Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Házi kenyér receptekben...

Házi kenyér receptekben gyakran szerepel a "sikér". Mi a szerepe ennek? Mi lesz jobb a kenyérben vele, mi lesz rosszabb nélküle?

Figyelt kérdés
Mivel ilyenem nincs itthon, kihagynám, változtassak valamit a recepten? (Kevesebb folyadék, több liszt, valami más?)
2009. nov. 27. 12:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
a sikér egy rugalmas gázbuborékok számára áthatolhatatlan hártya,ez azért kell hogy jó legen a kenyerd,egy jó kovásszal is elérheted,de általában egyjó sikértartalmú lisz is elég!
2009. nov. 27. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
85%
Hogyan lehet megállapítani, hogy egy lisztnek milyen a sikér tartalma? Én itthon bl-55-ös liszteket szoktam használni, ez a szám jelent valamit ilyen szempontból? (Hasonló receptjeim vannak, mint a kérdezőnek.)
2009. nov. 27. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
88%

Minél teljesebb kiőrlésű a kenyér, annál kisebb a sikértartalma, azaz annál nehezebben kel meg. A sikér kelés közben nyúlós szálakká alakul, az élesztő/kovász légbuborékai ebbe "kapaszkodnak" bele, ezzel tudják lazává tenni a kenyeret. Kis sikértartalomnál a kenyér nem kel meg megfelelően, tömör, lapos marad, és ezen a több élesztő sem tud változtatni, javítani.


Én minden kenyérhez szoktam adagolni egy evőkanál sikért. Bioboltokban nagyon olcsón be lehet szerezni, tényleg nagyon olcsób.


Ha most nincs neked, akkor a teljes kiőrlésű liszt minél nagyobb részét cseréld le fehér lisztre, BL-55-ösre.


Olvasd el ezt: [link] és ezt: [link]

2009. nov. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
97%

A sikér a búzában megtalálható egyfajta fehérje.

Szerepe van a kenyér magasságának, a tészta rugalmasságának kialakulásában, de elsősorban a tápértéke miatt fontos.

Butaság, hogy a teljes kiőrlésű lisztben alacsonyabb a sikértartalom. Éppen fordítva van. A búza őrlése közben keletkező nagyobb szemeket a malom kiveszi a lisztből, ebből lesz a búzadara. A következő leválasztáskor a még durvább, de már lisztesebb lészt választják külön, ez lesz a rétesliszt. Ami marad, az a finomliszt.Minden leválasztás csökkenti a sikértartalmat. Tehát a teljes kiőrlésű liszt a legmagasabb sikérű liszt. A nehezebb kelés oka nem a sikér hiánya.

A magyar malmok szigorú szabvány szerint vásárolnak búzát és készítenek lisztet. A legalsó sikér küszöb 28%. A boltokba kerülő lisztek átlagos sikér tartalma 29-33%-os.

Szlovákiában például a malmok szivesebben készítenek 26%-os sikértartalmú búzából lisztet. A magyar szabvány a világon a legmagasabb követelményű.

A zacskón látható jelzések közül a BL-jelentése búzaliszt.

A mellette látható szám a liszt hamutartalmát jelzi. A BL 55 süteményekhez, kalácsokhoz használatos alacsonyabb hamutartalmú liszt. A BL 80 kenyérliszt.

Pl. a durum és a tönkölybúza sikértartalma sokkal magasabb a közönséges acélos búzánál. Jellemzően 38-40%, mégis sűrűbb, nehezen kezelhető tésztát ad.

Minél magasabb egy liszt sikértartalma, annál több vizet vesz fel a tészta.

A sikéren kívül sok minden befolyásolja egy tészta jellemzőit. Az esésszám a tészta szakíthatóságát, a terülés a rugalmasságot, a vízfelvételi képesség, a sütőipari értékszám, Zeleny-index, P/L, W...lehetne sorolni.

Tehát jól kell megválasztani hogy mihez milyen lisztet használunk, érdemes az étel jellegének megfelelő terméket vásárolni.

2009. nov. 28. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2009. nov. 28. 19:49
 6/8 anonim válasza:
Én is próbálkoztam már többször, többféle módon, különböző lisztféleségekkel kenyeret sütni és mindég tömör, lapos kenyér lett a végeredmény. Miután elolvastam az itt leírtakat, rájöttem, hogy mi volt a probléma, miért lett lapos és tömör. Ezután csak is így fogok a kenyér sütéshez ahogyan itt leírtátok.
2014. aug. 24. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
én azt szeretném megkérdezni, hogy megromlik-e a sikér, és mennyi ideig tárolható? jó pár éve megvan, mert csak nagy adagban fértem hozzá. előre is köszi!
2015. febr. 7. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Fingkirály ***** válasza:
100%

A sikér szép régi magyar szó, ma valamiért inkább a latinos kémiai nevén, gluténként szokták emlegetni.


Igen, ettől lesz habos-babos a kenyér, és ezt nem szabad megenned, ha lisztérzékeny vagy, és maradhatnak a lapos-fűrészporízű kukoricalepények.

2016. jún. 16. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!