Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Ti szoktatok ételallergiára...

Ti szoktatok ételallergiára hivatkozni vegánként? Vegetáriánusok és más különleges étrenden élők válasza is érdekel!

Figyelt kérdés

Még nem próbáltam, de azt hallottam, hogy éttermekben komolyabban veszik, ha valaki azt mondja, hogy allergia miatt nem fogyaszt bizonyos dolgokat, pl. állati eredetű ételeket. Ha nincs is megfelelő étel egy helyen, legalább nem tagadják le, hogy a zöldségeket vajon párolják és a krumplit disznózsírban sütik.


A párom most készül bemutatni a családjának. Hagyományos, falusi család, és sajnos nagyon ítélkezők mindennel kapcsolatban, ami számukra nem megszokott. Nekik a disznótor és a pálinka a normális, és sokszor kinevetik azokat, akik máshogy gondolkodnak. Előre félek, hogy piszkálni fognak, de sajnos már nem lehet tovább halogatni a bemutatást. 3 napot fogok náluk tölteni vegánként. Nem szeretnék senkit meggyőzni, de szinte biztos, hogy így is piszkálni fognak.


Szerintetek ezekben a helyzetekben jó ötlet azt mondani, hogy allergiás vagyok? Próbálta már valaki?


2019. ápr. 25. 14:12
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Igazatok van, nem biztos, hogy allergiára hivatkozni jobb ötlet. Azért gondoltam erre, mert mindenki megkérdezi az okát, hogy miért vagyok vegán, amikor szembesülnek vele. Orvosi okkal indokolni rövid és egyszerű, míg az etikai és egyéb okok sok további kérdést felvetnek. Amiket nagyon szívesen megvitatok bárkivel, aki kíváncsi és nyitott rá, de ez most nem az a helyzet lesz, amikor valaki komolyan érdeklődik. Ők vannak többen, a megszokott világukban, én pedig egy kívülálló vendég, tehát biztos, hogy alul maradnék. Nem szeretném, ha ez alapján ítélnének meg, és nem akarom az ismertséget vitákkal és gúnyolódással kezdeni.


A párom segít ebben, ahol tud, de tőle sem várhatom el, hogy összevesszen a családjával emiatt. Ő javasolta, hogy vigyünk növényi tejet és tojásmentes tésztát, amiből (ha a család nyitott erre) lehet főzni mindenkinek. Ezen kívül viszek pogácsát, és valamilyen édes rágcsálnivalót. Ha van még tippetek ezzel kapcsolatban, nagyon örülök neki, mert izgulok így is.


Érdekes, hogy az éttermes kérdésemre senki nem reagált. Ilyennel nem találkoztatok még? Szerintetek ott sem jó ötlet allergiát mondani?

2019. ápr. 27. 08:21
 12/24 anonim ***** válasza:
100%
Étteremben mondhatod, de ilyen esetben szerintem necces lenne
2019. ápr. 27. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen problémás családban nem kell vitába menni, egyszerüen csak annyit mondasz, hogy neked ez az étrend felel meg, ezzel vagy jó. Ezt érthetik, ahogy akarják, viszont nincs egyértelmü ok belekötni (pl. az állatvédelmi okok, vagy allergia vagy egyéb), egyszerüen csak ezzel el tudod kerülni a konfliktusokat.


Az étteremtéma sokkal nehezebb, ugyanis a legtöbb (középkatogóriás) étteremben sem a felszolgálók, sem a szakácsok nem tudnak mit kezdeni az "állatmentességgel", mindegy, milyen okot mondasz.

Tészták - az, hoyg van benne tojás, eszükbe sem jut, a rántott dolgoknál úgyanez, sok fogásban a pár kocka szalonna szintén elkerüli a figyelmüket, ahogy a belekevert tejföl, sajt is, és ez igen sok salátánál is megvan. pl. az öntetben van majonéz.

Tehát étteremben ugyan kezdheted azzal, hogy allergia, de utána neked kell minden egyes összetevöre rákérdezni és még akkor sem biztos, hogy megoldható.

A legtöbb esetben a párolt rizs jó opció, a saláták közt szintén lehet megfelelöt találni (adott esetben öntet nélkül kéred, viszont ecetet, olajat kérsz mellé és magad ízesíted), de már a sült krumplit vagy a húsmentes rántott zöldségeket abban az olajban sütik, ahol a húsokat, szóval nem egyszerü.

2019. ápr. 27. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
100%
Nem hivatkoztam, de eszembe jutott, pont az említett dolog miatt...hogy allergiát hamarabb elfogadják, árról nem tehetsz, de hogy saját választásod, akkor úrizálásnak tartják.
2019. ápr. 27. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
23%

Azért is baromi jó dolog étteremben allergiával viccelni ,mert majd akinek tényleg baja van valamitől ,azt sem fogják komolyan venni .

Sehol nem tagadják le,ha rákérdezel a vajat meg a közös zsírban sütést,de egy átlag étteremnél általában nem megoldható a vegán elkészítés,nincsenek felkészülve rá. Vegetáriánus opció az szokott lenni .

Szóval ha étteremben akarsz enni ,menjél vegán helyre ,ne hazudozz .

2019. ápr. 28. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
74%

"Azért is baromi jó dolog étteremben allergiával viccelni ,mert majd akinek tényleg baja van valamitől ,azt sem fogják komolyan venni ."


Nincs igazad, ha valaki azt mondja, hogy allergiás, akkor az adott étterem felelösége, ha mégsem veszi komolyan.

Egyrészt eleve nem tudhatják, hoyg tényleg komoly-e a helyzet, másrészt akinek erös allergiája van, az adott esetben meghalhat egy nem-vették-komolyan akciótól.

Emellett ha valaki évek óta nem evett állati termékeket, annak simán lehetnek allergia-szerü reakciói ezekre, tehát még véletlen sem lehet viccelödésnek" minösíteni!

2019. ápr. 28. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
100%
Az én párom családja is régimódi. Egyszerűen elmondtam, hogy sajnálom az állatokat és ezért eszek máshogy. Kész. Pont. Nem hazudok nem vitázok velük.
2019. ápr. 28. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
100%

"Azért is baromi jó dolog étteremben allergiával viccelni ,mert majd akinek tényleg baja van valamitől ,azt sem fogják komolyan venni"


Tudod, én nem vagyok "hivatalosan" allergiás - tehát szerinted nem állíthatnék ilyet étteremben -, de ha bármit eszem, amiben állati fehérje van, akkor 10-15 percen belül igen erös és tartós hasmenés jön rám. Ez szerintem legalább annyira komoly indok, mint egy szabályos allergia lenne. Sajnos ez is az a kategória, amire a legtöbben zt mondják, hogy ilyen nincs, és megpróbálnak meggyözni, hogy nem lesz semmi bajom egy-két falat valamitöl.


Sok évig a lakásomon kívül nem mertem csak kenyeret, nyers zöldségeket meg gyümölcsöket enni, mert a normál ételek 99%-ától rámjött a hasmenés. Az okát sokáig nem tudtam kideríteni, mert majdnem mindennel baj volt. Elöször csak a húst próbáltam kihagyni, de nem sokat segített, aztán egy ismerös ösztönzésére megpróbáltam a vegán étrendet. Már egy hét múlva megszüntek a panaszaim, amíg tartottam a csak növényi étrendet.

Viszont jöttek a beszólások, meg a trükközések: hússal együtt kisütött krumpli, kevés tejtermék vagy hús belecsempészése az ételbe, stb - és amikor ettöl megint rosszul lettem, akkor döbbentek csak meg, hogy tényleg van ilyen.


HA most egy étteremben azt mondom, hogy vegán vagyok, a legtöbb helyen nem tudnak mit kezdeni ezzel a fogalommal, viszont elég egy adag sült krumpli, amit abban az olajban sütöttek, amiben elötte húst, hogy a nap további részét az étterem WC-jében töltsem igen erös hasgörcsök közepette.

Ha azt mondon, hogy csak növényi ételeket eszem vagy nem ehetek állati fehérjét, ennél ugyanez az eredmény.

Ha allergiásnak mondom magam, akkor jóval több eséllyel odafigyelnek (habár még ekkor sem mindig), szóval én ezt szoktam tenni.

Nem hiszem, hogy ezzel bármit is ártanék az igazi allergiásoknak.

2019. ápr. 28. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem itthon sima éttermekben nem megoldott, amit te szeretnél. Ezért érdemes vegán éttermekbe menned, ott biztos nincs gond. Ha mégis rendes éttermekbe jársz kompromisszumot kell tenned, mert ott a konyhán van hús. Aztán ki tudja, hogy húsos olajban sütik e ki a brokkolit, vagy nem...

A rokonok első körben szerintem nemnfognak bsztatni, max ha már közelebbi kapcsolatba kerültetek. De akkor ha primitívek. És ezzel nincs mit tenni...

2019. ápr. 28. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 Noblesse Oblige ***** válasza:
100%

Én vidéki városban élek, és már több étteremnél a déli menüzésben van egy +1 opció, ami vegán menü. Az egyik étterem pincérével jóba vagyok és megkérdeztem, hogy tényleg megfelel-e a vegán elvek az étel, vagy csak ilyen "örüljél, hogy nincs hús benne" elven készül. És ő mondta, hogy rendesen ügyelnek arra, hogy a rántott cuccok ne a húsokkal süljenek, és a panírba ne legyen tojás. Ez az étterem is akkor vezette be a vegán menüt, amikor felvettek egy vegán pincért, és rávilágított a problémára.

Szóval, ha vidéki városban ilyen van, akkor reménykedhetünk, hogy máshol is.


Nálunk amúgy volt vegán étterem, de sajnos bezárt. Jó darabig csak a kínai konyhán lehetett vegán elvnek megfelelően étkezni. De most már egyre több menüztető étterem veszi fel nálunk is a vegán lehetőséget.

2019. ápr. 29. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!