Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Szerintetek hosszú távon...

Szerintetek hosszú távon milyen következményei volnának, ha a világ vegetáriánus vagy vegán lenne?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy a bolygóra milyen hatással lenne.?


Az emberi evolúciós fejlődésben milyen változásokat okozna?


Mert ugye míg nyersen ette a húst az ősember, markánsabb, erősebb állkapcsa volt, a hús sütése, puhítása során nem volt többé szerepe az erős állkapocsnak.

A középkorban az ember átlagos magassága sokkal kisebb volt, mint ma. Ez is az életmódunknak, étkezésünknek az eredménye. Tehát ha teszem azt, az összes ember vegetáriánussá válna holnap és a leszármazottaink se ennének már soha húst, vajon hogyan nézne ki az ember 300 évvel később?


Ezek csak elméleti kérdések, nem sok kilátás van rá, de jó ilyeneken kicsit filozofálni. :)


Szóval írjatok bármit, ami eszetekbe jut ezzel kapcsolatban.



2016. aug. 8. 13:40
1 2 3 4 5 6
 11/60 anonim ***** válasza:
48%

Colin Campbell: Kína tanulmány

Ajánlom mindenki szíves figyelmébe.

2016. aug. 9. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/60 anonim ***** válasza:
57%

A China study az rögtön egy felejtős könyv. Olyan szintű statisztikai következtetéseket használ, minthogy mondjuk a fejlett országokban több a szemüveges ember és nagyobb az átlagéletkor mint a fejlődő országokban, szóval nyilvánvalóan a szemüveg hosszabbítja meg az ember életét!


[link]

Egy konkrét példa:

"For example, Campbell conveniently fails to mention the county of Tuoli in China. The folks in Tuoli ate 45% of their diet as fat, 134 grams of animal protein each day (twice as much as the average American), and rarely ate vegetables or other plant foods. Yet, according to the China Study data, they were extremely healthy with low rates of cancer and heart disease; healthier, in fact, than many of the counties that were nearly vegan."

A teljes írás:

[link]


Szóval a szerző gyakorlatilag úgy válogatta ki a statisztikákat, hogy azok megfeleljenek az ő előzetes elképzeléseinek, kihagyva mindent ami nem azt támasztotta volna alá. Ez így gyakorlatilag egy tudománytalan propaganda.

Ráadásul csak statisztikákkal dolgozott, semmilyen tényleges kapcsolatot nem tudott felmutatni a húsevés és az egészségtelen életmód között (lásd feljebb a szemüveges példa). Egyszerűen kihagyta a számításból hogy az egészség mennyivel több tényezős dolog, mint hogy az ember épp eszik-e húst vagy sem.


Az egyetlen amit fel tud mutatni, hogy a vegán táplálkozás is lehet egészséges, ha ésszel csinálja az ember.



A kérdezőnek pedig, hát, nehéz jósolgatni, de szerintem a változás kevésbé a külsőt, inkább a belső felépítésünket érintené. Az emberi szervezet jelenleg mindenevésre specializálódott, ha kollektíven elhagynánk a húsevést, idővel a teljes tápcsatornánk is nyilván valami növényi specializációra állna be. De azért nem 300 év alatt, evolúciós léptékben pár száz év semmi.


És hogy a bolygóra milyen hatással lenne? Hát, szembekerülnénk egy újabb problémával, konkrétan hogy irdatlan mennyiségű növényi szemetet termelnénk. Az ember a növényfogyasztással kapcsolatban sokkal pazarlóbb mint amikor állatokat eszünk (amelynek rendszerint nem csak a húsát esszük, de sok esetben a belsőségeit is, bőre is felhasználásra kerül, néha a csontjai is, stb). De növények esetében rendszerint csak a termését, csak a gyökerét, stb. esszük valaminek, a többi része pedig jórészt szintén az állati takarmányozásba megy. Na ha ez megszűnne, rövid idő alatt igen komoly probléma lenne hogy hogyan dolgozzuk fel hatalmas mennyiségekben az el nem fogyasztott növényi mellékterméket...

2016. aug. 9. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/60 anonim ***** válasza:
67%

#12: "És hogy a bolygóra milyen hatással lenne? Hát, szembekerülnénk egy újabb problémával, konkrétan hogy irdatlan mennyiségű növényi szemetet termelnénk. Az ember a növényfogyasztással kapcsolatban sokkal pazarlóbb mint amikor állatokat eszünk (amelynek rendszerint nem csak a húsát esszük, de sok esetben a belsőségeit is, bőre is felhasználásra kerül, néha a csontjai is, stb). De növények esetében rendszerint csak a termését, csak a gyökerét, stb. esszük valaminek, a többi része pedig jórészt szintén az állati takarmányozásba megy. Na ha ez megszűnne, rövid idő alatt igen komoly probléma lenne hogy hogyan dolgozzuk fel hatalmas mennyiségekben az el nem fogyasztott növényi mellékterméket..."


Kihagysz a számításból egy jelentős tényezőt: Egy vegán világban a növénytermesztéshez jelentős mennyiségű zöldtrágyára lenne szükség. Sokfajta növényi melléktermék hatékonyan felhasználható erre a célra, mint ahogy teszik már ezt kisebb termesztők. Nyilván ezzel a probléma nem lenne teljesen megoldva, de fontos a fennmaradó növényi melléktermék környezeti hatását összehasonlítani a jelenleg kitermelt feldolgozatlan állati ürüléknek és egyéb állati melléktermékeknek (mint például a állattenyésztés által kibocsátott metán) hatásával. Szerintem racionálisan feltételezhető, hogy egy jóval kisebb súlyú problémával néznénk szembe, mint amivel jelenleg az állattenyésztés következtében szembe kell néznünk.

2016. aug. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/60 anonim ***** válasza:
25%

#13

Bevallom, erről a zöldtrágyáról eddig nem hallottam. Tudnál küldeni egy linket, ahol részleteiben írnak róla?


Amúgy az állati ürülék jó része is elmegy a földek trágyázására, akkor ez alapján igazából mindegynek tűnik, hogy épp melyik mellékterméből termelünk többet.


A metánkibocsátás az tényleg valós probléma, azon viszont konkrétan már megy a brainstorming :D

[link]

2016. aug. 9. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/60 anonim ***** válasza:
26%
Előbb-utóbb összevesznénk a macskával a whiskason.
2016. aug. 9. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/60 anonim ***** válasza:
58%

#14: "Bevallom, erről a zöldtrágyáról eddig nem hallottam. Tudnál küldeni egy linket, ahol részleteiben írnak róla?"


[link]


Néhány állati trágyát teljes mértékben nélkülöző farm:

[link]

[link]

[link]


"Amúgy az állati ürülék jó része is elmegy a földek trágyázására, akkor ez alapján igazából mindegynek tűnik, hogy épp melyik mellékterméből termelünk többet."


Nyilván nem, mivel az adott melléktermék környezeti hatása lényeges szempont. Csak az USA évente több mint 300 millió tonna állati ürüléket termel ki (ez több millió kilogramm percenként) ( [link] A GHG-k mellett (lsd. metán) ez okozza a fejlett országok egyik legjelentősebb környezeti problémáját ( [link] Feltételezhető, hogy egy vegán világban a fennmaradó növényi melléktermékek környezeti hatása ehhez képest elhanyagolható.


"A metánkibocsátás az tényleg valós probléma, azon viszont konkrétan már megy a brainstorming :D"


Persze, és abszolút el tudom képzelni, hogy metánkibocsátás problémája kiküszöbölhető lehetne. Azonban ez még mindig csak egy probléma a sok közül: A vízszennyezés, a talajszennyezés, egyéb GHG-k kibocsátása, az ürülékkibocsátás vagy éppen az őserdők kivágása még mindig megoldatlan marad. Szerintem ez csupán a valódi probléma kerülgetése, ami a jelenlegi állattenyésztés: Teljesen irracionális a jelenlegi rendszer fenntartása, főleg úgy, hogy már léteznek valódi hústól megkülönböztethetetlen hamishúsok (lsd. [link] sőt, pár éven belül akár teljesen vegán laborhúsok kerülhetnek piacra (lsd. [link] Abszolút semmi okunk nincs a jelenlegi rendszert fenntartani. Amikor ezt tesszük, irracionálisan viselkedünk.

2016. aug. 9. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/60 anonim ***** válasza:
84%

"Na ha ez megszűnne, rövid idő alatt igen komoly probléma lenne hogy hogyan dolgozzuk fel hatalmas mennyiségekben az el nem fogyasztott növényi mellékterméket..."


1. Lebomlanak

2. A vegatarianizmus esetén ugyanúgy szükség van állati takarmányra, csupán kissebb mennyiségekben, a vegánnál ez nyilván kizárt

3. Zöld komposzt

4. Szerves szigetelő, töltő, csomagoló-és üzemanyagok előállítására használunk fel sok növényi hulladékot

2016. aug. 9. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/60 anonim ***** válasza:
79%

"Na ha ez megszűnne, rövid idő alatt igen komoly probléma lenne hogy hogyan dolgozzuk fel hatalmas mennyiségekben az el nem fogyasztott növényi mellékterméket..."


- főzünk belőle pálinkát.

2016. aug. 9. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/60 anonim ***** válasza:
57%

"Lebomlanak "

Na jó, de nem mindegy hogy mi mennyi idő alatt. Magától semmi sem bomlik le, kell valami ami lebontja, baktériumok, gombák, amelyeknek a száma és a kapacitása nem végtelen.


"Szerves szigetelő, töltő, csomagoló-és üzemanyagok előállítására használunk fel sok növényi hulladékot"

Persze, tudom, sokmindennel próbálkoznak, mondjuk bioetanol gyártással is példának okért, de ezzel is az a helyzet, hogy mindezek is összességében csak töredékét használják el ma is a megtermelt növényi hulladéknak. Ha jó részük nem menne el állati takarmányozásra, akkor már ma is komoly mennyiségekkel kéne számolnunk, ha pedig plusz növényekkel kell pótolni a kimaradt állati táplálékot, nyilván még sokkal többel.


A komposztként való hasznosítás már inkább tűnik megoldásnak, gyakorlatilag ha tényleg egyfajta körfolyamattal megoldható lenne az egész.

Ezzel kapcsolatosan köszönöm is a linkeket, 16-os, este átolvasom őket!

2016. aug. 9. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/60 anonim ***** válasza:
41%

"2. A vegetarianizmus esetén ugyanúgy szükség van állati takarmányra, csupán kisebb mennyiségekben, a vegánnál ez nyilván kizárt"


Nem valószínű h kisebb mennyiségben, gondolj bele, ha minden húsevő vegetáriánussá válna, a hús helyett pótlékként hatalmas mértékben megnőne a kereslet a tejtermékek iránt, pl. a sajtok iránt - és ez nem hogy csökkentené, hanem növelné a tartott szarvasmarhák számát, szerintem vagy 5x-ösére kellene növelni a jelenlegi állományt, hogy ellássák a piacot.

A Föld inkább vegán földlakókkal válna egészségesebbé. :)

2016. aug. 9. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!