Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Mért jó vegánnak lenni? Mért...

Mért jó vegánnak lenni? Mért nem esztek Tejterméket/tojást?

Figyelt kérdés
2017. aug. 20. 14:35
1 2 3 4 5 6
 1/51 anonim ***** válasza:
55%

Remélem nem megint egy provokatív, vitázós kérdés, de azért leírom.


Tejterméket: néha eszek, de igyekszem a vegán verziókat választani. Sajtot, vajat fogyasztok nagyritkán, minden másból ugyanolyan finom a növényi alternatíva is. Nem vagyok tehát vegán, de hosszútávon az a cél, már nem sokra vagyok tőle. A tojás elhagyása könnyű, azt nem hiányolom.


Hogy miért? A tejtermékek rettenetesen egészségtelenek és undorító az előállításuk is. A tojás úgyszintén.


Itt van két egyszerű videó arról, hogy hogyan kerül az adott dolog a csomagolásba:

https://www.youtube.com/watch?v=Bx2epmcEy38

https://www.youtube.com/watch?v=utPkDP3T7R4


Szerinted ez gusztusos?


Az állatokat rettenetes körülmények között tartják, a tejelő teheneket 2-3 év után lemészárolják, a tojók sem élnek ennél tovább.

Az állatok sosem látnak napfényt, egész életükben a sötétben és a saját szarjukban állnak, nem esznek friss füvet, csak takarmányt, oltják őket, és egész nap termelniük kell. A borjakat elveszik a szülés után rögtön a tehenektől és lekötve tartják, hogy jó puha borjúhús legyen. Egyetlen kalitkában, lekötözve élik a 3-4 hónapos életüket, majd mennek a vágóhídra. A kakasokat egynaposan bedarálják, csak a tojókat tartják meg a tojásiparban.


Egészségügyileg: ezeket az állatokat GMO-s takarmányon tartják, ami emellett tele van vegyszerrel, minden szarral. Antibiotikumokkal oltják őket a betegségek megelőzése érdekében és hormonokkal kezelik őket a jobb hozam miatt. Verik, bántalmazzák őket. Rettegésben, nyomorban élik a szerencsétlen életüket.


Miért ennék olyan termékeket, amik emberi fogyasztásra alkalmatlanok? Emberi fogyasztásra az EU-ban tiltott a GMO, de az állatok ehetik? Az ő húsukon, tejükön, tojásukon át nem baj, ha GMO termékek, vegyszerek, antibiotikumok kerülnék az emberi szervezetbe? Ez komolyan nem jut eszébe senkinek, mennyire undorító és ellentmondásos ez a törvény?


Emellett a tej, tojás összetétele abszolút nem ideális az emberi szervezet számára, a tejben túl sok a kazein és a laktóz, növekedési hormon is van benne bőven, a tojás valódi koleszterinbomba és telített zsírsavval is teli, napi 1-2 tojás fogyasztása hosszútávon nagyon káros.

2017. aug. 20. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/51 anonim ***** válasza:
83%

Aki privátban irogat, hogy szerinte nem ilyen körülmények között tartják az állatokat, nyilvánosan is vállalhatja a véleményét.


A tényeket nem lehet megcáfolni: az emberek 99,9%-a ipari tartásból származó húst, tejterméket, tojást vesz, ott pedig ilyen körülmények vannak.


Az, hogy van a világon párszázezer Bözsinéni meg Feribácsi, akik nem 3, hanem 6 év után vágják el a csirkéik torkát, meg megsimogatják a Riskát esténként, aztán a borjait ugyanúgy levágják pár hónap után nem segít a helyzeten.


Ez a kimagyarázás értelmetlen, mert attól, hogy "jobban" tartanak bizonyos állatokat bizonyos magánháztartásoknál még nem lesz kevésbé undorító számomra az, hogy megölik vagy kihasználják őket.

2017. aug. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/51 A kérdező kommentje:

Nem trolkodni meg kötekedni szeretnék de vidéken, ahol mondjuk még az oltások is mellőzve vannak, bocitól a tejet mért baj, ha megfejem, vagy ha az udvaron tartott csirke tojását megeszem?

Elárulom én se eszek csirkét, csak disznó,marha,birka,kacsa,fácán,vadnyúl hal és rák amit eszem húsok közül

2017. aug. 20. 15:11
 4/51 anonim ***** válasza:
58%

"Nem trolkodni meg kötekedni szeretnék de vidéken, ahol mondjuk még az oltások is mellőzve vannak"


Minden nem háztáji állatot oltanak, de sokak a háztájit is. Úgyhogy ezt nehéz elképzelnem.


"bocitól a tejet mért baj, ha megfejem, vagy ha az udvaron tartott csirke tojását megeszem? "


Mert a tehén teje a borjú fejlődéséhez szükséges antitesteket, hormonokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, fehérjéket tartalmazza, az emberi test számára idegen és nem ideális összetételű. A szervezetednek gyulladást okoz, nehezen emészthető, és felborítja a hormonháztartásodat.

Emellett nem etikus más élőlények elől elvenni a táplálékot: egy tehén annyi tejet termel, amennyire a borjának szüksége van, te pedig ezt elveszed előle. Ha nem így lenne, neked nem maradna igazán teje, vagy csak nagyon csekély mennyiségben.


A tojás házi körülmények között teljesen etikátlan, hiszen egy életet oltasz ki. Házilag a tojás fias, mert gondolom kakasokat is tartasz, nem csak tojókat.Én nem bírnék se tyúk-embriókat, se tyúk-menstruációt enni. Az egészségügyi oldaláról már írtam.

2017. aug. 20. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/51 anonim ***** válasza:
18%
ha azt írod egyből, hogy sajnálod az állatokat, mert megölik, "kihasználják" őket akkor nem kaptál volna arról privátot, hogy nem csak annyira rossz körülmények közt vannak tartva. (plusz próbáltam elkerülni a felesleges offolást a kérdésnél)
2017. aug. 20. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/51 anonim ***** válasza:
24%
mert olyan beszükűlt gondolkodásúak, mint minden bigott hívő.
2017. aug. 20. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/51 anonim ***** válasza:
90%
Annyira király, hogy válaszolok egy direkt vegánoknak szóló kérdésre, aztán lepontoznak a sárga földig, mert válaszoltam (korrektül) a kérdésre :D
2017. aug. 20. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/51 anonim ***** válasza:
41%

Hogy miért jó vegánnak lenni s hogy miért nem esznek állati terméket, az kettő.

Én még vega sem vagyok, de a nagyüzemi állattartással komoly problémáim vannak, elhűlök, mennyire iszonyúan nem humánus a homo sapiens, nem tudom feldolgozni és belenyugodni. Az ölés az más dolog, ezen a bolygón teljesen természetes egy mindenevőnél (bár ezzel együtt sokkal jobb lenne, ha csökkenne pl. a húsfogyasztás, érdemes kihasználni mindenevő létünk ama részét, hogy akár csak növényeken is elélünk. az én tipikus hetemben semennyi hús nincs, de nem is hiányzik, sőt, nekem így élvezetesebb), de az ipari méretű állatkínzás azért ennél rosszabb.

De ott van az egészség kérdése is. Én nem innék tejet, nekem az nem jó, de nem is természetesen felnőttként egy másik állat tejét inni (ez utóbbi még nem lenne elég jó érv, mert a keménysajtokra ezt már nem viszem át, bár azt is igyekszem hanyagolni, csak nem egészségügyi okból).

Az ilyen széplelkűség, hogy a tojás a tyúk embriója, távolról sem érdekel. Ha jó és egészséges, akkor így járt :) Még az is jobban megráz, amikor élő, pár napos retekcsecsemőket darálok be tucatszám... De valamit enni kell s nem leszek olyan, aki csak a növényről leesett terméseket eszi, ami persze szintén állatgyilkosságokkal jár, hacsak nem minden saját kertből jön biotermesztéssel. Egy vegán kezéhez is ugyanúgy tapad állatölés, csak valamivel kevesebb és másféle, sok köztük az ízeltlábú, pl. Nyilván nem mindegy, mennyire igyeszünk, hogy ne ártsunk feleslegesen, nem arról van szó, csak hogy nem fekete-fehér a helyzet, ahol a vegánok szentek, a nem vegánok bűnösek, ahogy a bigott vegánok gondolják.

2017. aug. 20. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/51 anonim válasza:
87%

Az tényleg vicces, hogy lepontoznak valakit a véleménye miatt (amit ismert tényekre alapozott).


Azért vidéken sem mindenhol tartják jól az állatokat, nemhogy a vágóhídi körülmények között. Egyszer eljutottam egy húsfeldolgozó üzembe, és hát... igencsak megrendítő látványt nyújtott.


Emellett biológusnak tanulok, és valóban nem annyira egészséges napi szinten húst vagy tejtermékeket fogyasztani. Egyes baktériumok pl közvetetten ezért lesznek antibiotikumrezisztensek.


És mindenkinek a saját döntése, hogy lemond-e az állati eredetű ételekről.

2017. aug. 20. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/51 anonim ***** válasza:
53%

A főkérdésre nem tudok válaszolni, sosem voltam vegán.


Az egyik hozzászólásra reagálnék, mint állattartó.

Gyere el hozzám, és nézz körbe kérlek. A tejelő állománynak egyedül a féreghajtó injekciót kell beadni, anélkül sajnos problémái adódhatnak. A tbc elleni "oltás" egy reakciós-vizsgálat, vagyis bőr alá fecskendeznek egy kevés anyagot, ami -ha reagál, tehát fertőzött a jószág-, akkor felpúposodik a bőre. Ilyen esetem még sosem volt, így nem tudom mi a teendő ebben az esetben.

Hogy a tejben mi gennyes dolog van alapból, azt nem tudom. Mitől lenne undorító és gusztustalan? Ha az emberi kapzsiság miatt történő szándékos cselekvésekre gondolsz, amikor a gazda nagyon jól tudja, hogy beteg a jószága, de mégis belefeji a tejet a többi közé, akkor el kell keserítselek. Az ezzel a mentalitással "dolgozó" gazda, ha zöldséges-kertben dolgozik, akkor képes felhasználni a nyers istállótrágyát mondjuk a krumpliföldbe ezáltal pedig frankó betegségeket tudsz elkapni... A megfelelően kezelt tej (tiszta, egészséges állattól fejt, tiszta edényben tárolt, stbstb...) semmivel sem undorítóbb, mint egy hasonló körülmények között termesztett salátalevél akár.


A tojás megint csak akkor gusztustalan, ha nem megfelelő körülmények között tartják a tyúkokat. Megint azt tudom mondani, gyere el, nézz körbe...


Ettől függetlenül sajnos előfordul, hogy áldatlan állapotok uralkodnak egy gazdaságban. Figyelmetlen, vagy nemtörődöm gazda által kezelt tej-tojás... Van lehetőség elmenni, és megnézni milyen körülmények között élnek az állatok. A legtöbb kistermelő nem bánja, ha körülnéznek nála, ha ezáltal esetleg lesz egy biztos vevője. Nem vagyok híve a nagyipari termelésnek, mert ott már ezekre nem lehet odafigyelni... Pont azért kezdtem annak idején bele az egészbe, mert szerettem volna gyógy- és vegyszermentes ételeket enni. Ha túlteszed magad az "előítéleten", akkor azt veszed észre, hogy finomabb a házi (mármint teljesen szabadtartásos) tyúkok tojása, mint a bolti. A tejről nem is beszélve... A bolti tej meghajt, a saját kecskéim teje ~3 liter után kezd csak gondot okozni.


Most pedig gondold át, vagy akár nézz utána, hányféle vegyszerrel kezelik a zöldségeket, mire odaér a boltok polcaira...


Ezektől függetlenül megértem a döntésedet, hogy szerinted undorító tud lenni. Persze, hogy megértem, mert pont ez a gondolatsor indított el a gazdálkodás útján. Csak míg Te lemondtál ezekről a dolgokról, én inkább saját magam állítom elő, erről biztosan tudom, hogy nincs bennük semmi oda nem való anyag.


(Ja, és a tyúkok nálam öregségben pusztultak el, vagy , ha a róka ügyesebb volt nálam. Képtelen vagyok a pipiket levágni, a kedvenc jószágaim. A kecskéim és birkáim pedig 3 hektár legelőn járkálnak kedvük szerint.)



Igen, abban pedig egyetértek, hogy a napi tejtermék fogyasztás szükségtelen. Bár én inkább elfogyasztom a lefejt tejet, mint kidobom. Sajnálnám nagyon.

2017. aug. 21. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!