Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miért nem veszik magukat...

Miért nem veszik magukat észre a szélsőséges vegán irányzatok (fruitarianizmus, TÉNÉ), hogy lejáratják a veganizmust és a növényi táplálkozást?

Figyelt kérdés

Ezek az irányzatok mereven ragaszkodnak a saját dogmáikhoz, nem veszik figyelembe az ember evolúciós folyamatát (majomként még főleg gyümölcsevő volt, ez mára módosult) és még a más vegánokat is eltévelyedetteknek tekintik. Legalábbis ez jön le a kommunikációjukból. A folyamatos bizonygatás, hogy csak az általuk folytatott speciális táplálkozás az egészséges és a tuti.

Várom olyan vegánok tapasztalatait, akiknek szintén volt frutariánus/ténés barátjuk-ismerősük és zavarta őket ezen irányzatok toleranciahiánya.

Szerintem egy kiegyensúlyozott vegán táplálkozás, amibe beletartoznak gyümölcsök, zöldségek, teljes gabonák, hüvelyesek, olajos magvak, olyan feldolgozott termékek, mint pl. növényi tejek, karobkrém stb. és kis mennyiségben hidegen sajtolt olajok (pl. salátához, nem felhevítve) a legoptimálisabb az emberi szervezet számára.

Sok nyugati ajánlás, pl. WHO is elfogadja ezt, azzal a kiegészítéssel, hogy ügyelni kell a fehérjekomplettálásra.

Ehhez képest a csak gyümölcsökre korlátozó fruitariánus ill. minden finomított terméket/olajat kizáró TÉNÉ gyakorlatilag egy leszűkített szegmense csak a vegán táplálkozásnak.

Félreértés ne essék, én is szívesen fogyasztok minden reggel/délelőtt friss gyümölcsöket (hazai+szubtrópusi fajták) ill. legtöbbször a TÉNÉ alapelveit használva étkezem, teljes gabonaféléket használva és kizárva az erősen feldolgozott, kémiai adalékanyagokkal kezelt és finomított élelmiszereket (pl. fehér cukor stb.), de nem ragaszkodom ezekhez mindenáron, még utazás/vendégség stb. alatt is (a vegán koszthoz igen) és nem tartom eltévelyedetteknek azokat, akik nem így táplálkoznak.


Véleményem szerint az olyan fruitariánusok, mint pl. Freelee elég sokat ártottak a vegán mozgalom és étkezés tekintélyének az utóbbi időben, a fenti szélsőséges étkezési formákat reklámozva a Youtube-on.



2021. okt. 25. 11:51
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
78%
Ők ezt gondolják az egyetlen helyes útnak. Sok diétára jellemző sajnos.
2021. okt. 25. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
68%
Ez megint eg olyan kérdés, amire te magad is pontosan tudod a választ, csak azért írtad ki, mert arra számítasz, hogy ettől majd ki alakul itt egy kis vihar a biliben, amivel feldobhatod az ebédszünetet.
2021. okt. 25. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 A kérdező kommentje:

Nincs szándékom "vihart kelteni a biliben", tényleg kíváncsi vagyok mások véleményére/tapasztalataira. Nem arra, hogy ki szerint mi a végső igazság, azt már éppen elégszer megírták még itt ebben a szekcióban is egyesek.

Hanem hogyan látják magukat azok, akik ennyire szélsőségesen gondolkoznak vagy olyanok, akik közel vannak hozzájuk valamilyen ok miatt.

2021. okt. 25. 12:38
 4/35 anonim ***** válasza:
81%

Kérdezö: egyrészt ez provokatív kérdés, amit nem tudom, miért hozol felújra meg újra.

Másodszor a TÉNÉ NEM vegán ianyzat, hanem CSAK EGY táplálkozási forma, amineklényege a FÖLEG növények fogyaszatása minden etikai háttér nélkül, és ezen belül is a természetes elöfordulási formában. Nincs letiltva az olaj fogyasztása, de csak természetes módon, azadott olajat tartalmazó növényben, nem iparilag kitermelve.

Emellett éppen ez a rendszer nem annyira harcias, sokkal több mindent megenged, mint a vegánok életmódja.

A fruitariánus étrend ugyan elvileg igen megszorító, de ök sem akarnak másokat rábeszélni, föleg nem eröszakosan.


A vegán mozgalomnak meg TE sokkal jobban ártasz a féligazságaiddal meg a provokatív kérdéseiddel. (Ezért is tiltottak ki saját bevallásod szerint is a Facebook-ban a TÉNÉ csoportból, meg itt is egyértelmüen csak hangulatot akarsz kelteni ellene.)


Szerintem nem ártana, ha keresnél magadnak valami értelmes elfoglaltságot és nem provokáöó kérdéseket írnál ki rendszeresen.

2021. okt. 25. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
7%
Szerintem a vegán is szélsőséges irányzat, sőt már a vegetáriánusok is azok.
2021. okt. 25. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
5%

Mikor egy vegán beszél így róluk az picit olyan mintha Berki Krisztián röhögne az állatkertben hogy jaj de buta az a csimpánz!


Mindenki azt eszik és iszik amit akarsz, az ember alapvetően mindenevő. Ha valaki nem kívánja használni a táplálékok széles palettáját hanem fejébe veszi hogy nem fog húst enni, nem fog állati eredetű dolgokat fogyasztani vagy konkrétan csak gyümölcsöket hajlandó fogyasztani, saját magával szúr ki a hiánybetegségekkel. Természetes szelekció.


Szerencsére az emberi szervezet a vegánságnál nagyobb baromságokat is kibír. Ha pl a kutyámat akarnám ilyen életmódra fogni, egy hónapig se bírná szerintem és elpatkolna szegénykém.

2021. okt. 25. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
2021. okt. 25. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 A kérdező kommentje:

"Ezért is tiltottak ki saját bevallásod szerint is a Facebook-ban a TÉNÉ csoportból"


Téves, az a felhasználó nem én vagyok. Most is tag vagyok az egyikben, mert egyes receptek érdekelnek. -- Sajnálom, hogy rosszindulatot feltételezel rólam. Ilyen emberekkel nem akarok semmiről eszmét cserélni, ui. kellően toleránsnak érzem magam... és soha nem első benyomásra ítélem meg az embereket, mint te, hanem szeretném megismerni az álláspontjukat.


Egyébként szeretném, ha arra válaszolnál, miféle 'féligazságokat' írtam? Már megint ott tartunk, hogy csak te birtoklod a bölcsek kövét, mint ténés.

2021. okt. 25. 15:30
 9/35 A kérdező kommentje:
7-es, ennek mi köze van a kérdésemhez? Zéró köze
2021. okt. 25. 15:31
 10/35 A kérdező kommentje:
Lehet még azon is lovagolni, hogy a TÉNÉ nem vegán irányzat, mindenesetre növényi táplálkozás, tehát hasonló.
2021. okt. 25. 15:34
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!