Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Ha ti viszonylag szegények...

Ha ti viszonylag szegények (vagy szerények) vagytok, milyen ételeket szoktatok készíteni és miből, hogy beosszátok a pénzt?

Figyelt kérdés
Én úgy vettem észre, hogy hüvelyesek befőttből jók köretnek, vagy főzeléknek, és a csirkecomb sem túl drága.
2023. okt. 8. 20:37
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Sertés májból-> rántott máj, reszelt máj, májkrém.


Csirkefarhát-> pörkölt, leves.


Csirkecomb, csirkeszárny -> sült, főtt, rántott.


Szezonális zöldség, gyümölcs (amikor, olcsó akkor veszek többet és lefagyasztom)


Tésztát már házilag készítem. Úgy sokkal olcsóbban jön ki.


Fehér szalonna, mindig van, mert az sok ételhez való. Illetve,tojással és kenyérrel nagyon laktató és energiát is ad.


Kolbász, tarhonya, krumpli(még lehet bele tenni egyéb dolgokat- > pásztor tarhonya (bár ezt a gyorsasága miatt szeretem, de olcsó étel és laktató)


Tojás leves


Griz galuska leves


Mákos tészta, Grizes tészta, Tejbe gríz,

Borsóból is sok minden készíthető.

2023. okt. 8. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Hüvelyesek zacskóban, szárazon vásárolva sokkal olcsóbbra jönnek ki, én mindig úgy veszem.


Reggelire zabkását eszem, olcsóbbra jön ki, mint a kenyér.

Gyümölcsből megnézem, épp mi a legolcsóbb. A változatosság kedvéért néha fagyasztottat eszem (tehát mikor télen már 700 Ft az alma kilója, akkor inkább 1000 Ft/kg áron eszem meggyet vagy epret).


Ebédre nagyon szeretem a főzelékeket, szóval sokszor van nálunk sárgaborsó, lencse, tök, répa, borsófőzelék, paradicsomos káposzta és spenót. A paradicsomos káposztához a legolcsóbb sűrített paradicsom ez:

[link]


Nagyon tömény (29%, a kisebbek csak 24%-osak, a többi márka még hígabb), ebből 2 és fél kiló paradicsommártás lesz nálunk. Nagy kedvenc, szóval elfogy. De a felbontott konzervet fagyasztódobozba vagy jégkockatartóba átrakva le is lehet fagyasztani. Szoktam úgy is, diónyi kupacokat csinálok belőle, ha megfagyott, egymás tetejére pakolhatók. Pörkölthöz, ilyesmihez jó.


A feltét (igazából ez dobja meg az árát) csirkecomb, bundás kenyér, kemény tojás, fasírt, túrófasírt is lehet. Heti 1-2x főzök tésztát (lehet sajttal, túróval, mákkal stb.), esetleg túrógombócot, és nagyon szeretem a sima héjában sült krumplit vajjal.


Arra érdemes figyelni, hogy a különböző fehérjeforrások mennyibe kerülnek 100 g fehérjére átszámolva, a hüvelyesek a legolcsóbbak, aztán a tojás, túró, trappista sajt, csirkehús (szív, máj kicsit olcsóbb, mint a comb), zsíros darált sertés. Felvágottat, sonkát, virslit nem érdemes venni, mert ha a fehérjetartalomra nézzük, sokkal drágább, többszörös az ára. Inkább több húst készítek az ebédhez, és a vacsorához annak a maradékát esszük, olcsóbbra jön ki.


Vacsorára szoktam kenyeret enni, boltit, de otthon sütve sokkal olcsóbb lenne. Margarin (drága fajta, úgyis keveset kenek, nem tétel) vagy vaj, sajt vagy az ebédről maradt felvágott vagy tojás. Ami épp olcsó zöldség, azt szoktam enni, ez 90%-ban paradicsom, de úgyis az a kedvencem. Néha kígyóuborkát is, még sose számoltam ki, hogy az hogy aránylik árban a paradicsomhoz (mert általában darabra adják).


Most folyton tököt sütök, 2-3 naponként egyet.

Ezen kívül szoktam még halat enni, de az már tényleg sokkal drágább, viszont a halolajban esszenciális zsírsavak vannak, amit igazából másból nemigen lehet bevinni (halolajkapszulából esetleg olcsóbb). Szerintem ha spórolni kell, akkor nyugodtan ki lehet hagyni a halat, a legtöbben amúgy se esznek és nem anyagi okokból.


A fent leírtakkal költséghatékonyan lehet fedezni a szükséges kalóriákat, a fehérjét, a rostot és a zöldség-gyümölcs bevitelt is. Szerintem nagyjából ezek a legfontosabbak az egészség szempontjából. Én úgy számoltam, hogy így napi 1500 Ft-ból bőven kijön egy viszonylag egészséges, fehérjét, rostot és zöldséget-gyümölcsöt is tartalmazó egészséges étrend (2000 kcal bevitellel számolva), még valamivel lejjebb is lehetne vinni.


De azért ehhez önfegyelem kell. Miután én nem vagyok rákényszerítve a spórolásra, csak szeretek takarékoskodni meg kioptimalizálni a dolgokat, néha veszek kiflit, péksütiket, édességet, gyümölcsjoghurtot, bolti kész leveles tésztát stb., és úgy már nyilván többre jön ki.

2023. okt. 9. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
71%

Sajnos a szegénység sok meló, én napi szinten nézem az akciókat, és improvizálok.


Egyszerû paraszti ételek, a menzás klasszikusok gyakran vannak. Grízes tészta, fõzelékek, lebbencs leves, paprikás krumpli.


És sok "egzotikusabb" olcsó ételt megfõzök, mert épp ehhez van alapanyagom. Pl egy dahl, mac&cheese, hajába sült krumpli feltétekkel flancos külföldi kajának hangzik, de nekem az a fontosabb, hogy olcsóbban kijövök-e. Ha tiktokon szembe jön egy mexikói vagy kínai egyszerû de laktató étel, ám legyen.


Bár nem vagyok vega vagy vegán, az õ ételeikbõl, receptjeikbõl is sokszor merítek, hiszen hüvelyesekbõl sok esetben olcsóbbak az ételek mint húsból.

Volt pl, hogy hónap végén nem volt már itthon tej, és vega receptekbõl kellett növényi tejet összeütnöm, vagy ki kell keresenem, hogy ha épp nincs tojás, mivel váltsam ki.


És általában az épp kapott olcsóbb, akciós húsoknak, zöldségeknek rendelem alá a menüt.

Sokszor eszünk szedett-vedett ebédet, pl tócsni, párolt répa, virsli, meg alma szeletek. Mert épp ez van itthon.

2023. okt. 9. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Itt érdemes nézni, hogy hol olcsóbbak a különböző alapanyagok:


[link]


Egy 10 Ft-tal olcsóbb tejfölért nem érdemes fél órát gyalogolni nyilván. Én szoktam menni a Lidl-be és a Spar-ba (utóbbiba azért, mert közel van). Sokmindenben olcsóbb a Lidl, de például sajtból a Spar az olcsóbb, sokszor kapható trappista sajt 2000 Ft/kg áron, ami így elég olcsó fehérjeforrásnak számít. A Lidl-ben minimum 2500 a kilós ár vagy több.

2023. okt. 9. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
20%
Se szegény, se szerény nem vagyok. Most épp egy iberico sonka tálat majszolgatok egy elegáns étteremben.
2023. okt. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
22%
:)
2023. okt. 9. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
15%

ne a kaján sporoljtok enni kell

inkább a rezsin pl nappal ne égjen a villany

vagy benzin

vagy pl nem kell 3 évente új mindenből

ne a minőségen spórolj hanem a menyiségen

2023. okt. 9. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Én drágább ételeket is megveszek,de nekem van kertem,jószág.Kenyerett otthon sütöm,szezonalis gyümölcs,zöldség,és télire befőzök,fagyasztok.A libából,kacsából van zsir,hús.Zsirnak való szalonnát veszek,ha vágunk malacot abból van.Sárga borsó,lencse,tojás leves,paradicsom leves.Lekvárt főzök,gombát szedek.Ha mindent meg kéne venni,szomorú világ lenne.
2023. okt. 9. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
#7, nem feltétlen jelent a spórolás rosszabb minőséget. Egy házi fasírt nem rosszabb, mint az olcsó párizsi, sőt jobb, és előbbiből olcsóbb bevinni a fehérjét. A zabkásában több a rost, mint egy átlag kenyérben, és olcsóbb is. Szerintem érdemes kiszámolni, hogy tápanyag szempontjából mik a jó ár-érték arányú ételek, és ezt figyelembe venni, nem vaktában lövöldözni, mert akkor könnyű mellélőni (ahogy az olcsó párizsival is, ami igazából drága).
2023. okt. 9. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!