Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » A zöldárpalében elég b12...

A zöldárpalében elég b12 vitamin van? (Vegánoknak elég ennyi? )

Figyelt kérdés
2018. márc. 30. 23:29
 1/10 anonim ***** válasza:
57%
Nincs.
2018. márc. 31. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
34%
Nekik elég...
2018. márc. 31. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Rákerestem, de nem találtam semmiféle mért számadatot a zöldárpalé B12-vitamin tartalmával (néhány helyen írják, hogy "sok" van benne, de a "sok" meg a "kevés" nem tudományos igényű mérőszavak). A másik fontos kérdés az, hogy ebből mennyi szívódik fel a szervezetben, erről még kevésbé lehet bármi infót találni.
2018. márc. 31. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

B12 alapból semmiBEN nincs. A B12 a növényekEN és a földBEN élő baktériumok terméke. Ezért a vitamintablettákat leszámítva semmiről nem állapítható meg hogy mennyi lesz benne. Ha pl húsra meg egyebekre meghatározzák, az kb semmit nem mond mert olyan nagy lesz a szórása hogy gyakorlatilag használhatatlan adat. Attól függ hogy az adott állat mennyi b12-t fogyasztott élete utolsó hosszabb szakaszában, vagy manapság inkább hogy mennyi vitamint injekcióztak bele.


NövényekBEN sincs, az árpalében is csak annyi lehet amennyi a rajta élő b12-t termelő bacikban van. Ami meg egyiken lehet sok, másikon kevés, függ attól hogy mennyire mostad meg, stb.


Svájcban van egy nagyon menő termék a Straht ami egyfajta nemesélesztőkivonat ami elvileg tele van vitaminnal és ásványi anyagokkal amiben többek között b12 is van. A svájciak gyerekkoruktól fogva szokták ezt rendszeresen szedni mert esküsznek rá hogy ettől egészségesek. Én megnéztem, rá is van írva hogy nem tudják mennyi vitamin van benne, mert ahányszor mérik, teljesen más értéket kapnak. Végre egy őszinte termék :) Igazából a többi is ilyen. Amikor pl egy növény vitamintartalmát mondják meg, az is csak egy statisztika. A növények egyedei is annyira egyediek mint az emberek. Ha én azt mondanám hogy "az ember zsírtartalma X %", rögtön visszakérdeznél hogy Bud Spenceré vagy Terence Hillé? :) Kajánál erre miért nem szoktak gondolni?


Pl. A gombákban szokott előfordulni arzén mert kivonják a földből és felgyülemlik bennük. Ha kifejezetten arzénnel szennyezett földön nő, akkor sok lesz benne. Ha arzénmentes földön nő akkor semennyi nem lesz benne. Ez ugyanígy van a nekünk jó anyagokkal is.

2018. ápr. 1. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
71%
Előttem szóló kommentjéhez csak annyit tennék hozzá, hogy talajvizsgálattal lenne egyértelműen kimutatni, hogy az x helyen termett növényben mennyi b12 található (ha található egyáltalán).
2018. ápr. 2. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
48%
*lehetne
2018. ápr. 2. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
52%

Szerintem talajvizsgálat sem segítene a növény b12 tartalmának meghatározásában ti. az állatok (és elődeink is) nem a növényből szedik a b12-jüket hanem közvetlenül a földből. A növényekBEN konkrétan nulla b12 a jellemző.

A legelésző állatok "koszos" azaz földes növényeket nyelnek le, amikben bőven van elég ezekből a bacikból és ezáltal b12ből.

Normálisan a természetben élő állatoknak és embereknek ezért egyáltalán nem lenne b12 hiányuk.

A növényvédőszerek használata miatt viszont már mindent jó alaposan megmosunk, tehát le is mossuk a b12-t tartalmazó bacikat is róla. Öngól.


A növényvédőszerek és műtrágyák használatával, rendszeres földforgatással és intenzív mezőgazdasággal sikeresen tönkrevágtuk a talaj élővilágát, köztük a b12-t termelő bacikat is, ezért sem elég már a haszonállatoknak sem az a mennyiség amennyit a takarmányukra ragadt föld tartalmaz (már amennyit egy feldolgozott szója vagy kukorica tartalmazhat), ezért is kell őket injekciózni b12-t is tartalmazó vitaminkoktéllal. Dupla öngól.


Van olyan elmélet is ami szerint ezek a b12-t gyártó bacik meg tudnak telepedni az állatok (és az ember) beleiben is, és onnantól folyamatos b12 ellátmányunk lehetNE, csakhogy a rendszeres antibiotikumhasználat miatt valószínűleg ezeket a bacikat a beleinkből is jól kiírtottuk (meg az agyonantibiotikumozott haszonállatainkéból is). Tripla öngól.

2018. ápr. 2. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Azért nem szed mindenki antibiotikumokat. Én pl nem. Állati eredetű dolgokat nem fogyasztok, így közvetetten se kerül a szervezetembe.

Mondjuk mindegy, mert a bélbaktériumok a vastagbélben tudnának b12-t előállítani, de csak a vékonybélből tudna felszívódni :/

2018. ápr. 3. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ez azért nem olyan egyszerű kérdés, itt van egy kis érdekes olvasnivaló a témában:


[link]


Mivel széklettel szennyezett kaját nem szokás manapság enni (mondjuk hál'isten, nem hiányzik egy kis kolera), ezért a vastagbélben termelt b12 is nehezebben kerül be a szervezetünkben de korántsem biztos hogy ez az egyetlen útja, lehet belsőleg is el tud jutni valahogy. Mindenesetre nem valószínű hogy s b12 hiány probléma lett volna régen.


A b12 termelő bacikkal való meg"fertőződés" szerintem elsősorban gyerekkorban történik meg (hiszen akkor hajlamos az ember mindenféle "koszos" dolgot a szájába venni, szinte ösztönösen), és nem hiszem hogy manapság sok felnőtt van aki egész életében ne kapott volna antibiotikumot egyszer se. Egy kis "kúra" is elég hogy kiölje őket, és ha már nagyobb a gyerek és nem hajlamos újra"fertőződésre" akkor értelemszerűen ez a forrás megszűnik.

2018. ápr. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ezt láttad már?

[link]

2018. ápr. 5. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!