Kezdőoldal » Ezotéria » Mágia, okkultizmus » Milyen magyar nyelvű oldalon...

Milyen magyar nyelvű oldalon találhatnék a mitológiával rendesen fedésben lévő információkat a vuduról és a loákról?

Figyelt kérdés

Nemrég néztem meg az American Horror Story 3. boszorkányos évadát, és elkezdett érdekelni a téma kutatási célzattal. Voltak utalások a sorozatban, amiknek a miértjét kevés keresgéléssel is megtaláltam (Marie Laveau "mambo"-nak nevezése, Papa Legba meg a szertartást, amit Marie Cordeliának csinált), de bővebb ismereteket is szeretnék.


Ha nincs megfelelő magyar oldal, akkor esetleg le tudná írni valaki a leghíresebb (Legba, Damballa, Baron Samedi) loák körén kívül eső, kevésbé ismert loákat és a rövid jellemzésüket?



2018. okt. 11. 02:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Miért is van rá szükséged?

Mégha tudnád is használni,akkor sincs értelme.Fekete mágia.

2018. okt. 11. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

A Loák nem azok a személyek akik az itt ragadt lelkeket/szellemeket kísérik át a túlvilágra?

Ha hülyeséget mondtam,lehet le pontozni de nekem így hirtelen ez jutott eszembe.

2018. okt. 11. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

1# - Olvasd el, amit a kérdés alá írtam. Nemrég láttam az Amerikai Horror Story-nak az ezzel foglalkozó oldalát, és felkeltette az érdeklődésemet a téma kutatási szempontból. Érdekesnek találom, mint korábban a pszichopátiát, a disszociatív személyiségzavart, a skizofréniát, Nietzsche elméleteit, vagy a kvantumfizika szuperpozíciós elméletét és szeretnék róla ezért többet tudni, ennyi.

Használni...? Ugyan már... :D Nem hiszek semmilyen felsőbb erőben, nekem ez az egész olyan, mint a Harry Potter, szórakoztató fantasy vonal.


2# - Én azt olvastam, hogy a loák afféle istenségek/szellemek, akik az egyetlen fő isten alatt állnak, aki viszont túl elfoglalt és jóságos ahhoz, hogy az emberekre pazarolja az időt, azért a loákkal üzletelnek az emberek, ha akarnak valamit.

2018. okt. 11. 20:31
 4/16 anonim ***** válasza:
0%

Ha nem hiszel benne akkor miért érdekel?

Minket becsaphatsz, de magadat nem.

2018. okt. 11. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Megfordítanám a kérdést:

Ha érdekel a skizofrénia, akkor skizofrén vagyok? Ha érdekel a pszichopátia, annak a témaköre, hogy a pszichopata ember agya miben más, mint egy egészséges ember agya, hogy gyakorlati értelemben miként viselkednek másként, mint a pszichopaták, akkor pszichopata vagyok én is? Nekem ebben a gondolatmenetben problémás így a logika. :P


Tavaly átrágtam magam a japán, az egyiptomi, a görög, a hindu és az északi mitológián is, pedig nálam nehéz végletesebb ateistát találni a környezetemben. Nekem ez az egész olyan, mint egy jó fantasy könyvnek a világfelépítése, megmozgatja a fantáziámat, szeretek kutatni a megjelenített elemekkel kapcsolatban, mert ez szórakoztat. És mielőtt ebben is paranoid párhuzamot vonnánk, attól, hogy olvasom a Harry Pottert és az egyik kedvenc könyvem, még nem akarok boszorkány lenni, és nem is gondolom azt, hogy létezik olyan, aki varázserővel bír. -.-

(Talán okosabb lett volna a tudományok egyéb kategóriájába tenni a kérdést)


Nem tudok ennél kielégítőbb választ adni, szeretek különféle témakörökben tudást gyűjteni, mert engem az kapcsol ki, ha beleáshatom magam egy ilyen információ körbe, nem pedig a t shoppingolás. És most, hogy a közelmúltban ledaráltam a punk, goth, skinhead és anarchista ideológiáról való tudnivalókat, majd bővítettem az ismereteimet a pszichopátiáról, a skizofréniáról, a boderline-elmebetegségről, a bipoláris zavarról és a disszociatív személyiségzavarról, olvastam a bálnavadászatról, a kínai írásjelek mostani formájának megszületéséről, a római kori találmányokról, az albán és orosz konyháról, a machiavellizmusról, az art deco és gótikus építészetről, Hawaii élővilágáról, Amelia Earhartról, Nietzsche-ről, Einsteinről és Hawkingról, kinéztem magamnak a vuduhoz köthető mitológiát. A következő lehet, hogy a szeizmika vagy a 19. század divatja lesz, esetleg a kaidzsuk.


Továbbléphetnénk oda, hogy valaki témában jártas beszél nekem néhány olyan loáról, aki a leghíresebb, Legba, Damballa, Baron Samedi körön kívül esik, vagy még rugózunk azon pár napot, hogy "megcsonkított kecsketetemek felett akarok vudubabákat szurkálni, hátha így belém szeret A Kiválasztottam, csak ezt titkolom előttetek és magam előtt is" ? :P


Ha találnék használható magyar nyelvű információforrást máshogy, én se könyörögnék ennyit, hogy végre a kérdésre összpontosítsuk a koncentrációnkat, de mindig csak ugyanazt a Haiti fővárosa környékén történt 1863-as gyilkosságot emlegetik a portálok, amiben megöltek és megettek két kislányt a "szertartás" keretében. És, bár jó volt ez a plusz infó... nem erre vagyok kíváncsi, úgyhogy az ilyen rémhírekkel előrébb se vagyok.

2018. okt. 12. 02:14
 6/16 anonim ***** válasza:
30%
Én a könyvtárat javasolnám.
2018. okt. 12. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Lux morulus ***** válasza:
61%

Azta... nem egyedül vagyok ilyen "hülye" mindenolvasó.


A LOÁK

A szertartásokon mágikus jelek, dalok és könyörgések segítségével igyekeznek meg￾idézni a vudu világ szellemeit, akik a révületbeesés segítségével kerítik hatalmukba a

hívőket. A lelkek (loák) a megszállottság alatt emberfeletti hőstetteket visznek végbe,

anyagi felemelkedést, jó egészséget, szerelmet és hatalmat kínálnak a rítusbeli kötele￾zettségek teljesítése fejében. A kötelezettségeket világosan meghatározzák. A loa (lélek,

szellem) viselkedhet nemes lelkűen vagy durván a megszállott személlyel. Viselkedése

attól függ, hogy milyen rítust alkalmaznak.

A vudu beavatási szertartás, amelyben a loák megőrizték törzsi sajátosságaikat. Így vannak afrikai eredetű loák (Rada Dahomeyből, Wangol Angolából, Sinigia Szenegálból),

és haiti ere­detűek is (Petro).

A vudu vallás megértését, a szellemvilágban való eligazodást nagyon megnehezíti, hogy

az istenek között nincs meghatározott hierarchia. Az istenek, olyan nagy számban vannak jelen a mindennapokban, hogy képtelenség őket rangsorba állítani.


Több mint 200 loa ismert, s mindegyik a saját fáján él. A vudu istenek egy főistentől,

a teremtőtől származnak, akit Afrikában Mawunak hívnak. Ez az isten egyesíti a jó és a rossz tulajdonságokat.

A Kígyó isten (Damballa-Ouedo) kiemelkedik a többi isten közül.

Ő a legbölcsebb és leghatalmasabb.

A loák a vudu isteni lényei, megjelenésükben és funkciójukban mondai alakokat képviselnek, és szervesen beleépülnek a többistenhit rendszerébe. A loák között a keresztény

szentek is megjelennek.

A sokféle loát a legkülönbözőbb formákban társíthatják egymással, vagy idézhetik meg

őket egyszerre. Különböző alakzatokkal ábrázolják őket. Néhány loa és ábrázolásuk


D

AGAO-WEDO

D

AZACCA-MEDE

L


Agao-Wedo: a földművesek egyik loája

Dadal: a termékenység loája

Azacca-Mede: a növények védnök loája.



AGASSOU

G

A

URSULE


Agassou: gyógyító hatalmú loa

Agau: problémákat okozó loa

Ursule: a jó szerencse loája


GALLONÉ

I

Z

EZILI—FREDA—DAHOMAY


Galloné: a jó sors loája

Ezili-Freda-Dahomey: szexuális loa

Lizi: érzelmi loa


K

NANAN-BOUCLOU

D

J

A

B

LOCO-ATTISO

S

S

U


Nanan-Bouclou: gyógyító loa

Kadja-Bossu: védelmező loa

Loco-Áttiso: elmezavart gyógyító loa


A rituális technika szempontjából a kultusz különlegessége az átszellemülés. A dobokkal, énekkel, kórus-könyörgéssel, és változó mimikával kísért ritmikus tánc során a

hívők az eksztatikus megszállottság állapotába kerülnek. Az „isten beléjük hatol, meglovagolja őket”, és uralko­dik felettük. A folyamat az egyik hívőről átragad a másikra,

és kollektív megszállottsággá válik. Az eksztázis során egyfajta „menekülés a világból” zajlik le bennük.


A VEVÉK


A vuduban a betűk, szavak ábrázolása mellett leggyakoribb az egyes loák rajzos, képi megjelenítése. Ezeket vevéknek hívják, és misztikus szimbólumként használják a legkülön￾bözőbb helyeken, ahol szertartást is végeznek. Így találhatunk vevéket kertben vagy egy

helyiségben, a padlóra rajzolva. Vevét csak papok készíthetnek, különben hatástalanok maradnak. Arra is figyelniük kell, hogy csak természetes anyagokkal lehet rajzot készíteni

(földből, lisztből, kávéból stb.), és kizárólag agyagedényben tárolhatják a rajzeszközöket.

A rajzokat mindig úgy helyezik el, hogy központi helyet foglaljanak el, és jól láthatóak legyenek. Senki sem rajzolhat spontán módon. Szentségtörés lenne megidézni egy loát, pap

és szertartás nélkül, illetve önkényes formát adni neki.


Pár képet is küldhetek a vevékről.

2018. okt. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Lux morulus ***** válasza:
61%

Na ezt hiába írtam nem oda tette mindet ahogy akartam. Majd leírom, hogymelyik betűk kapcsolódnak a leírásuk folytán.

az első kettő úgy látom jó.

2018. okt. 12. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Lux morulus ***** válasza:
61%
Kéri András Vudu világ megvan?
2018. okt. 12. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

#6 - Az itteniben elég gyér a kínálat, de ha még idevetődik pár kötözködő, aki csak spameli a kérdést, lehet, hogy szerencsét próbálok vele.


#Lux morulus:

Úgy látszik, ezek szerint én sem vagyok az egyedüli információhabzsoló őrült az oldalon :D

Köszönöm a VÉGRE kérdés tekintetében kielégítő, részletes választ! :)

Még nem hallottam erről a könyvről, de majd rákeresek a molyon.

2018. okt. 12. 23:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!