Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vannak itt vegánok? Lenne pár...

Vannak itt vegánok? Lenne pár kérdésem hozzájuk (hosszú leírás/elmélkedés/kulturált vitaindító).

Figyelt kérdés

Már elég régóta követem Vászonzsákoslányt a Youtube-n, aki nagyon inspirált, hogy ne csak annyit tegyek a földért, hogy szelektíven gyűjtök.

De mostanában nagyon belement a vegánságba, és gyakorlatilag mindig posztol erről. Én nem szeretnék lemondani az állathúsról és nem is tudnék. Ugyanakkor elfogadom, hogy sokaknak ez az elve.


Míg "csak" vega volt a csaj, és nem vegán, elég jól kifejtette magát, és elítélte az ipari állattartást. De én nem értem a vegánságnak miért nem lenne ilyen mérföldköve? Mármint a növényeket is lehet nagyiparba termelni. Ha pedig a "bio" jelzővel ellátottat vesszük meg, akkor az egyenértékű lenne a hússal is, nem?


Egyszer valaki írta egy videója alá, hogy miért zárja ki a vegánság azt, hogy a szeretetteljes, otthoni körülmények között nevelt csirkét megegye. És ezt a gondolatot vinném tovább én is:

Ha adok a csirkének ételt, szeretem, gondozom... akkor azzal, hogy egy év múlva megeszem, szerintem kiegyenlítődik a "világegyensúly". Szerintem ez "majdnem" fifty-fifty.

Viszont magamtól soha nem tartanék csirkét "csak úgy". És ezzel a legtöbb vidéki ismerősöm is így van. Ez esetben a csirke faj a kihalás szélére kerülne. Én sem támogatom szívesen az ipari állattenyészetet és tartást, de nem értem, hogy mondjuk egy kisgazdától miért nem lehet venni.


Elvileg ha azon az elven megyünk el, hogy ha megesszük a csirke tojását, akkor megfosszuk valamitől... akkor ezt nem mondhatjuk egy növényre is, aminek leszedjük a termését?


Végezetül, nemrég kifejtette Vászonzsákoslány Évi, hogy a méz is ugyanolyan termék, mint pl. a tej, tehát nem fogyasztható egy vegánnak. Még sose vettem ipari mézet, mindig a szüleimhez közel lakó kiskereskedőktől vagy rokonoktól vásároltam és nem sokat. El se tudom képzelni, hogy valaki sok mézet egyen. Viszont azt láttam, hogy milyen munkával jár mindez egy méhész szemszögéből, és itt többszörösen jogosnak érzem, hogy a munkáját meg tudja pecsételni a terméssel - ami nem jár állatok leölésével se.


Érdekelne a ti véleményetek a témában. Szeretnék megismerkedni más elvekkel, és egy kulturált vitát, vagy beszélgetést elindítani.



2020. júl. 29. 06:51
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
73%

#9

Hogy érted, hogy melyiké? Mindegyiké, ha olyan körülmények között tartják... Tök jó ha felétek olyan farmok vannak ahol nem betegek, agyongyógyszerezettek és/vagy rosszul tápláltak az állatok, de a bolygón sok helyen ez a helyzet, az állati ürülék tele van kórokozókkal, gyógyszermaradványokkal, hormonokkal, vérrel, egyebekkel. Nem vagyok róla meggyőződve, hogy ezt (ill. az ezzel kezelt növényt) meg kéne enni. Volt már pár természeti katasztrófa is, amikor kiömlött egy-egy ilyen tározóból az állati ürülék, bele egy folyóba.. pármillió hal pusztult már el emiatt.

2020. júl. 29. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
82%
Én viszont arról nem vagyok meggyőződve, kedves utolsó, hogy a műtrágyával kicsikart növényeket meg kéne enni. Az utóbbi 50 évben 95%-kal csökkent a szántóföldi, illetve a műtrágyázott kiskerti zöldség-gyümölcs vitamin, illetve ásványi anyag tartalma. A nyomelemekről meg ne is beszéljünk. Az egész "jóléti" társadalom minőségi éhezésben szenved. Arról nem is beszélve, hogy mint nemrég kiderült, súlyosan alábecsültük a talajlakó baktériumoknak az emésztésünkre gyakorolt hatását. A mai földeken egyszerűen nem létezik talajélet. S ha már a talajnál tartunk, hadd meséljem el, hogy 50 éve, ha végigvonatoztam egy Budapest-Szekszárd vonalat, csupa zsíros, fekete földet láttam a vonat ablakából. Ma minden szürke. Tudod, hova lett a szén a talajból? Nos, a fejünk fölött lebeg CO2 formájában. (Amikor szerves trágyát forgatsz be, annak megfelelő a C/N aránya, maradéktalanul lebomlik.)
2020. júl. 30. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
69%

#12

Tökéletesen egyetértek ezzel, nem is támogatom a műtrágyát. De ettől még a gyógyszermaradványos-hormonos-véres ürüléket se.

2020. júl. 30. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
86%
Respect! Mindazonáltal erős a gyanúm, hogy a profitérdekeltség nagyobb szerepet játszik az ürülék veszélyes hulladékká nyilvánításában. A talajban közel azonos baktériumflóra tenyészik, mint a beleinkben. Ennek tükrében, ami ott nem bomlik le, az a beleinkben sem fog. Persze láttunk már fura dolgokat. Kb 15 éve pl Bár községben fürdésre alkalmatlanná nyilvánították az óvoda strandjának vizét. Azt a löttyöt, ami amúgy ivóvíz gyanánt folyt a csapból...
2020. júl. 30. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
72%

@ Miguel:

Tudnál arra valami forrást mutatni, ami alátámasztja azt, hogy "az utóbbi 50 évben 95%-kal csökkent a szántóföldi, illetve a műtrágyázott kiskerti zöldség-gyümölcs vitamin, illetve ásványi anyag tartalma"?

Ugyanis ezt egyesesk állítják, de eddig sehol nem találtam erröl bizonyítékot sehol.

A másik meg, hogya föld NEM a széntöl lesz fekete, hanem a humuszsavaktól, és ezt éppen komposzttal lehet belejuttatni. Ez többek közt személyes tapasztalat, amikor idjöttünk lakni, a konyhakert talaja - ahogy te is írtad - szürke, kemény, rögös volt, nem termett benne semmi. Elkezdtük komposzttal kezelni, kb 5 év múlva fekete, omlós, kifejezetten jó kerti talaj lett belöle.

Viszont mütrágyát nem használok (meg semmi más vegyszert sem!).

2020. júl. 30. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
77%

#15

Igen, mi is komposztozzuk a kertet, se trágyát se műtrágyát (se egyéb vegyszert) nem látott még, és nagyon jó a talaj.

2020. júl. 30. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!