Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Mennyibe kerül a szalonna és...

Hortobagyi kérdése:

Mennyibe kerül a szalonna és mennyibe kerül a füstölt kolbász? Mennyibe kerül a szalonna és mennyibe kerül a a füstölt kolbász?

Figyelt kérdés
Nagyon elgondolkodom, amikor csemege pultnál a szalonnák és a kolbászok árait nézem. Próbálom megfejteni mi az oka annak, hogy ez a két kimondottan közkedvelt húsipari termék árai azonos szinten vannak. Ha józanésszel próbáljuk a rejtélyt feloldani, akkor sem jutunk előre. Akár hogy is nézzük. Az egységnyi ráfordítási idő, a bonyolultság, a fűszerek változatossága a kolbász javára billenti a mérleg nyelvét. Vagy netalán a szalonna előállítása is olyan sokrétű és bonyolult szakmaiságot igényel? A szalonnához is olyan nemes fűszerek szükségesek? Lehet,hogy a szalonna alap és a kolbászhús alap azonos árindexen mozog? Kérek egy írástudót segítsen feloldani ezt a furfangos rejtélyt.
2009. máj. 10. 17:58
 1/5 anonim ***** válasza:
79%

Szerintem logikus ha azonos árban vannak! Bár én egyiket sem fogyíasztom, tehát nem tudom, de van belelátásom a dologba mivel van a családban hentes.

A szalonna ugye részben színhús, másik részben zsír. A zsír nem ér sokat, viszont a hús annál inkább. A szalonna előállítása pedig nem annyi hogy levágjuk az álaltról és eladjuk, hanem azzal is vannak műveletek (pl füstölés).

Ellenben a kolbász, ott ami az árat felnyomja az a fűszerek és a munka, amit belefektetnek. Bár a fűszerek sem túl bonyolultak, mindegyik beszerezhető bármelyik boltban, de a pontos arányról eltérnek a vélemények. A kolbásznak is kell füstölés természetesen mivel ez tartósítja, azonban a benne található hús abszolute nem színhús, mivel ledarálva gyakorlatilag bármiylen porcos, zsíros, rosszabb minőségű hús benne lehet!

2009. máj. 10. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólást, Inkább egy nevesebb húsipari szakember válaszát várnám.

Nem akarnám a témát ragozni, de az 1600 ft- os parizer is felháborító. Szerintem nincs gazdája az árkontroloknak.

2009. máj. 10. 19:53
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Nem igen vagyok hozzáértő, csak egy fiatal háziasszony, viszont ezen már én is elgondolkodtam. Ez nem mindig volt így. A párizsi és a szalonna az egyik legolcsóbb dolgok közé tartoztak. Csak abból tudok kiindulni, hogy a pacal is ilyen volt. Fillérekért meg lehetett kapni, viszont rá jöttek arra, hogy van rá kereslet,így hát megtehetik, hogy drágább árréssel dolgozzanak, mert úgy is megvesszük. Arról meg nem is beszélve, hogy egy fizikai munkát végző férfi nem igen lakik jól ezekkel a mai tápos, kalóriátlan húsokkal, inkább vesz egy kis szalonnát és megvan a kiadós reggeli.:)

2009. máj. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
96%

Mi köze a neves húsipari szakembernek az árhoz???

Ez gazdasági dolog, keményen közgazdaságtan és árpolitika. Kereslet-kínálat viszonya, árindexek stb.

Annyiért adják el az adott terméket, amennyiért az x mennyiséget még HAJLANDÓ MEGVENNI a vásárló. Ez a titka.


Miért kerül egy kozmetikai szer egységnyi ára tízszer többe, mint az arany egységnyi ára? Pont ugyanezért.


Nem érdeke a húsiparnak az, hogy dömpingszerűen gyártsa a szalonnát. Mert ahhoz, hogy egy vágóállaton a szalonnán kívül van egyéb dolog is, amit szintúgy értékesíteni (vagy feldolgozásra eladni) szükséges. Lehet, hogy a szalonna "reális ára" 150 Ft lenne kilónként, viszont ilyen áron "bedőlne" a piaca, a kereslet az egekig szökne, és emellett a húsipar - mivel versenyhelyzetben van - kénytelen lenne kiszolgálni. Ez előidézné azt, hogy lenne egy csomó feldolgozatlan láb, fej stb. Amivel megint kellene kezdeni valamit...


Tehát azért annyi az adott termék ára, mert az az ár tartja egyensúlyban a (tökéletesen) versenyző piacot. Ehhez nem húsipari, hanem gazdasági szakember kell. Egy termék soha nem annyiba kerül, amennyiért elő lehet állítani!

2009. máj. 10. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Szakemberként szolok hozzá: élelmiszeripari mérnök vagyok és egy magyar húsipari cégnek készítettem régebben az árkalkulációkat.

A 20:57-es válaszban sok butaság van. Az élelmiszer szakembereknek is van köze az árhoz. (mivel benne voltam, ebben biztos vagyok) Kozmetikai és húsipari termékek árképzése sok mindenben eltér.


Ha az előállítás költségeit vesszük: A kolbász alapanyaga jelentős részben nyesedékhús (pl. sonka formázásakor leeső), inas hús és ipari-szalonna, ami sokkal olcsóbb mint a tábla szalonna alapanyaga. tehát a szalonna alap és a kolbászhús alap nem azonos árindexen van, a kolbászhús olcsóbb.

A kolbász előállítása sem sokkal bonyolultabb mint a szalonnáé. A kolbászhúst ledarálják, bekeverik, majd bélbe töltik. A szalonnát formázzák (kézi munka miatt drágább), tűs pácolóval páclevet fecskendeznek bele (ez is sok kézi munkát igényel), ezután tumblerben pácolják. Eddig a szalonnának nagyobb az élőmunka igénye, ezáltal sokrétűbb, és nagyobb szakmaiságot igényel mint a kolbász. A füstölés inkább a kolbászféléknél macerásabb.

A szalonnafélékbe akár sokkal többféle fűszert is használhatnak. Mivel a mennyisége kevesebb, ezért a kolbász fűszer ára magasabb a végtermékben.


"1600 ft- os parizer is felháborító" miért? Van 600 ft-os parizer is, ha az tetszik, meg lehet venni azt is. Az 1600 ft-os más minőségű, a minőséget pedig meg kell fizetni.

" nincs gazdája az árkontroloknak." Ha arra gondolsz, valóban nincs hatósági árszabályozás, végül is szabadpiac van.

2009. máj. 11. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!