Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Szakítás » Szakítás után miért javasolják...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Szakítás után miért javasolják a pszichológust?

Figyelt kérdés

Előrebocsátom, hogy lehetnek emberek, akiknek ez segít, viszont én a szubjektív véleményem írnám le.


Mi a baja az embernek szakítás után? Most arra a félre célzok, akit kitettek. Az, hogy még mindig szerelmes a másikba. Vagyis érzelmileg függ tőle. Mit tudna tenni egy pszichológus, hogy kiölje a páciensből az érzelmeket?

Elmondja, hogy "ha az egyik ajtó bezárult, majd kinyílik egy másik?" Vagy, hogy tanuljuk meg értékelni önmagunkat, legyen önbecsülésük? Hogy vonjuk le a tanulságot az előző kapcsolatból?

Véleményem szerint ezek a tanácsok azoknak jelentenek valamit, akinél már elmúltak az érzelmek, és a kapcsolatbeli sérelmeit dolgozza fel. De annak, akinek még mindig erős érzelmei vannak, nem jelent semmit. Teljesen más dolgokon kattog az agya.

A pszichológus nem fogja tudni kiölni belőle az érzéseket. Érzelmi témára meg racionális tanácsokat adni... hát nem éppen a legjobb ötlet. Mondjuk szerintem jellemtől is függ, hogy ki mennyire érzelemdús/ragaszkodó alkat. Aki kevésbé az, annak nagyobb eséllyel beválik.


Én férfiként most megyek át egy szakítás utáni korszakon, és embertelenül nehéz, már régóta benne vagyok. De nem hinném, hogy a pszichológus tudna valami újat mondani nekem.


dec. 14. 06:58
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
62%

Nem mindenkinek csak a betegeseknek.


Akik évek óta siránkoznak ezen és nem tudnak túllépni rajta.


Vagy egyedül vannak, nincs barát se család igazán.


Vannak akik érzelmileg gyengébbek.


De nekem az ismerőseim közt akik szakítottak legyen 20 ember így kapásból eddig senkinek nem volt szüksége pszichológusra vagy pszichiáterre, mindenki tovább lépett, és mindegy volt h 1 év vagy 20

dec. 14. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
69%

A szerrlem köd vagy oxitocin csak lassan bomlik le es hasonlo a drogelvonasi tünetekhez ami depressziot, veszélyesebb esetben öngyilkosságot is okozhat.

Ilyeneket tenyleg jobb megfigyelés alatt tartani.

Habár ismerek olyat akit meg elkezdtek nyugtatozni es ugy félrekezelték hogy a nyugtato mellékhatasaként lett öngyilkos mert ezek pszichoszomatikus szerek.

Persze az orvosai szabadlábon vannak felelősségre se lettek vonva.

dec. 14. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
79%

Pedig ha racionalizálod az érzelmeid, az bizony segít. A pszichológus nem mond újat, na de azért, mert ő nem is tanácsot puffogtat (ha jó szakember), hanem kérdésekkel rávezet arra, hogy te tudj megoldást találni a saját problémádra. Sokszor már az is nagy segítség, ha valakitől ennyire kizárólagos figyelmet kapsz, mert abban a bizalmi közegben rájöhetsz arra, hogy mit miért csinálsz akkor is, ha nem is azt akarod csinálni. Pl. milyen gyerekkori minta miatt ragaszkodsz olyanhoz, aki bánt. Miért félsz elengedni... De igen, ez nem olyan, hogy bemész és amikor kijössz, onnantól jól vagy, mert egy robot lettél. Nem az a cél, hogy kiölje belőled az érzéseket, hanem pont, hogy beazonosítsd, megismerd és megtanuld szeretni magadat - és fejlődj. Mert egy életen át kellene fejlődnünk személyiségünkben és nem pedig dagonyázni abban, hogy "én már csak ilyen vagyok".

Nem "kell" egyébként pszichológushoz járni, pláne, ha nem érzed szükségét, vannak barátaid, rokonaid, akikkel mindent marha mélyen meg tudsz beszélni. De abszolút jó dolog, mint egy edzés vagy mosakodás vagy masszázs... Szerintem a legtöbb embernek jót tenne (most lehet az más önismereti tréning) ha tudna, hajlandó lenne ilyesmire időt és pénzt szánni. Hisz mindenkinek van keresztje, de van, aki nehezebben viszi és sajnos olyan is, aki aztán nem is bírja el.

dec. 14. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

#3


Az érzelmeket nem lehet racionalizálni, max a helyzetet lehet racionálisabban megközelíteni.


"Pl. milyen gyerekkori minta miatt ragaszkodsz olyanhoz, aki bánt."


>Sosem bántott szándékosan. Sőt, éppen az okozta az egyik frusztrációt benne, hogy nehogy olyat tegyen/mondjon, amivel megbánt.


"Miért félsz elengedni..."


Alapesetben nem félek elengedni. Ha egy kapcsolat nem működik, akkor el kell engedni. Csakhogy, - és ez az, ami idegesít - mi teljesen jók voltunk. Elkövettem azonban néhány hibát a kapcsolaton belül, és ezt nem tudom magamnak megbocsátani, ezért úgy érzem, hogy idővel ezt rendbe kell tennem vele. De ahogy most állnak a dolgok, az talán évek múlva lehet.


Volt előtte egy más kapcsolatom is. Azt is megszenvedtem, de azon túlléptem azon az alapon, hogy az a lány nem volt hozzám való. És igen, ez így is van. De ez a mostani más.


"és megtanuld szeretni magadat - és fejlődj."


Szeretem magam. Ha nem szeretném, már lehet, öngyilkos lettem volna. A fejlődés nálam alap. Minden nap teszek valamit ezért.

dec. 14. 07:37
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Példaként... rokon idősebb férfi, meghalt a felesége, aki már 20 éve meg kellett volna haljon az orvosok szerint, és az utolsó 5 évben alig tudott létezni a fájdalomtól. A gyerekei szerint mindig rossz volt a házasságuk, folyton veszekedtek, megsértődtek, játszmáztak, nagyon gorombán beszéltek egymással. Gondolhatnánk, mindketten végre szabadok lettek. De a férfi két éve minden nap kétszer kijár a temetőbe. Barátai már nincsenek, programra alig megy, unokák pedig hívják, de nem ér rá, mert várja őt az ő szerelme. Aki mellesleg azt kérte, hogy ne temessék el, hanem szórják szét a hamvait, de ő a felét eltemette, a felét otthon tartja egy házi oltáron. Az a korosztály, aki soha nem tanult meg beszélni az érzéseiről. Felépített magának egy szerepet, hogy ki ő, ki tudja miért, talán bűntudat. Pedig lehetne még olyan 20 éve, amikor végre magára meg azokra koncentrál, akik szeretik, helyette olyasmihez ragaszkodik, ami tönkreteszi és idealizált hazugság. Mit javasolnál neki?
dec. 14. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Én két példát tudok hozni a saját életemből:


Egyik helyzetben egy bántalmazó kapcsolatból léptem ki, és a kapcsolat után tisztult ki, hogy mennyire szörnyű volt a kapcsolat, és súlyos a bántalmazás, és változtatnom kell, hogy ez még egyszer ne történhessen meg. Ehhez a feldolgozási, illetve átalakulási folyamathoz nagyon jól jött, hogy volt mellettem egy szakember.


Másik helyzetben egy jó kapcsolatom volt, olyan érzéseim voltak, amik szakítás után normálisak, és inkább idő kellett hozzá, mint terapeuta, viszont addigra a barátaimat már rengeteget terheltem ezzel a témával, és azokba a kapcsolataimba inkább beletenni akartam, mint kivenni belőle. Ezért néha beszéltem a volt pszichológusommal, mert nagyon jól esett az a "nyomáslevétel", hogy neki gyakorlatilag nincs más dolga, mint hallgatni a nyígásomat. :D


Ismerek olyat is, aki pedig nem tudta elengedni a kapcsolatát, és emiatt keresett pszichológust. Úgyhogy helyzete válogatja, de előfordulhat, hogy segít.

dec. 14. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Nem kötelező pszichológushoz menni ha te nem hiszel benne hogy segíthet!

Nyilvánvalóan a szakember azt tanulja hogy hogyan segítsen elengedni azt akit te magadtól nem tudsz. Mert ugye a másiknak joga van veled szakítani, nem lehet ráerőltetni a kapcsolatot, bármennyire is jónak gondoltad előtte. Neked kell tudni elfogadni a szakítás tényét és továbblépni.

Ebben a tanult mintáidnak nagy jelentősége van. A kötődési mintáidat pedig a szüleidtől tanulod, attól függ hogy szocializálódtál. Milyen volt a szüleid kapcsolata, volt e köztük megcsalás, válás, "kényszerből" együtt maradás stb, stb, nagyon sok minden befolyásolja hogy hogyan tudsz elengedni lelki értelemben egy másik embert. És ha valakinek ez nem megy magától akkor erre van a pszichológus aki "visszaköveti" a gyerekkorodat, segít kielemezni hogy mit hoztál otthonról, eddig milyen csalódásaid voltak, vagy az adott emberhez miért ragaszkodsz annyira.

Egy szakember ezt tanulja, többet tud segíteni mint egy haver aki azt mondja amit hallani akarsz.

De magadnak is felteheted a kérdéseidet, hogy pl. miért ragaszkodsz pont ehhez a nőhöz? Kezdesz öregedni, félsz hogy egyedül maradsz, sürget valamiért az idő?

Miért nem tudod magadnak megbocsájtani az elkövetett hibáidat?

Honnan erednek ezek a hibák?

Még ha nem hibáztál volna, akkor sem biztos hogy együtt öregedtetek volna meg, mert a másik embernek szabad akarata van, ő bármikor mondhatott volna nemet a kapcsolatra, amit tudni kell elviselni.

Egyébként akkor szoktak pszichológust javasolni ha valaki 1-2 év után sem tud egyedül túllépni a szakítás tényén.

dec. 14. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

"De magadnak is felteheted a kérdéseidet, hogy pl. miért ragaszkodsz pont ehhez a nőhöz?"


>Mint említettem, én hibáztam. És ez felemészt. A múltbeli hibáim rendszerint ilyenek, és ezeket mániákusan ki akarom javítani, akkor is, ha már nem érhetek pontosan vele pont annyit, mint régen. A saját hibáimból adódó boldogtalanságnál nincs rosszabb.


"Kezdesz öregedni, félsz hogy egyedül maradsz, sürget valamiért az idő?"


>Öregedni még nem öregszem, de az idő már sürget, az is biztos.


"Miért nem tudod magadnak megbocsájtani az elkövetett hibáidat?"


>Mert ezek hülyeségek voltak, és hátráltattak az életben. Tulajdonképpen azok miatt tartok ott, ahol.

Ezek nem olyan hibák, hogy pl. elmegy valaki egy munkahelyre, és nem fizetik ki teljesen. Volt már ilyen is, mérgelődtem, de elengedtem, hanem olyanok, amelyek hatással vannak az életemre.


"Honnan erednek ezek a hibák?"


>Figyelmetlenségből.


"Még ha nem hibáztál volna, akkor sem biztos hogy együtt öregedtetek volna meg,"


>Ez igaz, akkor az életem része lenne, mint barát, ismerős. Az viszont, hogy jelenleg egyáltalán nem láthatom, nagyon rossz.

dec. 14. 09:29
 9/21 A kérdező kommentje:
Amúgy jó kérdések voltak, de nem segítettek az érzelmi állapotomon.
dec. 14. 09:29
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
De honnan veszed, hogy ez egy instant megoldás kellene legyen? Nem az. A döntés az, ami tudatos, hogy el akarom engedni, meg akarok bocsájtani magamnak... stb. Az érzelmek meg majd, mint egy naaaagyon hosszú vonat utolsó kocsija, követik. De a mozdony megy elöl, ami a döntés, hogy élni akarok és jól akarom érezni magam. Amíg ez nincs meg, mert félsz, hogy ha a szerelem érzését, hiába fáj, elveszíted, akkor egy részedet veszíted el vagy hogy az egy ismeretlen valaki lesz... addig nem fogsz túllépni rajta. De ha megvan ez a tudatos döntés, akkor esélyt adsz arra, hogy fokozatosan felépülj újra. Pl. már ne legyen bűntudatod, hogy hűtlen lettél hozzá (magadhoz), ha nem jut eszedbe egy óráig vagy ha jót nevettél. De ez ilyen hullámokban fog menni, csak remélhetőleg mégis összességében felfelé.
dec. 14. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!