Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Véleményem szerint az Univerzu...

Véleményem szerint az Univerzum sem létezne, ha nem lenne benne tudat. Te hogyan foglalsz állást ebben a tudományos vitában?

Figyelt kérdés

Zolán Kvantumfizikus kérdése :


A kvantumfizikusok régóta vitatkoznak azon, hogy az univerzum melyben élünk létezne-e tudat mint megfigyelő nélkül. Különböző álláspontokon vannak a fizikusok. Némely szerint részben létezik, mésrészben nem teljesen csak ahol élünk. Más kvantumfizikusok szerint nem létezne semmi.


A probléma részletes ismertetése : A modern kvantumfizika igazolta, hogy a körölöttünk levő világ nem független tőlünk, mivel a tudatunk alakítja azt a számtalan lehetőség közül kiválasztja azt amely megvalósúl, így a materialitás azon tévhite, mely szerint a kívülálló világ önmagában létezik, megdöl, mivel ez nemigaz.


Modern kvantumfizikai ismeretünkkel ismertté vált, miszerint a tudat teremti meg a fizikai valóságot. Olyanná formálódik a világ, amilyenre mi magunk gondolunk vágyainkban. álmainkban.


A kvantumvilág magában foglalja ezt a Newtoni vizuális absztrakcióként értelmezhető világot, melyet Te anyagi fizikának ismersz. Kiderült, hogy van egy mindenhol jelenlevő kvantumvilág, mely magában foglalja ezt a un. Newtoni fizikai világot, a kvantumfizika határesete ez a materiális világ, de akvantumfizika nem korlátozódik pusztán mikrorészecskékre. Atomok, molekulák, bármilyen tárgy és maga a teljes fizikai realitás is viselkedhet kvantumfizikai törvényeknek engedelmeskedve. A kvantumfizika világában megállapított törvényszerűségek a klasszikus anyag kapcsolataként ugyanígy érvényes általánosan.


Amerikai kollegáim megállapították, hogy tömeggel rendelkező elektronok is viselkedhetnek tömegtelen hullámként, mikor a tudatunk nem figyel rájuk, azonban mihelyt tudást szerzünk róluk, azaz tudatunkkal megfigyeljük őket máris anyagiakká válnak ! A kvantumvilágban úgy keletkezik az anyag, ahogy a mi tudatunk hat az anyagra. Ha azt megmérjük az egyik általunk mérni kívánt tulajdonságát azzá változik az anyag, ergó mi a tudatunkkal határozzuk meg a valóságban bekövetkező realitást ! http://www.youtube.com/watch?v=4M3druhbPU0


*


Azaz úgy keletkezik a "valami", hogy mi azt megfigyeljük, eszerint a tudatos figyelmünk előtt, lehet nem is volt semmi és az egész univerzum a létezés, pusztán a lelkek vízióinak kivetülése.


Te mit gondolsz erről?



2013. szept. 11. 20:06
1 2 3 4 5 6 7
 21/70 anonim ***** válasza:
73%

Különben zoli: Hadd teszteljelek már!Ha kvantumfizikus vagy akkor már nyilván hallottál a QED ről.Én eddig csak olvastam róla,de nem igazán értem.Elmagyaráznád a dolog lényegét,lehetőleg laikusoknak is érthetően,de azért mégis szakszavakat használva?


Én bevallom:nem vagyok kvantumfizikus (tanuló vagyok) tehát nem fogok idegen tollakkal tetszelegni.


Ha tudsz egy normális választ adni,minden eddigi fikázó kommentemet jelentem egy másik reggel.Oké?

2013. szept. 12. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/70 anonim ***** válasza:
87%

viccoltam - nem vagyok semmiféle rajongó.. miért gondolod, hogy nem tudom, mi az a Möbius-szalag? Ne gondold. Én meg azt gondolom, nem álltál kétszer sorba, mikor a humorérzéket osztogatták.

Az hogy milyen nick- nevet használ, nem kéne komolyan venni - ha kvantumfizikus és azt játssza, hát legyen-belefér ebbe az egyre zuhanó színvonalú gyk-ba.

üdv:

Humorzsi

2013. szept. 12. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/70 anonim ***** válasza:
70%
Zoltán egy nagyon jó filozófus lehetne, gondolkozik, következtet, értelmesen, választékosan fejezi ki magát, de fizikai(azon belül kvantummechanikai) ismerete látszólag annyi van, amennyit a bulvárlapokban olvas. Akit érdekel a téma, nézze meg pl. Orosz László BME-s előadásait a kvantummechanikáról(youtube-on is fent van), igaz humán beállítottságú(mint az ezotériások nagy része, vagy talán egésze) emberek számára sokkal kevésbé izgalmas és érthető, mint Zoltán eszmefuttatásai.
2013. szept. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/70 anonim ***** válasza:
68%

Isten tudata a mi tudatunk is. Csak egyféle tudat van, az Isteni Tudat. Igen, a kövekben is. CSak látnotok kellene miféle bonyolult kristályszerkezetek tartják össze. De az igaz, hogy a tudat szinztje, vagy inkább mennyisége, az kicsi vagyis kevés a nem élő dolgoknál, több az egyszerű élőlényeknél, mégtöbb a növényeknél, aztán még egy fokozat az állatok, és aztán az ember, akik szintén küólönféle tudatszinteken állnak. Nem keverném össze a TUDAT szót és a TUDÁS szót, mert nem ugyanaz. Ugyebár az élőlények mindenféle szervetlen anyagokból kezdték a szerveződésüket, aztán a szerves anyagok, aztán mikroorganizmusok, és továűbb fölfelé az evolúció lépcsőjén. Na most idefent (vagy más nézőpontból lent) letagadhatalan, hogy létezik a tudat. Mármint nekünk embereknek. Kérdés: Honnan, hogyan, mikor, melyik fázisban bújt be a tudat a lényekbe. Szerintem: 1. Vagy kezdettől benne volt, 2. Vagy most sincs benne.

Olyan nincs, hogy kifejlődött, mert csak az tud fejlődni, ami legalább valamilyen kezdetleges szinten jelen van. "Isten lelke lebegett a vizek felett". Nem igaz? "Én és az Atya egyek vagyunk" "Ti is istenek vagytok" Vagy pontosabban: Ti is Isten vagytok. Igen, egy tudat van, éps ez a mindenütt jelenlévő tudat. Vagyis a Tudat.

2013. szept. 12. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/70 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó:Felpontoztalak,de nem azért mert egyezne a nézőpontunk (közel se) hanem mert szépen,egybefüggően és kifejtve megosztottad velünk az álláspontodat.


De.


Belekötnék abba az állításodba hogy kifejlődni csak az tud ami már létezik valamilyen alacsonyabb formában (remélem erre gondolsz).


Nos ez nem csak természettudományos kérdés hanem filozófiai is!Születhet-e egy vagy több bizonyos tulajdonságból (Szókratész stílusában:ideából) egy addig nem létező új idea?A válasz :Igen!


Ezt a filozófusok úgy nevezik hogy a mennyiségi változások minőségi változáshoz vezetnek.Példa:


A Francia forradalomhoz hasonló forradalom nem volt a történelemben egész a Francia forradalomig.Miért is robbant ki?Az egyre növekvő adók,elnyomás,és nyomor miatt.Már addig is voltak kisebb nagyobb felbolydulások,de nem olyan mértékűek,olyan ideájúak,mint a francia forradalom.Az elnyomás,a nyomor csak gyűlt,gyűlt,gyűlt,gyűlt,gyűlt és gyűlt.A mennyiségi változás egy idő után minőségi változáshoz vezetett:forradalom robbant ki.Pedig azelőtt nem volt semmi ehhez fogható.Tehát kimondhatjuk:a "semmiből" tűnt elő egy új dolog,fokozatos egymás utáni lépésekkel fejlődött ki.


Remélem érted.


Ez az élőlényeknél is ugyanígy volt.A tudat képes volt az egyre nagyobb információ tárolására képes agyak egyre jobban öröklődő tulajdonságai által testet ölteni.Ez komoly etológia és neurológiai kutatások középpontjában áll,de eddig (és feltehetőleg ezután is) minden jel arra (fog) utal(ni) hogy a tudat az evolúció egyik terméke.


Nem kioktatás,csak baráti hozzászólás volt amit hozzád intézek.

2013. szept. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/70 A kérdező kommentje:

Örülök a sok kedves válasznak. Örömömre szolgál, hogy sok ember szintén így gondolja, annak ellenére, hogy más utakat járt meg.


Az a probléma kezd körvonalazódni a vitában, miszerint a mi a jelenbeli döntésünk határozza meg a valóságot, akkor mi van a multban nem érzékelt tárgyakkal ?


Úgy látom abba az irányba mentek el, hogy a materiális meglátásotokkal pótoljátok meg a hiányzó részeket szpeti1991. A probléma az, hogy a multban létezett-e a kő amit a jelenben látunk meg. Szerinted azért létezik, mert ezt a jelenben ergzakt kormeghatározásos tudományos módszerekkel teszteled és levonod azt a következtetést, melyhez a hétköznapi gondolkodásod hozzászokott : vagyis hogy a multban ugyanúgy létezett.


Azt tudjuk, hogy a jelenbeli döntésünkkel határozzuk meg azt, hogy milyen legyen az anyag és tudjuk azt is, hogy a kvantumfizikai logika teljesen eltérő a mi materiális úgynevezett Newtoni "minden megfogható" típusú vizuális absztrakciókat használó elvvel teljesen ellentétes.


A válasz biztosan nem az, hogy teljesmértékben létezett korábban is, abban a formában ahogyan meglátod. Wheeler szerint időhurkok alkotják a világunkat ; A jelenben megfigyelt fotonnak az útja amit a multban tett valójában a jelenben dől el. Ezt úgy értelmezi John Wheeler, hogy a mult a mi jelenünkben döl el. Azaz mivel senki nem figyelte a multját a fényrészecskének így az nem a mi multunkban lesz valóságos, hanem a mi jelenünkben lesz valóságos az ő multja is.


Egy másik értelmezés szerint és erre hajlok Én is, pedig az, hogy ezeket mi a tudatunkkal értelmezzük így.


Ez felveti az idő nem mindenhol lineáris (egyenletes) múlását. De a Relatívitáselméletből is tudjuk, melyben idődilatáció van hogy az idő is relatív, a megfigyelő vonatkoztatási rendszerétől függ, így a gondolat nem is áll távól eddigi ismeretinktől.


Úgy kell ezt a Wheleri magyarázatot elképzelni, hogy a multban az események csupán lehetőségek. Mivel mindkét irányban mehetett ezért a lehetősége ment mindkét irányban és mivel az határozza meg a valóságot, hogy mi hogy érzékeljük, ezért a mi jelenünkben lesz a multja valóságos lenni, mert mi a lehetőségekből kiválasztjuk azt amely megvalósúl.


Itt a kérdés az, hogyha egy idő után senkisem nézné, figyelné meg a világot az létezne-e tovább illetve milyen stádiumban?


*


Az Én elképzelésem, amelyet Murray Gell-Mann vetett fel a sokértelem megoldása, az hogy ezeket a megoldásokat mi érzékeljük.


Azaz a világ sok apró Plancknyi egységből áll, amely nem osztható tovább. Ezeknek a Planck egységek tulajdonságait mi mint tudat értelmezzük és mivel mindannyian egyek vagyunk, így ha valaki ezt már értelmezte a másik ember is úgy értelmezi, mert az is Ő.


Eszerint a multban elindult egy olyan jelentést nem hordozó információcsomag, melyet a jelenben mi a tudatunkkal értelmezünk valamiképpen és ez határozza meg azt hogy a továbbiakban azt hogy értelmezi más is.


*


Azaz a kő esetében nézzünk egy példát. Messze van egy csillag melyen nincs tudatos élet így nem észleli senki, mi a helyzet azzal ? Amikor odaűrutazunk akkor lesz ott valami előtte nem volt ?


A válasz ez ; Wheeler értelmezése és az enyém is azonos eredményeket produkál. Vagyis a csillagfejlődésben az egzaktfizikai törvények határozzák meg a fejlődési lehetőségeket, de amiket nem látunk azokat az értékeket nem veszi a multban fel. Pl lesz nagysága és fénysugárzási intenzitása stb... de pl a felületének nem lesznek hőmérsékleti viszonyai és nem lesz pl a bolygóinak meteorformálta domborzata sem, amíg mi oda nem érünk.


Amikor odaérünk azok az egzakt fizikai állapotjelzők, mennyiségek mind értelmezve lesznek általunk a rengeteg lehetőség közül. Azaz Mi pl azt tudjuk, hogy pl a sarkon kevés meteorbecsapódás van, de az egyenlítőhöz érve sűrűbb a meteorkráterek eloszlása pl. Akkor a bolygón az általunk a mi tudati képünkkel összhangban vesznek fel értéket a fizikai értékek.


Ott a csapda, hogy a korábbi számtalan lehetőséget a fizikai törvények korlátozzák, azokat nem fog felvenni amiket tíltanak, mert nem lesz olyen kvantumlehetőség.


Ennek egy másik értelmezése, amely számomra reálisabb az, hogy ezeket a lehetőségeket mi a tudatunkkal értelmezzük. Azaz, a bolygó domborzati felszíne változatlan, csak mi értelmezzük úgy ahogy az eddigi ismereteinkből tanultuk.


A bolygó most is Plancki egységekből áll csupán mi már az egységeket értelmezzük. Azaz olyan mintha egy sima rajzlapot néznénk, de mi azt látjuk bele amit elvárunk tudatalatt a megvalósúlható lehetőségekből.


*


Felvetül az a kérdés miszerint az univerzumunk hogyan volt azelőtt, mint ahogy mi megszülettünk volna.


Valószínű eképpen : Ahogy nem csak a mi naprendszerünk van, így más univerzumok ugyanígy léteztek korábban is. Más univerzumokban volt tudatos élet. Egy akár feke lyukakból fehér lyukakon át eljuthatott maga az univerzum anyaga ami a téridő maga egy ilyen helyre mint ez vagy akár egy féreglyukon (Einstein-Rosen hídon) is átfolyhatott és a világ sokdimenziós variációiban egy alternatív formát vett fel. Ebben élünk mi pl. Valamikor egy másik univerzumból idejött egy idegen és ezzel a mi univerzumunkban is csillagok és bolygók jöttek létre. A bolygóra leszállt ott lehett élet, valószínű elhintette a saját genetikai anyagát DNS-e formájában pl hajszál, hüllőbörhámlás és otthagyva a világunkat máris táptalajat adott az élet kialakulásának a lehetőségével.


*


Én úgy képzelem el, hogy a világ az lehetséges hogy valóban olyan mint egy mátrixban feküdve és ilyen Planck egységek vesznek minket kötül, aminek mi csak ÉRTELMEZZÜK a fizikai tulajdonságait. Nem kell ehhez test sem,hiszen a tesz az maga ezek a Plancki egységek, mi is anyagból vagyunk de tudatunk száll a testbe és a tudatunkkal értelmezünk.


*


"Én sem vagyok kvantumfizikus, lehet, hogy rosszul értelmeztem, amit olvastam, de inkább az az elfogadott álláspont, hogy pl. a Hold nagyon is ott van, akkor is, amikor nem nézi senki, csak éppen ún. szuperpozícióban van, vagyis bárhol lehet, mindaddig, amíg meg nem figyeled, és azt észleled, hogy egy bizonyos pozícióban van.

Lásd Schrödinger cicája."


Mivel a Hold lehetősége megvan a létezésre így ott van, de az hogy milyenek a konkrét tulajdonságai már nincsenek ezt te határozod meg. Pl említettem azt, hogy úgy tudjuk pl hogy a meteorformálta felszín mintázata struktúrált, akkor a mi által értelmezett struktúra mintát veszi fel, de csak akkor amikor mi ránézünk, amíg nem nézünk rá csak egy amőba pl :D


Ebből az is következik, hogy ha a fejlődésünk szerint egyenletesek a felszínformálta meterobecsapódás eloszlása, akkor amikor ránézünk az is ilyen lesz, ahogyan elvárjuk, mert így értelmezzük ! Az ő multja a mi jelenünkben dől el.


*


Az elmélet szerint minden ember,állat akár növény is UGYANOLYAN de eltérő értelmezési fejlettségű tudatból áll. A tudatunk fejlődik az anyagi világban. Isten = Az összes tudat egymás szeretetének következménye.


Az összes tudatunk mit szeretne ? Azt hogy minden tudat ezt, az összes tudatot szeresse és ebből tőltekezzen. Minden ember Én vagyok, ha másnak ártok magamnak is, mert visszahat, azzal hogy ő értelmezi azt a világot amiben Én is élek.


Az anyagi világ csapdákat rak elénk ; finom ételek, édes cukor, de ha megeszed tönkreteszi a fogad és az érrendszered, azaz arra akar rávenni a közös tudatunk=Isten, hogy ne másban a semmiben,mert ezek csak információegységek keresd a jót, hanem mindannyiunkban=Isten. Szeress mindenkit és ne tegyél másnak olyat, amit magadnak nem várnálel,pont azért mert Mindenki az Én részem.Isten valójában ennek a közös tudatnak a törvényei.


A tudat fejlődik az anyagi világban !


*

2013. szept. 12. 21:57
 27/70 A kérdező kommentje:

Most nem írok többet. Így is rövidített hasonlatokat használtam, nehogy a mennyiség miatt elriasszon valakit. Mőbiusz szalag, örülök hogy annyira érdekel a kvantumelektrodinamika, hogy noha még nem értesz hozzá, de máris vizsgáztatni akarsz :D


Szerintem ne akarj vizsgáztatni, mert akkor te teszed azt, amit tőlem nem várnál el. Ezt róttad fel nekem és most ezt akarod velem tenni. Ezt Mi=Isten nem akarjuk. Olvass a könyvekben, jegyzetekben, neten kvantumelektrodinaminkát, úgy nem válaszolok senkinek, hogy tudja csak poénkodik.

2013. szept. 12. 22:01
 28/70 Tom Benko ***** válasza:
88%
Ahh, a szokásos tl;dr. De most végre látok egy (nem túl elegáns) terelést is. Zoli, kezdesz felnőni... az ezós átlaghoz. Nekem mesélnél akkor a QED-ről?
2013. szept. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/70 Tom Benko ***** válasza:
84%
Apropó: A szolipszizmus nem tudományos módszer a bizonyíthatatlansága miatt, hiába is rugózol...
2013. szept. 12. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/70 anonim ***** válasza:
8%

Én is köszönöm Kérdezőnek is, meg akik értelmesen hozzászóltak azoknak is, hogy kialakult egy ilyen korrekt beszélgetés. Nem fontos, hogy mindenben egyetértsünk, de az ember örül, ha olyanokra talál rá, akik hasonlóan gondolkoznak. Meg hogy egyáltalán gondolkoznak valamin. Maradok abban, Kérdezővel meg Möbiusszal - hogy minden Egy, minden abból az Egy Tudatból származik, és az mindenben - igaz különböző mértéknen - benne van. Azt elhiszem, hogy a tudat fejlődik, csak azt nem gondolom, hogy valami másból, tehát olyasmiből, ami nem a tudat,kifejlődik.

És az Élet és mindaz, ami a Világot jelenti most ebben a beszélgetésben, ahogy írtátok egyik bolygóról a másikra, egyik Univerzumból a másikba, és így tovább, terjed, fejlődik, van ahol kipusztul, máshol elkezdődik, tehát örök változás van. Az Ank "vallás" is ezt tanítja, és igen, a buddhista is.

2013. szept. 12. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!