Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miért nem veszik magukat...

Miért nem veszik magukat észre a szélsőséges vegán irányzatok (fruitarianizmus, TÉNÉ), hogy lejáratják a veganizmust és a növényi táplálkozást?

Figyelt kérdés

Ezek az irányzatok mereven ragaszkodnak a saját dogmáikhoz, nem veszik figyelembe az ember evolúciós folyamatát (majomként még főleg gyümölcsevő volt, ez mára módosult) és még a más vegánokat is eltévelyedetteknek tekintik. Legalábbis ez jön le a kommunikációjukból. A folyamatos bizonygatás, hogy csak az általuk folytatott speciális táplálkozás az egészséges és a tuti.

Várom olyan vegánok tapasztalatait, akiknek szintén volt frutariánus/ténés barátjuk-ismerősük és zavarta őket ezen irányzatok toleranciahiánya.

Szerintem egy kiegyensúlyozott vegán táplálkozás, amibe beletartoznak gyümölcsök, zöldségek, teljes gabonák, hüvelyesek, olajos magvak, olyan feldolgozott termékek, mint pl. növényi tejek, karobkrém stb. és kis mennyiségben hidegen sajtolt olajok (pl. salátához, nem felhevítve) a legoptimálisabb az emberi szervezet számára.

Sok nyugati ajánlás, pl. WHO is elfogadja ezt, azzal a kiegészítéssel, hogy ügyelni kell a fehérjekomplettálásra.

Ehhez képest a csak gyümölcsökre korlátozó fruitariánus ill. minden finomított terméket/olajat kizáró TÉNÉ gyakorlatilag egy leszűkített szegmense csak a vegán táplálkozásnak.

Félreértés ne essék, én is szívesen fogyasztok minden reggel/délelőtt friss gyümölcsöket (hazai+szubtrópusi fajták) ill. legtöbbször a TÉNÉ alapelveit használva étkezem, teljes gabonaféléket használva és kizárva az erősen feldolgozott, kémiai adalékanyagokkal kezelt és finomított élelmiszereket (pl. fehér cukor stb.), de nem ragaszkodom ezekhez mindenáron, még utazás/vendégség stb. alatt is (a vegán koszthoz igen) és nem tartom eltévelyedetteknek azokat, akik nem így táplálkoznak.


Véleményem szerint az olyan fruitariánusok, mint pl. Freelee elég sokat ártottak a vegán mozgalom és étkezés tekintélyének az utóbbi időben, a fenti szélsőséges étkezési formákat reklámozva a Youtube-on.



2021. okt. 25. 11:51
1 2 3 4
 11/35 A kérdező kommentje:
Hogy világos legyen: a kérdésben a fruitarianizmus vegán, a TÉNÉ pedig növényi táplálkozási irányzat. Tehát abszolút korrekt módon fogalmaztam
2021. okt. 25. 16:06
 12/35 anonim ***** válasza:
0%
6-os: a kérdezö NEM VEGÁN, csak vegánellenes!
2021. okt. 25. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
87%

A fruitarianizmus és a TÉNÉ nem említhető egy lapon ilyen szempontból. A fruitarianizmus egyetlen fajta táplálékra korlátozza a fogyasztandó ételeket, míg a TÉNÉ kifejezetten törekszik a változatos, minden szükséges tápanyagot tartalmazó étrendre. Csak a feldolgozott, mesterségesen előállított élelmiszereket zárja ki. Egészségügyi szempontból tehát sokkal előnyösebb, mint az egyszerű vegán étrend. A veganizmus célja nem az egészséges táplálkozás, éppen ezért az is vegán, ha sült krumplit eszel bolti hús- és sajtpótlókkal. A TÉNÉ ezzel szemben az ehhez hasonló, nem egészséges ételeket zárja ki, viszont ezek nem a tápanyagdús ételek, amikre szükségünk lenne vegánként.


Egyébként egyiket sem kötelező szigorúan követni. Egy tematikus Facebook csoportban nyilvánvalóan ragaszkodnak a tematikához, és nem engednek oda nem illő dolgokat posztolni. Ez nem azt jelenti,hogy az irányzat követői elvakultak, és kinézik azt, aki nem követi szigorúan a "szabályaikat".

2021. okt. 25. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 A kérdező kommentje:

13-as: nem írtam, hogy kötelező volna bármelyiket is szigorúan követni, ill. hogy ez volna a feltételezett elvárás.

Amúgy még egyszer: a hidegen sajtolt olaj nem "mesterséges előállított élelmiszer", hiszen a sumérek és más hasonló kultúrák legalább 5-6.000 éve ismerik és olajsajtolók/olajütők segítségével előállították, amikor modern értelemben vett élelmiszeripar még nem létezett.

2021. okt. 25. 18:42
 15/35 A kérdező kommentje:
Sőt azzal sincsen a világon semmi bajom, ha valaki egy tematika szerinti FB csoportot működtet, és ott csak azon szabályok szerinti posztokat engedélyez, de hol említettem a FB-ot? Valaki, aki megint túlkombinálta a dolgokat, összekevert egy másik felhasználóval... és erre bedőlsz neki. :D
2021. okt. 25. 18:47
 16/35 anonim ***** válasza:
88%

Kérdezö: kevered a dolgokat!

A vegánság állatvédelmi mozgalom és nem étrend.

A fruitarianizmus egy igen szélsőséges étkezési rendszer.

A TÉNÉ egy nem igazán extrém, egészséges életmódot támogató étrend.

A három dolognak semmi köze egymáshoz azon kivül, hogy véletlen egyik sem fogyaszt húst, illetve állati termékeket, de egész más okok miattt.

Ezeket egy kalap alá venni enyhén szólva is értelmetlen dolog.

2021. okt. 25. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
100%

Nekem megvan Dr. Greger TÉNÉs könyve. Ő a TÉNÉ atyja ha úgy tetszik. Aki olvasta, az tudja, hogy ő nem tilt semmit, csak irányadó utat mutat, minössze annyit mond, hogy az általa mutatott étrendet igyekezzünk lehetőség szerint minél jobban követni. Azt hiszem a második vagy harmadik könyvében kifejti, hogy az első könyvét valóban sokan félreértették, és szó szerint vették. Hogy a követői milyen módon kommunikálnak, az más tészta. Szóval Greger szerintem végső soron a kérdező álláspontján van, ki is mondja hogy a receptes könyve nem kőbe vésett törvény akar lenni, hanem iránymutató. De nem minden TÉNÉ követő ennyire erőszakos, mint ahogy a kérdező látja. Valóban vannak ilyenek is. De az emberi természet már csak ilyen.


A teljes értékű növényi étrend, azaz a TÉNÉ, egy étrendi irányzat. A veganizmus elsősorban valóban nem egy étrendi irányzat! Hanem egy olyan irányzat ami kiterjed az étrendre is. Dr. Greger, mellékesen jegyzem meg, hogy nagyon ügyel is arra, hogy ne használjon ilyen szavakat, hogy vegán, meg vega, mert elmondása szerint ezek a szavak csak annyit mondanak el, hogy miket zárunk ki a táplálkozásból, de ő igyekszik arra fektetni a hangsúlyt ehelyett, hogy miket vigyünk be! Őt egészen más rugók mozgatják, elsősorban arra tette fel minden idejét, hogy a lehető legegészségesebb étrendet hozza létre, így jutott el a növényi étrendig, nem pedig a veganizmushoz akart felépíteni valamit. És igen, már megint a táplálkozásnál tartunk, már megint elkerült a hangsúly az állati jogokról. Ha úgy vesszük minden egyes receptes oldal elveszi a hangsúlyt az állati jogokról, máshogy nézve ezek mind közvetetten támogatják az állati jogokat, hiszen egyre jobban bekerül a köztudatba, hogy állatok nélkül is lehet egészségesen élni. Még mindig a fő visszatartó erő, hogy az emberek ezt nem hiszik el. A TÉNÉ legalább segíti ennek a téves gondolatnak a ledöntését, a gyümölcsevők inkább rontanak rajta.


Én nem követem a TÉNÉt, csak mondjuk olyan átlag 70%-ban, ez nekem így jó. Szélsőséges emberek, és irányzatok mindig is voltak, és lesznek is, mert sokfélék vagyunk.

2021. okt. 25. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 A kérdező kommentje:

13-as: miből vontad le azt a következtetést, hogy a FB-on voltak olyan tapasztalataim, hogy a TÉNÉ irányzat követői elvakultak? Nem ott voltak, hanem IRL, a való életben, beszélgetve velük.


14-es: semmit nem keverek. Ez az alkategória a vegetáriánus táplálkozással foglalkozik, a vegán táplálkozás is idetartozik, csak még erősebben hangsúlyozza az állatok jogait. A kapocs a 2 irányzat és a veganizmus között valóban a növényi táplálkozás, de hogy ne volna köze ezeknek egymáshoz? Hiszen mindegyik abból indul ki, hogy a szervezet szükségleteit ideálisan csak növényi táplálkozással lehet kielégíteni. Hogy aztán ehhez állati jogok, dietetikai elvek vagy bármi más miatt jut el, az úgyszólván részletkérdés.


17-es: ez végre egy megfelelő válasz a felvetésemre. Az állati jogok is fontosak, számomra azonban legalább annyira fontos az is, hogy dietetikailag helyes étrendet kövessek. Pl. ezért nem eszek sima ételecetes dolgokat vagy élesztővel kelesztett pékárut/kenyeret sem, mivel ezek nem egészségesek és elváltozásokat okoznak a szervezetben.

Ezért tartom alapvetően helyesnek a TÉNÉ ajánlásait is, az olaj kivételével, hiszen Greger kihagyja a történetből, hogy ez egy ősrégi természetes élelmiszer, amit a modern élelmiszeripar módosított (hevített olaj- és keményített margaringyártás), ám eredeti formájában egészséges és sokféle módon felhasznált.


Azzal egyetértek, hogy nem jó a dogmatikus ragaszkodás egy irányhoz és inkább törekedni kellene annak az elérésére.

Ez ugye nem olyan engedményeket jelent, mint pl. a "clean eating" hívei, akik sok mindent átvettek a TÉNÉ-ből, sok gyümölcs, zöldség, quinoa stb., kivéve azt, hogy halat vagy szárnyast is fogyasztanak. Efféle csalásokba nyilván nem megyünk bele vegánként sem. Ez csak egy átvitt értelmű példa volt, remélem, átjött.

Tehát követni valamit kevésbé megszállottan is lehet, a határok egyértelműek: semmi állati termék, de a növényi termékeken belül nagyon gazdag a tárház illetve az elkészítési módozatok...

2021. okt. 25. 19:48
 19/35 anonim ***** válasza:
21%
“ nem veszik figyelembe az ember evolúciós folyamatát (majomként még főleg gyümölcsevő volt, ez mára módosult)”… 8 általános megvan azért?
2021. okt. 25. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:
86%

Nem járatják le a veganizmust mert : "A közhiedelemben tévesen különbséget tesznek a vegánok és a veganizmus különböző típusai között aszerint, hogy milyen megfontolásból, motivációból dönt valaki a vegán életmód mellett (étrendi, etikai, környezetvédelmi stb.), de valójában a veganizmus egy állatjogi mozgalom, így csakis etikai veganizmus létezik."

[link]

2021. okt. 25. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!