Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Ki hogy áll a "Cogito ergo...

Ki hogy áll a "Cogito ergo sum" kijelentéshez?

Figyelt kérdés
2014. máj. 6. 21:41
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
*hogyan áll hozzá
2014. máj. 6. 21:42
 2/18 anonim ***** válasza:

Nem logikai alapú bizonyításként kell felfogni, hanem egyfajta belátásnak.

Egyébként rossz a kategória.

2014. máj. 6. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

ez egy alap állítás az életben.

de ez az állítás egy megfigyelésen alapszik, hogy az ember az agyát használja, tehát létezik!

2014. máj. 6. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
#3: Te már megfigyelted, hogy az agyad használod? Nekem még sosem sikerült.
2014. máj. 6. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

én még a gondolataimat is látom!

lehet ez egyedi eset, bár van több ilyen ember is, lehet ez nálad másként nyilvánul meg!

2014. máj. 6. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
nekem ez a kijelentés azért furcsa, mert eleve van a "vagyok", aki tapasztalja, hogy "gondolkodok". szóval a "vagyok" azt is tapasztalja, mikor nem gondolkodok, azt is, amikor érzek, azt is, amikor nem érzek. a "vagyok" tapasztalja még a tapasztalatot is. De azt, hogy "vagyok" meg tudja haladni bármi is? persze, a nem vagyok. de a "nem vagyok" is egy tapasztalat, és csak a "vagyok"-ban van jelen. szóval innen már csak annyit látni, hogy még a vagyokon túl is van valami, ami a "vagyok/nem vagyok"-ot "látja"... nem találom rá a szót, talán nincs is.
2014. máj. 6. 22:30
 7/18 anonim ***** válasza:
"a "nem vagyok" is egy tapasztalat" - Te mégis mikor tapasztaltad, hogy nem vagy?
2014. máj. 6. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
ha mondjuk alszol, akkor elméletileg "nem vagy", mert nem tudsz magadról. De miközben alszol minderről fogalmad sincs. Ez, hogy "nem voltam, még aludtam, mert nem tudtam magamról", csak akkor jelentkezik, amikor már ébren van az ember, és "van". Akkor jön a tapasztalat/emlék, hogy "én nem voltam még aludtam". Tehát a "nem vagyok" is tapasztalat, de csak a "vagyok"-ban létezik.
2014. máj. 6. 22:35
 9/18 anonim ***** válasza:

"ha mondjuk alszol, akkor elméletileg "nem vagy", mert nem tudsz magadról"


- Lehet, hogy valaki elméletileg ne legyen? Mekkora katyvasz már ez?

Egy dolog, hogy a létre rákérdezni a felfogóképességünk határait feszegeti, így óvatosnak kell lenni, de azért ne jussunk már el oda, hogy a létezésnek is legyen több fajtája (elméleti, gyakorlati, meg nem tudom mi), mert akkor csak a szavakkal játszunk.

De valószínű, hogy megzavart a cogito-érv állogikai szóhasználata, illetve hogy összekevered a logikai eszközöket. Abból, hogy "gondolkodom, tehát vagyok", nem következik, hogy "nem gondolkodom, tehát nem vagyok". Ha tudom, hogy Pisti minden pénteken focizni jár, abból nem következik, hogy ha nincs péntek, akkor nem is megy focizni.

2014. máj. 6. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
leragadtál a logikánál. hagyd pihenni most, és olvasd el egy-két hét múlva megint. ezt csak úgy lehet megérteni, ha minden koncepciót kihajítasz.
2014. máj. 6. 22:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!