Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Főztem télire paradicsomlevet,...

Főztem télire paradicsomlevet, nem tettem bele semmit, de nem lett finom. Mit kéne vele csinálni?

Figyelt kérdés

Én nem szeretem a paradicsomot, így nem tudom, milyennek kéne lennie, vagy most mi nem jó.

Megfőztem szépen, recept szerint, ami tulajdonképpen csak passzírozásról és forralásról szólt, aztán forró üvegekbe töltöttem.

Nem is a módja a lényeg, hanem hogy egy pohárnyi maradt ki, ezt lehűtöttem, de akinek csináltam, annak nem ízlett.

Azt mondta, nem olyan, mint amit venni szoktunk. (1 literes dobozos.)

Pedig elvileg abban sincs semmi plusz, kiszárítják a paradicsomot, majd vízzel hígítják, nem adnak hozzá semmit.

Tettem bele cukrot, de így sem igazán ízlik neki.

Pedig akárhány receptet megnézek, egyik sem ír hozzá fűszert vagy cukrot vagy bármit.

Akkor mégis miben más a bolti, és mit kéne tennem, hogy iható legyen?


2016. aug. 21. 11:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Én a paradicsomlébe kevés sót szoktam tenni. Az ivólébe zellerzöldet és sót.
2016. aug. 21. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Sót mindenképpen ajánlatos lett volna tenni bele. A főzés során egyrészt elroncsolódik a növényi szövet és egy katyvasz lesz belőle, másrészt elillannak ill. egymással kémiailag reagálnak olyan anyagok, amelyek különben a friss növényi anyag megevésekor a szájban nem szabadulnak fel. Hogy csak egy hasonló példát hozzak fel: a kajszibarackból önmagában egy ültő helyben meg lehet enni 1 kg-ot, de ha megfőzöd, akkor talán 1 kanálnyit bírsz enni belőle, olyan savanyú.
2016. aug. 21. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A házi paradicsomlé nem olyan mint a bolti dobozos.

Ízesítheted fűszerekkel /zellerzöld,bazsalikom/

Beforralhatod /hogy sűrűbb legyen/

Turmixolhatod botmixerrel/hogy ne legyen darabos/

Tehetsz bele ízesítőt/sót,cukrot/

De mégsem lesz olyan mint a bolti,de pont ez a lényege,hogy házi.

Én a paradicsomlébe kevés sót,a paradicsom ivólébe zellerzöldet és kevés sót szoktam tenni.mielőtt üvegbe teszem kiszedem a leveleket és szárazdunsztban hagyom kihűlni .

2016. aug. 21. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

A cukor már benne van, a többi meg üvegben.

Lehet a cukrosba teszek egy kis sót.

Úgyis azt hallottam, hogy amibe cukor kell, abba só is kell, és fordítva.

Érdekes, hogy többen is írjátok a sót, és megnéztem vagy 5-6 receptet, egyik sem írta.

2016. aug. 21. 12:02
 5/12 aperitif ***** válasza:
100%
Kétféle paradicsomot szoktam eltenni, az egyik a natúr, abban tényleg semmi nincs, csak a felfőzött, lepasszírozott paradicsom, ezt főzésre használom. A másik, a paradicsom ivólé, ezt fűszerezem. Általában zellerlevelet és gumót, bazsalikomot, borsikafüvet főzök bele, sózom, borsozom. Ha kellemesen édes a paradicsom, akkor cukrot nem teszek hozzá, esetleg utólag lehet egy pár csepp édesítőszerrel feldobni.
2016. aug. 21. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
15%
Amilyen az alapanyag, olyan lesz a lé is. Még az üzleti sem egyforma. Ezek a spanyol, olasz fajták bokáig sem érnek a magyarokhoz képest. De az már történelem. Sajnos.
2016. aug. 21. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
72%

Nekem is az lenne az első kérdésem, hogy miből főzted? Tavaly pl. találkoztam használhatatlanul rossz ízű paradicsommal, egyszerűen nem lehetett úgy megfűszerezni, hogy ízletes legyen (ráadásul nem spanyol vagy olasz volt, hanem a kertünkben nőtt, valami belekeveredett az ökörszív paradicsom tasakjába -.-"). Termelőtől vett, napon érett paradicsomból jó főzni, de még akkor is kérdés, hogy milyen fajtából.


Cukrot akkor érdemes tenni bele, ha a savasságát akarod elvenni. Abból is finomítatlan barnát, annak kevésbé tolakodó az íze.

A többiek nem adnak rossz tanácsot: a zellerlevél nagyon megy a paradicsomhoz, de a bazsalikom-oreganó kombináció is. Aki meg azért nyafog, hogy "nem olyan, mint a bolti", az nyugodtan igya azt :P


#8 [OFF]

Nagyon tévedsz. Az alapprobléma a nagyüzemi termeléssel van: legyen nagy hozamú, legyen ellenálló, legyen egyforma a termése és érjen egyszerre, hogy a gépek egyszerre és minél könnyebben tudják szüretelni és legyen jól tárolható. Az, hogy milyen az íze kissé háttérbe szorult.

Amúgy a magyar tájfajták -nem csak paradicsomból- kezdenek újra népszerűek lenni legalább a hobbykertészek között (nekik megéri egy-egy kisebb hozamú vagy szeszélyes növénnyel vesződni az íze miatt), de a külföldi nyílt beporzású fajták is egyre népszerűbbek (heirloom vagy sem).

[/OFF]

2016. aug. 21. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Egyébként pedig köszönöm a tippet, sóval egyből jó lett, így megmenekült az épp kihűlőben lévő néhány üveg, és télen biztosan el fog fogyni. Vagy még hamarabb.

Ment a zöld kéz mindenkinek, kivéve a nyomit.

2016. aug. 21. 17:37
 9/12 anonim ***** válasza:

Nagyon sok függ a jó alapanyagtól. Ha húsos, érett, lédús paradicsomot fűzünk be, aminek ráadásul íze is van, akkor a befőzött paradicsom is finom lesz.

Soha nem tettem sem sót, sem cukrot a befőzött paradicsomba. Igaz akkor még ivólé sem volt, nem is tudtam volna mihez hasonlítani.

Anyósomék és az összes felmenőek/rokonaik bolgár kertészek voltak. Olyan paradicsom termett a kertben, amit úgy karóztak, mert volt, hogy 1-1 darab a negyven dekát is elérte. Na én ebből főztem mindig, szóval tudom, milyen a jó paradicsom alapanyag.7 dl-es üvegekbe tettem mindig, de az a nyakáig sűrű volt, egy centi víz sem volt felette.

Sajnos ez már a múlt, az idén pl nagyon rossz volt a kínálat a jó befőzni való paradicsomból.

Csak azt szeretném mégegyszer hangsúlyozni, hogy nagyon sok függ az alapanyag minőségétől, ízétől.

A boltihoz pedig felesleges hasonlítani, mert természetesen a házi mindent visz, szerintem...

2016. aug. 21. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Ebben én is biztos vagyok.

Egy-egy tövet többször fel kellett karóznunk, egyre nagyobb karókkal, mert már akkorára nőttek, mint én.

Múlt héten egy lecsóhoz leszedtünk egy fél kilós példányt.


Tegnap paradicsomlé készült, ma lecsó, szintén télre.

A hozzászólásokat is olvasgattam, mivel ezt is először csináltam.

Volt, aki kifogásolta a mennyiséget, majd a szerző később helyesbített, hogy nem mindegy, milyen paprikából csinálja az ember, mert egy bolti kb. 80 gramm, a házi meg ugyanakkora, mégis 120 gramm, mert abban belül is van valami, jó húsos.

Kétség nem fér hozzá, hogy a házi sokkal jobb.

2016. aug. 21. 17:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!