Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Kezdő vegánnak mit tanácsoltok...

Kezdő vegánnak mit tanácsoltok? Hogyan is kezdjek bele? :D

Figyelt kérdés
2016. febr. 25. 21:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
45%
Először is olvasd el ezt a cikket: [link]
2016. febr. 25. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
73%

Szia!


Szerintem a szervezetet nagyon leterheli, ha egyik pillanatról a másikra abbahagyod az állati eredetű ételek fogyasztását, és valószínűleg te sem fogod bírni a hirtelen nagy váltást.

Először próbáld ki a vegaságot és csak utána a vegánságot úgy sokkal egyszerűbb. Kezdetben csak húst nem eszel, majd elhagyod a tojást, sajtot, stb.

(Én 5 éve nem eszem húst, és mostanában sokat gondolkodtam rajta, hogy vegánnak kéne lennem. Te miért akarod elkezdeni?)

2016. febr. 25. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha elhatároztad, hogy bele akarsz kezdeni, nyilván van rá valami okod. Akkor az alapján indulj el, olvass róla, tűzz ki részcélokat, és ha elérted, menj tovább.

Ha nincs elhatározás, csak ki akarod próbálni, akkor is kezd bele valahogy, majd alakul, legrosszabb esetben nem sikerül, de akkor annak oka van, még nem jött el az ideje.


Olvass blogokat, recepteket, nézz videókat, esetleg angolul is, rengeteg forrás van.


A fokozatosság elve szerint: ha most heti 7 nap napi 3 szor eszel állati eredetűt, ez heti 21, ezt próbáld csökkenteni, ha hetente 1 étkezésből kihagyod, akkor 21 hét alatt, kb 5 hónap át tudsz állni. Ha ennél kevesebbszer eszel, vagy gyorsabban tudsz váltani, akkor hamarabb. A lényeg a változatosság. Persze függ attól is, hogy főzöl- e magadnak, vagy valaki főz rád, magadnak veszed a hozzávalókat, vagy valaki más gondoskodik erről.... kitartást!!!

2016. febr. 25. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Olvass a táplálkozásról, ha nincs rá özön időd, mondjuk sok hónapig. Ez nem olyan, hogy hipphopp elkezdem ész nélkül.

Bár azért nem atomfizika. OK, lehet, hogy nem kellenek hónapok, bár a rendes átálláshoz, megszokáshoz kellhet, főleg, ha eddig nagyon távol voltál a veganizmustól.

Erről konkrétan mit sem tudunk.

Vagy hogy mit tudsz a szükséges tápanyagokról... Mit szeretsz... Léteznek zöldségutáló vegák, szóval én már semmin sem csodálkozom, persze egy vega még akármennyi állati terméket ehet, de akkor is, no.


Én a fehérjére koncentrálnék (amúgyis ez a vesszőparipám, de hát fontos :)), ha azt jól kisakkozod és változatosan eszel, akkor olyan óriási baj talán már nem lehet, ja még a B12, azt bizonyára szedni kell, vegán oldalakon is olvastam már, hogy nincs igazoltan jó forrás a növényeknél. Szerencsésebbeknek termeli a bélflóra, de a többségnek nem.

Akkor kell különösen észnél lenni, ha igen alacsony a kalóriaigényed, mert akkor még nehezebb mindent bevinni, amit kell. Vagy ha sokat sportolsz (megvan az előnye, emelt kalóriaigény, több étel, könnyebb összehozni mindent), akkor különösen figyelj a fehérjére.


De ez csak egy laikus komment, én nem szándékozom vegánnak állni soha, mindössze érdekel ez az étrend s általában a táplálkozás s az emberi test határai.

Vannak egészen extrém vegán műfajok, azoknál még jobban észnél kell lenni... De remélhetőleg nem ilyenbe akarsz kezdeni.


A vegánok általában szénhidrátra alapoznak, de azért van kivétel. Sok növény eléggé zsírdús, miközben tápanyagokkal sem áll rosszul, azokkal egészen más makrókat el lehet érni, mint a tipikus vegán étrenddel.

2016. febr. 25. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
100%

Attól függ milyen indíttatásból kezded ezt az életmódot.

Ha számodra az egészségre gyakorolt hatása a lényeges, akkor kezdd úgy, hogy előre összeállítod, hogy mit eszel a következő héten. Így könnyebb dolgod lesz bevásárlásnál és arra is tudsz figyelni, hogy minden szükséges tápanyagból megfelelő mennyiséget vigyél be. Napi ötszöri kisebb étkezést tervezz be, úgy nem leszel éhes és a menü is változatosabb lesz.

Olvass utána, keress recepteket, vlogokat, blogokat, lépj be vegán csoportokba.

(ja és készülj fel az anyagcseréd felgyorsulására eleinte :D)

Figyelj arra, hogy néhány dologról nem is gondolnád hogy nem vegán (minden amiben zselatin, laktóz vagy ehhez hasonló dolgok vannak).

Ha számodra az állatvédelem a fontos (és szerintem ez az igazi vegánság, a másik csak plant-based diet), akkor nézd meg pár vegán aktivista videóját, és nézd meg mi folyik egy vágóhídon, tej-tojás üzemben... Megrázó lesz, de ha végignézed akkor szinte biztosan soha többé nem akarsz ilyesmit fogyasztani. Ez után a fentiek szerint először térj át a vegán étrendre. Majd második lépésként próbálj minél kevesebb állati eredetű terméket használni a mindennapokban (bőrcipők, kozmetikumok, állatokon tesztelt dolgok stb.).

Sok sikert, ne feledd, hogy ez nem diéta hanem életmód, ami rád és a környezetedre nézve is elképesztően előnyös, de ezt majd megérzed.

Remélem tudtam segíteni, ha bármilyen kérdésed van, írj nyugodtan :)

2016. febr. 27. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a szuper válaszokat és a segítséget :) az állatvédelem miatt szeretnék belekezdeni, húst így is ritkán eszem meg nem is szeretem...

Nagyon régóta gondolkoztam ezen, és úgy érzem eljött az a pont, hogy komolyan belekezdjek a vegánságba(olvasgatok is sokat a témában), de igen szép fokozatosan és ésszel szeretném csinálni.

Tehát köszönöm még1x a hasznos szuper válaszokat :)

2016. febr. 27. 09:12
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Azt ajánlom, hogy olvass sokat, nézz videókat a témában, keress "veganizált" recepteket(nézz utána a környezetvédelmi, állatvédelmi és egészségügyi előnyeinek is ennek az életmódnak)


Ezeket az előadásokat ajánlanám: https://www.youtube.com/watch?v=mLk0hYiX_Ak

https://www.youtube.com/watch?v=N80ocuZe40Y

(ezeket meg tudod nézni feliratosan)


De van egy-két jó magyar nyelvű is:

https://www.youtube.com/watch?v=0FyOTgD6gSs

https://www.youtube.com/watch?v=qtr9muyAW3k

https://www.youtube.com/watch?v=XGMI5M1cerc


Oldalak vegán témával kapcsolatban:

[link]

[link]


Ha van facebookod, akkor mindenképpen csatlakozz a Vegan in Hungary nevű csoporthoz, illetve ezeket az oldalakat ajánlanám:

[link]

[link]


Egészségügyi: Kína tanulmányt ajánlom-> ezt nem muszáj megvenned, ingyenesen le tudod tölteni pdf-ben


Remélem tudtam egy picit segíteni, bármi kérdésed van, írj nyugodtan privit! ;)

2016. febr. 28. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Varga Péte4 ***** válasza:

A jó öreg evolúció évmilliók alatt alakította ki az emésztőrendszerünket, fogazatunkat olyanra, amilyen.

Nem hinném, hogy egy ilyen drasztikus váltásnak az egészség szempontjából ne lenne valami hátulütője.

2016. márc. 3. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Utolsó! :) az ember fogazata emésztõrendszere leginkább a gyümölcsevõkéhez hasonlit. Leginkább a gyümölcsök/növények megemésztésére/hasznositására alkalmas: [link]

Szerintem ezzel nincsen gond ;)

2016. márc. 3. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Az ember tápanyagigénye kicsit sem jön össze a gyümölcsevéssel, az nem is egészséges.

De az ember elég szuper mindenevő, választhat a csak növényi (+gomba+alga+ásvány), a csak állati étrend és a mindenevés között, mindegyiket meg lehet oldani egészségesen (max. szed valamit, aminél az átlagos civilizált mindenevő sokkal többet szed, ezt nem tartom akkora problémának, nem a vegán étrend tehet róla, hogy a mai talaj olyan, amilyen és a növények nem adnak meg mindent).

Választhatunk. Nem muszáj "mindent" enni, csak azért, meg képesek vagyunk rá. Ha megoldom az egészséges táplálkozást egy szűkebb körben s ez nekem erkölcsileg jobb, s fizikailag sem okoz semmi gondot, mi is ezzel a baja egy másik embernek? Tudom, a táplálkozás olyan, mint a vallás és az emberek zöme nagy megmondó és térítő e téren...

2016. márc. 3. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!