Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Van értelme vegánnak lenni?

Van értelme vegánnak lenni?

Figyelt kérdés

Gondolkozom a vegán életmódon, de nem tudom, hogy elkezdjem-e. Sok finom ételről le kell mondani, macerás, és nem érzem úgy, hogy ezzel segítenék az állatoknak. Attól, hogy én nem veszem meg azt a húst, attól még ugyanúgy megölik az állatokat.

Ennek ellenére valamiért mégis vonz ez az életmód, és kegyetlenségnek érzem, amit az állatokkal tesznek azért, hogy én húst tudjak enni.

Szerintetek van értelme? Jobb vegánnak lenni?

(Tini vagyok egyébként.)



2015. jan. 4. 20:22
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
15%
Ez csak egy divat. De tiniként semmiképpen ne fogj bele, mert komoly betegségeid lehetnek. Az emberi szervezetnek szüksége van a húsra is. A szója és egyebek nem pótolják.
2015. jan. 4. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim válasza:
26%
Szeintem sem éri meg, mert az állatokat akkor is megölik, ha nem eszed... És ha nem veszed, és más sem, akkor meg kidobják a francba, na akkor feleslegesen gyilkolták le a szerencsétleneket...
2015. jan. 4. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

De vannak, akik azt mondják, hogy sok előnye van, és sokkal egészségesebbnek érzi magát az ember tőle, több az energiája,stb, ha vegán életmódot él. Ha valakinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban, az is érdekelne.

2015. jan. 4. 20:50
 4/34 anonim ***** válasza:
28%

Nemhogy akkor is megölik.. miután ezek az állatok direkt kajának lettek tenyésztve, konkrétan meg se születtek volna.


Vegánnak lenni akkor van értelme, ha te attól jobban érzed magad, mert mittudomén nem bírod megemészteni az állati eredetű táplálékot, ezért rosszul érzed magad, ha azt eszel. De így tökéletesen értelmetlen. Tiniként meg pláne, mert nagy odafigyelést igényel az ilyen étrend, hogy megkapj minden tápanyagot és nem hinném, hogy a szüleid örülnének neki.


A lényeg: a semmiért minek lemondani jó dolgokról?

2015. jan. 4. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
74%

Ha gazdasági szempontból közelíted meg, akkor igenis VAN ÉRTELME nem megenni az állatokat. Ha hallottál már a kereslet-kínálat fogalmáról, akkor tudod, hogy amire nincsen vevő, azt nem is állítják elő, mert egyszerűen nem térül meg a gyártónak (állattartónak ez esetben).

Az állati eredetű termékek elhagyása a környezetről is nagy terhet vesz le, köztudott, hogy a szarvasmarhatartás az egyik legpazarlóbb ágazat, mind vízfogyasztás, mind takarmány szempontjából, illetve a tehenek által kibocsátott nagy mennyiségű gáz miatt környzetszennyező is. Viccesen hangzik de igaz!


Ne keverd össze a VEGÁN és a VEGETÁRIÁNUS étrendet! A vegán nem eszik semmilyen állati eredetű ételt, tehát tejterméket, tojást és mézet sem. A vegetáriánus nem eszik olyasmit amihez meg kell halnia egy állatnak, tehát húst, kaviárt stb. Általában bőr ruhát/cipőt sem viselnek.


Ha még tini vagy (de bárki aki most kezdi) akkor ne legyél azonnal vegán, mert az nagyon nagy változás. Először legyél vegetáriánus, majd ha az már jól "megy", tehát tudod, hogy milyen tápanyagot milyen alapanyagból tudsz magadhoz venni, akkor lépj tovább a vegánságra.

Nem igaz, hogy hús nélkül beteg leszel, hogy meghalsz, hogy húst muszáj enni és hasonlók. Ha nem figyelsz oda az étkezésedre, akkor viszont tényleg lehetsz beteg, tehát körültekintőnek kell lenni.


Szerintem van értelme. Én vega vagyok, nem vegán, de odafigyelek, hogy a tejtermékek és tojás amit veszek, állatbarát termelőtől származzon.

Vegánnak lenni jobb, az állatok szemszögéből, de iszonyú nehéz átállni rá a húsevő életmódról.

2015. jan. 4. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
95%

Én a nyers értenden levőktól hallottam legtöbbször, hogy kitörően energikusnak érzik magukat. Ők sem állandóan esznek nyerset, hanem váltogatják a főtt ételes étrenddel, de szerintük működik.

Mióta vega lettem, nem tapasztaltam semmilyen energiaszint-beli változást. Nem vagyok éhesebb mint mikor ettem húst, nem fogytam, nem híztam, igaz, előtte sem ettem minden nap húsételt és körültekintően vásároltam élelmiszereket. FElfedeztem egy csomó új és izgalmas fűszert, alapanyagot és receptet. Lelkileg viszont jobban érzem magam, a tudat, hogy miattam nem ölnek meg állatokat, jó érzés.

2015. jan. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
12%
Több vega ismerősöm is volt, de egyikük sem élte meg a 60 évét. Három közülük rákban halt meg.
2015. jan. 4. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
93%

Pedig statisztikailag pont, hogy segítesz az állatokon. Ha csökken a vásárlóerő, csökken a kínálat is. Nem kicsiben kell gondolkodni, hanem nagyban. Egy embertől nyilván nem lesz kevesebb hús a Tesco pultjain, de ha belegondolsz, hogy pl. Németországban 10-15%-a az embereknek vegetáriánus, az már igenis jelentős csökkenés a húsiparban. Ha az összes ilyen ember úgy gondolkodna mint te, nem jutnák sehová:)


Egyébként számomra lelkileg is van előnye és testileg is. 12 éve vagyok vegetáriánus, és előtte szégyen nem szégyen, a tipikus magyar szoci étrenden nőttem fel otthon: pörkölt, rántotthús krumplival, túróstészta meg mákostészta és társai. Elképzelheted, hogy ehhez a zsíros, vitaminszegény étrendhez képest mekkora változást jelentett az, hogy áttértem a vegetáriánus étrendre. Azóta sokkal változatosabban étkezem, rájöttem, hogy a zöldségek 90%-a a korábban hittel ellentétben nem méreg - mert bizony belém a spenótfőzeléket és társait veréssel sem lehetett belémtömni, és nagy meglepetésemre egy ricottás-spenótos cannelloni viszont isteni...

Lényeg a lényeg, a vitaminokban gazdag étrend sokat változtatott az életemen és az egészségemen. Ahogy lelkileg is nagyon jó érzés "tisztának" lenni, bűntudat nélkül.

2015. jan. 4. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
91%

Nem csak arrol van szo, hogy az allatoknak segitesz azzal, hogy megkimeled oket a szenvedestol, bar ez is igaz, hiszen a vegetarianizmusnak, es az ahhoz kapcsolodo mozgalmaknak erezheto hatasai vannak a husiparra. Ezzel a "problemaval" a husipar foglalkozik is, es folytat a vegetarianizmus visszaszoritasat celzo kampanyokat, illetve lobbiznak is a kulonbozo kormanyoknal. Foleg azert is van sok penz manapsag a vegetarianizmus ellen valo kampanyolasban, mert a mas mezogazdasagi agazatok legnagyobb felvasarloi is a husipari cegek, hiszen a hus eloallitasahoz nagyon sok takarmanyra van szukseg. Tobb novenyt termesztenek takarmanyozasi celra, mint kozvetlen emberi fogyasztasra. Emiatt sok, kimondottan novenytermesztessel foglalkozo vallalatot is erzekenyen erint, ha csokken a husfogyasztas. Kiveve persze azokat a cegeket, amelyek kimondottan arra alapozzak a marketingjuket, hogy ok vegetarianus embereket celoznak meg.


Sokmindenkinek celja tehat, hogy te ugy gondold, hogy a husfogyasztas egy vonzo lehetoseg, es etikai teher sem terhel, hiszen nelkuled is ugyanugy meghalna az az allat. Nos, ez egyreszt nem igaz, mert a te egyszemelyes fogyasztasod is merheto hatassal kell legyen tekintve, hogy egy atlagember elete soran legalabb tobbszaz allatot elfogyaszt. Nekik nem kellett volna meghalniuk, hiszen kereslet nelkul kinalat sem lesz, ez egyertelmu. Lehet, hogy a te fogyasztasod csepp a tengerben, de ugyanugy a szavazatod is csepp a tengerben csupan. Hozza kell szokni, hogy ilyen eszkozokkel tud az ember nyomast gyakorolni. Ha az etterem tisztessegtelenul jart el veled, akkor nem vasarolsz tobbet ott, es elmagyarazod a barataidnak, miert nem erdemes ott vasarolni. Ok pedig vagy megfogadjak, vagy nem, de tisztesseges voltal, mert az oszinte velemenyeddel segitettel nekik a donteshozatalban. Hasonlokeppen ha te ugy gondolod, hogy nem etikus allatokat olni, akkor ne vasarolj hust, es mondd el a barataidnak, hogy szerinted miert nem erdemes hust enni. Ok pedig vagy megfogadjak, vagy nem. De amit tehettel es tenned kellett, azt megtetted. Igy mukodik a demokracia, csak ezt nem veletlenul nem tanitjak az iskolaban, mert a vegen meg veletlenul elne is az ember a jogaival. :) Tessek hozzaszokni, hogy ilyen a civil tarsadalom egy aktiv, etikus tagja. Es hidd el, baromsag az, hogy te, a sajat donteseddel nem vagy kihatassal masokra. Ha senki nem enne hust, egyaltalan nem lenne husipar. Ha fele ennyi ember enne hust, idovel a husipar fele ekkorara zsugorodna piac hianyaban. stb. nincs okod azt gondolni, hogy csak a dobbenetesen nagy valtozasoknak van kihatasa az iparra. A te egyeduli dontesed pont ugyanolyan fontos, foleg, hogy egyebkent nem is vagy egyedul, mert a tarsadalomnak azert igencsak merheto hanyada bizony vega.


Viszont ha meg meg is etted az trukkot, hogy a te dontesed nem befolyasolja az allatokkal szemben elkovetett kegyetlensegek szamat, akkor sem kell azt gondolnod, hogy te etikailag fel vagy mentve, es teljes jogod van arra, hogy hust fogyassz anelkul, hogy ennek a kovetkezmenyeivel szamolnod kellene. A kovetkezmenyek igenis terhelnek, mert ez a termeszet rendje. Itt nem csak a husipar rendkivuli kornyezetszennezo hatasaira gondolok, melyek egyebkent a legtobb iparag szennyezeset felulmuljak. Hiszen ez ugyanugy nem lenne erv szamodra, ha azt gondolnad, hogy a vasarlasodnak nincs hatasa az iparra. Viszont ha ugy gondolod, hogy rossz az, hogy az allatok kinnak es fajdalomnak vannak kiteve, akkor a te sajat lelkiismereted miatt es tartozkodnod erdemes ezen szenvedes termeketol, amelyet egyebkent elfogyasztanod nem is volna szukseges. Espedig valoban szenvedesnek vannak kiteve az allatok, de ennek reszleteibe nem mennek most bele, egyreszt mert nem akarok regenyt irni, masreszt pedig mert azzal is csak felboszitenek rengeteg embert, aki tapasztalatom szerint csak azert csung ezen a topikon, hogy a duhet az itt felszolalokon fejtse ki. Na meg azt a vadat is szeretnem elkerulni, hogy erzelmileg akarlak teged befolyasolni. Nem azert, mert egyebkent akkor nem lenne igazam, vagy mert ne lenne az emberi erzelmeknek szerepe abban, hogy miert jo es etikusabb dontes vegetarianusnak lenni. Valoban az, es valoban van szerepe ebben az erzelmeknek is, azonban en magam is elorebb valonak tartom a racionalis erveket. De ha erdekel, akkor tudok reszleteket irni errol.


Aztan sokan szoktak azt is mondani, hogy szenvednek az allatok valoban, de mivel az ember minden leny felett allo, minden mas foldi lenynel fontosabb, ezert erkolcsileg fel vagyunk jogositva arra, hogy hust egyunk. Ez az erv viszont egyreszt arra a buta, es semmikepp nem etikus felvetesre alapszik, mely szerint az ember mindenek felett all, masreszt pedig onmagaban meg ez sem indokolja az erkolcsi felmentest, tekintve, hogy nem szukseges hust ennunk. Senkinek sem kotelezo hust enni, megha sokakat egyebkent kenyszeritenek is ra. Peldaul engem is probaltak gyermekkoromban. Mert nem, nem fogsz a vegetarianus dietatol megbetegedni, meghalni, sot azon tul, hogy nem erezheted a hus izet, semmilyen aldozatot nem kell majd hoznod. Mi sem bizonyitja ezt jobban mint az, hogy szazmillios nagysagrendu vegetarianus elte mar le az eletet egeszsegesen. Nem vitatom, lehet egeszsegtelen dietat folytatni vegetarianuskent, mint ahogyan lehet azt folytatni hagyomanyos etrendet kovetokent is. Sot, az emberek nagy resze fogyaszt is, hiszen a rossz taplalkozasbol eredo elhizas, magas vernyomas, cukorbetegseg, erszukulet, es egyeb betegsegek a vezeto halalokok koze tartoznak. Azzal, hogy vegetarianus leszel, nem fogsz megmenekulni ezektol a betegsegektol automatikusan, de nagyobb kockazatnak sem valoszinu, hogy ki leszel teve. Vannak kutatasok azert, amelyek alatamasztjak, hogy nehany betegseg kimondottan a hus, a tej vagy a tojas tulzott fogyasztasaval kothetoek ossze.


A hus izen kivul semmirol nem kell majd lemondanod, sot, meg a hus izerol sem teljesen, ha valoban szereted, hiszen rengeteg etel van, amelyek a beszamolok alapjan tokeletesen azonos elmenyt nyujtanak vegetarianus modon elkeszitve, mint hussal. Magyarorszagon macerasnak sem annyira maceras. Budapesten szinte tobb vegetarianus etterem van, mint vegetarianus lako... Es egesz sok vegetarianus termek is kaphato, persze kozel sem annyi mint peldaul Kaliforniaban.


Tehat nem mondanam, hogy barmi komoly hatranyt tapasztalnek amiatt, hogy vegetarianus vagyok. Minimalis kompromisszumokat kell csak meghozni, illetve par nehany modon reszesitik hatranyban az embert. Peldaul bizonyos hustermekek a lobbitevekenysegnek koszonhetoen jelentos adokedvezmenyeket kapnak Magyarorszagon is. Ez egy olyan problema, ami ellen politikai eszkozokkel, aktivizmussal kell fellepni. Felre ne ertsd, nem azzal a cellal, hogy a vasarlok, dolgozok zsebebol penzt vegyunk ki csak azert, mert hust esznek, mielott meg egyikojuk ezt kifogasolna arra hivatkozva, hogy tamadasnak veszi. Bar a szereny velemenyem szerint megerdemelne, hogy hatranyban legyen reszesitve, nem gondolom, hogy ez egy jo vagy igazsagos eszkoz lenne, mert pusztan korrupt lobbitevekenysegnek tartom. A logikusan felmerulo lehetoseg az lenne, hogy ezt a korrupt lobbitevekenyseget azzal ellensulyozzuk, hogy a hust nem vasarlo emberek jovairast kapjanak a mas elelmiszervasarlasaikbol, kompenzalva ezzel azt, hogy hatranyban lettek reszesitve a korrupt adokedvezmeny miatt. Ezzel viszont ket nagy problema lenne. Az egyik az, hogy sok, a vegetarianizmust elbol ellenzo es gyulolo embert felboszitene. Ezzel alapvetoen semmi bajom nincs, azon kivul, hogy ez csak megkonnyiteni a lobbistak dolgat, hiszen a lakossag ezen resze is tamogatna ezeket az otleteket, hogy csakazertis rossz legyen a vegetarianusoknak. A masik, sokkal sulyosabb problema ezzel kapcsolatban az az, hogy ehhez szukseg lenne arra, hogy nyomon kovessek egy adott szemely minden vasarlasat, mivel egy adokedvezmeny bemondasos alapon nem mukodhet, hiszen akkor visszaelnenek vele. Viszont egy ilyen nyomkoveto rendszer egyreszt tovabbi motivalo erot adna a feketepiac bovitesehez, hiszen a feketepiacon vasarolt termek miatt nem esne el az adott szemely az adokedvezmenytol. Masreszrol pedig egy lehallgato rendszer, ami a vasarlasokat nyomon koveti - a kulonbozo bolti premiumkartyakhoz es pontgyujtokartyakhoz, illetve a bankkartyas fizetorendszerhez hasonloan - nem osszeegyeztetheto a szemelyes szabadsaggal es egy demokratikus tarsadalommal. Vagyis, ezek ellen is kuzdeni kell, nem hogy meg tovabb boviteni oket. Emiatt az egyetlen realis opcio, ami a korrupt husiparon kivul senkit nem erint erzekenyen az az, hogy minden elemiszer adoja legyen leszallitva a most legkedvezmenyesebb hustermek afajanak szintjere. Tehat ezt kell kovetelni.


21/F (17 eve vegetarianus)

2015. jan. 4. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
86%
Ha így állsz hozzá, akkor nem, nincs értelme. Neked nem jelent semmit, nem hiszel benne, csak egy hobbi lenne. Vegánnak/vegetáriánusnak lenni pedig egy elv, egy életmód. Ez az "Egy fecske nem csinál nyarat" hozzáállás pedig a legrosszabb amit tehetsz. Üdv egy vega
2015. jan. 4. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!