Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Válás » Anyukam folyton sir, hogy...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Anyukam folyton sir, hogy segitsek rajta?

Figyelt kérdés

Apukam es anyukam 25 ev hazassag utan vallni keszulnek. Anyukamnak nagyon sok idegproblemaja volt mindig is, nehezen kezel mindent, konnyen duhbe gurul, valoszinuleg ez a vallas oka is. O azt allitja apunak van valakije (regebben volt, most nem hiszem). Eddig kulfoldon eltek, most hazakoltozott vissza hozzam. Teljesen magaba fordult, velem is allandoan probalkozik veszkedni, levezetni rajtam a feszultseget. Eleinte meg meggondolatlanul adtam a provokacionak, most igyekszem vele szeretettel foglalkozni, a serto szavait fel se venni. Viszont folyton sir, es van hogy ejjeleken keresztul, ami engem megvisel, tudom hogy ez onzoen hangzik, de vizsgaidoszakban egy vizsgamra se tudtam keszulni, ha pedig probaltam csak veszekedett velem hogy en ra mar nem gondolok. Tehetetlennek erzem magam, mert nem segitek neki, nem tudom hogyan tovabb... orvoshoz nem akar menni. Valaki segitsen (csak aki volt hasonlo helyzetben).

Az hogy toltsek vele tobb idot, az meg van. Nappal probalom elrangatni edzeni, vagy setalni, van hogy a baratnojehez kuldom, olyankor minden oke. Aztan valami valtozik es fel napig, akar egesz napon keresztul is tud sirni, es mintha nem lenne onmaga. Segitsetek, hogy segitsek? Mit tudok neki mondani? Mert mar en is lezdek depresszios lenni es zavart...



2019. jan. 18. 23:24
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Elnézést, hibás kategóriában helyeztem el véletlenül!
2019. jan. 18. 23:29
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
hát pedig pont hogy orvoshoz kéne mennie. amúgy egyáltalán nem önzőség, hogy te vizsgákra akarsz készülni, önálló felnőtt emberek vagytok a saját életetekkel, saját problémáitokkal. az ő problémája nem a tiéd, szerintem örülnie kéne, hogy ennyit foglalkozol vele, de elvárná, hogy minden ébren töltött percedet azzal töltsd hogy a kis lelkét pátyolgatod. menjen el pszichológushoz
2019. jan. 18. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
52%
Kicsit ismerős a helyzet, csak nekem egyetlen családtagom van akinek néha vannak fájdalmai ő ettől sír, és én kb undorodok ha sírni hallok valakit.. Rohadtul idegesít, bár lehet csak azért mert én se tudok tenni semmit.. Csak legyél mellette próbálj jó hangulatot tartani és szeretetet adni neki
2019. jan. 19. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Andi80018 ***** válasza:
100%
Szerintem anyukádnak már rég óta vannak olyan mentális, idegi problémái, amiket valószínűleg évekkel ezelőtt kezelni kellet volna. Sajnos ha nem megy orvoshoz, mindenkit el fog üldözni maga mellől, úgy, mint apukádat. Ezt idegileg senki se bírja. Próbáld rábeszélni, hogy tegyen magáért, az önzősége miatt senki sem lesz mellette egy idő után.
2019. jan. 19. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Ne figyelj rá, külömben téged is elüldöz maga mellől. Őnző, és azt akarja, hogy mindenki csak vele foglalkozzon. Ha látszólag nem törődsz vele, akkor rászánja magát a gondolkodásra.

Azon te sem segíthetsz, aki biztos benne, hogy jól van.

2019. jan. 19. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
35%
Azért 25 év házasság... gondolj bele,mások kikészülnek 2-3 èv szakîtàs utàn,ahol gyerek sincs.Nem várhatod el tőle,hogy csak úgy túllépjen.Tök jó,hogy vannak baràtnői meg eljàr edzeni.
2019. jan. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Semmiképpen se várom el, csak már 3 hónapja semmi javulás. En nagyon szívesen segitenék, de ő nem akar, neki jó igy. Próbáltam rábeszélni hogy találjunk neki munkát, akár itt, akár külföldön, az első ajánlatot visszamondták és kész, feladta. Engem nagyon megvisel az éjjeleken át tartó sirás, a szivem is szakad meg így látni, és amugy sem egészséges. Csak azért tettem fel a kérdést, hátha tud valaki valami módszert, hogy hogy segitsek rajta, vagy vezessem el pszihológushoz, stb. Köszönöm a többi választ is!
2019. jan. 19. 12:28
 8/12 anonim ***** válasza:
90%

Előbb nézzünk Téged. Alaptörvény sajnos, hogy a gyerek nem tud segíteni a szülők gondjain. Hiába vagy már felnőtt, a szüleid mindig a szüleid lesznek és az ő szintjükön keletkező saját felnőttkori, párkapcsolati stb. problémáikra semmilyen hatással nem tudsz lenni. Persze sokszor a szülők ösztönösen azt próbálják elhitetni a gyerekeikkel, hogy tőlük várják a megoldást, nekik kell foglalkozniuk velük (sokszor a saját házastársuk helyett, ha meg elváltak, akkor egyértelműen ahelyett). Ilyenkor a szülő szerepcserére kényszeríti a gyereket, azt várva, hogy a gyerek gondoskodjon róla érzelmileg, de továbbmenve akár menedzselje az életét anyagilag is vagy más területeken. Erre szolgálnak az olyan öntudatlan trükkök, hogy mutatják a gyereknek a fájdalmukat, elesettnek mutatják magukat, megjátsszák, hogy nem boldogulnak a dolgokkal egyedül, vagy továbbmenve azt az érzést keltik a gyerekben, hogy az nélkülük semmire sem megy, rájuk szorul stb. Azon helyzeteknek az oka, amikor a gyerek kissé túl sokáig él együtt a szülővel, nem feltétlenül az, hogy a gyerek kényelmes, hanem sokszor a szülő köti gúzsba vagy azzal, hogy megjátssza azt, aki mindjárt feldobja a talpát, mihelyst a gyerek elköltözik, vagy annyira rátelepszik az életére, hogy a gyereknek semmit sincs joga csinálni, vagy elhiteti vele, hogy a gyerek dobja fel a talpát, ha elköltözik. Ezek csak a legegyszerűbb példák.

A probléma az, hogy az ilyen szerepcsere állatira megviseli a gyereket. Ráterhel egy olyan felelősséget, ami nem az övé, ráadásul csak azt fogja látni, hogy a feje tetejére is állhat, a szitu nem változik. Ez egy eléggé lélekőrlő dolog, a szülő részéről meg elképesztően etikátlan! Sajnos ez nem marad következmények nélkül, keményen rányomhatja a bélyegét a gyerek jövőjére. Szerencsére Te már idősebb vagy annál, hogy konkrétan lelki nyomorékká tegyen hátralévő életedre, de a depresszió és zavartság indokolt és érthető tünetek és ha ezt a terhet tovább viszed, akkor romolhat is a helyzet. Ismerek olyan harmincas éveiben járó férfit, akinek szintén egyetemi évei alatt váltak a szülei, az anyja ugyanígy csak ott zokogott hónapokon keresztül, vele összezárva. Azóta is úgy emlékszik erre az időszakra, hogy életének a leggyötrelmesebb, legrombolóbb szakasza volt, ami irtó destruktívan hatott a későbbi életére is, hogy a mai napig nem tudta feldolgozni, haragszik az apjára, hogy otthagyta őt "vigasznak", az anyjára, hogy nem volt benne annyi, hogy akarjon kijönni ebből és kérjen szaksegítséget ahelyett, hogy a kiszolgáltatott gyerekére terhelné. Nézz szembe a dolgokkal: édesanyád nagyon felelőtlenül viselkedik Veled és ez mély nyomot hagyhat az életeden. Nézz szembe azzal, hogy ahogy Te is tapasztalod és ahogy már ezer ezzel foglalkozó szakirodalom ezt leírta, gyerekként nem tudsz az édesanyád pszichoterapeutája, vigasza, segítője lenni.

Nézzük édesanyádat. Valószínűleg ő ezt "élvezi". Nyilván az, hogy sír, nem ezt sejteti, de azért az legyen intő jel, hogy nem változik semmi. Ő most szépen belekerült egy önsajnáló áldozati játszmába. Itt semmi nem számít, csak Ő, csak az Ő Fájdalma, senkinek nincs értéke, nem érdekes, hogy Te ebbe belerokkansz. Pontosan azt játssza, amit az előző tipikus játszmák között leírtam, sajnáltatja magát és azt akarja elérni, hogy folyamatosan vele foglalkozz. Ahogy kommunikál róla, az fehéren-feketén ÉRZELMI ZSAROLÁS (vádol, hogy nem gondolsz rá). Az, hogy Te fogod kézen, mint egy óvodást és csinálsz vele programokat, ez messze kimeríti azt a káros szerepcserét, amit említettem. Te vagy az édesanyja, ő pedig a gyereked. De értsd meg, hogy így nem fogsz tudni elindulni az életben. Ő belekényelmesedik abba, hogy van egy anyukája, aki - mivel fiatalabb nála - valószínűleg tovább fog élni, tehát ő élete végéig be van biztosítva. Ez rendkívül szomorú dolog és egy anya részéről teljességgel elfogadhatatlan. Sajnos ő az önző, nem Te. De ő nagyon. A legkiábrándítóbb ebben az, hogy ölöd bele az energiát, ezzel megtanítod őt, hogy igen, Téged kötélen rángathat. Ha lekonyul a szája, már rohansz rögtön, hogy szórakoztasd. Ha ennek nem vetsz véget a közeljövőben drasztikusan és egyértelműen, akkor simán úgy gúzsba köt, hogy majd csak pislogsz. És hidd el, hogy ha egyszer lépsz magadért, akkor rá fogsz jönni, hogy az anyuci nem is olyan elesett, mint amilyennek mutatja magát. Így viszont napról napra azt bizonyítod neki, hogy gyakorlatilag egy tökéletes bébiszittere van, így az ő egyetlen feladata csak az, hogy megtartson Téged. Erre pedig millió eszköz van, néhányat már felsoroltam. A szavakkal való piszkálástól kezdve akár odáig terjedően, hogy hopp, pont akkor töri ki a lábát, amikor elköltöznél. Édesanyád számára az egyetlen kiút az lenne, ha változtatni szeretne. De nem szeretne. Neki ez jó így és Téged is egyre jobban a saját szolgálatába álít. Ha viszont változtatni szeretne, pszichoterápiára kellene mennie. Lehet, hogy pszichiáterhez is továbbtanácsolnák onnan. De mivel a fenti okokból nem szeretne változtatni ezen a helyzeten, ezért az egyetlen út, hogy TE változtatsz rajta.


Amit tehetsz, hogy innentől NEM AKARSZ segíteni rajta. Belátod, hogy nem tudsz. Nem keresed a szavakat, hogy mit mondj neki, nem nézed, milyen programot szervezhetnél neki.

Viszont megpróbálhatod azt, hogy kifejezed neki a saját érzéseidet/érdekeidet. Megmondod, hogy számodra nagyon romboló, hogy sírni hallod. Hogy lassan Te is elveszíted a lábad alól a talajt. Hogy úgy érzed, nem segíthetsz rajta, ami még tehetetlenebbé tesz. Elmondhatod neki mindazt, amit leírtál ide, és megkérheted, hogy Ő segítsen Rajtad. (Ami egyébként az egyetlen működő irány is egyben.) Keressen egy jó pszichoterápiát, ami segít neki új életet kezdeni.


De ami még fontosabb, és akkor is megteheted, meg kell tenned magadért, ha nála mindez süket fülekre talál. Neked is szükséged lesz szaksegítségre (csak pszichoterapeuta - Neked nincs szükséget pszichiáterre, az fix). Neki kell kezdeni egy ilyen szaksegítséggel támogatott önismereti melónak. Így tudod idővel felismerni az etikátlan kötéseket magadon és tudod majd lerázni őket lelkiismeretfurdalás nélkül. Nem könnyű olyan pszichoterapeutát találni, akivel gyümölcsözően mennek a dolgok, de ha megtaláltad, érezni fogod, hogy mindig egy új szemponttal vagy egy rálátással leszel gazdagabb, miközben életedben egyre függetlenebbé válsz. Édesanyád "áldásos működése" ugyanis felnőtt életedben akkor is béklyóba köthet, ha ő épp nincs ott személyesen. Amit magadban hordasz róla, vele kapcsolatban, az az élet bármely területén, munkahelyen, kapcsolatban, bárhol korlátozhat. Ezt jó lenne még azelőtt kioldani, hogy elkezdene komolyabban működni. Ezt jelenti az, hogy egyre függetlenebbé, stabilabbá válsz. Szóval van kiút, úgyhogy hajrá!

2019. jan. 19. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
van akin nem lehet segíteni..
2019. jan. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó előtti, a válaszod kiábránditóan hasznos volt! Tényleg köszönöm, igazad van. Már csak rá kellene jönni hogy vegyem ezt kézbe, félek az egész család elfordul tőlem ha kicsit durvábban kezelném és próbálnám észhez tériteni...
2019. jan. 19. 22:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!