Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Esküvő » Mit tudtok arról a szokásról,...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Mit tudtok arról a szokásról, hogy a násznép/menyasszony nem mehet kétszer ugyanazon az úton?

Figyelt kérdés
Halottam, olvastam, hogy régen volt egy ilyen szokás, hogy a menyasszony ugyanazon az úton nem mehet visszafelé a házasságkötés után, mint amin odafelé ment. Állítólag szerencsétlenséget jelent. Van ennek még jelentősége ma? Nemsokára lesz az esküvőnk és most tervezzük az útvonalat gyalog a házasságkötőig, templomig, majd vissza. Csak ezzel a szokással nem tudunk mit kezdeni. Ha betartjuk, tennünk kell egy kisebb kerülőt.
2011. júl. 28. 08:05
 1/8 anonim ***** válasza:
Ilyen szokásról még nem hallottam. Nem kell a babonákban hinni.
2011. júl. 28. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Igen, én is így tudom, hogy a menyasszony nem mehet kétszer ugyanazon az úton. De én már nem egy menyasszonyt láttam itt kisvárosban ugyanazon az úton visszamenni, csak éppen az út másik oldalán ment.
2011. júl. 28. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
58%

Templomi esküvő és babonaság? Hogy jön ez össze? :)


Nem kell és nem is szabad hinni semmilyen babonában, mert csak megkeserítik az ember életét. A hagyományok, népszokások az más kérdés, azokat érdemes és kell is tartani, de a szerencsétlenségtől való rettegés miatt elvégzett rítusok kifejezetten pogány eredetűek, egy hívő embernek még annyira sem szabadna velük foglalkoznia, mint egy nem hívőnek.


A lényeg: arra sétál a menyasszony, amerre akar! :)

2011. júl. 28. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Igen felénk is ez a szokás, Az útvonal egy része megegyezhet, de amerre megy az esküvőre, onnét hazafelé már más útvonal van,még ha csak részben is.

Itt tartják is ezt a szokást:)))))))

2011. júl. 28. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Még nem hallottam róla, de hát ahány ház, annyi szokás.
2011. júl. 28. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
61%

Igen a vidéki esküvőre jellemző. Ha már gyalog mentek és egy másik útvonal nem túl hosszú és megterhelő, akkor inkább válasszátok azt. Lehet a babona miatt is, meg azért is, mert ilyenkor sokan állnak a kapuban nekik is élmény. Jókívánságokat kiabálnak nektek, aztán megbeszélik a szomszédokkal, hogy milyen szép menyasszony voltál. Én már csak ezért is másik útvonalon mennék!

Sok boldogságot!

2011. júl. 28. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2011. júl. 28. 08:41
 8/8 anonim ***** válasza:

Régebben praktikus oka is volt annak, hogy a násznép nem ment kétszer ugyanazon az úton.

Faluhelyen a lakodalom különleges látványosságnak számított -mint előttem is írták:) egyben a faluközösség legnagyobb szórakozása is volt, mert nemigen adódott vidámságra, tréfálkozásra más lehetőség, leszámítva a csekélyszámú farsangi vagy szüreti mulatságot.

Szokás volt a sihederek, legények között, hogy kis csoportokba verődve megtréfálják a nászmenetet, ami leginkább kocsin, szekéren ülő emberekből állt. Vaskosabb tréfákat is elkövettek, pl. hamuval teli cserépfazekat vágtak a kocsikerékhez, a feketepor mindenkit összekormolt, ennek visítozás, sivalkodás lett a vége. Szalmaakadályokat helyeztek az útra, vagy farkashájjal kenték be a lovak útjába eső dolgokat, mitől azok megbokrosodtak és megugrasztották a kocsikat, ami a szemlélők számára szintén nagy mulatság volt, és az "elszenvedők" is sokáig beszélhettek róla. Nem volt ritka az ilyen esetekben a kisebb-nagyobb baleset sem.

Minderre számítani lehetett, és ezért a kocsis, aki megbízható, tapasztalt ember volt, előre megtervezte az utat, gyakran kacskaringós útvonalat választva, amit senkinek sem árult el, hogy ezzel is nehezítse a tréfacsinálók dolgát.

Később, mikor ez már kevésbé volt szokásban vagy eleve gyalogosan haladt a nászmenet, a látványosság, a "minél nagyobb körben történő megmutatás" játszott szerepet, egyben jó alkalmat nyújtott a vagyoni hovatartozás bemutatására, annak megerősítésére, -gondolok én itt az ágyvitelre, vagy a közösség összetartozásának erősítésére, jószándékának elnyerésére, mikoris a bámészkodókat, kapuban állókat is kínálták pálinkával, apró kalácsdarabokkal.

2011. júl. 29. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!