Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegán étkezésben járatos...

Vegán étkezésben járatos embereket keresek?

Figyelt kérdés

Igen, tudom, hogy rengeteg ilyen weboldal van, ami ezzel foglalkozik, de nem mindig tudok kiigazodni a sok információ között.

Tehát hogyha valaki már régebb óta vegán, tudna nekem konkrét összetevőket javasolni a hús és a tejtermékek helyett?


2021. márc. 9. 18:30
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Amit nem tudsz a növényekkel pótolni és az állati eredetű élelmiszerekben benne van, az a b12 vitamin, ezt muszáj lesz patikában megvenned, vagy megrendelned valahonnan a netről.


Azt írod nem tudsz kiigazodni a sok információ között, ha leírnád, hogy pontosan mi okoz problémát, az segítene nekünk válaszolni :)


A fehérjét elsősorban magas fehérjetartalmú növényekből visszük be:

- mint pl. elsődlegesen a hüvelyesek, mint a lencse, vöröslencse, bab, csicseriborsó, zöldborsó, sárgaborsó, tofu...

- magas fehérjetartalmú gabonák, lehetőleg teljes kiörlésű a jó. Ide sorolom most pl a zabpelyhet, rizst, quinoát, bulgurt, kölest, durumtésztát...

- olajos magvaknak, mint a mogyorónak szintén nagy a fehérjetartalma, és értékes olajokat, zsírsavakat tartalmaznak.

-gomba félék remek vitamin és vas források


Vasra nagyon oda kell figyelni, a fentebb említett hüvelyesekben például sok van, de minden olyan zöldségben megtalálható nagy koncentrációban, aminek zöld a színe, pl.: Újhagyma, spenót, rukkola, mindenféle saláta, kelbimbó, stb, de megtalálható a gombában is, mákban, tökmagban most hirtelen ennyi jut eszembe, de biztos van még...


Kálcium forrás: dió, mák, kelkáposzta, spenót, brokkoli, gomba, és kevesen tudják de a tea is tartalmaz kálciumot, és foszfort is, ami jó a fogaknak, én rooibos, és zöld teát fogyasztok, arra vigyázni kell, hogy a tea viszont gatolja a növényi vas felszívódását, így nem egy időben fogyasztom az ebédemmel.


B12 vitamin mellett nem árt ha ősztől tavaszig szedsz D-vitamint is.


Emellett oda kell figyelni arra, hogy a növényekben nincs teljes értékű fehérje, 9 aminosav van ami esszenciális, tehát nem tudjuk előállítani, és külső forrásból kell bevinnünk, a növények eltérő arányban tartalmazzák ezeket, ezért megfelelően párosítva kell együk őket, ezt nevezzük fehérje komplettálásnak, ami azt jelenti, hogy:

A gabonát, pl kenyeret:

- vagy hüvelyesekkel fogyasztod, mondjuk humusszal, lencsefőzelékkel

- vagy olajos magvakkal, mondjuk mogyoróvajjal, vagy valamilyen magpástétommal.


Tehát hüvelyes+gabona, vagy gabona+olajos mag=teljes értékű fehérje, ha rosszul mondom kérlek javítsatok ki!

2021. márc. 10. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%
Ja és valaki írta a teljes értékű növényi étrendet, ennek nézz utána, ez segít, és alapvetően próbálj meg minél változatosabban táplálkozni, hogy mindenféle tápanyagot bevigyél, nem kell túlstresszelni. Írtam a zöld színű zöldségeket, ez azért érdekes, mert minden féle színű zöldségekben (paradicsom, répa, cékla, sütőtök) más más dolgok, vitaminok dominálnak. Igaz ez a gyümölcsökre is.
2021. márc. 10. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Jajj kapkodok bocsánat, szóval a lényeg, ha salátát csinálsz, vagy gyümölcssalátát, próbáld meg minél színesebbre megcsinálni, annál többféle vitamin lesz benne. Na mostmár mindent leírtam szerintem.
2021. márc. 10. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

Kedves 11-12-13-as válaszoló!

Nagyon szépen köszönöm a válaszaid, rendkívül hasznosak számomra, pont ezekre a dolgokra voltam kíváncsi! :)

2021. márc. 10. 19:24
 15/15 anonim ***** válasza:
100%
Szívesen. A fehérje komplettálásról annyi még, hogy elég ha a nap folyamán betartod, nem muszáj minden étkezésnél párosítani, a szervezeted úgy is össze tudja állítani
2021. márc. 10. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!