Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegánok/Vegetáriánusok a...

Vegánok/Vegetáriánusok a táplálkozásra szánt figyelmetek mennyiben változott meg mióta életmódot váltottatok?

Figyelt kérdés

Én most abban a fázisban vagyok, hogy a figyelmem nagy részét kiteszi, mivel elég sok mindent csinálok magam otthon, heti 7+ óra


De amint megtanultam sok mindent ez le fog rövidülni (fizikailag)


Pszichés aspektusból pedig rá szeretnék térni a "legkisebb ellenállás ösvényére" és a lehető legpozitívabban hozzáállni a dologhoz, még annak ellenére is, hogy támadnak, akárcsak egyszerű megjegyzésekkel, ez eddig nyögve nyelősen de megyeget


mi a tapasztalototok?


24f



2018. ápr. 24. 03:34
 1/8 anonim ***** válasza:
33%

Hogy mi van? Kicsit nehezen értem, mire gondolsz, de próbálkozom.


Mivel én főzök, mindennap, a heti 7+ óra alap s erre mér rájön ugyanennyi mosogatás s maga az evés... S a beváráslásról még szó sem esett. Azt hiszem, ez a legtöbb embernek sok idő.

Nem a vegaság változtatott, hanem a drasztikus életmódváltásaim (a hús elhagyását nem tudom drasztikusnak tekinteni, minimális változás volt, mi otthon többnyire vega ebédeket ettünk addig is). Növényi (vagy állati, de ovo-vega) tej, kenyér (amit nem szoktam enni, de néha van itthon), csoki, jégkrém? Ezeket én csinálom saját kezűleg, mivel elhagytam a feldolgozott ételeket, a laktózt, a répa- és nádcukrot, egy időben a glutént is... Muszáj mindent magam készítenem s szinte kizárólag főtt/sült ételeket eszem, így minden étkezésre főzni kell (hacsak nincs maradék). De vannak egyszerű ételek, így a heti 7 órába is beleférnék (persze evés és mosogatás nélkül), ha nem vonzana annyira a gasztronómia.

Csomagolásokat ugyebár nem kell olvasnom, mert ha olyan ételt veszek, aminek véletlenül van csomagolása, akkor általában látom rajta, hogy melyik növény mely része. Ez tuti sokat egyszerűsít, mert annyiszor olvasom, hogy ezt meg azt szinte lehetetlen elkerülni, mert mindenben van. Dehogyis, inkább csak a feldolgozott ételekben van millióféle adalék. Azok teljes kerülése persze macerásabb, de nekem jobb így.


Pszichésen nincs semmi, úgy eszem, ahogy akarok s ha valaki bele akar kötni az étrendembe, valószínűleg nem azt az apró és teljesen normális dolgot pécézi ki, hogy nem akarok húst enni :D Ha mégis, az nem az én problémám.

De bármibe is köt bele, nekem mindegy, tudom, mit csinálok s tudom, hogy milyen nagy megmondóemberek az emberek s hogy szerintük Egy Igaz Út van, az övék...

2018. ápr. 24. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de én sem értem a kérdést!


Nekem az elején okozott gondot a vegánná válás, de 1-2 hét után rutinszerűen használtam az új alapanyagokat a régi tej/tojás stb. helyett.


Emellett koncentrálnom nagyon nem kell, vagy figyelnem, max. arra, hogy ne egyem halálra magam a sok finom kajával néha :D

2018. ápr. 24. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Akkor valszeg rosszul kérdeztem


A kérdés onnan eredt, hogy ma egy olyan korban élünk ahol az ember a táplálkozásra nem fordít kellő figyelmet, és nagyjából azt eszi amit elé raknak azt jónapot


és ezt úgy mondom, hogy diákként végeztem pár hónapja, azelőtt nem az ideális étkezés font a fontos számomra, hanem amolyan túlélés/létfenntartás céllal ment és az emberek 100%-nál akivel eddig találkoztam, azt tapasztalom, hogy az étkezést nem úgy teszi, hogy az tápláló és az egészséget szolgálja (legalább is nem ez a legfőbb szempont), pl fehérliszt + bolti lekvárból készült palacsinta, hanem, hogy ne legyen éhes és fizikailag jó érzést váltson ki az étel fogyasztása

2018. ápr. 24. 19:49
 4/8 anonim ***** válasza:
24%

Hát így már teljesen más a kérdés, és igen, az emberek 90%-a így működik.


Nem az nekik az elsődleges szempont, hogy mi egészséges, mi a jó hosszútávon a szervezetüknek, hanem az, hogy mivel laknak jól minél gyorsabban (zsíros, fehérjés ételek, mivel ezek kalóriadúsak), és mi az, ami a leginkább ízlik (ízfokozós, zsíros, fűszeres ételek, ill. cukros dolgok).


Ennek persze több oka is van.

1. Úgy növünk fel, hogy ősi tévhiteket hallgatunk a szüleinktől, nagyszüleinktől:

- a kenyér tápláló

- a hústól nősz nagyra

- a tojástól lesz egészséges a hajad, körmöd

- a tejtől nem lesz kálciumhiányod

- a zsír jót tesz

stb., stb....


Most nem részletezem, hogy ezek egytől-egyig mért hülyeségek, szerintem minden kultúrált ember tisztában van vele. De mégis, ha ezt hallgatod 20 éven át, valahogy belevésődik az agyadba.


2. Az oktatás nem vállal szerepet abban, hogy a jövő nemzedékét táplálkozástudományi alapismeretekre okítsa.

Biológia órán szóba sem kerül igazán a táplálkozás, hogy milyen tápanyagokra van egyáltalán szükségünk és ezek milyen forrásból vihetőek be. Pedig ez egy olyan fontos téma, ami létfontosságú az egészségünk megőrzéséhez.


3. Szinte a levegőben keringenek a téves információk, tele van az internet, tévé,újság is a félreinformált reklámokkal, miszerint

- a tej a kálciumhiány ellenszere, holott rengeteg hüvelyesben vagy olajos magban 2-3-4-5x annyi kálcium található, mint a tejben

- a vörös hús a vashiányé (holott elsődleges karcinogén a WHO szerint a hem vas)

- a halakban sok az omega zsírsav - a növényi olajokban meg még több, csak azt a kutya se reklámozza

- a joghurt jó a bélflóránknak - meg tele van cukorral, a bélflórának meg ezerszer jobbak az erjesztett növényi termékek, mint a tehén emésztési enzimjei, de mindegy


stb., stb.


Végtelenségig árad mindenhonnét a hülyeség, a tudatlanság, a félreinformáltság, és az átlagember akit nem érdekel a téma, nem ismeri ki magát, nem tudja kiszűrni az igazságot.


Az csak simán elhiszi, hogy a tej egészséges, mert azt látta a tévében, meg azt mondta neki a nagyanyja. Aztán az, hogy 60 évesen valszeg a tej, hús, tojás miatt hal meg rákban, cukorbetegségben, magas vérnyomás okozta érelzáródásban, szívrohamban, vese-vagy májelégtelenségben azt sem tudja meg, mert SENKI nem mondja neki, hogy azért magas a koleszterinszintje, mert egész életében telített zsíros, koleszterines állati termékeket zabált, hanem csak felírják neki a koleszterincsökkentőt.


Azt sem kötötték az inzulinrezisztens édesapám orrára, hogy a telített zsírok váltják ki ezt az állapotot, magától kellett rájönnie, hogy növényi étkezéssel visszafordítható, az orvos meg konkrétan a képébe hazudott, hogy nem (a valóság mást mutat).


A rákos betegnek se mondják meg, hogy pl. a kazein - tejfehérje erősen rákkeltő, hiszen tele van növekedési hormonnal, ugyan, dehogy, sőt, bátorítják őket a tejtermékek fogyasztására!


A végtelenségig sorolhatnám...

2018. ápr. 24. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Első voltam. No igen, régen én sem tudtam, hogyan kell rendesen enni, szerencsére eléggé változatosan ettem (túlzottan is, a hús volt az egyetlen, amit keveset), szeretem én a jó ételeket is, nemcsak az egészségtelen vackokat (bár máig nem értem, miért kell bűnbakká tenni pl. a fehérlisztet. majdnem olyan, mint a nem fehér s kis mennyiségben beleférhet. péksütin élni, ahogy sokan teszik, már gond, de még a jó dolgok túlzásba vitele sem jó).

Kár, hogy az iskolákban sem fektetnek a táplálkozási ismerekre hangsúlyt s másutt sem... Egy ponton azért megjött az eszem, kutakodtam, kísérleteztem. Sokunknak azért fontos az egészségünk s felfogjuk, hogy nem mindegy, mit pakolunk a testünkbe nap mint nap.

Tudásunknak, ízlésünknek s működésünk általánosabb s egyedi dolgainak megfelelően szinte automatikusan odafigyelünk egy idő után és kész.


Természetesen sokféle nézet van. Nekem pl. semmi bajom a sok koleszterinnel (fontos cucc, a szervezetünk is gőzerővel termeli, persze nem mindegy, milyen) és napi 60 gramm telített zsírral (sose számoltam, de biztos van annyi rendes napjaimon), amúgyis szinte mindent (telített növényi) zsírban sütök. Nem azt mondom, hogy ez a kifejezetten egészséges nekem s máshogy nem lenne jó, dehogy, de nem látok benne problémát s átkozottul lerontaná az életminőségemet, ha máshogy ennék, márpedig a lelki egészség is fontos, a szervezetem pedig köszöni, virul ezen az étrenden, pedig szólni szokott, ha valamivel gondja van. Túl sok mindent kellett kizárnom vagy minimalizálnom, valaminek maradnia is kell :) Lehet, hogy később még finomítok, a tudatos táplálkozás sokszor ilyen, egy utazás, folyamat az ideális felé, az ember maga is változhat, a körülményei is...


A cukorbetegek egyébként sokszor ketogén diétán lesznek problémamentesek az én olvasmányaim alapján (van is benne logika, akinek problémás a cukor, ne egyen sok cukrot, ez jól hangzik laikusként, szerencsére engem nem érint ez a betegség), általában viszonylag sok telített zsírral (bár ez nem kötelező), persze van, akinek igen rossz ez az étrend, ez van, sokfélék vagyunk s a cukorbetegségnek is különféle típusai vannak. Ezért is nehéz kiigazodni s ezért szeretem azt a megközelítést, hogy olvassunk, tájékozódjunk, de a végén azért a szervezetünk jelzéseire alapozva döntsünk, mi a jó számunkra (a tájékozódás arra jó, hogy nagy butaságokat ki se próbáljunk s azért jó is tudni, hogy az ember működése alapján mégis mi várható nagyvonalakban).


Sose hallottam, hogy a tojástól szép lesz a haj és a köröm, de elhiszem, hogy mondanak ilyeneket... Nos, ez nem igaz, de elnézve a tojás amúgy egész jó kis tápanyagtartalmát, nem is értem, az e téren emlegetett vitaminokból annyira azért nem áll jól, bár nem értem ehhez sokat. Na mindegy, tudjuk, hogy ennél nagyobb butaságokat is mondanak emberek (számomra a rekord, az abszolút agyzsibbasztó ökörség az volt, hogy a répacukor erősíti a csontokat. ezt ki találta ki? egy pszichológiai könyvben szerepelt rossz példaként, szóval valaki biztos mondott ilyeneket is).

2018. ápr. 24. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
és végül sikerült visszafordítani az inzulin rezisztenciát?
2018. ápr. 24. 20:50
 7/8 anonim ***** válasza:

Igen, épp ezt írom, hogy az orvos tanácsa ellenére, sikerült. Nem egy embernek már.

Mondjuk édesapám nem állt át a teljes növényi táplálkozásra, sovány halat, tengeri herkentyűt fogyaszt néha. A zsiradékot kerüli, a vörös húst, nehéz ételeket, és sok egészséges növényi táplálékot fogyaszt - a szénhidráttartalmára való tekintet nélkül!!!

2018. ápr. 24. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
elég jól hangzik ez így is, idősebbek nehezebben adják fel ez érthető, de gratula
2018. ápr. 25. 00:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!