Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Mióta és miért vagytok vegánok?

Mióta és miért vagytok vegánok?

Figyelt kérdés

Mi volt az elsődleges ok, ami miatt vegánok lettetek/maradtatok? (Gondolok itt pl egészségügyi okokra, állatok jogaira, stb)

Volt visszaesésetek/elcsábulásotok közben, vagy teljesen egyszerű tartani a vegánságot?


Egy ideje érdekel ez a téma, és én is szívesen elhagynám az állati termékeket, de még csak az ismerkedés fázisában járok. Ha esetleg van könyv, film, videó, akármilyen forrásotok ami nektek is segített vagy érdekes volt, szívesen fogadnék tippeket, ajànlásokat.



2022. máj. 6. 08:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%

Én nem vegánnak nevezem magam, hanem kizárólag növényi értenden vagyok.

Az ok, hogy az összes állati fehérjére túlérzékeny vagyok, ha csak véletlen is eszem ilyesmit, igen komoly tüneteim - hasmenés, asztmaroham, stb - lesznek.

Ha át szeretnél állni, akkor elötte alaposan nézz utána, milyen fehérjeforrások azok, amiket fogyaszthatsz - sokan a szójatermékeket nem bírják, én sem -, illetve ne a megszokott ételeket akard vegánná tenni, mert az csalódás lesz.

A neten rengeteg állatmentes recept van, amikkel érdemes ismerkedni, ha nem félsz a füszerezéstöl, meg a szokatlan összetételektöl, akkor rengeteg új, finom receptet ismerhetsz meg.

Visszaesésem nem volt és nem is éreztem ingert rá - ez engem is meglepett -, pedig nálam még az átlagnál is szigorúbb a rendszer, mert egyrészt semmiféle helyettesítö terméket (vegán tejtermékek, tojáspótlók, vegán húsfélék) nem fogyasztok, illetve mindent magam készítek nyers zöldségfélékböl.

Több mint 4 éve nem eszem állati termékeket,a közérzétem is sokkal jobb, meg az orvosi leletek is, vérkép, ekg, vérnyomás, stb.

Nekem nagyon bejött ez az étrend, szóval maradok emellett.

2022. máj. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
76%

Én az egészség miatt lettem az, de a vegánok harapni fognak a szóhasználatra, mert kizárólag azt nevezzük vegánnak, aki az állatok miatt az, és nem csak egy étrend, hanem semmi cirkusz, bőrcipő, állatokon tesztelt kozmetikumok, stb.

Szóval mindig is szerettem az állatokat, de sose mertem megtenni ezt a lépést, mert én is úgy tudtam, hogy "az ember mindenevő" és társai. A Gamechangers film megnézése után jöttem rá, hogy még egészségesebb is a növényi étrend, és így mertem csak bevállalni. Szóval az egészségem miatt lettem az, az állatok kedvéért maradok is az, és a környezetvédelmi szempontokkal is maximálisan egyetértek.

Eleinte egy-egy csoki még becsúszott, az első hónapokban, de ha már rááll az ember, nincs olyan, hogy "elcsábulás". Legalábbis aki etikai okok miatt választja ezt az életmódot, biztosan nem csábul el. Ha csak az egészség szempont, akkor nem lenne hatalmas probléma, ha hetente-kéthetente mondjuk becsúszna egy hal.

Könyvek közül a Fehérjemítoszt ajánlom, az könnyen olvasható, Gregertől a Hogyan ne halj meg hosszabb és bonyolultabb, de alapmű.

Film, ami az etikai oldalról közelíti a kérdést, a Dominion, környezetvédelmi oldalról a Seaspiracy, az egészségügyi oldalról pedig a Gamechangers, Forks over knives, Cowspiracy, What the health. Több is van, de most ennyi jut eszembe. Ha csak kettőt mondhatnék, a What the health-et és a Seaspiracyt ajánlanám.

Youtube-on nézz még rá esetleg Earthling Ed videóira, elég jó etikai vitái vannak.

Gregernek van egy 1 órás youtube videója, "Uprooting the leading causes of death", nagyon ajánlom! Neki is vannak amúgy bőven videói, és a nutritionfacts.org weboldal szintén az övé, tudományos kutatásokról ír, források feltüntetésével természetesen.

Még annyit, hogy egyszerű tartani, a körülmények vannak inkább az ember ellen (étterem, vendégség), de ha főzöl, akkor sima ügy. Anyagilag is tud ugyanolyan lenni, mint a vegyes étrend, sőt olcsóbb is. Az ízérzékelés megváltozik, ahogy egyre természetesebb ételeket eszik az ember, legalábbis ha az egészséges vonalon vagy, tehát a teljes értékű növényi étrendet próbálod követni, én például már a növényi sajtot sem bírom, olyan zsíros.

És sok sikert!

2022. máj. 6. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tartalmas válaszokat (ill. másodiknak ezt a sok ajánlót), ment a zöld kéz:)
2022. máj. 6. 11:17
 4/11 anonim ***** válasza:
24%
Hogy a másik oldal is megszólaljon: Kb 2019 óta vagyok antivegán, ami termékre rá van írva, azt csakazértse veszem meg, akkor se ha régen szerettem. Ennyi erővel az oroszlánok se egyenek húst. Nagy hisztéria az egész szerintem, ami talán idővel lecseng. Legalábbis nagyon remélem, mert lassan a húspultban is a címkéket kell olvasni, ami azért macera.
2022. máj. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
82%

Antivegán. :D Antiegeszség is?

Szerinted az ember ragadozó, mint az oroszlán?

2022. máj. 6. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
66%
Milyen párhuzamokat vélsz felfedezni magad és az oroszlán között? :D
2022. máj. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
83%

Sejtettem, hogy meg fog jönni az az irióta válaszoló, akinek fogalma sincs a témáról, de mindenbe beleköt, és értelmetlen dolgokazt ír.


2-es: neked is javaslom, hogy a vegán helyett használd a "növényi étrenden élö" kifejezést, akkor a vegánok sem kötnek bele.

2022. máj. 6. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
84%
2-es vagyok, azt használom magamra, csak a kérdezőnek írtam. Bár az embereknek igazából könnyebb azt mondani, hogy vegán, mondjuk általában azt sem értik, és azt mondják rám, hogy vega. És mivel az állatok miatt is vagyok az, és állatkertbe sem járok meg ilyenek, a vegán szó is stimmel, csak kellett egy kis egészségügyi löket. Ha nem tudom, hogy ez nem tesz rosszat a szervezetemnek, nem vágok bele. Úgyhogy általában a beszélgetőpartnerre adaptálom a szóhasználatom.
2022. máj. 6. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
73%

2 évig voltam vegán, 2018ban kezdtem, étkezés mellett az életem más területein is vegán voltam, vegán cipő, kozemtikumok, stb, kivéve hogy állatkertbe jártam, mert azzal a részével nem értettem egyet.


Majd elkezdtem tojást, sajtot, mézet enni, ezeket itthon és vendégségben is ettem, úgy 1 évig voltam ilyen formán vegetáriánus. De ahogy telt az idő, egyre jobban zavart hogy ezt csinálom, így már itthonra abszolút nem vettem ilyen dolgokat, csak vendégségben ettem. Most ezt is elhagytam, már vendégségben se fogadok el semmi állati eredetűt. Egyszerűen nem tudom jó szívvel megenni a tojást, és tejtermékeket. Viszont 2 dologgal nem értek egyet a veganizmussal kapcsolatban, a méz bojkottal, és az állatkert bojkottal. Nem fogom vallás szerűen követni a veganizmust, a saját szívem szerint csinálom.


Legnagyobb hatással rám ez a beszéd volt:

[link]


Ezen kívül

[link] (emiatt lettem vegán)

Dominion 2018

The Game Changers


Magyar oldalak közül asszem a 3ok.hu, ahol van bővebb összefoglaló. Addig ne kezdj bele amúgy, amíg nem tudod hogyan kell helyesen összeállítani a növényi étrendet :) sok sikert kívánok💚

2022. máj. 6. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
87%

Én is az egészség miatt tértem át a növényi útra. Vegánnak nem nevezném magam, mert ez a dolog nálam főleg az étkezésben manifesztálódik csak, a ruházkodásban nem. Idővel talán ez is változik, nem tudom. Vegánnak azért se nevezném magam, mert időnként fogyasztok tojást, időnként fogyasztok olyan ételt, amiben főzőtejszín van, időnként fogyasztok halat is. Vegetáriánusabb vagyok a vegetáriánusnál, de bőven nem vagyok vegán. Vannak még hiányosságaim, de dolgozom rajta.

Kb. 8 hónapja élek növényi étrenden. Én dietetikával foglalkoztam évekig, ezért rengeteget foglalkoztam a kiegyensúlyozott táplálkozás keresésével, és a végén a sokadik tanulmány, a sokadik metaanalízis, a sokadik közlemény, a sokadik kutatási anyag feldolgozása után arra jöttem rá, hogy csavarhatom bárhogy a dolgot, megállapíthatom, hogy a csirkemell filéje telített zsír és koleszterin szempontjából mennyire optimálisabb, mint a marha hátszín, azonban mikrotápanyag szempontjából mennyivel gyengébb, és hasonló. A végén konlúzióként mindig az a matek jött ki, hogy a növényi étrend irányába mutat a kiegyensúlyozott, egészségesnek tekinthető táplálkozás útja.

Nyilván vannak kevésbé tudományos, kevésbé szakmai okai is, mint például én amúgy is nagyon kevés állati eredetű élelmiszert szeretek, kevés húsfélét fogyasztok szívesen, sokkal könnyebb az emésztésemnek is a növényi élemforrás, meg ilyesmik. Ettől függetlenül nem vagyok hisztis, nem fogok senkinek szentbeszédet tartani, mert eszik húst, nem fogom a gyerekemet veganizmusra kényszeríteni, amennyiben ő ezt egyáltalán nem akarja. Ez egy személyes döntés, amit a legjobb útnak látok mind szakmailag, mind szubjektíven. Mindenki maga dönti el, hogy melyik utat járja.

2022. máj. 7. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!