Kezdőoldal » Ezotéria » Reinkarnáció és karma » A meditációban a kifelé...

A meditációban a kifelé figyelés is, egyfajta befelé figyelés?

Figyelt kérdés
A gyakorlat közben a külső hangokat felhasználva lehet minél inkább visszatérni a pillanat tapasztalásához. Ha mondjuk elgondolkozik az ember, és eközben az utcán ugat egy kutya, akkor a hanghatás végett könnyű észrevenni hogy megint elvittek a gondolatok. Bármilyen külső hang hatására, szinte azonnal vissza lehet térni a pillanat tapasztalásához, mert azon a ponton megint sikerült leválasztódni a gondolkodás követéséről. De a látszólagosan külső hanghatás is a saját egyéni tudatban jelenik meg (vagyis belül van) tehát végeredményben befelé figyelésként is értelmezhető. Akkor végül is mindegy hogy mit figyelünk, mert végeredményben minden ugyanaz?

2020. jan. 2. 16:55
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor végül is mindegy hogy mit figyelünk, mert végeredményben minden ugyanaz?"


Bármit is figyelsz meg, az nem lehetsz mert megfigyelhető.

Tehát ha külső dolgot vagy belső dolgot figyelsz is meg, az nem lehetsz, legyen az egy külső hang, vagy egy belső gondolat vagy érzés, vagy az ezáltali valamire jutás, ez mind megfigyelhető, de a megfigyelő nem megfigyelhető.

Talán egyszerűbb ha arra viszed a figyelmed, hogy kinek jönnek ezek a gondolatok és érzések, erre felerősödik az én érzet hogy hát én nekem, ekkor találd meg ezt az ént, és mond el hogy mi maradt a végén. Nem marad más, csak üresség és csend, jelenlét. Ami a meditáció tárgyaként volt elérendő cél, most annak alanya leszel. Te magad leszel a csend, üresség, amiben minden keletkezik és elmúlik. Ezt ne csak meditációban figyeld meg, hanem napközben is vidd a figyelmed arra, hogy kinek jönnek az érzések és gondolatok, így az élet válik meditációvá, és állandósul a jelenlét, az éberség.

2020. jan. 2. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:

# 1


"Nem marad más, csak üresség és csend, jelenlét."


Igen ez van, ez volt, és ez az ami változatlanul van. Ennek a tapasztalásához már bármikor vissza tudok térni, viszont azt érzem hogy ehhez folyamatosan figyelnem kell. Mondjuk úgy a legegyszerűbb ha pl fekszek, és figyelek. Így ebben most már nagyon sokáig meg tudok maradni, vagyis vissza tudok térni hozzá, mert még így is hogy folyton próbálok benne maradni, kimozdítanak belőle a gondolatok.

Mostmár arra is rájöttem hogy mikor nagy a zűrzavar a fejemben, és nő a nyomás belül, akkor is ha jól megfigyelem vissza tudok oda térni. Sőt úgy is mondhatnám az egy olyan jó kis hely ahol végre nem nyomnak agyon a bennem dúló gondolatok.

De még így is amikor valamit csinálni kell, mozogni a világban, vagy bármi akkor megint elragadnak a gondolatok. Szóval állandóan nem ülhetek le az út szélén hogy visszatérjek hozzá, sőt mire ugye észreveszem hogy nem vagyok benne már eleve ki is mozdultam onnan. Szóval egyszerűen leírva vannak olyan helyzetek amikor könnyebb ebben a jelenlétben megmaradni, és vannak amikor nehezebb. Sőt van sok olyan helyzet amikor erre egyszerűen képtelen vagyok, de ez is csak azért van mert ezekben a helyzetekben sokszor észre sem veszem hogy kimozdultam onnan.


Vajon az a jó ha direkt olyan helyzeteket teremtek elő amiben minél tovább benne tudok lenni? Vagy inkább ha azt próbálgatom hogy zavart körülmények között is egyre jobban át tudjam élni?

2020. jan. 2. 18:31
 3/31 anonim ***** válasza:
Nem. A valódi meditációban kizárod a külső világot és nem érdekelnek a külső hangok.
2020. jan. 2. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:

minden a tudatban van- nincs "kint-bent" A légzésre kell figyelni, az elkalandozó tudatot azzal lehet visszahozni.

[link]

2020. jan. 2. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 A kérdező kommentje:

# 4


Értem én amit írsz.., de mi van mellettem flexelnek? Mi van ha füvet vágnak? Vagy kamionok mennek el mellettem?

Ha nem kell aktívan csinálnom semmit a világban, akkor már elég jól meg tudom akadályozni hogy elkalandozzon a tudatom. Viszont ez egy folyamatos erőfeszítés is számomra, mert ha nem próbálom magam a jelenlétben tartani - akkor folyamatosan romlik ennek a jelenlétnek az aránya.

Vagyis napi elég sok időt kell arra szánnom hogy csak ezt figyeljem, és ebben a jelenlétben maradjak. Ha ezt nem teszem akkor egyre jobban elragadnak a gondolatok, és egyre kevésbé leszek jelen (tehát több szenvedés is létrejön).

Most én ezt itt elgyakorolgatom, de mi lesz ha valamit csinálnom kell? Mi lesz ha el kell mennem dolgozni? Mi lesz ha fáradt leszek?

Ha nem leszek résen, megint romlani fog a helyzet. Valahogy ki kéne ezt jobban vinni a cselekvő világba is.. Legalábbis ezt hiszem. Ezzel próbálkozok, de hogy mi lesz ebből azt innen nem tudom...

2020. jan. 2. 19:19
 6/31 A kérdező kommentje:

Mert amíg csak az üres jelenlét van, addig egyszerűen átmennek rajtam a hangok. Jön a kutyaugatás, hallom, majd elmúlik. Ha ez a hang jön, és megzavar engem az azért van mert hagytam neki egy felületet. Pl egy gondolat jelent meg az elmém-ben és ahogy jött a kutya ugatása, ez ezt megzavarta. Innen vettem észre. Tehát jól megfigyelhető a kutyaugatás figyelése alapján hogy mikor vagyok az egyszerű jelenlét - vagy mikor nem vagyok az.

Ezzel az a problémám hogy ez a megfigyelés így eléggé korlátozott számomra. Mert nem mindig van kutyaugatás...

2020. jan. 2. 20:20
 7/31 anonim ***** válasza:

"Jön a kutyaugatás, hallom"

Igazi, mély meditációban NEM HALLOD!

Ha hallod, nem zártad ki eléggé a külvilágot.

.

Minden hasonlat sántít, de ez olyan, mint amikor elgondolkodsz, nem hallod, ha hozzád szólnak. Nem azért, mert nem akarod hallani!

2020. jan. 4. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 A kérdező kommentje:

# 7 dubitus


Háát nem tudom. Szerintem ez nem arról szól hogy bármit is ki kéne zárni.. Egyáltalán hogy lehetne kizárni bármit is? Pont azt kell megtalálni amit nem lehet kizárni :)

Amikor a jelenlétben jelenik meg a kutyaugatás, akkor azon a ponton "én" harmóniában vagyok vele. Hiszen nem vagyok "én" és nincs a kutyaugatás sem. Mert ezek elmúlnak. Jönnek-mennek.

Van azonban egy "felület" vagy inkább üres tér, amiben ezek a változó dolgok keletkeznek és elmúlnak. Na az a "semmi" van igazából. De az amúgy nem semmi :)

Ez talán olyan mint amikor egy kamera lencséjét beállítjuk valamire. Amíg a kamera fókusza a múló jelenségeken van, addig tévesen azt hiszi ezekkel a múló dolgokkal azonos. De ha ezt a fókuszt "levesszük" a múló dolgokról, és elkezdjük megfigyelni a látszólag semmit, rájövünk hogy az inkább azonos a "keresővel". Szerintem a meditációs gyakorlás az amikor ezt a fókuszpontot megpróbáljuk az állandó egységre (vagy üres térre) állítani..

Onnan nézve pedig valóban nincs kutyaugatás..

Vagy valami ilyesmi :D

2020. jan. 4. 09:53
 9/31 anonim ***** válasza:

A meditációban teljesen kizárod a külvilágot, a kutya-ugatás viszont ott történik.

A mantrák kántálása is a külvilág zavaró zajai kizárása miatt történik.

2020. jan. 4. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:

kizárod? A nagy hadviselés a "külvilággal" (ami nincs is, mert minden bent van a tudatodban) és a feltörő gondolatokkal-érzésekkel nem hasznos.

Jönnek-mennek, mint a felhők az égen.

Egyszer csak üresség lesz.

2020. jan. 4. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!