alapján főzök, nem a zacskó utasítás szerint.

A tojásfőzés a legjobb példa. FORRÁSBAN lévő vízbe tesszük, és az ÚJRAFORRÁSTÓL számítjuk az időt.

Azért számít az újraforrás, mert minden tűzhely más és más idő alatt forralja fel a folyadékot.

Az indukciós lap a leggyorsabb (ugyanannyi, mint a vízforraló), utána jön a gáztűzhely, végül a villanytűzhely.

2020. aug. 5. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 mustafa33 ***** válasza:
82%
Hát nem is tudom, de ha nincsen a közelben forrás, talán a kútban levő víz is megteszi.
2020. aug. 6. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!